Dla Ciebie, na zdrowie!

Owrzodzenia podudzi - domowe sposoby, maści i leczenie

W Polsce na owrzodzenia podudzi cierpi 1,5 proc. populacji. Większość przypadków stanowią owrzodzenia podudzi będące następstwem rozwijającej się choroby naczyń żylnych. Sprawdź, jak wygląda owrzodzenie podudzia oraz jak należy je leczyć.
Owrzodzenie podudzi
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Owrzodzenia podudzi – co to takiego? 

Owrzodzenia podudzi to jedna z najczęstszych konsekwencji przewlekłej choroby naczyń żylnych. Według specjalistów choroby naczyń żylnych stanowią poważny problem opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się. Wywołują szereg objawów somatycznych, w tym liczne dolegliwości skórne, których leczenie jest skomplikowane i kosztowne. Początkowo na skórze chorych pojawiają się teleangiektazje, czyli tzw. pajączki naczyniowe.

W przypadku choroby żył kończyn dolnych pajączki występują najczęściej na podudziach i stopach. Z czasem u pacjentów obserwuje się żyły siateczkowate, czyli powierzchowne poszerzenia naczyń żylnych o niebieskim zabarwieniu, które także lokalizują się na podudziach oraz w dole podkolanowym. W miarę postępu choroby na skórze pojawiają się żylaki, czyli trwale poszerzone żyły, wystające ponad powierzchnię skóry. Po jakimś czasie wokół żylaków zaczynają tworzyć się różnego rodzaju zmiany skórne – przebarwienia, wyprysk, obrzęk. 

Dolegliwością skórną, z którą zwykle pacjenci z chorobami naczyń żylnych zgłaszają się do lekarza jest wyprysk podudzi, charakteryzujący się rumienieniem, obrzękiem, świądem oraz suchością skóry. W konsekwencji może dojść do owrzodzenia żylnego, czyli zmiany o charakterze martwiczym. Wśród bezpośrednich przyczyn owrzodzenia podudzia wymienia się nieleczone żylaki, przebytą zakrzepicę żył głębokich lub powierzchownych oraz przewlekłą niewydolność żył kończyn dolnych. Co warto podkreślić - żylne owrzodzenia podudzi należy odróżnić od owrzodzeń powstałych w przebiegu miażdżycy tętnic oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, aczkolwiek te pierwsze stanowią 75-90 proc. przypadków zachorowań. 

Jak wygląda owrzodzenie podudzia? 

Owrzodzenie podudzia można opisać jako martwiczy ubytek skóry, który zwykle występuje w okolicy kostek. Zmiana chorobowa znacząco obniża jakość życia pacjentów. Wiąże się bowiem z problemami z chodzeniem, dolegliwościami bólowymi, dużym wysiękiem oraz nieprzyjemnym zapachem. Owrzodzenia podudzi wymagają natychmiastowego i kompleksowego leczenia, gdyż mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia konsekwencji. Leczenie jest zwykle skomplikowane i długotrwałe, gdyż rana powstała na skutek przewlekłych zaburzeń żylnych nie goi się w należyty sposób.

Reklama

Owrzodzenia podudzi – leczenie 

Owrzodzenia podudzi są najcięższymi w leczeniu zmianami skórnymi, pojawiającymi się w przebiegu chorób żylnych. W leczenie powinni być zaangażowani lekarze kilku specjalności – m.in. chirurg naczyniowy, dermatolog oraz internista. W wielu przypadkach pacjenci wymagają interwencji chirurgicznej. Poza metodami chirurgicznymi, zastosowanie znajdują kompresjoterapia oraz środki farmakologiczne ogólne i miejscowe.

W leczeniu miejscowym, kiedy owrzodzenie jest w fazie wysiękowej, stosuje się różnego rodzaju środki antyseptyczne. Wówczas konieczne jest oczyszczanie zmiany z tkanek martwiczych i wydzieliny ropnej. Kiedy owrzodzenie wejdzie w fazę ziarninowania i naskórkowania, stosuje się środki farmaceutyczne pobudzające proces gojenia.  

Maść na owrzodzenie podudzi 

Żeby owrzodzenie podudzi mogło się wygoić, w leczeniu miejscowym wykorzystuje się tzw. strategię T.I.M.E, opracowaną przez European Wound Management Association. Celem strategii jest wzmocnienie naturalnych mechanizmów gojenia poprzez: 

  • T jak tissue management, czyli oczyszczanie rany, 
  • I jak infection, czyli zapobieganie infekcji poprzez stosowanie środków antyseptycznych; 
  • M jak moisture, czyli nawilżanie i zapewnianie wilgotnego środowiska; 
  • E jak edge of the wound, co można przetłumaczyć jako pobudzanie naskórkowania. 

Proces gojenia owrzodzenia, które wejdzie w fazę ziarninowania można przyspieszyć, którą można stosować na skórę całego ciała oraz błony śluzowe. Dzięki alantoinie maść wykazuje działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Poza tym redukuje świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, przynosząc choremu ukojenie i ulgę.

Czytaj również

Bibliografia

  • Barańska-Rybak W., Komorowska O., Zmiany skórne w chorobach naczyń żylnych, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, tom 6, nr 1, 35–42.
  • Kózka M., Żylne owrzodzenia podudzi, Magazyn Medyczny – Lekarz Rodzinny 3/2002 49.
  • Skórkowska-Telichowska K., Bugajska-Prusak A., Pluciński P., Rybak Z., Szopa J., Fizjologia i patologia przewlekle niegojących się owrzodzeń oraz sposoby ich miejscowego leczenia w świetle współczesnej wiedzy medycznej, Dermatologia Praktyczna 5/2009.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Dziecko z blizną na czole
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Usuwanie pieprzyków w dermatologa
Blizna po usunięciu pieprzyka - jak wygląda i co pomaga?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?