Ból owulacyjny - ile trwa, objawy, kiedy występuje?

Ból owulacyjny występuje w czasie jajeczkowania, czyli około 14 dnia regularnego, 28 dniowego cyklu miesiączkowego. Trwa od kilku minut do nawet 2-3 dni. Mogą mu towarzyszyć pozostałe objawy owulacji, takie jak: zmiana konsystencji śluzu, plamienia, zmęczenie i obniżenie nastroju. Ból owulacyjny można łagodzić przy pomocy ciepłych kąpieli i kompresów, odpoczynku i nawodnienia organizmu.
Ból jajników
Źródło: 123RF

Spis treści

Prawidłowy cykl miesiączkowy kobiety trwa od 25 do 35 dni. W tym czasie w organizmie zachodzą cykliczne zmiany, za które odpowiedzialne są hormony płciowe – estrogen 
i progesteron. Steruje nimi podwzgórze, czyli centralny narząd sterujący układem hormonalnym. 

Co to jest ból owulacyjny?

Owulacja, zwana także jajeczkowaniem to proces, który polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu. Gdy napotka na swej drodze plemniki to dochodzi do zapłodnienia. Jeśli kobieta posiada 28 dniowy cykl to owulacja występuje około 14 dnia. 

Ból owulacyjny jest charakterystycznym objawem owulacji. Opisywany jest jako kłujący ból o średnim natężeniu z lewej lub prawej strony w zależności, który jajnik jest a tym cyklu aktywny. Może pojawić się również promieniowanie w kierunku krzyża i miednicy. 

Jak się objawia ból owulacyjny?

Ból owulacyjny może występować jako samodzielny objaw lub mogą mu towarzyszyć następujące symptomy owulacji:

 • wydzielina z pochwy zabarwiona krwią lub plamienia,
 • śliski, przezroczysty, gładki śluz,
 • obrzęk i tkliwość piersi,
 • złe samopoczucie,
 • zmęczenie,
 • nudności, 
 • podwyższenie temperatury ciała. 

Należy pamiętać, że nie każdy ból w okolicy podbrzusza jest bólem owulacyjnym. Może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowegoendometriozą lub torbielami na jajniku. Dlatego jeśli nie ustępuje, a wręcz się nasila i zmienia swój charakter konieczna jest konsultacja lekarska. 

Co stosować na ból owulacyjny? 

Ból owulacyjny może być jedynie symptomem owulacji lub znacznie dać się we znaki. Abyzłagodzić dolegliwości związane z owulacją należy:

 • zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku,
 • właściwe nawodnić organizm,
 • przy nasilającym się bólu można zastosować ciepłe kąpiele lub przyłożyć termofor.

Czasami w  przypadku silnego bólu skutecznym rozwiązaniem są środki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest przestrzeganie odpowiedniej dawki określonej przez specjalistę lub producenta w ulotce dołączonej do opakowania. 

Kiedy występuje ból owulacyjny?

Ból owulacyjny, jak sama jego nazwa wskazuje występuje w czasie owulacji. To kiedy ma ona miejsce zależne jest od długości cyklu:

 • przy cyklach 28 dniowych występuje około 14 dnia,
 • przy cyklach dłuższych niż 28 dni owulacja występuje na 14 dni przed końcem cyklu,
 • przy krótkich około 25 dniowych cyklach przypada na około 11 dzień, 
 • przy długich około 32 dniowych cyklach owulacja występuje około 18 dnia. 

Jednak należy pamiętać, że każda powyższe wyliczenia sprawdzają się jedynie u kobiet 
regularnym cyklem miesiączkowym. Jeśli występują nieprawidłowości w cyklu owulacja może występować w innych terminach. 

Ile trwa ból owulacyjny?

Ból owulacyjny może trwać zaledwie kilka minut, jednak najczęściej utrzymuje się od 6-8 godzin. U niektórych pań przedłuża się nawet do 2-3 dni. 

Dolegliwości w zależności od organizmu mogą być niezauważalne, występować sporadycznie lub prawie w każdym cyklu. Jeśli bóle stają się uciążliwe należy skonsultować się z lekarzem. Może on wskazać odpowiednie środki przeciwbólowe lub inne sposoby na radzenie sobie 
z bólem owulacyjnym. 

Ból owulacyjny a zapłodnienie 

Ból owulacyjny jest sygnałem, że w organizmie kobiety rozpoczął się najbardziej płodny okres w cyklu miesiączkowym. Dlatego to idealny moment do współżycia dla osób planujących powiększenie rodziny.

Ból owulacyjny z medycznego punktu widzenia nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, jednak dolegliwości z nim związane mogą wpływać na chęć do zbliżenia. Obniżenie nastroju, zmęczenie i nudności nie wpływają pozytywnie na libido. 

Czytaj także:

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 44)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!