Dla Ciebie, na zdrowie!

Test owulacyjny - kiedy współżyć przy pozytywnym wyniku?

Pary decydujące się na dziecko powinny bliżej przyjrzeć się cyklowi miesięcznemu kobiety. Aby doszło do poczęcia, musi nastąpić owulacja, jednak nie każda kobieta wie jak ją rozpoznać. Wówczas z pomocą może przyjść test owulacyjny. Jak działa test owulacyjny i czy test owulacyjny może wykryć ciążę?
Kobieta wykonująca test płodności
Źródło: 123RF
Spis treści

Działanie testu owulacyjnego opiera się na wykryciu poziomu hormonu LH (lutropiny) w moczu. Jego poziom gwałtownie rośnie, gdy zbliża się owulacja. Dochodzi do niej trzydzieści sześć godzin po osiągnięciu górnej granicy LH. Część testów wykrywa nie tylko poziom lutropiny, ale też estrogenu.

Każdy test owulacyjny jest inny, dlatego przed jego wykonaniem trzeba przede wszystkim przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania. Większość testów ma postać kilku zestawów pasków lub patyczków. Ich stosowanie należy zacząć na około dwa dni przed spodziewaną owulacją.

Reklama

Jak zrobić test owulacyjny?

Test owulacyjny działa podobnie, jak test ciążowy. Tu również materiałem badanym jest mocz kobiety. Nie może być to jednak mocz poranny, najlepiej by pobrać go wieczorem, nawet około 22.00-23.00. Przed testem, na około 2 godziny należy powstrzymać się od spożywania płynów.

Mocz oddajemy do specjalnie przeznaczonego do tego, czystego pojemnika i w nim zanurzamy pasek testowy, na około 15 sekund. Wynik będzie miarodajny jeśli odczytamy go w ciągu 5 minut od wykonania testu. Test pozostawiony na dłużej niż 10 minut może zaburzyć prawidłowy obraz badania. Zawsze warto skorzystać z instrukcji załączonej do opakowania testu owulacyjnego.

Reklama

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jeśli nie jesteśmy pewne kiedy owulacja nastąpi, warto skorzystać z kalkulatora cyklu miesięcznego. Wystarczy podać datę wystąpienia ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu, by dowiedzieć się kiedy w aktualnym cyklu powinna wystąpić owulacja. Gdy data ta nadejdzie warto dla pewności potwierdzić owulację testem owulacyjnym.

Reklama

Test owulacyjny - wynik

Testy owulacyjne mają dwie linie. Pierwsza z nich to tak zwana linia kontrolna, która informuje nas o tym, że test został wykonany poprawnie i działa. Druga linia to linia testowa – jeśli po zastosowaniu testu jest ona równie ciemna lub ciemniejsza od linii kontrolnej, oznacza to, że poziom LH rośnie. Jest to wówczas optymalny czas na staranie się o dziecko. Warto dodać, że by zwiększyć szanse na zajście w ciążę, warto uprawiać seks już na dwa dni przed owulacją. Zajście w ciążę możliwe jest również na kilka dni po owulacji.

Reklama

Test owulacyjny a ciąża

Jak sama nazwa wskazuje test owulacyjny jest przeznaczony do sprawdzenia czy w organizmie dojdzie wkrótce do owulacji. Jeśli więc podejrzewamy ciążę, zamiast testu owulacyjnego powinniśmy zaopatrzyć się w test ciążowy. Wykrywa on nie poziom LH, a gonadotropiny kosmówkowej i najlepiej wykonać go 10 dni po stosunku – wówczas wynik jest najbardziej miarodajny.

Test owulacyjny jest kilkanaście złotych droższy niż test ciążowy. Można go nabyć w aptece lub drogeriach.

Reklama

Test owulacyjny pozytywny

Testy owulacyjne są proste w użyciu, zwłaszcza biorąc pod uwagę tradycyjne metody wykrywania momentu owulacji. Stosując je, nie trzeba mierzyć temperatury ciała ani obserwować wydzieliny z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nie są doskonałe. Test owulacyjny nie zadziała prawidłowo na przykład u kobiety z zespołem policystycznych jajników, która w ciągu jednego cyklu może mieć podwyższony poziom LH nawet kilkakrotnie.

Nie zapominajmy również, że testy owulacyjne nie są w 100% w stanie potwierdzić, że do owulacji faktycznie doszło. Jeśli jednak pokaże nam się pozytywny test owulacyjny na pewno warto współżyć, gdy planujemy dziecko. W przypadku zapobiegania ciąży przy pozytywnym teście owulacyjnym należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Skrzepy podczas okresu: jak wyglądają? Czy powinny niepokoić?
Pacjentka z problemem cyklu bezowulacyjnego w lekarza
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Faza lutealna to około 14-15 dzień cyklu miesiączkowego
Faza lutealna - kiedy jest oraz ile trwa? Objawy i ciąża
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!