Najzdrowsze miejsce w internecie

Badanie HCV - kiedy wykonać badanie w kierunku zapalenia wątroby typu C?

HCV to wirus nazywany cichym zabójcą. Wywołujący zapalenie wątroby typu C, niezwykle groźny wirus HCV nosi w sobie około 700 tysięcy Polaków, z czego zdecydowana większość nie zdaje sobie z tego sprawy! Sprawdź, jakie badanie wykonać na obecność HCV i gdzie najczęściej można zarazić się wirusem.
Pozytywny wynik testu w kierunku wirusowego zapalenia wątroby
Źródło: 123RF
Spis treści

W przypadku HCV objawy mogą wystąpić po wielu, wielu latach od zakażenia - często jest już wtedy za późno. Jedyny sposób na wczesne wykrycie HCV? Badanie na obecność wirusa w organizmie. Myślisz, że Cię to nie dotyczy? Wirusem HCV mógł zarazić się każdy, kto przeszedł zabieg operacyjny, chodzi do fryzjera, kosmetyczki, studia tatuażu…

Reklama

Wirus HCV – cichy zabójca

Wirus HCV(Hepaticis C Virus) mnoży się w komórkach wątroby i z biegiem lat zaczyna wywoływać w niej spustoszenie. Około 70-80 procent zakażeń wirusem HCV przybiera postać przewlekłą. HCV wywołuje zapalenie wątroby typu C, niezwykle groźną chorobę, której konsekwencją mogą być: marskość wątroby oraz rak wątrobokomórkowy.

Z danych Światowej Organizacji zdrowia wynika, że ponad połowa nowotworów wątroby ma swoje źródło właśnie w zakażeniu HCV.

Wirus HCV został odkryty dopiero w 1989 roku. Wcześniej naukowcy wiedzieli jedynie, że istnieje niezidentyfikowany wirus odpowiedzialny za zapalenie wątroby. Świat zareagował na to odkrycie natychmiast, Polska z trzyletnim opóźnieniem. Dopiero od 1992 roku wykonuje się badania HCV u osób oddających krew. Dlatego osoby, które miały przetaczaną krew dawniej, niż 25 lat temu, są dziś w grupie podwyższonego ryzyka.

Wirus HCV - objawy

Szacuje się, że w Polsce zakażonych wirusem HCV  może być około 700 tysięcy osób. Z tego tylko jedna na dziesięć ma świadomość tego, że jest zakażona. Dzieje się tak, bo wirus daje o sobie znać zazwyczaj po kilkunastu latach, czasem nawet po 20-30. Samo zakażenie przebiega bezobjawowo, a pierwsze objawy, które się pojawiają, często nie są charakterystyczne - HCV może dać o sobie znać poprzez uczucie zmęczenia i osłabienia, lekki ból brzucha. Dlatego nie ma lepszego sposobu, niż przeprowadzenie badania HCV na obecność wirusa w organizmie.

Reklama

HCV – badanie

Test na obecność wirusa HCV może zlecić lekarz pierwszego kontaktu i wówczas zostanie on wykonany w ramach umowy z NFZ. Można wykonać też prywatnie badanie HCV, cena nie jest wysoka, wynosi zaledwie 30-40 złotych w zależności od miasta i laboratorium. Badanie HCV polega na oddaniu krwi do analizy pod kątem obecności przeciwciał anty HCV.

Przeciwciała anty HCV dodatnie – wynik reaktywny - co to znaczy?

Jeżeli badanie HCV stwierdzi obecność przeciwciał anty HCV (wynik testu dodatni, lub reaktywny), oznacza to, że nasz organizm miał kiedyś kontakt z HCV. Nie znaczy to z automatu, że jesteśmy zakażeni, jest bowiem możliwość, że nasz organizm sam zwalczył wirusa i obecnie on już nam nie zagraża. Aby stwierdzić stan faktyczny na dziś, należy pogłębić badanie, po raz kolejny oddając krew do analizy. Tym razem przeprowadzony zostanie test molekularny na obecność materiału genetycznego wirusa HCV. Jeśli ten test również okaże się dodatni, oznacza to zakażenie wirusem HCV.

Reklama

HCV niereaktywny

Jeśli odbierając wynik z laboratorium przeczytamy, że jest on ujemny, albo też „niereaktywny, oznaczać będzie, nie tylko że jesteśmy zdrowi, ale też - że nasz organizm nigdy w przeszłości nie miał kontaktu z wirusem HCV. Tak więc pamiętajmy – HCV niereaktywny to dobra wiadomość.

HCV - leczenie

Chociaż HCV może powodować śmiertelne skutki, współczesna medycyna dobrze radzi sobie z tym wirusem.

Szacuje się, że szanse na wyleczenie ma 99 procent zakażonych HCV. Wcześniej stosowano terapię interferonową, obecnie wprowadzane są leki nowej generacji, bezpośrednio działające na wirusy, skuteczniejsze, mniej inwazyjne dla organizmu, lepiej tolerowane przez pacjentów.

W przypadku HCV leczenie odbywa się na etapie zakażenia, mając na celu niedopuszczenie do zachorowania na żółtaczkę i dalszych jej konsekwencji. Leczenie jest bezbolesne, polega na przyjmowaniu tabletek przez dwa do czterech miesięcy. Jak widać, największe zagrożenie wirus HCV wywołuje nie sam sobie – zdecydowanie bardziej zabójcza jest nieświadomość jego obecności w organizmie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań HCV.

Wirus HCV – jak można się zarazić?

Kiedy świat dowiedział się, że Pamela Anderson jest zakażona wirusem HCV, plotkarskie media spekulowały, że zaraziła się od ówczesnego męża, muzyka Tommy’ego Lee. On sugerował, że jej choroba jest skutkiem zażywania narkotyków, inne zaś źródła podawały, że do zakażenia HCV doszło w studiu tatuażu… Którakolwiek przyczyna byłaby prawdziwa, wszystkie są możliwe

Zarazić się wirusem HCV jest stosunkowo łatwo i może się to stać w okolicznościach zarówno niecodziennych, jak i zupełnie codziennych. Wirus HCV przenosi się przez krew i płyny ustrojowe.

Najczęściej do zakażenia wirusem HCV dochodzi w czasie zabiegów medycznych, ale nie tylko. Potencjalnie największe ryzyko zakażenia HCV generują:

 • Operacje, zabiegi chirurgiczne
 • Badania (np. endoskopia)
 • Zabiegi stomatologiczne
 • Zastrzyki, pobieranie krwi
 • Transfuzje krwi
 • Dializy
 • Przeszczepy
 • Usuwanie znamion
 • Wykonywanie tatuaży
 • Przebijanie, kolczykowanie ciała
 • Manicure, pedicure
 • Akupunktura
 • Zabiegi fryzjerskie
 • Sporty kontaktowe, bójki
 • Dożylne używanie narkotyków
 • Ciąża, poród
 • Praca w szpitalu, przychodni, laboratorium
 • Udzielanie pomocy ofiarom wypadków bez zabezpieczenia
 • Stosunek seksualny

Czy HCV przenosi się drogą płciową?

Zakażenie HCV nie jest uznawane za typową chorobę przenoszoną drogą płciową, ale należy podkreślić, że stosunki seksualne niosą za sobą ryzyko przeniesienia HCV z osoby chorej lub będącej nosicielem, na osobę zdrową. Ryzyko to nie jest wielkie, ale istnieje - szczególne w czasie stosunków analnych, kiedy często dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej. Ryzyko rośnie też oczywiście wraz ze wzrostem liczby partnerów seksualnych.

Wirus HCV – jak się nie zarazimy?

Tak jak wspomnieliśmy, wirus HCV przenosi się przez krew, a mówiąc dokładnie – przez kontakt krwi osoby zakażonej z krwią osoby zdrowej. Nie zarazimy się natomiast wirusem HCV przez:

 • Kichanie, kaszel, ślinę
 • Dotyk
 • Wspólną kąpiel
 • Korzystanie ze wspólnej ubikacji
 • Pływanie w basenie
 • Spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną HCV

Wszystkie te okoliczności nie narażają nas na zakażenie wirusem HCV, pod jednym wszakże warunkiem – nie doszło przy okazji do kontaktu naszej krwi z krwią osoby będącej nosicielem HCV

Wirus HCV – jak się uchronić?

Przed wirusem HCV nie łatwo jest się uchronić, ponieważ wiele zależy nie tyle od naszych zachowań, co od standardu placówek, w których wykonujemy zabiegi, czy usługi.

Niestety, zazwyczaj nie mamy możliwości sprawdzenia, czy dany szpital, punkt pobrań krwi, studio tatuażu, zakład fryzjerski, spełniają najwyższe wymogi sanitarne, czy z odpowiednią starannością sterylizują swój sprzęt.

Co możemy sami zrobić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo? Unikajmy wszelkich kontaktów z krwią innego człowieka, zwłaszcza, jeśli sami mamy rany, otarcia, czy podrażnienia błony śluzowej. Udzielając pomocy rannym w wypadkach, zabezpieczajmy się rękawiczkami. Unikajmy przygodnych stosunków seksualnych z nieznanymi partnerami, zwłaszcza bez zabezpieczenia.

Czytaj również
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
HBs antygen - badanie w kierunku wirusa HBV wywołującego WZW
Badanie wątroby - jak zdiagnozować chorą wątrobę?
Badanie na gronkowca – jakie i ile kosztuje? Diagnostyka
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧