Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Estradiol: normy, cena i wyniki badania. Kiedy i jak badać?

Estradiol to najważniejszy estrogen w organizmie. Prawidłowe stężenie tego hormonu płciowego decyduje m.in. o właściwie przebiegającym cyklu miesiączkowym, możliwości zajścia w ciążę, dobrym funkcjonowaniu różnych organów, a nawet o popędzie seksualnym i ogólnym nastroju. Jak wygląda badanie estradiolu i kiedy powinno się je wykonywać?
Test estradiolu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest estradiol?

Estradiol to jeden z hormonów płciowych, w dodatku najważniejszy estrogen. Jest on wytwarzany przede wszystkim przez jajniki, ale także w niewielkiej ilości przez nadnercza, ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży) oraz przez jądra. Zatem ten hormon steroidowy występuje nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn (w śladowych ilościach). 

Poziom E2, jak określa się estradiol, ma odbicie w fazie cyklu miesiączkowego u kobiet. Inne jest bowiem stężenie estradiolu na początku cyklu, inne w okresie okołoowulacyjnym, jeszcze inne w fazie lutealnej. Odmienne także będą się prezentować wyniki badania estradiolu u kobiet ciężarnych, a także pań przechodzących menopauzę.

Badanie estradiolu pozwala ustalić m.in. czy cykl menstruacyjny przebiega prawidłowo, dlaczego młodziutka dziewczyna już miesiączkuje lub czemu jeszcze nie miała okresu (a powinna go już dostać), czy kobieta przechodzi menopauzę i wiele innych ważnych kwestii związanych z rozwojem płciowym. Wysokość estradiolu jest istotna także dla płci męskiej. Zbyt duże nagromadzenie tego hormonu w jądrach może wskazywać na występowanie jakiś nieprawidłowości i schorzeń. Zbyt mała ilość estradiolu również nie jest korzystna i może się wiązać z koniecznością podjęcia leczenia.

Reklama

Po co sprawdza się poziom estradiolu?

Jeśli stoimy przed dylematem kiedy badać estrogen, warto znać wskazania do wykonania tego badania. Są to m.in.:

 • określenie przyczyny opóźniania się miesiączki u dziewcząt;
 • ustalenie powodu nagłego ustania menstruacji u regularnie do tej pory miesiączkującej kobiety;
 •  znalezienie rozwiązania w przypadku występowania nieregularnych miesiączek;
 • potwierdzenie lub wykluczenie nowotworów produkujących estradiol;
 • sprawdzenie dlaczego u mężczyzny pojawiła się ginekomastia (powiększenie gruczołów piersiowych).

Kiedy jeszcze oznacza się estradiol? Badanie tego hormonu stanowi ważną kwestię dla monitorowania przebiegu procesu sztucznego zapłodnienia i oceny poziomu estradiolu po stymulacji hormonalnej lub przed planowanym zabiegiem in vitro. Regularne sprawdzanie poziomu estradiolu jest też konieczne u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą. 

Ponadto estradiol ma wpływ m.in. na gospodarkę lipidową i wapniową, a także na pracę tarczycy i nadnerczy, zatem odchylenie od norm może spowodować niewłaściwe funkcjonowanie tych organów i odwrotnie – dysfunkcje występujące w tych narządach mogą „wyświetlić się” na wynikach badania estradiolu.

Normy dla estradiolu

Kiedy można powiedzieć, że norma estradiolu jest prawidłowa? Przedstawia się ona następująco:

 • estradiol w fazie folikularnej cyklu menstruacyjnego (to czas między pierwszym dniem miesiączki a owulacją, trwa około 14 dni) – 84-970 pg/ml;
 •  estradiol w fazie owulacyjnej (standardowo to 13.-15. dzień cyklu) – 13-330 pg/ml;
 • estradiol w fazie lutealnej (to czas od pojawienia się owulacji do pierwszego dnia miesiączki) – 73-200 pg/ml;
 • estradiol w okresie menopauzy – 11,2-42 pg/ml;
 • estradiol u mężczyzn – 11,2-50,4 pg/ml.

Zatem ilość estradiolu w organizmie kobiety jest uzależniona od etapu cyklu miesiączkowego, w którym aktualnie ona jest. Ścisła obserwacja stężenia estradiolu u pani, która planuje poddać się sztucznemu zapłodnieniu połączona z wykonywaniem innych badań laboratoryjnych i obrazowych warunkuje sukces terapii.

Naturalnie normy estradiolu mogą prezentować się odmiennie w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. 

Reklama

Jak wykonuje się badanie estradiolu?

W jaki sposób sprawdzić jak działa ten estrogen? Badanie poziomu tego hormonu nie stanowi skomplikowanej procedury. To rutynowo przeprowadzana analiza. Polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły, najczęściej z kończyny górnej. 

Nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania. Nie występują też szczególne powikłania po jego przeprowadzeniu, poza typowymi dolegliwościami, które mogą się pojawić podczas każdego pobrania krwi, takie jak np. siniak, krwiak, miejscowy stan zapalny, czy czasowa bolesność w miejscu wkłucia.

Czy trzeba się w jakiś szczególny sposób szykować na to badanie? Estradiol i oznaczanie jego stężenia nie wymagają wyjątkowego przygotowania. 

Jak badać estrogen? Na badanie najlepiej przyjść na czczo. Najbardziej optymalny okres, w którym kobieta powinna przyjść na badanie poziomu estradiolu to 2. albo 3. dzień cyklu miesiączkowego. 

Po jakim czasie wiadomo jakim wysokim stężeniem wyróżnia się nasz estradiol? Wyniki są do odebrania z reguły następnego dnia po przeprowadzeniu badania.

Reklama

Cena i wyniki badania estradiolu

Ile zapłacimy za określenie wysokości hormonu, jakim jest estradiol? Cena wynosi około 25-30 zł. 

Prawidłowy wynik estradiolu jest pożądany przez każdą osobę, która poddaje się tej analizie. Co może oznaczać podwyższony poziom tego estrogenu? Może mieć to związek m.in. z występowaniem w ustroju schorzeń wątroby, czy nowotworów (w tym np. nowotworu jajników, nadnerczy, czy jąder). Wysokie stężenie estradiolu może wskazywać na niedoczynność tarczycy, a także na ciążę. U panów „duży estradiol” może wynikać z chorowania na ginekomastię. 

Jeśli natomiast badania na estrogen o nazwie estradiol wskażą na zbyt niski jego poziom, może to decydować o występowaniu u danej osoby np.:

Taka sytuacja może być również związana z przyjmowaniem niektórych leków, stresem oraz dużym wysiłkiem fizycznym. Ostateczna interpretacja wyników powinna zawsze należeć do lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

 • Soborczyk Agnieszka, Deptała Andrzej, Markery nowotworowe w praktyce klinicznej, Choroby serca i naczyń, 2007 (Tom 4, Nr 4), str. 184-189.
 • Kleine-Gunk Bernd, Hormony kobiety, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1, 2010, ISBN 11699484.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Hormony
Kortyzol - co to jest i co oznacza podwyższony? Badanie i leczenie
Próba krwi do badania stężenie kotryzolu
Fitoestrogeny - czym są i gdzie się znajdują? Działanie i wpływ na organizm
Soja w misce i tofu na drewnianej desce, czyli zrodla fitoestrogenow
Estrogeny - co to są za hormony i za co odpowiadają? Kiedy należy zbadać ich poziom?
Estrogeny
Podobne artykuły
Mężczyzna pisze na tablica wzór chemiczny testosteronu
Poziom testosteronu - jak podnieść i obniżyć? Normy
Wykres wzrostu stężenia progesteronu u ciężarnej
Progesteron - normy. Kiedy wykonać badanie?
Pielęgniarka pobiera krew do badania 17-OH-progesteronu
17-OH progesteron - interpretacja wyników. Jaka jest norma?
Test prolaktyny
Wysoka prolaktyna: objawy, przyczyny, leczenie. Jak objawia się wysoka prolaktyna u mężczyzn i kobiet?
Próbka krwi do badania poziomu PTH
Parathormon - funkcje. Jakie są objawy niskiego i wysokiego poziomu PTH?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!