Tiki nerwowe – czy traktować je jak chorobę?

Mają nieznaczny wpływ na nasze zdrowie, ale potrafią przysporzyć wielu problemów. Czy tik nerwowy to choroba, którą należy leczyć? Czy raczej nieszkodliwa przypadłość, z którą da się żyć?
Spis treści

Niekontrowane odruchy

Tik nerwowy jest mimowolnym, gwałtownym i krótkotrwałym odruchem, nad którym nie mamy kontroli. Najczęściej pojawia się u dzieci i mija z wiekiem, nierzadko jednak towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Można się do niego przyzwyczaić i ograniczyć nieco jego oddziaływanie. Zwykle tik nerwowy nie wymaga leczenia. Jednak jeśli jest on uciążliwy i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, można udać się do lekarza.

Skąd bierze się tik nerwowy?

Tik nerwowy dotyka głównie okolic twarzy i górnych części ciała. Najczęściej jest to mruganie, wzruszanie ramionami, kręcenie głową lub poruszanie wargami. Nierzadko tikom nerwowym towarzyszą określone odgłosy, jak chrząkanie, mlaskanie czy nawet określone słowa.

Tylko szczególne przypadki uwarunkowane są neurologicznie. Pozostałe mogą mieć albo charakter genetyczny, albo pojawiać się na tle nerwowym. Nasilają się w sytuacjach stresujących, podczas lęku czy niepewności, a nawet przy zmęczeniu.

Czy tiki nerwowe należy leczyć?

Jeśli tiki nerwowe nie są związane z zespołem Tourette'a, można sobie z nimi poradzić za pomocą określonych metod, które zminimalizują ich występowanie:

  • ćwiczenia relaksacyjne – medytacja minimalizuje występowanie tików nerwowych oraz zwiększa kontrolę nad nimi. Ćwiczenia oddechowe dodatkowo odprężają i uspokajają.
  • ziołolecznictwo – zarówno naturalne środki, jak i leki farmaceutyczne, w których skład wchodzą zioła, mogą skutecznie wpływać na ograniczenie występowania tików. Regularne picie naparów z ziół, które działają uspokajająco (na przykład melisy, chmielu czy kozłka lekarskiego) pomagają w walce z nerwowością.
  • aktywność fizyczna – wszelkie ćwiczenia, które odprężają i zmniejszają stres, pomagają w radzeniu sobie z tikami nerwowymi.

Jeśli jednak tiki nerwowe nie ustępują i nie potrafimy sobie z nimi poradzić, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki lub zasugeruje skuteczną terapię.

Wizyta u lekarza

Leczenie rozpoczyna się od rozpoznania objawów. Lekarz musi określić częstotliwość występowania tików nerwowych, ich charakter, wpływ na zachowanie badanego, ogólny stan zdrowia i przebyte choroby, a przede wszystkim źródło pojawiania się tików.

Tiki nerwowe można leczyć farmaceutycznie lub poprzez terapie. W przypadku tych lżejszych, lekarz przepisuje środki uspokajające i odprężające, takie jak diazepam czy leki przeciwpsychotyczne. Środki leczące nadciśnienie tętnicze również są skutecznie. Lekarz może zasugerować psychoterapię lub, jeśli pojawiają się wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania mózgu, wizytę u neurologa.

Tiki nerwowe mogą występować przy takich schorzeniach jak choroba Parkinsona lub innych chorobach nerwowo-mięśniowych.

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama