Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy podwyższona hemoglobina powinna być powodem do niepokoju? Sprawdź

Podwyższona hemoglobina w morfologii krwi może świadczyć o przewlekłym niedotlenieniu, odwodnieniu, chorobach płuc, chorobach serca oraz nowotworach. Sprawdź, jakie jej wartości uznaje się za prawidłowe, a także jakie jeszcze schorzenia mogą manifestować się podwyższoną hemoglobiną.
Wizualizacja płytek krwi
źrodło:123RF
W skrócie
 • Hemoglobina jest jednym z parametrów składników krwi. Jej podwyższony poziom może nie dawać żadnych dolegliwości w organizmie, a najczęściej nieprawidłowość wykrywana jest podczas analizowania wyników badania krwi.
 • Jej podwyższony poziom może oznaczać: POChP, choroby serca, czy odwodnienie organizmu.
 • Widząc w swoich wynikach z morfologii, podwyższony poziom hemoglobiny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dalsze badania oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza gęsta krew?
Spis treści

Reklama

Co to jest hemoglobina?

Hemoglobina jest białkiem znajdującym się w erytrocytach, odpowiadającym za wymianę gazową pomiędzy płucami a tkankami organizmu. Dzięki niej tlen jest dostarczany do tkanek, a dwutlenek węgla wydalany z organizmu. Jak to możliwe?

Otóż w czasie wdechu krew przepływająca przez naczynia krwionośne pęcherzyków płucnych jest natleniania dzięki hemoglobinie, a konkretnie dzięki hemowi, który jest jej składnikiem i posiada zdolność łączenia się z tlenem. Następnie hemoglobina transportuje tlen w naczyniach krwionośnych i dostarcza go do tkanek i organów.

W drodze powrotnej zaś zabiera dwutlenek węgla z tkanek i transportuje do płuc, skąd jest wydalany. Każda cząstka hemoglobiny zawiera cztery cząstki hemu, a każda cząstka hemu posiada zdolność do związania jednej cząstki tlenu. 

Hemoglobina jest zatem niezwykle istotnym składnikiem krwi. Bez niej tkanki i narządy nie byłyby zaopatrywane w tlen, a zatem nie mogłyby funkcjonować prawidłowo.Ponadto jest barwnikiem krwi. Innymi słowy odpowiada za jej czerwony kolor. 

Co oznacza podwyższona hemoglobina?

Stężenie hemoglobiny w surowicy krwi można oznaczyć kilkoma metodami, dlatego interpretując wynik morfologii, należy zawsze brać pod uwagę wartości referencyjne podane przez laboratorium przeprowadzające badanie krwi. Generalnie za normę uznaje się wartości mieszczące się w zakresie 11,0-18 g/dl. Wszystkie wartości powyżej normy oznaczają się, że hemoglobina jest podwyższona

Warto podkreślić, że hemoglobina jest jednym z parametrów morfologii krwi. Analizując wyniki badania, należy wziąć pod uwagę także inne parametry – głównie hematokryt oraz liczbę krwinek czerwonych. Podwyższone stężenie bawnika czerwonego krwi z reguły idzie w parze ze wzrostem liczby czerwonych krwinek. Oba te parametry świadczą o nadkrwistości. 

Podwyższona hemoglobina rzadko daje objawy chorobowe, ale niekiedy pacjenci mogą odczuwać:

 • zawroty głowy,
 • szumy uszne,
 • duszność. 

Reklama

Hemoglobina podwyższona u dorosłych

Interpretując wyniki badań krwi na oznaczenie stężenia hemoglobiny, należy mieć na uwadze, że normy zmieniają się w zależności od płci oraz wieku pacjenta. Norma hemoglobiny w przypadku kobiet wynosi 12–16 g/dl (7,5–9,9 mmol/l), zaś dla mężczyzn - 14–18 g/dl (8,7–11,2 mmol/l). 

Oznacza to, że w 100 ml krwi pobranej od kobiety powinno znajdować się od 12 do 16 gramów hemoglobiny, zaś pobranej od mężczyzny - od 14 do 18 gramów. Jeśli poziom u kobiety przekracza 16 g/dl, a u mężczyzn 18 g/dl, oznacza to, że stężenie barwnika czerwonego krwi jest podwyższone. 

Podwyższona hemoglobina u dziecka

Inaczej przedstawiają się wartości uznawane za normę w przypadku dzieci. Co istotne, u noworodków zmieniają się z tygodnia na tydzień. Tuż po porodzie hemoglobina powinna wynosić od 17 do 22 g/dl. W pierwszym tygodniu życia natomiast jej stężenie powinno mieścić się w zakresie 15–20 g/dl. W pierwszym miesiącu życia norma wynosi 11-15 g/dl, zaś u dzieci powyżej miesiąca stężenie białka w erytrocytach uznaje się za prawidłowe, jeśli wynosi od 11 do 13 g/dl. 

Podobnie jak w przypadku dorosłych, hemoglobina jest podwyższona u dziecka wtedy, jeśli nie mieści się w podanych wartościach referencyjnych. 

Reklama

Podwyższona hemoglobina w ciąży

Co warto podkreślić, stężenie barwnika czerwonego krwi znacząco zmienia się także w czasie ciąży. Interpretując wynik badania krwi u kobiety ciężarnej, zawsze należy mieć to na uwadze.

Za normę dla kobiet w ciąży uznaje się wartości mieszczące się w zakresie od 11 do 14 g/dl (6,9–8,8 mmol/l). Należy jednak podkreślić, że rzadko dochodzi do takiego stanu w ciaży. Zdecydowanie częściej poziom hemoglobiny jest za niski, gdyż zwiększa się objętość krwi w ciele kobiety. 

Przyczyny podwyższonej hemoglobiny

Wiemy już, jakie stężenie hemoglobiny u dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży uznaje się za prawidłowe. Pora wyjaśnić, o czym może świadczyć podwyższone stężenie barwnika czerwonego krwi. 

Otóż wartości powyżej normy mogą być symptomem następujących schorzeń:

 • przewlekłe choroby płuc (głównie POChP),
 • przewlekłe niedotlenienie organizmu,
 • choroby serca,
 • odwodnienie organizmu,
 • czerwienica prawdziwa,
 • nowotwory nerek, macicy, wątroby, nadnerczy, przysadki lub móżdżku. 

Co warto podkreślić, podwyższone wartości hemoglobiny w morfologii krwi zwykle mają nałogowi palacze papierosów. Nieznacznie podwyższone wartości obserwuje się także u osób mieszkających w wysokich górach (powyżej 2500 m.n.p.m), gdzie jest niższa zawartość tlenu w powietrzu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Sławomir Górnik, Anna Dmoszyńska, Klasyfikacja, rozpoznawanie i leczenie nadkrwistości, Acta Haematologica Polonica, 2011, 42, 2.
 • Sylwia Wenclewska, Józef Drzewoski, Hemoglobina glikowana w diagnostyce i terapii zaburzeń homeostazy glukozy — blaski i cienie, ISSN 2084–4441
 • Ewa Zapora, Iwona Jarocka, Hemoglobina – źródłem reaktywnych form tlenu, e-ISSN 1732-2693, 2013
 • Alicja Milczarczyk, Edward Franek, Hemoglobina glikowana w rozpoznawaniu cukrzycy, Choroby Serca i Naczyń 2012, tom 9, nr 3, 161–163, 2012
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie AST - co oznacza podwyższone i wysokie AST?
Próbka krwi do badania poziomu AST
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Próbka krwi do badania poziomu PTH
Parathormon - funkcje. Objawy niskiego i wysokiego poziomu
Limfocyty typu B
Limfocyty B - norma i markery. Jakie rokowania przy raku?
Próbka krwi do badania poziomu witaminy D
Badanie poziomu witaminy D - kiedy wykonać, czy na czczo?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj