Ból głowy po lewej stronie należy do tzw. niespecyficznych objawów, które nie są charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej. Może oznaczać wiele schorzeń okulistycznych, neurologicznych i okulistycznych lub mieć podłoże pierwotne.
Reklama
Przyczyny ból głowy z lewej strony
Jednostronny ból głowy jest charakterystyczny dla grupy pierwotnych bóli takich jak migrena lub klasterowy ból głowy. Różnią się one jednak nasileniem i rodzajem bólu.
W przypadku migreny jest to jednostronny i pulsujący ból, któremu mogą towarzyszyć mroczki przed oczami, zawroty głowy oraz nadwrażliwość na zapachy i światło. Natomiast klasterowy ból głowy jest znacznie silniejszy. Określany jest jako tępy, uciskający i ciągły.
Ból lewej strony głowy może być także spowodowany schorzeniami takimi jak:
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- hemikrania – silny, jednostronny ból głowy,
- neuralgia – nerwobólami,
- ropień okołozębowy i inne stany zapalne w jamie ustnej,
- ostre zapalenie ucha,
- guz mózgu.
Jeśli ból głowy często się powtarza, nasila lub nie ustępuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista dokona odpowiedniej diagnostyki i wskaże ewentualne leczenie.
Pulsujący ból głowy z lewej strony. Co może go powodować?
Jednym z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest pulsujący ból z tyłu głowy po lewej stronie. Może on dotyczyć całej głowy lub lokalizować się w jednym miejscu. Jeśli umiejscowi się po jednej ze stron, to może powodować go:
- migrena,
- klasterowy ból głowy,
- zapalenie zatok,
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- krwotok podpajęczynówkowy,
- guz mózgu.
Niezwykle ważne jest diagnozowanie źródła bólu, gdyż może on sygnalizować poważne komplikacje. Zapalenie tętnicy skroniowej powoduje nieodwracalne powikłania, dlatego niezbędne jest szybkie wdrożenie leczenia. Natomiast krwotok podpajęczynówkowy i guz mózgu są bezpośrednimi zagrożeniami dla życia.
Reklama
Ból z tyłu głowy po lewej stronie. Z jakich powodów można go odczuwać?
Ból z tyłu głowy po lewej lub prawej stronie najczęściej jest objawem nadciśnienia tętniczego. Pojawia się tuż po przebudzeniu jako pulsujący lub uciskający i ustępuje po chwili pionizacji.
Leczenie nadciśnienia jest bardzo ważne, gdyż chroni przed powikłaniami sercowo-naczyniowymi, ocznymi i nerkowymi. Terapia polega na dobraniu odpowiednich leków, ale przede wszystkim zmianie stylu życia, wprowadzeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
Oprócz nadciśnienia ból z lewej strony głowy powodują także następujące schorzenia:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- migreny,
- urazy głowy i kręgosłupa szyjnego,
- nerwobóle,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- półpasiec,
- krwawienie śródczaszkowe,
- guz mózgu.
Każda z powyższych chorób wymaga odpowiedniego leczenia, zatem nie można lekceważyć bólu głowy z tyłu z lewej strony.
Ból głowy z lewej strony skroni - o czym może świadczyć?
Ból głowy z tyłu po lewej stronie skroni może występować bez względu na wiek. Warto obserwować objawy towarzyszące, aby łatwiej poznać przyczynę bólu. Mogą po powodować schorzenia takie jak:
- migrena,
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- zapalenie ucha,
- stany zapalne w jamie ustnej,
- nowotwory.
Najczęściej ból głowy w lewej skroni towarzyszy migrenie lub zapaleniu tętnicy skroniowej. Migrena należy do pierwotnych bóli o nieznanej przyczynie. W zależności od jej rodzaju mogą występować objawy oczne, wymioty, nudności i nadwrażliwość na zapach, światło czy dźwięk. Leczenie wymaga wyeliminowania czynników drażniących (m.in. stres i używki), właściwej terapii farmakologicznej oraz odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.
Jeśli występuje ból skroni przy dotyku, to może być objawem zapalenia tętnicy skroniowej. Jest to przewlekły stan zapalny średnich i dużych naczyń tętniczych. Objawia się gorączką, zmęczeniem, zaburzeniami wzroku, a nawet utratą widzenia w jednym z oczu. Kluczowe jest leczenie glikokortykosteroidami, które zapobiegają poważnym powikłaniom. Niestety wywołane zmiany są już nieodwracalne.
Reklama
Ból głowy i oka po lewej stronie
Ból oka i głowy z lewej strony występuje dość często. Powodowany jest przez wady wzroku, choroby oczu, schorzenia laryngologiczne oraz neurologiczne.
Wady wzroku mogą objawiać się właśnie przez bóle głowy i oka oraz zaczerwienie spojówek. Natomiast pozostałe choroby wywołujące podobne objawy to:
- atak jaskry – objawia się bardzo silnym bólem oka, nudnościami, wymiotami, spadkiem ostrości obrazu, zamgleniem oraz rozszerzeniem źrenicy;
- migrena oczna z aurą – występuje również zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy
i dźwięki oraz mroczki przez oczami; - napięciowy ból głowy – objawami są wymioty, pulsujący lub tętniący ból oraz światłowstręt;
- klasterowy ból głowy – pojawia się też łzawienie oczu, katar i bardzo silne dolegliwości bólowe.
Wszystkie powyższe schorzenia wymagają odpowiedniej diagnostyki pod okiem specjalisty i indywidualnie dobranego leczenia.