Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból nadgarstka – przyczyny oraz leczenie bólu nadgarstka

Za ból nadgarstka może odpowiadać wiele przyczyn. Należą do nich między innymi złamanie, zwichnięcie, przeciążenie nadgarstka, a także zespół cieśni nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, czy reumatyzm. Sposób leczenia bólu nadgarstka jest zatem podyktowany powodem, który go wywołał.
Przeciążenie nadgarstka
Źródło: 123RF

Reklama

Ból nadgarstka – przyczyny

Ból nadgarstka to typowa dolegliwość osób starszych, lecz nie wyłącznie. Za ból w nadgarstku odpowiada nie tylko wiek i związane z nim stany zwyrodnieniowe kości i upośledzenia stawów ale i urazy oraz nadwyrężenia, charakterystyczne także dla wieku młodego, nie tylko okołomenopauzalnego.

Ból ręki w nadgarstku może wynikać z urazu, takiego jak złamanie, zwichnięcie czy skręcenie. Ból, opuchlizna, zmiana kształtu ręki mogą świadczyć o tym, że doszło do złamania nadgarstka. O zwichnięciu nadgarstka decydują takie symptomy jak np. ból, obrzęk, trudności z poruszaniem nadgarstkiem i krwiak. Natomiast skręcenie nadgarstka objawia się oprócz bólu, m.in. opuchlizną, krwawymi wykwitami podskórnymi i stanem podgorączkowym w okolicy skręcenia.

Nadgarstek jest nadwyrężony np. po długotrwałym pisaniu na klawiaturze (zwłaszcza kiedy używa się myszki komputerowej), po dźwiganiu ciężkich przedmiotów, po intensywnym treningu.

Ręka boli w nadgarstku także ze względu na dawne, przebyte w przeszłości urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe, które zazwyczaj pojawiają się w późniejszym wieku.

Zdarzają się sytuacje, kiedy to inne choroby odpowiadają za ból nadgarstka. Przyczyny leżące po stronie schorzeń toczących się w organizmie, to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka, czy ganglion.

Ból nadgarstka a choroby

Silny ból nadgarstka, jego obrzęk i sztywność, a dodatkowo osłabienie oraz podwyższona temperatura mogą świadczyć o występowaniu choroby reumatycznej u pacjenta.

Ponadto także inna choroba – wspomniany zespół cieśni nadgarstka – może prowadzić to objawu, jakim jest ból dłoni i nadgarstka,  występuje też mrowienie i drętwienie rąk.

Kolejne schorzenia, których jedną z oznak jest ból w nadgarstku to m.in. :

  • zespół Sudecka – poza bólem nadgarstka występują m.in. problemy z czuciem, odwapnienie kości, przebarwienia skóry, itp.;

  • ganglion – galaretowaty guzek wypełniony płynem, zwykle umiejscowiony po grzbietowej stronie nadgarstka, który pojawia się po nadwyrężeniu; często znika samoistnie;

  • choroba de Quervaina – czyli zapalenie pochewek ścięgna mięśni, które zginają i odwodzą kciuk, manifestuje się takim symptomem jak ból nadgarstka i kciuka;

  • rumień guzowaty – który na skórze pozostawia sińce, a w stawach, także nadgarstkowym, wywołuje ból.

Przeczytaj: Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie​

Chcesz się pozbyć silnego bólu? Kliknij tutaj!

Ból nadgarstka – leczenie

Co na ból nadgarstka może okazać się najskuteczniejsze? Naturalnie leczenie tego objawu jest uzależnione od przyczyny bólu w nadgarstku.

W razie występowania urazu, nadgarstek się unieruchamia stosując gips, szynę, opaskę uciskową, czy odciążającą dany staw i inne środki zabezpieczające kości i stawy ręki (np. ortezę, czy taping). Osobie chorej zaleca się odpoczynek i powstrzymanie się od obciążania uszkodzonej kości, czy stawu.Poza tym stosuje się leczenie zachowawcze.

W zależności od tego, z czego wynika ból nadgarstka, leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez pacjenta środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz rozluźniających.

Osoba z bólem nadgarstka ma także często zaleconą terapię manualną, zabiegi fizjoterapeutyczne (np. laseroterapia, pole magnetyczne, kąpiele wirowe, ultradźwięki), ćwiczenia rozciągające oraz neuromobilizacje.

Reklama

Ból nadgarstka – domowe sposoby

Na ból nadgarstka domowe sposoby to przede wszystkim zimne okłady, składające się np. z lodu, przykładanego do obolałego miejsca. Takie okłady nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę.

Na ściągnięcie opuchlizny babcie używały kiedyś liści kapusty. Można także przygotować maść z rozmarynem, która także przeciwdziała obrzękom. Dobrym pomysłem jest także delikatny masaż nadgarstka olejkiem cyprysowym.

Podaje się, że dodawanie do potraw pewnych składników przyspiesza regenerację uszkodzeń kości, stawów oraz chrząstek, poza tym mają one właściwości przeciwzapalne, ściągające, itp. Należą do nich m.in. imbir, kurkuma, kozieradka, jarmuż, wiązówka błotna (którą można pić lub stosować jako okład) oraz dziurawiec.

Czytaj: Ból w pachwinie - czego objawem może być ból pachwiny?​

Reklama

Ból nadgarstka - co robić?

Stosowanie łatwych ćwiczeń, które można wykonać w domu, polegających na kolistych ruchach, zamykaniu i otwieraniu dłoni na przemian, czy ściskaniu małej, miękkiej piłeczki to świetne sposoby na trening obolałych nadgarstków.

Czytaj: Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny

Reklama

Ból nadgarstka – profilaktyka

Stosowanie prostych środków zapobiegawczych z pewnością może uchronić przed bólem nadgarstka. Mogą one polegać na wolniejszym pisaniu na klawiaturze komputera, bądź na maszynie do pisania, robieniu w tej pracy częstych przerw, zaprzestaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów lub zmniejszeniu jednostkowego ciężaru do udźwignięcia oraz na dostosowaniu trudności treningu do swoich możliwości.

Charakterystyczne symptomy takie jak „strzelanie”, czy „chrobotanie” w kościach powinny skłonić do wzbogacenia jadłospisu o produkty odpowiedzialne za produkcję kolagenu, typu zimne nóżki, galaretki, golonka, podroby, żelatyna spożywcza i inne.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Boląca lewa ręka
Przeczytaj artykuł
Ból łokcia - przy prostowaniu i zginaniu. Przyczyny i leczenie
Kobietę boli łokieć
Przeczytaj artykuł
Ból pięty przy chodzeniu - od czego bolą i co na bolące pięty?
Kobietę boli pięta przy chodzeniu
Podobne artykuły
Kobieta przyjmuje witaminę D3 dla seniora
Jaka witamina D3 dla seniora? Postać i dawkowanie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna odczuwa ból uda
Bolące uda - z przodu, z tyłu, z boku. Jakie są ich przyczyny?
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?