Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz? Ile dni?

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz choremu pracownikowi? Często pierwsze dni choroby nie pozwalają na wyjście z domu lub załatwienie wizyty domowej. Co ma zrobić taka osoba, aby skutecznie usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy? Warto wiedzieć, na jakich zasadach wystawiane są zwolnienia wstecz.
Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie
źródło:123RF

Spis treści

Każdy ubezpieczony ma prawo świadczeń zdrowotnych. Tym samym ma pełne prawo do skorzystania z porady i opieki medycznej w czasie choroby. W obecnych czasach kolejki na wizytę u lekarza POZ, czyli rodzinnego są mocno wydłużone. 

Pracownicy rejestracji w poradniach niekiedy mogą zapisać pacjenta na wizytę u lekarza dopiero w dniu następnym lub nawet dwa dni po zgłoszeniu. U chorych powstaje obawa, czy dni oczekiwania są także objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zwolnienie lekarskie wstecz 

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich szczegółowo określają przede wszystkim przepisy Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U.2015.2013.z dnia 2015.12.02). Zwolnienia lekarskie to rodzaj zaświadczenie lekarskiego, którego celem jest określenie czasowej niezdolności pracownika do pracy. 

W §4 ust.1 ww. rozporządzenia ustawodawca wprowadził zasadę, iż okres czasowej niezdolności do pracy określany jest liczbą dni. Przepisy wyraźnie wskazują termin, który powinien zakończyć czasowe zwolnienie od obowiązku świadczenia pracy. 

Zwolnienie L-4 musi obejmować czas niezbędny do dnia przeprowadzenia ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego (§8 ww. rozporządzenia). Nie może jednak trwać dłużej niż 182 dni łącznie lub 270 dni w przypadku ciąży lub chorych na gruźlicę. Te reguły znajdują się w Ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2020.870 z 2020.05.15). Zasady określające czas trwania zwolnienia lekarskiego są dość jasno sprecyzowane w przepisach. 

Prawo odpowiada także na pytanie czy można wystawić zwolnienie wstecz? Ustawodawca przewidział taką możliwość, ale każdy ubezpieczony musi spełniać łącznie 3 warunki, aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego. 

Art. 6 ust.1 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego stanowi, iż:

  • chory musi podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • pracownik musi być niezdolny do pracy z powodu choroby,
  • choroba pojawiła się w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Taka osoba ma prawo uzyskać usprawiedliwione zwolnienie z pracy, nawet z możliwością wystawienia takiego dokumentu z datą wsteczną.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz? 

Przepisy prawa przewidują taką możliwość. Celem szczególnych uregulowań prawnych w tym zakresie było ułatwienie procedur dla pacjentów. Często te pierwsze dni choroby to najbardziej wyczerpujący moment. Wysoka gorączka, brak siły czy inne przesłanki powodują niezawinione opuszczenie wizyty u lekarza w tym początkowym okresie. Problemem jest zawsze początek choroby w dni wolne od pracy. 

Nieczynne przychodnie czy brak uprawnień ratowników medycznych w zakresie wystawiania zwolnień lekarskich stwarza także wiele problemów. Ile dni wstecz lekarz może wystawić zwolnienie? Przepisy prawneszczegółowo określają te kwestie. 

W §7 ust.1 Rozporządzenia z 2015 r. o sposobie orzekania o czasowej niezdolności do pracy sformułowana została zasada, iż zaświadczenie lekarskie (jakim jest zwolnienie L-4) wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po badaniu. 

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od tej zasady bezpośredniości. Zgodnie z §7 ust.3 ww. rozporządzenia okres stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy może też obejmować czas nie dłuższy niż 3 poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, a jego wyniki wykazują, iż ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. 

Lekarze posiadają zatem możliwość wystawiania zwolnienie lekarskiego z datą wsteczną w formie tradycyjnej, papierowej (jeśli takiej formy zażąda pacjent) lub zwolnienia elektronicznego wstecz. Pacjent powinien pamiętać, iż do lekarza należy udać się maksymalnie w 3 dniu choroby. W przeciwnym razie za wolne dni powyżej 3 dopuszczalnych przed wizytą chory nie otrzyma zasiłku chorobowego. 

Reklama

Czy można dostarczyć pracodawcy zwolnienie z datą wstecz?

Odpowiedź na pytanie czy lekarz może wypisać zwolnienie wstecz jest twierdząca. Każdy pracodawca ma obowiązek przyjąć wsteczne zwolnienie lekarskie. Trzy wsteczne dni zagwarantowane ustawowo dają każdemu pacjentowi możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w sytuacjach późniejszej wizyty u lekarza z przyczyn niezależnych od chorego pracownika. 

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które: 

  • ciężko przechodzą pierwsze dni choroby,
  • nie mogą zapisać się do lekarza od razu i muszą dłużej czekać na wizytę,
  • zachorują w dniu poprzedzającym dni wolne od pracy.

Termin 3 dni wstecz dla zwolnień lekarskich musi być ściśle przestrzegany. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie są zwolnienia z czasowej niezdolności do pracy, wystawiane przez lekarzy psychiatrów. 

Zasadą jest, iż każde zwolnienie lekarskie może zostać wystawione od dnia wizyty. L-4 może być także wystawione 4 dni w przód, a przepisy prawa w tym zakresie wprowadzają taką możliwość. 

Zaświadczenie lekarskie, jakim jest zwolnienie lekarskie, może być wystawione na okres rozpoczynający się po badaniu, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania (zgodnie z §7ust.2 ww. rozporządzenia), jeżeli:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,
  • badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Czytaj też:

Bibliografia

  • 1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U.2015.2013.z dnia 2015.12.02),
  • 2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2020.870 z 2020.05.15),
  • 3. www.zus.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->