Dla Ciebie, na zdrowie!

Densytometria - co to jest i jak odczytywać wyniki?

Densytometria jest badaniem, które pozwala ocenić gęstość mineralną kości i w porę uchwycić moment, kiedy można rozpocząć leczenie pozwalające uniknąć złamania. To bezpieczne badanie powinno być wykonywane kontrolnie co roku u osób w starszym wieku i pacjentów z grupy ryzyka. Zobacz, jak interpretować wyniki densytometrii.
Osoba w czasie badania gęstości kości
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Osteoporoza jest poważną chorobą cywilizacyjną, która polega na stopniowym zmniejszaniu się gęstość mineralnej kości. Na jej rozwój wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale także styl życia
 • Badaniem, które wykonuje się w celu wykrycia osteoporozy lub oszacowania ryzyka jej wystąpienia jest densytometria. Dostępne są badania densytometryczne różnych części ciała.
 • Densytometria powinna być wykonywana regularnie u osób zagrożonych osteoporozą. Do grup ryzyka należą m.in. kobiety przed 60. rokiem życia, mężczyźni po 65. roku życia, osoby z chorobami nerek, endokrynologicznym, reumatologicznymi, itd.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny i objawy choroby Pageta kości?
Spis treści

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w Polsce mamy cichą epidemię osteoporozy - bezobjawowej podstępnej choroby, w której stopniowo zmniejsza się gęstość mineralna kości prowadząc do jej złamań. Szacuje się, że pacjentów, u których doszło do złamania kości w wyniku tej choroby, jest już prawie 3 mln. Osteoporoza jest poważną cywilizacyjną chorobą, na rozwój której wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne, ale także styl naszego życia:

 • brak aktywności fizycznej
 • siedzący styl pracy
 • dieta uboga w wapń i bogata w wysoko przetworzoną żywność
 • postęp cywilizacyjny (windy, ruchome schody, samochody, robotyzacja sprzętów AGD)

Osteoporoza na całym świecie stanowi coraz większy problem, dlatego tak ważne powinny być regularnie wykonywane badania gęstości kości, czyli tzw. densytometria.

Reklama

Co to jest densytometria?

Densytometria to badanie rentgenowskie, które pozwala ocenić gęstość mineralną kości. Wykonuje się je gdy chcemy wykryć chorobę jeszcze przed wystąpieniem złamania, oszacować ryzyko rozwoju osteoporozy w przyszłości, kontrolować leczenie choroby lub sprawdzić jakie jest tempo zaniku kości podczas badań kontrolnych.

Dostępne są badania densytometryczne różnych części ciała, jednak według obecnych wytycznych jedynie badanie biodra (szyjki kości udowej) i densytometria kręgosłupa (odcinka lędźwiowo-krzyżowego) pozwalają prawidłowo rozpoznać osteoporozę i monitorować jej leczenie. Wartości takiej nie mają natomiast badania przedramienia czy kości piętowej.

Zazwyczaj u młodszych pacjentów wskazana jest kontrola kręgosłupa, u starszych pacjentów biodra. Najlepiej jednak, gdy u pacjent zostaną zbadane te dwa fragmenty.

Wskazania do densytometrii

Badanie gęstości kości  powinny wykonywać regularnie u osoby zagrożonej osteoporozą. Do grup ryzyka należą:

 • panie po menopauzie,
 • panie przed 60. rokiem życia, u których występowały złamania lub ich wzrost jest obniżony o ≥ 3 cm,
 • panie z rakiem piersi, leczone inhibitorami aromatazy,
 • panowie po 65. roku życia,
 • panowie przed tym wiekiem, u których występowały złamania lub ich wzrost jest obniżony o ≥ 3 cm,
 • panowie leczeni z powodu raka gruczołu krokowego,
 • wszyscy pacjenci leczeni glikokortykosteroidami,
 • pacjenci z chorobami endokrynologicznymi,
 • pacjenci ze schorzeniami reumatologicznymi,
 • osoby z chorobami nerek,
 • chorujący na nowotwory,
 • cukrzycy,
 • osoby, które doznały złamania w okolicznościach, które w normalny sposób nie powinny doprowadzić do złamań,
 • dzieci z niedoborem wzrostu i obniżoną masą kostną.

Choć densytometria jest badaniem stosunkowo bezpiecznym, istnieje jednak pewna grupa pacjentów, u których nie należy jej wykonywać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża. Badanie trzeba także odłożyć w czasie, jeśli pacjent miał wykonywane inne badanie z podaniem kontrastu. Zwykle wystarczy dwudniowa przerwa między badaniami.

Reklama

Jak się przygotowac do densytomerii?

Densytometria kości nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie ma znaczenia pora dnia, o jakiej wykonywane jest badanie, bo pacjent nie musi być na czczo, może też przyjmować normalnie wszystkie leki, które do tej pory stosował. Dobrze jednak, żeby dobę przed badaniem zrezygnował z przyjmowania suplementów zawierających wapń.

Przed  badaniem densytometrycznym trzeba odłożyć wszystkie metalowe przedmioty, które mogłyby zakłócić obraz: trzeba zdjąć biżuterię, rozebrać spodnie lub spódnicę z zamkiem błyskawicznym, inną odzież z metalowymi guzikami.

Dobrze jeśli badanie densytometryczne kości wykonywane jest zawsze na tym samym aparacie, dzięki temu łatwiej porównywać ze sobą kolejne wyniki badań. To ważne, ponieważ różne aparaty mogą brać pod uwagę różne grupy kontrolne i mieć odmienne parametry pomiaru. 

Przebieg densytomierii

Densytometrii kości wykorzystuje się aparat densytometryczny, który składa się ze stołu na którym leży pacjent, mikrolampki rentgenowskiej umieszczonej pod stołem i ramienia aparatu z czujnikiem promieniowania. Lampa wysyła promieniowanie rentgenowskie do czujnika, który mierzy jego natężenie po przejściu przez ciało pacjenta i oblicza masę kości.

Badanie w jednej pozycji trwa ok. 2-3 minut, w tym czasie pacjent musi leżeć nieruchomo. Przy badaniu przedramienia pacjent siedzi.

Mimo wykorzystania promieniowania rentgenowskiego badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne, aparat rentgenowski emituje bardzo małą ilość promieniowania, porównywalną z dawką promieniowania kosmicznego, jaką każdy z nas przyjmuje przebywając przez 4 godzin na powietrzu.

Reklama

Wyniki densytometrii

Wynik densytometrii jest drukowany zaraz po wykonaniu badania. Wynik pacjenta jest porównywalny z grupą kontrolną pacjentów w wieku 20-30 lat (wtedy mamy najwyższą gęstość kości) i oznaczany jako wskaźnik T oraz z grupą kontrolną w wielu pacjenta i jest to wskaźnik Z.

Według światowej Organizacji Zdrowia jeśli wskaźnik T na wyniku wynosi:

 • od +1 do -1  – wszystko jest w normie,
 • od -1,1 do -2,4 – pacjent może mieć osteopenię,
 • -2,5 lub mniej – pacjent może mieć osteoporozę,
 • -2,5 lub poniżej i wystąpiło u badanego jedno i więcej złamań, to sygnał ciężkiej osteoporozy.

Wynik densytometrii jest punktem wyjścia do dalszych badań, przed rozpoczęciem leczenia osteoporozy trzeba bowiem wykluczyć, że zmiany gęstości kości nie są wynikiem na przykład nadczynności tarczycy,  przytarczyc, czy chorób  przewodu pokarmowego.

Dlatego pacjentowi po badaniu gęstości kości wykonuje się także badania krwi, a w szczególności: OB, morfologię, poziom wapnia, fosforu, fosfatazy alkalicznej, kreatyniny, wit. D. Zalecane jest również badanie moczu, w którym oznacza się poziom wapnia, fosforu i kreatyniny.

Dopiero po wykonaniu tych wszystkich badań można rozpocząć leczenie osteoporozy. Jednak w Polsce  pacjenci z rozpoznaną chorobą najczęściej nie są leczeni.

Według raportu Europejskiej Fundacji Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego refundacja leków na osteoporozę w Polsce należy do najgorszych w cywilizowanym świecie, a pacjenci z rozpoznana osteoporozą mają w naszym kraju gorszy dostęp do bezpłatnych leków niż pacjenci w Rumunii i Bułgarii.

Okazuje się, że leczonych w odpowiedni sposób jest w Polsce zaledwie 3,7 proc. chorych z osteoporozą.

Cena densytometii

Badanie densytometryczne może zostać wykonane bezpłatnie w ramach ubezpieczenia społecznego. Jest to możliwe, jeśli lekarz zlecił pacjentowi to badanie i wydał na nie skierowanie.

Densytometrię można wykonać również prywatnie. Nie jest wówczas potrzebne skierowanie od lekarza.

Cena takiego badania zależy od miejscowości i wybranej placówki, ale azwyczaj waha się w granicach od 80 do 100 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kanis J, Borgstrom F, De Laet C, [et al.]. Assessment of fracture risk. Osteoporos Int. 2005, 16, 581-589.
 • Klotzbuecher C, Ross P, Landsman P, [et al.]. Patients with prior fractures have an increased risk of future fractures: a summary of the literature and statistical synthesis. J Bone Miner Res. 2000, 15, 721-739.
 • Lorenc S, Głuszko P, Karczmarewicz E, [i wspl.]. Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie. Obniżenie częstości złamań poprzez efektywne profilaktyki i leczenie. Terapia. 2007, 9. 8-26.
 • Badurski J, Dobreƒko A, Nowak N, [i wspl.]. Zespół Badań Epidemiologicznych Polskiej Fundacji Osteoporozy. Znaczenie i udział badania masy kostnej w ocenie 10-letniego bezwzględnego ryzyka złamań i w wyznaczaniu progu interwencji leczniczej. www.pfo.pl [data dostępu: 12.01.2022].
 • Kanis J, Oden A, Johnell O, [et al.]. The use of clinical risk factors enhances the performance of BMD in the prediction of hip and osteoporotic fractures in men and women. Osteoporos Int. 2007, 1810, 1033-1046.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Badania USG bioder u niemowlaka
USG ortopedyczne - na czym polega? Cena u ortopedy
Zdjęcie płuc z badania tomografem
Tomografia płuc - wyniki i cena. Jak się przygotować?
Lekarza oglądają zdjęcie z RTG płuc
RTG płuc (prześwietlenie płuc) - jak się przygotować?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?