Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Ból głowy w skroniach - przyczyny i objawy. Co pomaga?

Ból głowy w skroniach to objaw wielu poważnych schorzeń m.in. zapalenia ucha, napięciowego bólu głowy czy zapalenia zatok przynosowych. Może też świadczyć o zapaleniu tętnicy skroniowej, które wymaga niezwłocznego leczenia, dlatego nie należy go lekceważyć. Przeczytaj, co pomaga na ból głowy w skroniach.
Ból w skroniach
Materiały: 123RF
W skrócie
 • Ból głowy w skroniach może mieć różne podłoże. Często zaczyna się od złego trybu życia czy nadmiernego stresu.
 • Dolegliwości może wywoływać nadmierny wysiłek fizyczny lub złe warunki treningu. Bólowi głowy towarzyszą wtedy mdłości.
 • W zwalczaniu dolegliwości bólowych oprócz przyjmowania substancji leczniczych warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból głowy – jakie są przyczyny bolącej głowy z każdej ze stron?
Spis treści

Reklama

Co oznacza ból głowy w skroniach?

Ból skroni to często zgłaszana dolegliwość i niestety, jeszcze częściej lekceważona przez pacjentów. Przyczyny bólu głowy w skroniach są różne, mogą powodować go nie tylko schorzenia neurologiczne, okulistyczne czy laryngologiczne, ale również zmęczenie, stres, czy nawet zła dieta. Jeśli ból powtarza się lub nasila, należy udać się do lekarza w celu diagnostyki, aby zapobiec poważnym powikłaniom i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Ból skroni może mieć różne przyczyny. Wśród najpoważniejszych wyróżnia się: 

 • zapalenie tętnicy skroniowej,
 • migrenę,
 • napięciowy ból głowy,
 • klasterowy ból głowy,
 • zapalenie ucha,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • zapalenie zęba lub ropień okołozębowy,
 • urazy głowy i szyi,
 • zaburzenia psychiczne,
 • guz mózgu.

Ze względu na liczne schorzenia, których objawem jest ból skroni, nie wolno go lekceważyć. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie właściwego leczenia zapewnia szybsze ustąpienie objawów. Proces diagnostyczny znacznie usprawni pomoc pacjenta. Gdy ból skroni pojawia się bardzo często, należy zwrócić uwagę na czas dolegliwości.

Poranny ból głowy w skroniach może być objawem zmęczenia, nadmiernego stresu czy niedotlenienia organizmu. Jeśli dolegliwość występuje regularnie, a pacjent zadbał o właściwą higienę snu i tryb życia - taki ból może być sygnałem zmian w strukturze mózgu, np. pojawieniem się torbieli, a nawet nowotworu. 

Jeśli z kolei pacjent zaobserwował występujące dolegliwości przy okazji zmiany pogody, warto sprawdzić czy nie jest hipotonikiem, czyli osobą cierpiącą na niskie ciśnienie. Ból głowy w skroniach jest wtedy charakterystyczny zwłaszcza, gdy za oknem jest niekorzystna aura, a na horyzoncie kolejny niż baryczny. Jak wtedy sobie pomóc, unikając farmakologii? Ratunek może być na przykład mocna czarna kawa, która podniesie ciśnienie.

Nie zawsze jednak to sama głowa jest źródłem takich objawów. Dolegliwości mogą mieć swoje podłoże w innej części ciała i promieniować do unerwienia zlokalizowanego w obrębie mózgu. Jak w przypadku bólu skroni przy kaszlu. Objaw może oznaczać zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych, a jego źródłem jest obrzęk błon śluzowych.

Gdy z kolei pacjent ma przypuszczenia, że dokucza mu ból skroni od zęba, środek przeciwbólowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Przyczyną może być zapalenie miazgi zębowej, czyli choroby spowodowanej próchnicą. Charakterystyczny dla tego rodzaju dolegliwości jest ból skroni przy jedzeniu, zwłaszcza gorących posiłków, a także podczas zmiany pozycji na leżącą i przy schylaniu. Jedyną szansą na pomoc jest wyłącznie pilna konsultacja ze stomatologiem. 

Przed każdą wizytą u lekarza pacjent powinien dobrze przeanalizować rodzaj odczuwanego bólu. Gdy dolegliwości pojawiają się nie częściej niż około dwóch tygodni w ciągu miesiąca, są to postaci epizodyczne. Gdy ból występuje częściej, mowa wtedy o postaci przewlekłej.  

Zupełnie nowe jednostki chorobowe związane z bólem głowy pojawiły się w podczas pandemii COVID-19. Lekarze zaobserwowali, że ból głowy w skroniach a koronawirus to całkiem realna zależnosć.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w przypadku niemal każdej mutacji koronawiursa, pacjenci mogą odczuwać zupełnie inne objawy zakażenia. Jednym z objawów wspólnych jest właśnie ból głowy obejmujący całą głowę, często kumulującym się w okolicy czoła i skroni. 

Reklama

Co najczęściej powoduje bóle głowy z lewej strony skroni?

Miejsce bólu najczęściej wskazuje jego źródło i przypadłość, z powodu której cierpi pacjent. Ból głowy z lewej strony skroni najczęściej powoduje migrena. Jest to uciążliwy ból głowy, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Rozpoczyna się od nadwrażliwości na zapachy, dźwięki i światło. Później następuje silny, jednostronny objaw. 

Co ważne, migrena ma podłoże genetyczne, jednak sprzyjają jej również następujące czynniki:

 • silny stres, 
 • odwodnienie
 • miesiączka,
 • zła dieta,
 • zmiany hormonalne, 
 • nadużywanie alkoholu.

Migrena często mylona jest z napięciowym lub klasterowym bólem głowy, dlatego trudno ją zdiagnozować. Częstotliwość i nasilenie napadów są indywidualne. Silny ból lewej skroni to jeden z objawów migreny, symptomy mogą być także inne: 

 • nadwrażliwość na światło,
 • mroczki przed oczami,
 • zaburzenia widzenia, 
 • nadwrażliwość na dźwięki,
 • zmęczenie,
 • rozdrażnienie,
 • brak apetytu,
 • nadwrażliwość na zapachy.

Leczenie dostosowywane jest indywidualnie, nakierowane na leczenie objawowe. Zwykle pomagają leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwymiotne oraz uspokajające. Dodatkowo bardzo ważny jest odpoczynek w cichym i spokojnym miejscu. Konieczne jest zdiagnozowanie czynnika, który wpływa na aktywację bólu i jego wyeliminowanie. Jeśli jest to stres można zastosować np. techniki relaksacyjne. 

Ból w lewej skroni może oznaczać również: zapalenie ucha, zapalenie zatok, stan zapalny zęba, zapalenie tętnicy skroniowej. Dolegliwości może towarzyszyć również osłabienie i podwyższona temperatura ciała.

Ból głowy z prawej strony skroni

Warto mieć świadomość, że ból prawej skroni i ból lewej skroni mogą mieć zupełnie różne źródła. Choć często podłoże tych dolegliwości jest takie samo, (migrena, zapalenia czy po prostu niskie ciśnienie) są przypadki, gdy ból skroni po prawej czy lewej stronie głowy pomaga zdiagnozować poważną chorobę.

Mowa tu na przykład o zespole Readera. Silny, rozdzierający, pulsujący ból w prawej skroni może wskazywać na uszkodzenie włókien współczulnych nerwu trójdzielnego. Zespół Readera inaczej określany jest zespołem paratrigeminalnym i oprócz bólu głowy towarzyszą mu dolegliwości w strukturze oka, ponieważ uszkodzone włókna odpowiadają za unerwienie gałki ocznej. 

Reklama

Co może oznaczać ból skroni przy dotyku?

Ból głowy w skroniach może być pierwszym i głównym objawem poważnego zapalenia tętnicy skroniowej, które jest określane także jako olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic lub choroba Hortona. To zapalenie naczyń tętniczych ma prawdopodobnie podłoże immunologiczne i - jak podają w „Forum Medycyny Rodzinnej”  autorzy badań nad tym schorzeniem - dr Leopold Glasner oraz dr Magdalena Homziuk - najczęściej występuje u kobiet po 60 roku życia. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest ból głowy skroni przy dotyku

Objawy zapalenia tętnicy skroniowej:

 • bóle głowy, 
 • bóle skroni przy dotyku,
 • bóle szyi, 
 • gorączka,
 • zmęczenie,
 • zaburzenia wzroku,
 • łzawienie oczu, 
 • pogorszenie widzenia lub utrata wzroku w jednym oku.

Szybkie wdrożenie leczenia jest niezwykle ważne, aby nie dopuścić do powstawania nieodwracalnych zmian. Terapia opiera się głównie na stosowaniu glikokortykosteroidów, ale mogą być podawane również leki immunosupresyjne.

Warto także wziąć pod uwagę, że dolegliwości wcale nie muszą oznaczać poważnej choroby. Po uderzeniu w skroń ból głowy w tym obszarze przy dotyku to normalny objaw. Wtedy wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe i chłodne okłady na obolałe okolice głowy. 

Reklama

Dlaczego odczuwamy pulsujący ból głowy w skroniach?

Silny i pulsujący ból głowy w skroni może wskazywać na klasterowe bóle głowy. Objawy przybierają postać napadowych, silnie dokuczliwych, jednostronnych bólów głównie w okolicy oczodołu i skroni. Niekiedy promieniują do potylicy i barku.

Podczas diagnozy pomocna jest ocena częstotliwości występowania bólu, dlatego warto, by pacjent zwrócił na to uwagę. Napad takiego bólu głowy w skroniach trwa od kilkunastu minut do nawet trzech godzin i może powtarzać się nawet kilka razy na dobę, głównie nocą. Typowe dla tego bólu jest to, że występuje on codziennie przez pewien okres, od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i to z tego właśnie powodu nazywany jest klastrem.

Taki rodzaj bólu może ustąpić na pewien czas, po czym wraca w postaci nowego rzutu dolegliwości. Bólom towarzyszy często zaczerwienienie oka, obrzęk powieki, łzawienie i wyciek surowiczy z nosa lub uczucie jego zatkania.

Z kolei silny ból głowy w skroniach i mdłości to typowe objawy bólu wysiłkowego. Dolegliwości występują w ciągu 5 minut do 48 godzin od rozpoczęcia wysiłku fizycznego, mają charakter narastający i pulsujący w skroniach. Ból jest wywoływany najczęściej przez ciężki, przedłużony wysiłek, odbywający się zwłaszcza w niekorzystnych warunkach środowiskowych, np. przy wysokiej temperaturze powietrza. 

Reklama

Ból głowy w skroniach i czole - jakie może mieć źródła?

Ból głowy czoła i skroni to typowy objaw dla kłujących idiopatycznych dolegliwości. To rodzaj bólu głowy objawiający się w postaci krótkotrwałych (sekundowych), opisywanych jako szarpnięcie lub dźwignięcie, dość silnych objawów bólowych. Bóle najczęściej lokalizują się w okolicy skroniowej lub ciemieniowej. Ukłucia mogą być pojedyncze lub objawiać się w seriach.

Jeśli jednak ból w okolicy skroni jest bardziej uporczywy i trwa dłużej, powodem może być samoistny ból głowy. Jest on spowodowany prawdopodobnie przejściowym wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Pacjent odczuwa silny, ostry, przeszywający i rozrywający ból.

Obustronne dolegliwości najczęściej są skoncentrowane w okolicach skroni i czoła, bądź potylicy i mogą promieniować do nasady nosa. Gdy boli głowa, czoło i skronie winowajcą może być zbyt intensywny wysiłek. Ból wysiłkowy także powoduje takie objawy. 

Mnogość źródeł bólu i jego rodzajów jest tak wiele, że w przypadku niepokojących bólów głowy należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Tylko w taki sposób pacjent jest w stanie otrzymać prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie przyczynowe, a nie wyłącznie objawowe. 

Reklama

Co powoduje ból skroni i oka?

Gdy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w skroniach, którym towarzyszą objawy ze strony oka, warto przyjrzeć się prowadzonemu trybowi życia. Bez szczególnego wyróżniania strony głowy - ból oka i skroni po prawej stronie lub ból lewej skroni i oka - to dolegliwości pochodzenia mięśniowego. Ból zazwyczaj generowany jest z mięśni podpotylicznych i promieniuje w okolice żuchwy i skroni.

Ból oczodołu i skroni to przypadłość, która dotyczy osób wykonujących pracę siedzącą. Narażone są na niego również osoby wykonujące czynności w pozycji stojącej z permanentnym pochyleniem głowy w dół. W tych przypadkach mowa o ciągłym napinaniu mięśni szyi, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń włókien mięśniowych.

Ból oczodołu i skroni może świadczyć także o problemach neurologicznych, laryngologicznych lub okulistycznych. Należy wykluczyć następujące przyczyny bólu:

 • atak jaskry – pojawia się bardzo silny ból oka, nudności, wymioty, spadek ostrości obrazu, zaczerwienienie gałki ocznej oraz rozszerzenie źrenicy;
 • migrena oczna z aurą – oprócz bólu występuje zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki oraz mroczki przed oczami;
 • klasterowy ból głowy – występuje również łzawienie oczu, katar i bardzo silne dolegliwości bólowe;
 • napięciowy ból głowy – pojawia się pulsujący lub tętniący ból, światłowstręt oraz wymioty;
 • zapalenie zatok przynosowych – bólowi towarzyszy upośledzenie węchu, zatkanie nosa, gęsty katar i złe samopoczucie.

W każdym z tych przypadków niezbędne jest odpowiednie leczenie, dlatego gdy wystąpi ból skroni i oka, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Co pomaga na ból głowy w skroniach?

Ból w skroniach może mieć różnorakie podłoże, zaczynając od złego trybu życia, nadmiernego stresu, przez choroby z ciśnieniem, problemy z uzębieniem, kończąc na najbardziej zagrażających życiu nowotworach. Dlatego przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie przyczynowe.

Aby bez bólu odczekać czas do terminu wizyty można leczyć dolegliwości objawowo. Gdy boli głowa w skroniach skuteczne są wszelkie niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub leki przeciwbólowe, np. paracetamol.

Skuteczne w łagodzeniu bólu są także domowe sposoby. Ból głowy w skroniach może minąć po chłodnych okładach na czoło i skronie. Czasem wystarczy ciepła kąpiel lub krótki spacer, by się dotlenić.

Domowy sposób na ból głowy to również delikatny masaż tzw. punktów ucisku. W przypadku bólu w okolicy skroni to miejsca leżące po obu stronach głowy na szerokość kciuka od punktu, w którym schodzi się łuk brwiowy z zewnętrznym kącikiem oka. Należy uciskać te punkty opuszkami palców wskazujących. Uciski trzeba wykonywać w sekwencji przez około 15 minut - ucisk przez 5 sekund i odsunięcie palca. Jeśli jednak ból w skroniach ma przyczyny mięśniowe czasem wystarczy rozmasowanie karku

Kiedy udać się do lekarza z bólem głowy w skroniach?

Żadnego bólu nie należy lekceważyć, ponieważ ból to reakcja organizmu na niekorzystne zmiany. Nawet jeśli ból głowy udaje się zwalczyć środkami farmakologicznymi, ale często nawraca, to znak, że trzeba działać. Kiedy udać się do lekarza z bólem głowy w skroniach? 

 • jeśli ból często powraca,
 • jeśli ból szybko narasta i jest bardzo silny,
 • kiedy bólowi głowy towarzyszy ból oczodołów, a nawet problemy z widzeniem,
 • kiedy w wyniku bólu wystąpiła sztywność karku,
 • jeśli bólowi głowy towarzyszy gorączka albo zaburzenia świadomości.

Jeśli wystąpił którykolwiek z tych objawów, pacjent powinien natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Podczas wizyty warto mieć przygotowane odpowiedzi na pytania o miejsce bólu, jego częstotliwość, objawy towarzyszące i czynniki, które mogą mieć wpływ na ból. Lekarz, jeśli uzna za konieczne, może zlecić badania obrazowe i morfologię, czyli badanie krwi.

Czytaj również

Bibliografia

 • R.B. Lipton, M.E. Bigal, T.J. Steiner, S.D. Silberstein, J. Olesen, Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, https://n.neurology.org/content/neurology/suppl/2005/07/27/63.3.427.DC1/36_nr2004-6.pdf [data dostępu: 27.03.22].
 • J. Tabak, Z. Kopański, M. Kulesa-Mrowiecka, J. Rowiński, F. Furmanik, M. Liniarski, Pierwotne bóle głowy, Journal of Clinical Healthcare 2/2018, http://www.jchc.eu/numery/2018_2/201826.pdf [data dostępu: 27.03.22].
 • L. Glasner, M. Homziuk, Wieloletnia obserwacja pacjentki z chorobą Hortona, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10197 [data dostępu: 27.03.22].
 • E. Kuncewicz, M. Sobieska, W. Samborski, Bóle mięśniowo-powięziowe a napięciowy ból głowy, https://old.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0019/13258/54-03-01.pdf [data dostępu: 27.03.22].
 • A. Prusiński, Bóle głowy-wybrane problemy, https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/viewFile/20090/15793 [data dostępu: 29.03.22].
Agnieszka Jędrzejczak
Artykuł napisany przez
Agnieszka Jędrzejczak
Dziennikarka z zawodu i zamiłowania. W pracy od 11 lat. Najpierw w redakcji gazety codziennej jako dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Później zamiast słowa pisanego - mówione. W redakcji telewizji jako wydawczyni, dziennikarka i reporterka relacjonująca na żywo z całego kraju na anteny ogólnopolskie. Fanka żużla, dobrej herbaty i Zbigniewa Wodeckiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Bostonka u dzieci - objawy i leczenie. Jak wygląda i ile trwa?
Dziecko chore na Bostonkę
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!