Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ból dziąsła - przy jedzeniu i dotyku. Domowe sposoby na ból

Ból dziąsła przy jedzeniu czy dotyku znacznie wpływa na komfort spożywania posiłków, a także codziennego funkcjonowania. Nie można go lekceważyć gdyż często sygnalizuje poważne choroby.W wielu przypadkach można mu zapobiec, szczególnie gdy wywołany jest przez nieprawidłową higienę jamy ustnej. Poznaj domowe sposoby na ból dziąseł.
Ból dziąsła przy jedzeniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Dziąsła to tkanki osłaniające zęby. Ściśle przylegają do zębiny, wypełniając przestrzeń między zębami. Są silnie unaczynione i podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego często występuje ich krwawienie przy szczotkowaniu zębów lub spożywania twardego jedzenia. 

Reklama

Ból dziąseł – przyczyny

Ból dziąseł jest poważnym problemem jamy ustnej. Może wynikać z zaniedbania higieny, niedoboru witaminy C i E lub schorzeń takich jak:

 • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
 • cukrzyca, 
 • białaczka,
 • paradontoza,
 • ospa wietrzna,
 • opryszczka,
 • powikłania próchnicy zębów,
 • anoreksja i bulimia.

Ponadto bóle dziąseł mogą dotyczyć osób zażywających niektóre grupy leków – immunosupresyjnych, obniżających ciśnienie czy przeciwpadaczkowych. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów, niewłaściwe używanie nici dentystycznych i wykałaczek również może powodować uszkodzenia, a także pulsujący ból dziąsła. 

Reklama

Ból dziąseł przy jedzeniu i dotyku 

Ból dziąseł przy jedzeniu i ból dziąsła przy dotyku może być wywołany stanami zapalnymi. Dziąsła stają się nabrzmiałe i rozpulchnione. Zmieniają kolor z bladoróżowych na czerwone.

Nieodpowiednia higiena i nieleczona próchnica mogą powodować dolegliwości bólowe. Dlatego tak ważne jest regularne mycie zębów i usuwanie kamienia nazębnego. 

Każdy dorosły powinien przynajmniej raz na pół roku zgłosić się na wizytę kontrolną u dentysty, natomiast w przypadku dzieci zaleca się je częściej – raz na 3 miesiące

Ból dziąseł w ciąży

Ból zębów w ciąży oraz dziąseł wywołują zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Działanie hormonów płciowych – estrogenu, a przede wszystkim progesteronu sprawia, że są one bardziej podatne na wszelkie infekcje. 

Powszechną przypadłością jest ciążowe zapalenie dziąseł. Dlatego też niezwykle ważne jest aby dbać o higienę i zdrowie zębów zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. 

Leczenie zazwyczaj opiera się na płukaniu jamy ustnej antybakteryjnymi płukankami i łagodzeniem bólu przez chłodne kompresy. Jeśli stan zapalny jest bardzo rozległy dentysta może wprowadzić inne sposoby leczenia lub zaproponować leki na ból dziąseł.

Reklama

Ból dziąsła przy zębie

Ból dziąsła między zębami i przy zębie najczęściej jest symptomem stanu zapalnego. Może być wywołany przez ropień okołozębowy lub nadmierną ilość osadzającej się płytki nazębnej, która po pewnym czasie zmienia się w kamień nazębny.  

Silny ból dziąsła nad zębem może świadczyć także o paradontozie. Jest to schorzenie wynikające z nieprawidłowej higieny zębów. Występuje najczęściej u mężczyzn po 40 roku życia. Infekcje destrukcyjnie wpływają na tkanki utrzymujące zęby, dlatego po pewnym czasie zaczynają się ruszać i wypadają. Niezbędne jest szybkie wprowadzenie leczenia zaleconego przez specjalistę.  

Jeśli pojawia się ból dziąsła przy ósemce to najprawdopodobniej oznacza to, iż zaczęła się właśnie wyrzynać. Dziąsło staje się nabrzmiałe i tkliwe. Po pewnym czasie zacznie stopniowo pojawiać się ząb.

Reklama

Ból dziąseł pod protezą

Uzupełnienia protetyczne mogą powodować uszkodzenia w jamie ustnej ze względu na złe dopasowanie oraz alergię na materiał, z którego je wykonano. W obu przypadkach może dochodzić do stanu zapalnego, gdzie dziąsła dają dolegliwości bólowe. 

Nieprawidłowe dopasowanie może powodować ucisk i otarcia, które nie tylko bolą, ale również staja się otwartymi wrotami dla bakterii. W takim przypadku niezbędna jest ponowna wizyta
u protetyka, aby dokonać poprawek. 

Proteza, która się przesuwa daje możliwość resztkom pokarmu na osadzanie się pod nią. To również wpływa na gromadzenie się bakterii i wywołuje stany zapalne. W takim sytuacjach pomocne są kremy do protez, które utrzymują protezę w odpowiednim miejscu przez cały dzień.

Reklama

Ból dziąseł - leczenie

Jak złagodzić ból dziąsła? Jakie są sposoby na ból dziąseł? Przede wszystkim zapobieganie:

 • odpowiednia higiena jamy ustnej – szczotkowanie 2 razy dziennie, czyszczenie szczelin międzyzębowych nicią dentystyczną i stosowanie płukanek antybakteryjnych;
 • dieta bogata w witaminy C i E – źródłem tych witamin są owoce, warzywa orzechy
  i ziarna zbóż. 
 • regularne wizyty u stomatologa.

Jeśli jednak pojawi się ból to skutecznymi sposobami są:

 • zioła na ból dziąseł – płukanka z szałwii lub rumianku ma właściwości łagodzące
  i ściągające,
 • płukanka z wody utlenionej – roztwór dwóch łyżek 3% wody utlenionej należy zmieszać ze szklanką wody,
 • miękkie posiłki – w okresach bólu dziąseł warto zrezygnować z twardych składników,
 • maść na ból dziąseł,
 • żel na ból dziąseł. 
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Wizualizacja korony porcelanowej
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Jak wygląda ukruszony ząb
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Wyrwanie ósemki
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!