Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Bóle podczas owulacji - jakie objawy ma bolesne jajeczkowanie?

Ból owulacyjny występuje w czasie jajeczkowania, czyli około 14 dnia regularnego, 28 dniowego cyklu miesiączkowego. Trwa od kilku minut do nawet 2-3 dni. Mogą mu towarzyszyć pozostałe objawy owulacji, takie jak: zmiana konsystencji śluzu, plamienia, zmęczenie i obniżenie nastroju. Sprawdź, co zrobić aby załagodzić uczucie bólu oraz kiedy najlepiej współżyć.
Kobieta trzyma ręce na brzuchu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból owulacyjny objawia się jako ból w podbrzuszu po stronie jajnika, z którego uwalniania jest komórka jajowa. Jest to jeden z objawów jajeczkowania.
 • Czas trwania bólów owulacyjnych jest różny. U jednych kobiet może trwać zaledwie kilka minut, u drugich utrzymuje się od 6 do 8 godzin, a u kolejnych może trwać kilka dni.
 • Ból owulacyjny można załagodzić domowymi sposobami lub środkami przeciwbólowymi z apteki. Kobietom specjaliści zalecają odpowiedni odpoczynek, ogrzewanie podbrzusza lub stosowanie ziołowych naparów.
Spis treści

Reklama

Ból brzucha podczas owulacji - co to jest ból owulacyjny?

Prawidłowy cykl miesiączkowy kobiety trwa od 25 do 35 dni. W tym czasie w organizmie zachodzą cykliczne zmiany, za które odpowiedzialne są hormony płciowe - estrogen i progesteron. Steruje nimi podwzgórze, czyli centralny narząd sterujący układem hormonalnym. 

Owulacja, zwana także jajeczkowaniem to proces, który polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu. Gdy napotka na swej drodze plemniki to dochodzi do zapłodnienia.

Czy owulacja boli? Niektóre, a nie wszystkie, kobiety odczuwają dyskomfort z powodu bolesnego jajeczkowania. Ponadto mogą one występować tylko w niektórych miesiącach. Ale bóle występujące podczas owulacji są jej charakterystycznym objawem.

Ból owulacyjny (ból w podbrzuszu po stronie jajnika, z którego uwalniania jest komórka jajowa) jest opisywany jako kłujący ból o średnim natężeniu z lewej lub prawej strony brzucha w zależności, który jajnik jest w tym cyklu aktywny. Może pojawić się również promieniowanie w kierunku krzyża i miednicy. 

Reklama

Główny objawy owulacji - ból brzucha

Bóle owulacyjne mogą występować jako samodzielny objaw jajeczkowania lub mogą im towarzyszyć inne charakterystyczne symptomy owulacji. Kobieta w czasie owulacji może u siebie zaobserwować:

 • zabarwioną krwią wydzielinę z pochwy,
 • plamienia,
 • śliski, przezroczysty, gładki śluz,
 • obrzęk i tkliwość piersi,
 • złe samopoczucie,
 • zmęczenie,
 • nudności, 
 • podwyższoną temperaturę ciała. 

Należy pamiętać, że nie każdy ból w okolicy podbrzusza jest bólem owulacyjnym. Może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego, endometriozą lub torbielami na jajniku. Dlatego jeśli nie ustępuje, a wręcz się nasila i zmienia swój charakter konieczna jest konsultacja lekarska. 

Kiedy występuje ból owulacyjny?

Ból owulacyjny, jak sama jego nazwa wskazuje występuje w czasie owulacji. To kiedy ma ona miejsce zależne jest od długości cyklu:

 • przy cyklach 28 dniowych występuje około 14 dnia,
 • przy cyklach dłuższych niż 28 dni owulacja występuje na 14 dni przed końcem cyklu,
 • przy krótkich około 25 dniowych cyklach przypada na około 11 dzień, 
 • przy długich około 32 dniowych cyklach owulacja występuje około 18 dnia. 

Jednak należy pamiętać, że każda powyższe wyliczenia sprawdzają się jedynie u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym. Jeśli występują nieprawidłowości w cyklu owulacja może występować w innych terminach. 

Reklama

Ile trwa ból owulacyjny?

Ból owulacyjny nie jest identyczny dla wszystkich kobiet. U jednych może trwać zaledwie kilka minut, jednak najczęściej utrzymuje się od 6 do 8 godzin. U niektórych pań przedłuża się nawet do 2-3 dni. 

Dolegliwości w zależności od organizmu kobiety, mogą być niezauważalne, występować sporadycznie lub prawie w każdym cyklu. Jeśli bóle stają się uciążliwe należy skonsultować się z lekarzem. Może on wskazać odpowiednie środki przeciwbólowe lub inne sposoby na radzenie sobie z bólem owulacyjnym. 

Reklama

Jak załagodzić ból owulacyjny - co stosować? 

Bóle owulacyjne mogą być jedynie symptomem owulacji lub znacznie dać się we znaki, powodując duży dyskomfort. Można go jednak zmniejszyć, dopowiednio dbając o organizm. Aby domowymi sposobami złagodzić dolegliwości związane z owulacją należy:

 • zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku im więcej snu, tym lepiej,
 • właściwe nawodnić organizm - woda jest kluczowa dla zachowania zdrowia,
 • przy nasilającym się bólu można zastosować ciepłe kąpiele lub przyłożyć ciepły termofor,
 • pić napar z krwawnika lub nagietka - działają rozkurczająco.

Czasami w  przypadku silnego bólu skutecznym rozwiązaniem są środki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest przestrzeganie odpowiedniej dawki określonej przez specjalistę lub producenta w ulotce dołączonej do opakowania. 

Reklama

Ból owulacyjny a ciąża - kiedy najlepiej współżyć?

Ból podczas owulacji jest sygnałem, że w organizmie kobiety rozpoczął się najbardziej płodny okres w cyklu miesiączkowym. Dlatego to idealny moment do współżycia dla osób planujących powiększenie rodziny, bo właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. 

Ból owulacyjny z medycznego punktu widzenia nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, jednak dolegliwości z nim związane mogą wpływać na chęć do zbliżenia. Obniżenie nastroju, zmęczenie i nudności nie wpływają pozytywnie na libido. 

Kiedy współżyć? Nie ma naukowej odpowiedzi na to pytanie, ale jeśli para stara się o dziecko, wóczas najlepiej współżyć tuż po wystąpieniu objawów owulacji.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Hopkins, Podręcznik ginekologii i położnictwa, medipage 2019
 • Eugeniusz Siwik, Owulacja, https://www.wazektomia.com/pdf/literatura/antykoncepcja-planowanie-rodziny-owulacja.pdf (data dostępu 26.07.2021)
 • Michał Radwan, Dorota Zamkowska, Dariusz Wójcik, Tomasz Ziółkowski, Stymulacja owulacji, Ginekologia i Perinatologia PraktycznaT om 2, Nr 1 2017
 • E. L. Billings, J. B. Brown, J. J. Billings, H. G. Burger, Symptoms and hormonal changes accompanying, The Lancet Volume 299, Issue 7745, 5 February 1972, 282-284.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Podobne artykuły
Kobieta w okresie menopauzy
Menopauza - szczegółowe objawy i leczenie. Test online
Bolące sutki
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!