Reklama
Wykonywanie laboratoryjnego badania krwi to jeden ze sposobów kontrolowania swojego stanu zdrowia. Dzięki niemu można nie tylko wykryć obecne choroby, ale i określić ryzyko zachorowania na różnorakie dolegliwości, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Sprawdź, ile kosztuje badanie krwi, jakie są najpopularniejsze rodzaje morfologii oraz dowiedz się, jak interpretować wyniki.
Podstawowe badania krwi warto wykonywać co najmniej raz w roku. Profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ w sytuacji, gdy którykolwiek z parametrów będzie poniżej lub powyżej normy, lekarz może zlecić kolejne badania lub zastosować odpowiednie leczenie.
To najczęściej wykonywane badanie diagnostyczne, które ma na celu zweryfikowanie obecności chorób w jak najwcześniejszym stadium, a także w miarę możliwości zapobieganie ich wystąpieniu.
Morfologia krwi to badanie, które najczęściej zlecane jest przez lekarza pierwszego kontaktu. Zawiera m.in. liczbę:
Ponadto obejmuje ona np. hematokryt, który jest procentowym udziałem elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi. Niestety często wyniki badań są błędne, a wynika to z nieodpowiedniego przygotowania się do badania czy warunków, w jakich przechowywana jest krew. Przede wszystkim należy pamiętać, iż morfologię wykonuje się na czczo.
Jak interpretować wyniki morfologii? Jeśli chodzi o badania ilościowe to przy każdym wyniku umieszczony jest tzw. zakres referencyjny (od minimum do maksimum). Jeśli wynik jest pomiędzy wartościami granicznymi, zakłada się, że jest on w normie, jednak oczywiście warto go skonsultować ze specjalistą.
Pacjenci niestety bardzo często niepoprawnie intepretują wyniki badań i zapis „pozytywny” określają, jako stan, że jest się zdrowym. Niestety taki zapis jest oznaką infekcji i wymaga konsultacji lekarskiej. Każdy wynik badania krwi zawsze należy skonsultować ze specjalistą.
Pobieranie krwi może odbywać się w różnym celu, w zależności od tego czy jest to tylko badanie profilaktyczne czy ze wskazaniem na zweryfikowanie konkretnej dolegliwości.
Do najpopularniejszych badań z morfologii zaliczyć należy:
Ile kosztuje morfologia? To zależy od wielu czynników, ponieważ można wykonać ją prywatnie lub z Narodowego Funduszu Zdrowia, otrzymując skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
Chcąc morfologię prywatnie, należy liczyć się z tym, że będą to badania odpłatne. W przypadku morfologii krwi koszt wykonania badania to ok. 9 zł natomiast cena morfologii z rozmazem to ok.13 zł. Jeżeli chcemy wykonać dodatkowe badania wliczyć należy poniższe koszty: