Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫

Badania laboratoryjne krwi

Regularne badania krwi to jeden ze sposobów nadzorowania obecnego stanu zdrowia. W ten sposób można nie tylko wykryć choroby, ale także oszacować ryzyko zachorowania na różnorakie dolegliwości, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze badania krwi, jak interpretować wyniki i ile kosztuje morfologia.

    Podstawowe badania krwi warto wykonywać co najmniej raz w roku. Profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ w sytuacji, gdy którykolwiek z parametrów będzie poniżej lub powyżej normy, lekarz może zlecić kolejne badania lub zastosować odpowiednie leczenie.

    Rodzaje badań krwi

    Pobieranie krwi może odbywać się w różnym celu, w zależności od tego czy jest to tylko badanie profilaktyczne czy ze wskazaniem na zweryfikowanie konkretnej dolegliwości.  

    Do najpopularniejszych badań z morfologii zaliczyć należy:

    • MCHC morfologia – w trakcie tego badania sprawdza się średnie stężenie hemoglobiny w krwince. Odbiegające od normy wyniki mogą świadczyć o anemii, odwodnieniu organizmu bądź jego przewodnieniu, jak również o rzadkich chorobach genetycznych,
    • RDW morfologia -  poziom RDW to jeden z parametrów oznaczany podczas badania morfologii krwi. Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. U pacjenta z podejrzeniem niedokrwistości uwagę mogą zwrócić charakterystyczne objawy, takie jak: regularne zmęczenie, zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, duszność, zaburzenia libido,
    • WBC morfologia - to wskaźnik określający liczbę białych krwinek (leukocytów) w organizmie człowieka. Jeśli w badaniu krwi mamy WBC podwyższone (leukocytoza), oznaczać to może infekcję bakteryjną lub wirusową, zakażenie pierwotniakami, uogólniony stan zapalny, białaczkę, cukrzycę, mocznicę, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, zaburzenia immunologiczne, gruźlicę czy kiłę,
    • HCT morfologia - oznaczenie poziomu hematokrytu jest jednym z istotniejszych elementów badania morfologicznego krwi. Niski hematokryt może sygnalizować anemię, zaburzenia szpiku kostnego czy krwawienie wewnętrzne. Podwyższony hematokryt może zwiastować choroby serca spowodowane niedotlenieniem, a nawet niektóre nowotwory,
    • PLT morfologia - to część ogólnego badania krwi, które pokazuje jaka jest ilość trombocytów odpowiadających za proces krzepnięcia krwi. U zdrowej osoby liczba płytek krwi wynosi 150- 400 tys. płytek krwi na mikrolitr.  Minimalny poziom zapewniający krzepnięcie krwi to 50 tys. na mikrolitr. Zazwyczaj u mężczyzn ilość trombocytów jest większa niż u kobiet.

    Jak przygotować się do badań krwi?

    Jeśli chodzi o przygotowanie do badań krwi, jest ono różne w zleżności od konkretnego rodzaju badania.

    W przypadku morfologii krwi zaleca się powstrzymanie od intensynwego wysiłku fizycznego oraz unikanie stresu. 8h przed wykonaniem badania należy być na czczo, a  przed samym badaniem warto odpocząć co najmniej 15 minut.

    Przed badaniem glukozy najważniejsze jest, aby udać się na badanie co najmniej 8-12h po ostarnim posiłku. 

    Z kolei przed badanim prób wątrobowych nie są wymagane żadne szczególne przygotowania. Warto jednak być co najmniej 12h po ostatnim posiłku. 

    W badaniu TSH nie ma konieczności bycia na czczo, jednak pacjenci, którzy biorą biotynę, powinni ją odstawić na czas 2 dni przed badaniem, gdyż może zaburzać wyniki. 

    Jak pobiera się krew do badania?

    Pobieranie krwi należy do procedur, które są proste, szybkie i stosunkowo mało bolesne. W większości przypadków krew pobiera się wcześnie rano.

    Po zajęciu odpowiedniego miejsca, pielęgniarka sprawdza, które miejsce będzie najlepsze do pobrania krwi. Po zalożeniu stazy i opaski uciskowej na rękę, pielęgniarka dezynfekuje miejsce, w które nastąpi wkłucie i pobiera krew. 

    Po zakończeniu poboru krwi, igła powinna zostać wyrzucona, a na miejsce wkłucia założony opatrunek. Pacjent powinien uciskać to miejsce przez 3-5 min. Po wykonaniu badania odradza się, aby pacjent zginał kończynę lub dźwigal ciężkie przedmioty.

    Wyniki badań krwi

    Jak interpretować wyniki morfologii? Jeśli chodzi o badania ilościowe to przy każdym wyniku umieszczony jest tzw. zakres referencyjny (od minimum do maksimum). Jeśli wynik jest pomiędzy wartościami granicznymi, zakłada się, że jest on w normie, jednak oczywiście warto go skonsultować ze specjalistą.

    Pacjenci niestety bardzo często niepoprawnie intepretują wyniki badań i zapis „pozytywny” określają, jako stan, że jest się zdrowym. Niestety taki zapis jest oznaką infekcji i wymaga konsultacji lekarskiej. Każdy wynik badania krwi zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

    Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
    Sprawdź!