Dla Ciebie, na zdrowie!

Czarci pazur (diabelski pazur) - na co pomaga? Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

Czarci pazur, diabelski pazur, hakorośl rozesłana - to trzy nazwy ten samej rośliny, byliny pochodzącej z Południowej Afryki. Jakie właściwości ma ta rosnąca na suchych, pustynnych terenach roślina?
Roślina czarci pazur
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Czarci pazur to afrykańska roślina w trudnych warunkach klimatycznych. Swą nazwę zawdzięcza haczykowatemu kształtowi owocni.
 • Hakorośl stosowana jest głównie przy dolegliwościach związanych ze stawami. Zaleca się ją nawet przy chorobie zwyrodnieniowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów.
 • Nie należy stosować tej rośliny przy kamicy pęcherzyka żółciowego oraz we wrzodach żołądka. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści

Reklama

Co to jest czarci pazur i jak wygląda?

Czarci pazur (łac. harpagophytum procumbens) to bylina wieloletnia rosnąca w suchym klimacie, na gorących, spękanych piaskach pustyni Kalahari. Dziko rosnącą można też spotkać na sawannach w kilku krajach Afryki Południowej, w tym - Namibii, RPA, Botswany czy Zambii.

Jej inne znane nazwy to „diabelski pazur” i „hakorośl rozesłana”. Swą mroczną nazwę roślina ta zawdzięcza kształtowi owocni. Jak wygląda czarci pazur?

Owocnia hakorośli posiada haczykowate wypustki, rzeczywiście przypominające długie, zaostrzone pazury. Kwiat - również o haczykowatym kształcie - ma intensywną barwę szafirowo-fioletową.

Część naziemna dorasta do 150 cm wysokości, natomiast pod ziemią rozrasta się bulwiasty, często ponad metrowy korzeń. W porze deszczowej, co roku z korzenia tego wyrastają naziemne pędy i powstają kolejne bulwy zapasowe.

To właśnie korzeń czarciego pazura stanowi surowiec zielarski, ponieważ posiada cenne właściwości lecznicze.

Czarci pazur, jako zioło został odkryty i stosowany był przez rdzennych mieszkańców Afryki Południowej. Wykorzystywali go oni w celach leczniczych i obrzędach rytualnych. W Europie hakorośl zyskała popularność dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Czy jest różnica między czarcim pazurem a kocim pazurem? To zupełnie różne zioła, o innych właściwościach i innym pochodzeniu. Koci pazur pochodzi z amazońskiej dżungli i wpływa na pracę układu nerwowego.

Reklama

Właściwości i działanie czarciego pazura

Jakie właściwości czarciego pazura decydują o jego leczniczym zastosowaniu? Przede wszystkim jest to działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • moczopędne,
 • stymulujące wydzielanie żółci.

Wymienione właściwości wynikają z tego, jakie substancje w korzeniu hakorośli są zawarte. Do najważniejszych należą:

 • harpagozyd - glikozyd decydujący o przeciwzapalnym działaniu harpagophytum procumbens,
 • triterpeny,
 • flawonoidy,
 • kwasy fenolowe.

Ze względu na silne działanie przeciwbólowe i hamujące rozwój stanu zapalnego, czarci pazur dla ludzi ma podobne znaczenie, co niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozwój reakcji zapalnej i występowaniu objawów takich jak ból czy gorączka.

Reklama

Na co pomaga czarci pazur? Zastosowanie

Ze względu na swoje lecznicze właściwości, czarci pazur znajduje szerokie zastosowanie w produkcji środków farmaceutycznych. Na co pomagają tabletki i inne środki zawierające wyciąg z tej rośliny? Przede wszystkim na dolegliwości stawowe, którym towarzyszy rozwój stanu zapalnego.

Na co stosowany jest najczęściej?

 • Na bóle stawów i mięśni. Zarówno opinie pacjentów, jak i specjalistów potwierdzają przeciwbólową moc diabelskiego pazura. Szczególnie sprawdza się on przy dolegliwościach ze strony układu mięśniowo-stawowego, ponieważ zwykle towarzyszą im procesy zapalne.
 • Na reumatyzm. Czarci pazur stosowany jest wspierająco nawet przy tak poważnych schorzeniach, jak zwyrodnienie lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Hakorośl na stawy działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu niweluje dokuczliwe dolegliwości. Ma tę przewagę nad niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), że nie wywołuje efektów niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Czarci pazur na stawy może być też stosowany w postaci maści do aplikowania na skórę.
 • Na grzybicę. Czarci pazur nie wykazuje działania przeciwgrzybiczego, jednak może być stosowany na podrażnienia skóry wywołane szkodliwym działaniem grzybów. W podobny sposób może być aplikowany miejscowo na żylaki - celem uśmierzenia dolegliwości bólowych. Na wzmocnienie naczyń krwionośnych zaleca się jednak inne zioła, np. oczar wirginijski.

Na co jeszcze zaleca się czarci pazur? Ekstrakt z hakorośli stosowany bywa również w weterynarii - przede wszystkim, jako składnik środków na stawy dla psa czy konia, wspierających pracę układu ruchowego i niwelujących dolegliwości z nim związane.

Reklama

W jakiej formie można stosować czarci pazur?

Ziele zwane czarcim pazurem wykorzystywane jest do produkcji rozmaitych środków o leczniczym działaniu.

Pod jaką postacią spotkać można wyciąg z diabelskiego pazura?

 • Tabletki. Czarci pazur w formie tabletek lub kapsułek jest łatwy do przyjmowania i dawkowania. Zażywać go trzeba zawsze po konsultacji z lekarzem lub zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Maść. Środek do stosowania miejscowego w postaci maści z diabelskiego pazura stosowany bywa najczęściej w okolicach bolących stawów. Maść z hakorośli wchłania się w skórę i hamuje procesy zapalne.
 • Żel / balsam / krem. Ma podobnie przeznaczenie i działanie, co maść, ale posiada lżejszą konsystencję, więc lepiej sprawdza się do smarowania większych powierzchni skóry.
 • Plastry. Rozgrzewające plastry z dodatkiem czarciego pazura mają za zadanie koić bóle mięśniowe, np. po zbyt intensywnym treningu.
 • Czarci pazur mielony. Postać o różnych możliwościach zastosowania. Z proszku można sporządzić herbatę do picia, napar do wykonywania okładów, nalewkę do smarowania, macerat olejowy itd.

Czarci pazur - zarówno w formie doustnej, jak i do stosowania miejscowego - bywa łączony z innymi ziołami o podobnym działaniu, np. z konopiami czy żywokostem. Mieszanki takie zwiększają skuteczność substancji, których właściwości niejako się kumulują.

Reklama

Jak stosować czarci pazur? Dawkowanie

Stosowanie wszelkich ziół wymaga przede wszystkim regularności i długotrwałości. Są one konieczne, by efekty kuracji były zadowalające. Jak stosować czarci pazur? Używanie tego zioła - zarówno wewnętrznie, jak i miejscowo - również musi być systematyczne.

Jeśli wyciąg z hakorośli aplikuje się na skórę, np. w miejscu bolących stawów, trzeba to robić kilka razy dziennie, aż do ustąpienia wszystkich objawów.

Kiedy lekarz zaleca stosowanie innych środków, harpagophytum procumbens może być stosowany wspomagająco, jednak tylko po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Dawkowanie czarciego pazura też najlepiej omówić z lekarzem, ewentualnie postępować zgodnie z zaleceniami producenta stosowanego preparatu.

Dobieranie odpowiednich dawek jest szczególnie ważne przy doustnym przyjmowaniu substancji, ponieważ wówczas działa ona ogólnoustrojowo. Dawki zależą od wieku i wagi pacjenta, ale też zawartości substancji czynnej w preparacie.

Kapsułki doustne zawierają często tyle składnika, że wystarczy łykać 1-2 dziennie.

Reklama

Skutki uboczne stosowania czarciego pazura i przeciwwskazania

Czy stosowanie czarciego pazura zawsze jest bezpieczne, czy też istnieją jakieś przeciwwskazania do suplementacji? Nie jest ich wiele, jednak te istniejące wiążą się głównie z pracą przewodu pokarmowego, ponieważ harpagophytum procumbens stymuluje wydzielanie soków trawiennych.

W związku z tym doustne przyjmowanie hakorośli nie jest wskazane przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Nie należy stosować jej również przy kamicy pęcherzyka żółciowego, ze względu na jej działanie moczopędne.

Inne przeciwwskazania to:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • wiek pacjenta poniżej 18 lat,
 • przyjmowanie niektórych leków (w tym wypadku trzeba zawsze poradzić się lekarza prowadzącego).

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania czarciego pazura? Najczęściej występującymi są objawy ze strony przewodu pokarmowego (choć i te zdarzają się niezwykle rzadko), takie jak biegunka czy wymioty. Ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych wzrasta, kiedy zioło jest niewłaściwie stosowane (np. w zbyt dużych dawkach).

Reklama

Jaka jest cena czarciego pazura i gdzie można go kupić?

Czarci pazur dostać może przede wszystkim w aptekach i sklepach zielarskich, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Podczas zakupów online, warto wybierać tylko certyfikowane apteki i zaufanych, sprawdzonych sprzedawców - szczególnie, kiedy kupuje się środki i działaniu leczniczym.

Postępowanie takie zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania. W aptekach kupić można przede wszystkim maść z czarciego pazura oraz doustne kapsułki z jego zawartością, choć często oferują one też inne preparaty z dodatkiem hakorośli (np. kremy czy żele).

W zależności od postaci środków oraz ich producentów, różne mogą być ceny czarciego pazura. Cena maści oscyluje w granicach 15-25 zł za 100 ml, natomiast za kapsułki (w ilości 100 sztuk) zapłacić trzeba od 20 do nawet 50 zł.

Kupując kapsułki, warto zwrócić uwagę na zawartość substancji i dawkowanie, ponieważ nie zawsze te droższe okazują się mniej ekonomiczne (lepiej zapłacić 50 zł za kapsułki do zażywania po 1 dziennie, niż 20 zł za kapsułki, których w ciągu doby trzeba połykać 3 czy 4 sztuki).

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Lis, Diabelska moc czarciego pazura, w: Reumatologia 2010; 48, 2: 128-132
 • W. Markiewicz, Hakorośl rozesłana i kadzidłowiec indyjski - mało znane rośliny występujące w preparatach weterynaryjnych, w: Życie Weterynaryjne, 2021, 96(8)
 • M. Piechota -Urbańska, J. Kołodziejska, A. Berner-Strzelczyk, Zastosowanie wyciągu z czarciego pazura w przeciwzapalnych preparatach aplikowanych na skórę, wytworzonych na bazie polimerów kwasu akrylowego, w: Polimery w Medycynie 2009, T. XXXIX, Nr 3
 • T. Wolski, T. Baj, A. Ludwiczuk, K. Głowniak, R. Niedźwiecki, Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens DC.) - roślinny surowiec o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym, Borgis - Postępy Fitoterapii, 1/2010, s. 13-22
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Dzika róża - jakie ma właściwości? Przepisy na przetwory
Spirulina - co to jest i na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania
Napój ze spiruliny
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Sproszkowana chlorella
Podobne artykuły
Ziarna soi w kuchni
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty: dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Roślina czarnuszka
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie. Ile ziaren dziennie i na co pomaga?
Roślina barszcz sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!