Test owulacyjny - kiedy zrobić, jak działa i jak interpretować wynik

Pary decydujące się na dziecko powinny bliżej przyjrzeć się cyklowi miesięcznemu kobiety. Aby doszło do poczęcia, musi nastąpić owulacja, jednak nie każda kobieta wie jak ją rozpoznać. Wówczas z pomocą może przyjść test owulacyjny. Jak działa test owulacyjny i czy test owulacyjny może wykryć ciążę?
Kobieta wykonująca test płodności
Źródło: 123RF
Spis treści

Działanie testu owulacyjnego opiera się na wykryciu poziomu hormonu LH (lutropiny) w moczu. Jego poziom gwałtownie rośnie, gdy zbliża się owulacja. Dochodzi do niej trzydzieści sześć godzin po osiągnięciu górnej granicy LH. Część testów wykrywa nie tylko poziom lutropiny, ale też estrogenu.

Test owulacyjny

Każdy test owulacyjny jest inny, dlatego przed jego wykonaniem trzeba przede wszystkim przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania. Większość testów ma postać kilku zestawów pasków lub patyczków. Ich stosowanie należy zacząć na około dwa dni przed spodziewaną owulacją.

Jak zrobić test owulacyjny?

Test owulacyjny działa podobnie, jak test ciążowy. Tu również materiałem badanym jest mocz kobiety. Nie może być to jednak mocz poranny, najlepiej by pobrać go wieczorem, nawet około 22.00-23.00. Przed testem, na około 2 godziny należy powstrzymać się od spożywania płynów. Mocz oddajemy do specjalnie przeznaczonego do tego, czystego pojemnika i w nim zanurzamy pasek testowy, na około 15 sekund. Wynik będzie miarodajny jeśli odczytamy go w ciągu 5 minut od wykonania testu. Test pozostawiony na dłużej niż 10 minut może zaburzyć prawidłowy obraz badania. Zawsze warto skorzystać z instrukcji załączonej do opakowania testu owulacyjnego.

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jeśli nie jesteśmy pewne kiedy owulacja nastąpi, warto skorzystać z kalkulatora cyklu miesięcznego. Wystarczy podać datę wystąpienia ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu, by dowiedzieć się kiedy w aktualnym cyklu powinna wystąpić owulacja. Gdy data ta nadejdzie warto dla pewności potwierdzić owulację testem owulacyjnym.

Test owulacyjny - wynik

Testy owulacyjne mają dwie linie. Pierwsza z nich to tak zwana linia kontrolna, która informuje nas o tym, że test został wykonany poprawnie i działa. Druga linia to linia testowa – jeśli po zastosowaniu testu jest ona równie ciemna lub ciemniejsza od linii kontrolnej, oznacza to, że poziom LH rośnie. Jest to wówczas optymalny czas na staranie się o dziecko. Warto dodać, że by zwiększyć szanse na zajście w ciążę, warto uprawiać seks już na dwa dni przed owulacją. Zajście w ciążę możliwe jest również na kilka dni po owulacji.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są preparaty, które wspierają regulację aktywności gospodarki hormonalnej. Ich aktywne składniki, biorące udział w procesach podziału komórek pozytywnie wpływają m.in. na płodność, prawidłowe miesiączkowanie czy zmiany trądzikowe.

Test owulacyjny a ciąża

Jak sama nazwa wskazuje test owulacyjny jest przeznaczony do sprawdzenia czy w organizmie dojdzie wkrótce do owulacji. Jeśli więc podejrzewamy ciążę, zamiast testu owulacyjnego powinniśmy zaopatrzyć się w test ciążowy. Wykrywa on nie poziom LH, a gonadotropiny kosmówkowej i najlepiej wykonać go 10 dni po stosunku – wówczas wynik jest najbardziej miarodajny. Test owulacyjny jest kilkanaście złotych droższy niż test ciążowy. Można go nabyć w aptece lub drogeriach.

Zobacz też: Naturalne planowanie rodziny - metody i zasady

Test owulacyjny pozytywny

Testy owulacyjne są proste w użyciu, zwłaszcza biorąc pod uwagę tradycyjne metody wykrywania momentu owulacji. Stosując je, nie trzeba mierzyć temperatury ciała ani obserwować wydzieliny z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nie są doskonałe. Test owulacyjny nie zadziała prawidłowo na przykład u kobiety z zespołem policystycznych jajników, która w ciągu jednego cyklu może mieć podwyższony poziom LH nawet kilkakrotnie.

Nie zapominajmy również, że testy owulacyjne nie są w 100% w stanie potwierdzić, że do owulacji faktycznie doszło. Jeśli jednak pokaże nam się pozytywny test owulacyjny na pewno warto współżyć, gdy planujemy dziecko. W przypadku zapobiegania ciąży przy pozytywnym teście owulacyjnym należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Pierwsza miesiączka - kiedy, ile trwa? Objawy
Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Czy powinny mnie niepokoić? Kiedy udać się do lekarza?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama