Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Ból ucha przy przełykaniu zwykle jest efektem stanu zapalnego narządu słuchu, ale może także mieć związek z innymi chorobami. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu i kłucia w uchu oraz dowiedz się, jak leczyć ten objaw.
Mężczyznę boli ucho
źródło:123RF
W skrócie
 • Ból ucha przy przełykaniu najczęściej jest efektem stanu zapalnego narządu słuchu, ale może także mieć związek z innymi chorobami.
 • Stan zapalny w obrębie ucha może obejmować ucho zewnętrzne, środkowe lub wewnętrzne. Zapalenie ucha wewnętrznego to najgroźniejsza postać choroby, gdyż może doprowadzić do utraty słuchu.
 • Ból w uchu można niwelować domowymi sposobami, ale jeśli nie ustąpi w ciągu kilku dni, powinno się go skonsultować z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Spis treści

Reklama

Ból ucha przy przełykaniu

Ból ucha przy przełykaniu śliny najczęściej ma związek z infekcją górnych dróg oddechowych przebiegającą z katarem. Taki objaw najczęściej występuje u dzieci poniżej 5. roku życia, co ma związek z budową anatomiczną trąbki słuchowej, która łączy ucho z nosem i gardłem. 

U dzieci trąbka jest szersza, krótsza i ustawiona bardziej poziomo niż u dorosłych, co sprawia, że obrzęk błony śluzowej nosa może szybko rozprzestrzenić się także na gardło i ucha. Dlatego w przebiegu infekcji dróg oddechowych u dzieci często występuje jednocześnie ból gardła i ucha przy przełykaniu śliny

Niewyleczona w porę infekcja dróg oddechowych może ponadto doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. Choroba jest bardzo powszechna u dzieci. Szacuje się, że nawet 75 proc. dzieci w grupie wiekowej poniżej 5 lat przynajmniej raz choruje na ostre zapalenie ucha środkowego [Niemczyk, Dębska, Zawadzka-Głos]. 

Podstawowym objawem choroby jest ból w uchu przy przełykaniu. Ponadto może występować także gorączka oraz pogorszenie słuchu. 

Reklama

Kłucie w uchu przy przełykaniu 

Kłucie w uchu także może być objawem zapalenia ucha środkowego, ale nie tylko. W ten sposób mogą się objawiać inne schorzenia w obrębie uszu, a ponadto choroby niezwiązane z narządem słuchu. 

Ból ucha i kłucie mogą być symptomami zapalenia ucha wewnętrznego, które diagnozowane jest przede wszystkim u osób dorosłych. Choroba jest znacznie bardziej niebezpieczna od zapalenia ucha środkowego, gdyż może doprowadzić do utraty słuchu. Zwykle jest efektem nieodpowiednio wyleczonego zapalenia ucha środkowego, ale może być także skutkiem urazu lub powikłaniem operacji. 

Poza bólem i kłuciem w uchu przy przełykaniu może objawiać się zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, szumami w uszach, a także nudnościami. 

Nieodpowiednio leczone zapalenie ucha środkowego może także skutkować neuralgią nerwu trójdzielnego (uszkodzeniem nerwu trójdzielnego), której podstawowym objawem jest silny, napadowy, przeszywający i kłujący ból, zlokalizowany w okolicy szczęki, ale może promieniować do ucha. 

Kłujący ból ucha może ponadto mieć związek z zapaleniem ucha zewnętrznego, które także obserwowane jest głównie u dorosłych. Stanem zapalnym najczęściej jest objęty zewnętrzny przewód słuchowy, rzadziej natomiast małżowina uszna.  

Choroba rozwija się najczęściej na skutek zakażenia przewodu słuchowego drobnoustrojami bytującymi w akwenach. Bywa także skutkiem zakażenia wirusem opryszczki. Kłuciem w uchu może być ponadto efektem chorób niezwiązanych z narządem słuchu. W ten sposób często objawiają się choroby zębów trzonowych i przyzębia. 

Ból ucha i migdałka przy przełykaniu 

Z kolei ból ucha i migdałka jednocześnie może wskazywać na anginę (ostre zapalenie migdałków i gardła). Chorobę wywołują bakterie, najczęściej jest to Streptococcus pyogenes - paciorkowiec zaliczany do ziarniaków. 

Angina paciorkowca objawia się poprzez:

 • wysoką gorączkę powyżej 38 stopnia Celsjusza,
 • brak kaszlu i kataru,
 • ból migdałkaucha i gardła,
 • obrzęk migdałków,
 • problemy z przełykaniem,
 • nalot na migdałkach,
 • powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Ból ucha przy anginie zwykle ma związek z obrzękiem migdałków trąbkowych, które znajdują się w obrębie ujścia trąbki słuchowej. Warto pamiętać, że migdałki są także ulokowane w nosowej części gardła, między łukami podniebiennymi oraz w tylnej części języka. 

Dlatego powikłaniem anginy bywają stany zapalne zatok i ucha środkowego.

Angina najczęściej atakuje dzieci między 5. a 15. rokiem życia. Bardzo rzadko jest wykrywana u osób po 40. roku życia.

Reklama

Domowe sposoby na ból ucha przy przełykaniu 

Co robić w przypadku bólu ucha i kłucia? Zasadniczo chorób uszu nie powinno się leczyć na własną rękę. Jednym sposobem na zdiagnozowanie stanu zapalnego w obrębie uszu jest wziernikowanie, które może przeprowadzić lekarz z użyciem odpowiedniego sprzętu. 

Warto pamiętać, że nieodpowiednio wyleczone zapalenie ucha środkowego może przenieść się do ucha wewnętrznego, a co za tym idzie doprowadzić do utraty słuchu. Dlatego leczeniem chorób uszu powinien zająć się lekarz pierwszego kontaktu lub laryngolog. 

Wszelkie domowe sposoby na kłucie w uchu powinny stanowić jedynie uzupełnienie leczenia klasycznego, zaordynowanego przez lekarza. Do takich domowych metod leczenia można zaliczyć stosowanie olejku kamforowego. 

Olejek ten wykorzystywany jest od setek lat w medycynie. Jednym z jego zastosowaniem jest uśmierzaniu bólu ucha. Należy jednak pamiętać, że olejek stosuje się jedynie zewnętrznie. Nie należy wlewać do przewodu słuchowego, gdyż może to grozić uszkodzeniem skóry. 

Co jeszcze jest dobre na ból ucha? Zwolennicy medycyny naturalnej polecają także olejek z liści oliwnych, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku 2018;1(4).
 • Niemczyk E., Dębska M., Zawadzka-Głos L., Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci hospitalizowanych w roku 2014 w Klinice Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, N Ped 2015; 19(3): 87-92.
 • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/chore-ucho-u-dziecka-nie-zawsze-boli [dostęp 28.07.2021 r.]
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Angina [dostęp 28.07.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Mężczyznę boli ucho
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!