Ból kości ogonowej - (przy siedzeniu, po upadku) przyczyny i leczenie

Uraz po upadku na dolny odcinek kręgosłupa to częsta przyczyna bólu kości ogonowej, który pojawia się przy siadaniu i wstawaniu. Jej uszkodzenie może wymagać nawet operacji, choć w większości wypadków chory zmuszony jest głównie do ograniczenia ruchu i przyjmowania środków uśmierzających ból.
Upadek z roweru
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból kości ogonowej – przyczyny

Kość ogonowa, tzw. guziczna, to końcowy odcinek dolny kręgosłupa. Najczęściej składa się z czterech połączonych ze sobą kręgów, choć u niektórych osób może być ich trzy lub aż pięć.

Ból w okolicy kości ogonowej najczęściej pojawia się po upadku. Często dotyczy sportowców, a także osób, które pracują fizycznie. Na złamania, w tym także tego odcinka kręgosłupa, narażone są również osoby w podeszłym w wieku, chorujące na osteoporozę. Uraz taki nie musi, choć może mieć poważne konsekwencje, dlatego o bolącej kości ogonowej należy poinformować swojego lekarza.

Zobacz też: Ból nóg - łydek, ud i palców - przyczyny i leczenie

Ból kości ogonowej podczas siedzenia

Ból kości ogonowej jest najbardziej dokuczliwy podczas siadania oraz wstawania. Chory może odczuwać bolesne konsekwencje upadku także podczas chodzenia. Dolegliwości mogą się także pojawiać podczas wypróżniania.

Ból kości ogonowej u kobiet w ciąży pojawia się bardzo często. Jest on wynikiem ucisku macicy na kręgosłup. Jeśli kobieta przed zajściem w ciąże miała uraz kości guzicznej, najprawdopodobniej kontuzja ta przypomni o sobie w okresie ciąży.

Czytaj również: Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny

Ból w okolicy gości ogonowej - co zrobić?

W celu potwierdzenia, bądź wykluczenia urazu, w tym złamania z odpryskiem kości, lekarz zlecić może wykonanie rtg, tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. W większości przypadków chory zmuszony jest do ograniczenia ruchu i przyjmowania środków uśmierzających ból. W ramach fizykoterapii stosowane jest pole magnetyczne, laser oraz ultradźwięki. W leczeniu urazów kości ogonowej zdecydowanie rzadziej konieczna jest operacja.

Ból w okolicy odbytu i kości ogonowej – hemoroidy

Zupełnie inna może być przyczyna bólu w okolicy odbytu i kości ogonowej. Gdy cierpimy z powodu dolegliwości właśnie w tym rejonie, może okazać się, że mamy tak zwane żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Schorzenie to może pojawić się niezależnie od wieku i jest wyjątkowo bolesne. Towarzyszący mu ból kości guzicznej to znak, że w okolicy odbytu doszło do zapalenia albo zakrzepów.

Ból w kości ogonowej może być też efektem przeciążenia kręgosłupa lub jego schorzeń na innych odcinkach. Często ból w wyższych partiach promieniuje niżej, w tym właśnie aż do kości guzicznej.

Czytaj również: Ból oka - rodzaje i najczęstsze przyczyny bólu oczu

Dlaczego boli kość ogonowa?

Jeszcze inną przyczyną bólu w okolicy kości ogonowej i pośladków jest nerwoból. Przypadłość ta, zwana też neuralgią, to dość częste zjawisko, dające nagłe i silne stany bólowe, niezwiązane z urazem czy stanem zapalnym. W przypadku wystąpienia nerwobólu stosuje się farmakologie, rzadziej konieczna jest ingerencja chirurgiczna na zwojach bądź korzeniach nerwu.

Pacjentom cierpiącym z powodu neuralgii poleca się także dietę bogatą w witaminę B, która wspiera proces regeneracji nerwów.

Nowotwór kości ogonowej – objawy

Ból przy kości ogonowej może również wywoływać guz olbrzymiokomórkowy na kości krzyżowej. To niezłośliwy nowotwór, który daje o sobie znać dopiero po osiągnięciu większych rozmiarów. Chorobie towarzyszą objawy takie jak ból odbytu, a co za tym idzie problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij