Najzdrowsze miejsce w internecie

Choroba sieroca z braku miłości - objawy u dzieci i dorosłych

Choroba sieroca nazywana jest również chorobą braku miłości lub nieograniczonym zespołem opóźnienia rozwoju. Nie bez przyczyny, ponieważ pojawia się u dzieci, które nie doznały bliskości w rodzinie. Dotyka dzieci, które we wczesnym dzieciństwie pozbawione opieki rodzicielskiej. Jakie są objawy choroby sierocej i czy można ją wyleczyć?
Smutne dziecko z powodu braku miłości
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest choroba sieroca?

Choroba sieroca nazywana bywa również nieograniczonym zespołem opóźnienia rozwoju lub hospitalizmem, dotyka dzieci, które we wczesnym dzieciństwie pozbawione zostały podstawowej opieki rodzicielskiej.

Jej brak doprowadza do braku poczucia bliskości oraz bezpieczeństwa. Nie należy jednak sprowadzać choroby sierocej wyłącznie do sytuacji, w której dziecko zostaje pozbawione obojga rodziców.

Bywa też tak, że na chorobę cierpią dzieci, które straciły jedno z nich lub które pomimo posiadania rodziny nie otrzymują od niej odpowiedniego wsparcia.

Brak miłości

Bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby sierocej jest długotrwały brak kontaktu z matką w pierwszych latach życia. Są one ważne ze względu na budowanie więzi międzyludzkich. O traumę tego typu łatwo w wieku 3-4 lat, kiedy zostaje zerwana więź z matką lub utrata któregoś z rodziców.

Choroba sieroca ma bardzo duży wpływ na dalszy rozwój i silnie wpływa na chorego w dorosłym życiu, utrudniając tworzenie poprawnych relacji z otoczeniem.

Reklama

Choroba sieroca - objawy

Dziecko pozbawione więzi z rodzicami oraz poczucia bezpieczeństwa często reaguje apatią lub nadmierną pobudliwością, jest rozdrażnione i płaczliwe. Objawom tym towarzyszą również zaburzenia odżywiania, nietrzymanie moczu i stolca, problemy ze snem oraz charakterystyczne kiwanie się w przód i w tył.

Dzieci dotknięte chorobą sierocą chodzą przygnębione i niechętnie podejmują udział w zabawie, są wycofane oraz lękliwe. W skrajnych przypadkach może dojść do samookaleczeń.

Choroba sieroca może ujawnić się w każdym momencie życia, mieć charakter pełny lub epizodyczny. U młodzieży oraz dorosłych choroba objawia się nieco inaczej – towarzyszą jej problemy z tworzeniem poprawnych relacji międzyludzkich, kłopoty z koncentracją i pamięcią, wycofanie, brak pewności siebie, problemy z wyobraźnią przestrzenną, uległość oraz brak asertywności w działaniu.

parenting
Preparat na kolki - jaki sprawdzony sposób od pierwszego dnia życia?
Przeczytaj artykuł

Jak leczyć chorobę sierocą?

Dziecko pozbawione więzi z rodzicami powinno znajdować się pod stałą opieką psychologa. Należy mu również zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz okazywać uczucia. Dziecko początkowo będzie zabiegało o uwagę poprzez płacz oraz agresję, stopniowo zacznie być jednak obojętne, skupiając się na sobie.

Po zdiagnozowaniu choroby sierocej dziecko powinno zostać poddane terapii dobranej indywidualnie. Jej wyniki zależą od przyczyn choroby oraz jej przebiegu, a także stosunków w rodzinie dziecka.

Rozwojowi choroby można zapobiec, o ile dziecko dość wcześnie zostanie poddane leczeniu psychologicznemu. Im później, tym trudniej wyprzeć ze wspomnień dziecka poczucie odrzucenia oraz samotności, co skutkuje lękiem oraz problemami w kontaktach z innymi.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Zespół sawanta – objawy. Co to za syndrom?
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Bezsenność u dzieci - jak leczyć? Domowe sposoby i leki
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!