Dieta oczyszczająca jelita ze złogów i toksyn

Detoks organizmu, oparty na wprowadzeniu do diety produktów wysokobłonnikowych to ratunek dla wszystkich, którzy skarżą się na kłopoty z trawieniem i miewają zaparcia. Co jeść i jak bezpiecznie przeprowadzić detoks?
Dieta oczyszczająca
Źródło: 123RF

Spis treści

Życie w pośpiechu, niepilnowanie diety, fastfoody i produkty wysokoprzetworzone – to wszystko sprawia, że układ trawienny może pracować nieprawidłowo. Najczęściej objawia się uporczywymi zaparciami. Wówczas z pomocą może przyjść kilkudniowy detoks. Dieta wysokobłonnikowa, oczyszczająca jelita ze złogów i toksyn jest też polecana jako przygotowanie do klasycznej diety odchudzającej.

Na czym polega detoks?

Zasady diety oczyszczającej:

  • Detoks, czyli dieta oczyszczająca, polega na skomponowaniu menu na podstawie produktów bogatych w błonnik, takich jak: warzywa i owoce, brązowy ryż, otręby i ziarna, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana i jęczmienna.
  • Zaleca się spożycie ok. 60 g błonnika dziennie.
  • Ważne, by produkty były bogate w błonnik, a jednocześnie z niewielką zawartością tłuszczu, dlatego ostrożnie należy spożywać np. orzechy, które co prawda pobudzają perystaltykę jelit, natomiast mają dużo tłuszczu.
  • Niezwykle istotne w diecie oczyszczającej jest także spożywanie płynów – przynajmniej 2,5 litra, z czego podstawą powinna być woda, a uzupełnieniem – napary ziołowe. Dopuszczalna jest filiżanka zielonej herbaty dziennie, natomiast należy zrezygnować z kawy i czarnej herbaty.
  • W czasie detoksu, a najlepiej generalnie - koniecznie trzeba zrezygnować z używek: alkoholu i papierosów. To one w dużej mierze odpowiadają także za nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i konieczność przeprowadzania detoksów. Zdrowy organizm sam radzi sobie z usuwaniem toksyn i złogów. 

Zobacz wideo: Rak jelita grubego - jaką dietę stosować by uniknąć zachorowania

Zasady detoksu

Detoks powinien być przeprowadzony z rozsądkiem. Najlepsze efekty daje dieta oczyszczająca trwająca 3 dni.

Warto wtedy postawić na posiłki oparte na warzywach. Dla osób, które na co dzień ograniczają się do kanapki z pomidorem, taka dietetyczna rewolucja może być trudna. Dlatego, świetną opcją są zupy na wywarach jarzynowych, krupniki, niezabielane „śmieciówki” i lekkie kremy. Taki posiłek można też wygodnie zabrać ze sobą do prac

Łącznie, podczas detoksu należy spożywać ok. 1 kg warzyw i owoców, z czego zdecydowaną większość powinny stanowić warzywa.

Uzupełnieniem detoksu wysokobłonnikowego powinna być dieta kefirowa – wprowadzenie akurat tego rodzaju nabiału jest niskokaloryczny, zawiera sporo białka (a mało węglowodanów!), a dodatkowo witaminy i składniki mineralne:  wapń i fosfor oraz witaminę B12 i witaminę B2, znaną jako ryboflawina. Regularnie picie kefiru korzystnie wpływa na cerę, stan skóry i paznokci.

  • W czasie diety oczyszczającej należy bezwzględnie zrezygnować z białego pieczywa, tłuste mleka, śmietany, potraw smażonych i słodyczy – zarówno czekolady, jak i ciastek, cukierków i wyrobów cukierniczych.
  • Detoks można powtarzać raz na dwa miesiące, nie częściej.

A może post dr Dąbrowskiej?

Opcją dla odważnych jest tzw. post dr Dąbrowskiej – niezwykle restrykcyjna dieta, która nie tylko oczyszcza, ale także znacząco odchudza. Wyznawczynią metody dr Dąbrowskiej jest m.in. prezenterka TV Karolina Szostak, która stosując się do zasad popularnej dietetyczki, schudła blisko 30 kg!

  • Post dr Dąbrowskiej trwa łącznie 6 tygodni i bazuje prawie wyłącznie na surowych i duszonych warzywach, a także na kiszonkach – soku z kiszonych buraków i kiszonej kapusty.
  • Przy tak długim i wyczerpującym detoksie mogą pojawić się takie objawy jak bóle głowy, migreny, osłabienie.

Można też „na próbę” zastosować post jednotygodniowy, który pozwala zrzucić ok. 3-5 kilogramów i oczyścić jelita ze złogów kałowych.

Niezależnie od tego, który rodzaj detoksu wybierzemy, warto nadal pilnować, by w diecie było więcej warzyw i owoców, przez co jest szansa na wprowadzenie nowych, lepszych nawyków żywieniowych.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!