To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Ból brzucha po małej i dużej ilości alkoholu. Co robić?

Ból brzucha po spożyciu alkoholu to częsty objaw zaburzenia pracy układu pokarmowego. Dolegliwości pojawiają się nawet po wypiciu niewielkiej ilości piwa czy wina. Uczuciu bólu towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości, jak gazy, wzdęcia czy kłucie w obrębie brzucha. Dlaczego ludzki organizm reaguje w ten sposób na spożycie alkoholu? Co wtedy robić? Czy istnieją jakieś domowe sposoby leczenia bólu żołądka po alkoholu?
Picie alkoholu powodujące ból brzucha
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Alkohol osłabia funkcje ochronne żołądka i wywołuje większą produkcję kwasu solnego, powodując dolegliwości bólowe.
 • Nieprzyjemne dolegliwości w trakcie picia są często oznaką podrażnienia śluzówki żołądka i sygnałem do dalszej diagnostyki.
 • Domowe sposoby na ból brzucha „na kacu” to przede wszystkim nawadnianie i napary ziołowe.
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu brzucha po spożyciu alkoholu

Alkohol zaburza funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Wywołuje często stany zapalne żołądka, trzustki, wątroby i dwunastnicy. Spożywanie alkoholu znacznie przyczynia się do podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego.

Jednorazowe wypicie większej ilości alkoholu jest najczęściej przyczyną łagodnego bólu brzucha. Taki stan raczej szybko ustępuje. Problemem jest jednak ciągłe nadużywanie alkoholu. Silna bolesność może wskazywać na poważniejsze zmiany chorobowe, jak zapalenie wątroby lub trzustki.

Dlaczego po spożyciu alkoholu boli brzuch? Odpowiedź jest dość prosta - alkohol jest toksyną, która działa drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego i wywołuje miejscowy stan zapalny. Kwaśna treść żołądka, która pojawia się w takich sytuacjach uszkadza jego ściany.

Alkohol, niezależnie od rodzaju, osłabia funkcje obronne żołądka i stymuluje go do większej produkcji kwasu solnego. To powoduje ból, wymioty i biegunkę. Dodatkowo spożywaniu alkoholu często towarzyszy nadmiar jedzenia. Wszystko niestety mocno obciąża układ pokarmowy.

Oto główne przyczyny bólu brzucha po spożyciu alkoholu:

 • ból żołądka wywołany przez drażniące działanie etanolu na śluzówkę przewodu pokarmowego,
 • ból jelit i stany zapalne wywołane zmianami w składzie mikroflory jelitowej i przepuszczalności błony śluzowej,
 • ból w lewym boku, który pojawia się na skutek zaburzenia produkcji enzymów koniecznych do trawienia pokarmu i wydzielania insuliny. To częsta przyczyna zapalenia trzustki. Ból promieniuje aż do pleców i może oznaczać chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
 • ból po prawej stronie brzucha wywołany koniecznością intensywnej pracy wątroby. To ona unieszkodliwia alkohol jako główne miejsce jego metabolizmu. Nadmierne picie może doprowadzić do alkoholowego zapalenia wątroby lub jej marskości;

Reklama

Ból brzucha po piwie, winie i wódce. Czy rodzaj wypitego alkoholu ma wpływ na dolegliwości?

Piwo w umiarkowanych ilościach nie szkodzi organizmowi. Nadużywanie może jednak przynieść szereg niekorzystnych skutków. Nadmierne spożycie piwa negatywnie oddziałuje na układ pokarmowy.

W wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia tkanki przewodu pokarmowego, co utrudnia jelitom trawienie pokarmu oraz wchłanianie witamin.

Częstymi dolegliwościami po spożyciu piwa są także zgaga, wzdęcia, niestrawność, nadmierne gazy, biegunki, a także uczucie pełnego brzucha. Pierwszym negatywnym sygnałem jest ból żołądka po piwie, który może oznaczać w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie nowotworem żołądka, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.  

Ból brzucha po winie nie pojawia się, gdy jest to 1-2 kieliszki do obiadu lub kolacji. Wielu specjalistów wskazuje nawet na dobroczynne działanie takiej niewielkiej konsumpcji.

Problemy pojawiają się, gdy wino spożywane jest w nadmiarze. Przewlekłe picie tego typu alkoholu może przyczynić się do chorób wątroby lub trzustki, charakteryzujących się bólem brzucha.

Niektóre osoby mogą być także uczulone na dodatki dodawane przy produkcji wina, wywołujące reakcje nadwrażliwości pokarmowej i skurczowe bóle żołądka po alkoholu, bóle brzucha, wymioty, duszność, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Alkohol wysokoprocentowy, do którego należy wódka nie jest również obojętny dla organizmu. Nadmierne spożycie doprowadza silnego bólu brzucha po wódce, wywołanego odkładaniem tłuszczu w komórkach wątroby i hamowaniem prawidłowych procesów, jak utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi.

Spożywanie wódki w nadmiernych ilościach niszczy wątrobę i w dłuższym czasie może nawet doprowadzić do śmierci.

Dlaczego mam ból brzucha po małej ilości wypitego alkoholu?

Bóle brzucha po niewielkiej ilości alkoholu z reguły ustępują samoistnie. Niektóre osoby cierpią jednak na dolegliwości żołądkowe nawet po spożyciu znikomej ilości wina lub wódki. Taki stan może oznaczać nietolerancję na alkohol i warto wtedy skorzystać z porady gastroenterologa, który rozpoznaje przyczyny bolącego brzucha po alkoholu.

U niektórych osób organizm wytwarza mniejszą ilość enzymów rozkładających różnego rodzaju trunki. Nieprzyjemne objawy, w tym także ból brzucha, pojawiają się w takich sytuacjach niezależnie od rodzaju wypitego drinka.

Ból brzucha w trakcie picia alkoholu może oznaczać alergię na substancje, które są zawarte w poszczególnych napojach alkoholowych. Do produkcji wina używane są owoce i drożdże, do produkcji piwa – chmiel, a w przypadku wódki głównym składnikiem produkcyjnym są zboża.

Wszystkie te produkty mogą wywoływać reakcje alergiczne takie, jak świąd skóry, rumień, kaszel lub skurczowe bóle brzucha bądź żołądka.

Alkohol wpływa także na motorykę układu pokarmowego i wydzielanie kwasu żołądkowego. Jakiekolwiek istniejące już schorzenie jelit, wątroby czy trzustki wywołuje dodatkową bolesność już w trakcie picia alkoholu. To sygnał do diagnostyki i poznania przyczyn nieprzyjemnej dolegliwości.

Reklama

Ból brzucha po alkoholu na drugi dzień

Kac to złe samopoczucie wywołane wcześniejszym spożyciem alkoholu. Z reguły pojawia się dzień po spożyciu, dlatego nazywany jest „syndromem dnia następnego”. Kac powoduje wiele nieprzyjemnych objawów. Do najczęściej występujących należą nudności, wymioty, ból głowy i uporczywy ból brzucha.

Kwaśna treść żołądka, która pojawia się po wypiciu alkoholu uszkadza jego wnętrze, drażniąc śluzówki przewodu pokarmowego. Wiele osób uskarża się wtedy na ból żołądka na kacu.

W sytuacji mniejszego kaca warto zastosować na ból brzucha po przepiciu napary z ziół, które działają osłaniająco na śluzówkę.

Silny ból brzucha po alkoholu na drugi dzień jest także jednym z objawów zatrucia alkoholowego, czyli przyjęcia tak dużej dawki alkoholu, której organizm nie jest w stanie przyswoić i wydalić. Spożycie takiej ilości jakiegokolwiek alkoholu oznacza pojawienie się w organizmie toksyn wywołujących szereg przykrych, a często nawet niebezpiecznych dolegliwości.

Bólowi brzucha towarzyszą nudności i wymioty oraz ogólne osłabienie. Najmocniej narażona jest wątroba, która stara się metabolizować alkohol, zatrzymując pracę nad innymi prawidłowymi procesami.

Reklama

Ból brzucha po odstawieniu alkoholu

Odstawienie alkoholu charakteryzuje się kilkoma objawami, które nie są przyjemne. Przez kilka pierwszych dni abstynencji zespół odstawienny daje o sobie znać w postacie bólu głowy, nudności, podwyższonego ciśnienia i właśnie bólu brzucha.

Wynika to z oczyszczenia z toksyn, który przechodzi organizm. Po zbyt duzej ilości spożytego alkoholu przez długi czas objawy odstawienia będą silniejsze niż u kogoś kto imprezował, np. kilka dni, a wcześniej długo nie pił. Dla alkoholika natomiast nagłe odstawienie może być groźne.

Pomocy sięgnąć należy u lekarza, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy okres. Możliwa jest pomoc w postaci detoksu alkoholowego. Jest to procedura, która sprawdzi się u każdego, niezależnie od ilości spożytego alkoholu.

Reklama

Sposoby na bóle brzucha po alkoholu. Jak leczyć?

Sposoby na ból brzucha po alkoholu można podzielić na dwie kategorie: leczenie farmakologiczne i naturalne metody domowe.

Domowe sposoby na ból żołądka po alkoholu mają na celu złagodzenie podrażnień śluzówki ścian przewodu pokarmowego. Napar z mięty eliminuje ból żołądka, macierzanka działa przeciwbólowo i regenerująco, a ostropest plamisty wspiera pracę wątroby. Wywar z kopru włoskiego dodatkowo odtruwa wątrobę i wspomaga pracę brzucha.

Zapalenie błony śluzowej wywołane nadmierną ilością alkoholu można łagodzić, pijąc napary z siemienia lnianego. Jego działanie polega na pokrywaniu żołądka śluzem i uszczelnianiu jego ścian. Zawsze po alkoholu należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Leczenie farmakologiczne bólu brzucha po alkoholu ma za zadanie wspomóc podrażniony przewód pokarmowy. Tabletki, które zawierają paracetamol mogą niestety pogłębiać dolegliwości, gdyż w połączeniu z alkoholem uszkadzają żołądek lub wątrobę.

Co na ból brzucha po alkoholu jest bezpieczne? Do takich leków zalicza się aspiryna i tabletki z ibuprofenem, które łagodzą ból brzucha, głowy i mięśni, a więc typowe objawy kaca. Medykamenty wspierające walkę z bólem występują w postaci tabletek doustnych, musujących lub w postaci płynów, które także uzupełniają niedobór elektrolitów.

Glukoza, sód, potas i cholina normują poziom cukru i tym samym wspierają wątrobę w walce z nadmiarem toksyn po alkoholu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Grzegorz Wallner, Adam Dziki, Andrzej Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, 2018, ISBN: 978-83-7563-271-2.
 • Narodowe Centrum Edukacji Żywienia, prof. L. Kłosiewicz-Latoszek „Wino czerwone – wpływ na zdrowie”, www.ncez.pzh.gov.pl (odczyt 09.08.2021).
 • Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy „Czy picie alkoholu ma wpływ na organizm?”.
 • A. Szymczak, I. Niśkiewicz i inni „Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Nowiny Lekarskie 2009, 78, 3-4, 222-227.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!