Badania krwi

Badania krwi to jeden ze sposobów nadzorowania swojego stanu zdrowia. W ten sposób można nie tylko wykryć obecne choroby, ale i oszacować ryzyko zachorowania na różnorakie dolegliwości, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Sprawdź, ile kosztuje badanie krwi, jakie są najpopularniejsze rodzaje morfologii oraz dowiedz się, jak interpretować wyniki.

Badania krwi – wynik, cena. Morfologia MCHC, RDW, WBC, HCT, PLT

Wykonywanie laboratoryjnego badania krwi to jeden ze sposobów kontrolowania swojego stanu zdrowia. Dzięki niemu można nie tylko wykryć obecne choroby, ale i określić ryzyko zachorowania na różnorakie dolegliwości, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Sprawdź, ile kosztuje badanie krwi, jakie są najpopularniejsze rodzaje morfologii oraz dowiedz się, jak interpretować wyniki.

Podstawowe badania krwi warto wykonywać co najmniej raz w roku. Profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ w sytuacji, gdy którykolwiek z parametrów będzie poniżej lub powyżej normy, lekarz może zlecić kolejne badania lub zastosować odpowiednie leczenie.

Co to jest morfologia?

To najczęściej wykonywane badanie diagnostyczne, które ma na celu zweryfikowanie obecności chorób w jak najwcześniejszym stadium, a także w miarę możliwości zapobieganie ich wystąpieniu.

Morfologia krwi to badanie, które najczęściej zlecane jest przez lekarza pierwszego kontaktu. Zawiera m.in. liczbę:

 • erytrocytów, czyli czerwonych krwinek,
 • leukocytów (krwinek białych)
 • krwinek płytkowych .

Ponadto obejmuje ona np. hematokryt, który jest procentowym udziałem elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi. Niestety często wyniki badań są błędne, a wynika to z nieodpowiedniego przygotowania się do badania czy warunków, w jakich przechowywana jest krew. Przede wszystkim należy pamiętać, iż morfologię wykonuje się na czczo.

Wyniki badań krwi

Jak interpretować wyniki morfologii? Jeśli chodzi o badania ilościowe to przy każdym wyniku umieszczony jest tzw. zakres referencyjny (od minimum do maksimum). Jeśli wynik jest pomiędzy wartościami granicznymi, zakłada się, że jest on w normie, jednak oczywiście warto go skonsultować ze specjalistą.

Pacjenci niestety bardzo często niepoprawnie intepretują wyniki badań i zapis „pozytywny” określają, jako stan, że jest się zdrowym. Niestety taki zapis jest oznaką infekcji i wymaga konsultacji lekarskiej. Każdy wynik badania krwi zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Rodzaje badań krwi

Pobieranie krwi może odbywać się w różnym celu, w zależności od tego czy jest to tylko badanie profilaktyczne czy ze wskazaniem na zweryfikowanie konkretnej dolegliwości.  

Do najpopularniejszych badań z morfologii zaliczyć należy:

 • MCHC morfologiaw trakcie tego badania sprawdza się średnie stężenie hemoglobiny w krwince. Odbiegające od normy wyniki mogą świadczyć o anemii, odwodnieniu organizmu bądź jego przewodnieniu, jak również o rzadkich chorobach genetycznych,
   
 • RDW morfologiapoziom RDW to jeden z parametrów oznaczany podczas badania morfologii krwi. Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. U pacjenta z podejrzeniem niedokrwistości uwagę mogą zwrócić charakterystyczne objawy, takie jak: regularne zmęczenie, zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, duszność, zaburzenia libido,
   
 • WBC morfologia - to wskaźnik określający liczbę białych krwinek (leukocytów) w organizmie człowieka. Jeśli w badaniu krwi mamy WBC podwyższone (leukocytoza), oznaczać to może infekcję bakteryjną lub wirusową, zakażenie pierwotniakami, uogólniony stan zapalny, białaczkę, cukrzycę, mocznicę, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, zaburzenia immunologiczne, gruźlicę czy kiłę,
   
 • HCT morfologia - oznaczenie poziomu hematokrytu jest jednym z istotniejszych elementów badania morfologicznego krwi. Niski hematokryt może sygnalizować anemię, zaburzenia szpiku kostnego czy krwawienie wewnętrzne. Podwyższony hematokryt może zwiastować choroby serca spowodowane niedotlenieniem, a nawet niektóre nowotwory,
   
 • PLT morfologia - to część ogólnego badania krwi, które pokazuje jaka jest ilość trombocytów odpowiadających za proces krzepnięcia krwi. U zdrowej osoby liczba płytek krwi wynosi 150- 400 tys. płytek krwi na mikrolitr.  Minimalny poziom zapewniający krzepnięcie krwi to 50 tys. na mikrolitr. Zazwyczaj u mężczyzn ilość trombocytów jest większa niż u kobiet.

Cena morfologii

Ile kosztuje morfologia? To zależy od wielu czynników, ponieważ można wykonać ją prywatnie lub z Narodowego Funduszu Zdrowia, otrzymując skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Chcąc morfologię prywatnie, należy liczyć się z tym, że będą to badania odpłatne. W przypadku morfologii krwi koszt wykonania badania to ok. 9 zł natomiast cena morfologii z rozmazem to ok.13 zł. Jeżeli chcemy wykonać dodatkowe badania wliczyć należy poniższe koszty:

 • glukoza ok. 6 zł,
 • kreatynina ok. 6 zł,
 • lipidogram ok. 18 zł,
 • amylaza ok. 7 zł,
 • lipaza ok. 10 zł,
 • CRP ok. 20 zł,
 • mocznik ok. 6 zł,
 • kwas moczowy ok. 6 zł,
 • bilirubina całkowita ok. 6 zł.