Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Jak poradzić sobie z bólem kości ogonowej? Poznaj przyczyny i leczenie

Upadek na dolny odcinek kręgosłupa to częsta przyczyna bólu kości ogonowej, który pojawia się przy siadaniu i wstawaniu. Jej uszkodzenie może wymagać nawet operacji, choć w większości wypadków chory zmuszony jest głównie do ograniczenia ruchu i przyjmowania środków uśmierzających ból.
Upadek z roweru
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból kości ogonowej może mieć różne przyczyny, jednak najczęstszą jest uraz po upadku. Może promieniować wtedy na pobliskie obszary ciała.
  • Należy udać się do fizjoterapeuty bądź lekarza pierwszego kontaktu w poszukiwaniu źródła problemu. Podczas diagnostyki przeprowadzane są badania, które mają na celu wykluczenie złamania kości.
  • Niezwiązanymi z urazem przyczynami mogą być: hemoroidy, nerwoból, a nawet nowotwór. Zależnie od źródła bólu, stosuje się różne leczenie.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie kości i stawów – jakie mogą być przyczyny?
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu kości ogonowej

Kość ogonowa, tzw. guziczna, to końcowy odcinek dolny kręgosłupa. Najczęściej składa się z czterech połączonych ze sobą kręgów, choć u niektórych osób może być ich trzy lub aż pięć. Ból kości ogonowej jest najbardziej dokuczliwy podczas siadania oraz wstawania. Chory może odczuwać bolesne konsekwencje upadku także podczas chodzenia. Dolegliwości mogą się także pojawiać podczas wypróżniania.

Ból w okolicy kości ogonowej najczęściej pojawia się po upadku. Często dotyczy sportowców, a także osób, które pracują fizycznie. Na złamania, w tym także tego odcinka kręgosłupa, narażone są również osoby w podeszłym w wieku, chorujące na osteoporozę. Uraz taki nie musi, choć może mieć poważne konsekwencje, dlatego o bolącej kości ogonowej należy poinformować swojego lekarza.

Reklama

Dlaczego boli kość ogonowa i pośladek?

Jeszcze inną przyczyną bólu w okolicy kości ogonowej i pośladków jest nerwoból. Przypadłość ta, zwana też neuralgią, to dość częste zjawisko, dające nagłe i silne stany bólowe, niezwiązane z urazem czy stanem zapalnym. W przypadku wystąpienia nerwobólu stosuje się farmakologie, rzadziej konieczna jest ingerencja chirurgiczna na zwojach bądź korzeniach nerwu.

Pacjentom cierpiącym z powodu neuralgii poleca się także dietę bogatą w witaminę B, która wspiera proces regeneracji nerwów.

Badania na określenie źródła bólu kości ogonowej

W celu potwierdzenia, bądź wykluczenia urazu, w tym złamania z odpryskiem kości, lekarz zlecić może wykonanie rtg, tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. W większości przypadków chory zmuszony jest do ograniczenia ruchu i przyjmowania środków uśmierzających ból.

W ramach fizykoterapii stosowane jest pole magnetyczne, laser oraz ultradźwięki. W leczeniu urazów kości ogonowej zdecydowanie rzadziej konieczna jest operacja.

Reklama

Ból kości ogonowej w ciąży

Ból kości ogonowej u kobiet w ciąży pojawia się bardzo często. Często wynika on z ucisku macicy na kręgosłup. Nasila się on podczas ciąży, gdyż organizm kobiety ciężarnej wytwarza hormon (relaksynę), który rozluźnia chrząstkozrosty. Dzieje się tak, by naturalny poród był możliwy.

Ułożenie dziecka również może być przyczyną bólu ze względu na napieranie jego główką na kość guziczną. Jest to również przyczyna zaparć.

Na ból kości ogonowej w ciąży zazwyczaj pomagają domowe sposoby, jak np. ciepła kąpiel czy masaż. Moze sie jednak okazać, że potrzebna będzie pomoc fizjoterapeuty, który dobierze ddpowiednie ćwiczenia mogące zmniejszyć odczuwany ból.

Reklama

Ból kości ogonowej i odbytu

Zupełnie inna może być przyczyna bólu w okolicy odbytu i kości ogonowej. Gdy cierpimy z powodu dolegliwości właśnie w tym rejonie, może okazać się, że mamy tak zwane żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Schorzenie to może pojawić się niezależnie od wieku i jest wyjątkowo bolesne. Towarzyszący mu ból kości guzicznej to znak, że w okolicy odbytu doszło do zapalenia albo zakrzepów.

Ból w kości ogonowej może być też efektem przeciążenia kręgosłupa lub jego schorzeń na innych odcinkach. Często ból w wyższych partiach promieniuje niżej, w tym właśnie aż do kości guzicznej.

Reklama

Nowotwór kości ogonowej

Jeżeli ból jest przewlekły i nie ma żadnych chorób, które mogłyby wyjaśnić skąd się bierze, należy wykonać badania w kierunku możliwego guza. Nowotwór ten często daje o sobie znać, gdy już jest rozwinięty, więc nie można zwlekać. Powodem może być łagodny guz olbrzymiokomórkowy, choć jest on dość rzadki. Towarzyszą mu takie objawy jak ból odbytu, a co za tym idzie problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu.

Inną możliwością jest klinicznie złośliwy struniak, choć pod względem budowy komórkowej jest łagodnym nowotworem. On również występuje rzadko.

Do złośliwych nowotworów kości należy mięsak Ewinga, który to także umiejscawia się w okolicy krzyżowo-guzicznej. Ten rodzaj nowotworu wykształca się głównie u dzieci i młodzieży.

Potworniak natomiast to nowotwór, który występuje u ok. 70% dzieci do 4 miesiąca życia. Może być on zarówno złośliwy jak i łagodny. W drugim przypadku jest on możliwy do wycięcia przez chirurga.

Najczęściej jednak przypuszczenia o nowotworze kości ogonowej okazują się błędne. Nie należy więc panikować. Zazwyczaj okazuje się, że powstałe zgrubienie to torbiel.

Reklama

Jak załagodzić ból kości ogonowej?

Jeśli przyczyną jest uraz, należy skonsultować się z lekarzem, który powie, co zrobić w takim przypadku. Zazwyczaj stosuje się wtedy zimne kompresy tak jak w przypadku każdego innego stłuczenia. Ważne też jest, by ograniczyć aktywność fizyczną na czas rehabilitacji. Pomocne są też maści przeciwbólowe lub leki przeciwbólowe.

W ciąży poza ciepłą kąpielą i masażem wskazane są ziołowe nasiadówki. Odpowiednia jest szałwia, rumianem oraz lawenda. Działają one jako naturalne zamienniki maści przeciwbólowych.

Ćwiczenia na ból kości ogonowej

Najodpowiedniejsze na ból kości ogonowej są ćwiczenia rozciągające. Zazwyczaj wykonuje się je na leżąco.

Jednym z takich ćwiczeń jest rozciąganie mięśnia gruszkowatego. Należy położyć się na plecach, położyć kostkę na kolano drugiej nogi. Następnie wystarczy przyciągnąć nogi, łapiąc rękoma tylną część uda. Na każdą stronę powinno utrzymać się rozciągnięcie przez ok. 1 minutę.

Drugim, łatwiejszym ćwiczeniem, jest wyciągnięcie jednej nogi. Drugą przyciąga się wtedy do klatki piersiowej, trzymając dłonie na kolanie.

Ostatnim najbardziej zalecanym ćwiczeniem jest koci grzbiet znany z lekcji WF-u. Wystarczy oprzeć się na dłoniach i kolanach, a następnie wyciągnąć plecy do góry i do dołu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Szypula J., Iwulski P., Czarnecka W.: Wyniki operacyjnego leczenia pourazowej kokcygodynii. Kwart. Otrop. 2010; (2): 257-262
  • Reisky P., Baker B.: Bóle i choroby kręgosłupa. Wydawnictwo Amber, Warszawa 2001.
  • Buckup K.: Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 1998.
  • Dega W.: Profilaktyka i zachowawcze leczenie w zespołach bólów dolnego odcinka kręgosłupa. PZWL, Warszawa 1978.
  • Dziak A.: Leczenie bólów krzyża. Reh. Med. 2002, 6, 1, 26 – 42.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Korzonki – w jaki sposób je leczyć?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda