Dla Ciebie, na zdrowie!

Glukozamina – dawkowanie, działanie i skutki uboczne

Glukozamina to substancja powszechnie wykorzystywana do poprawy kondycji więzadeł i stawów. Łagodzi ból i poprawia elastyczność tkanki chrzęstnej, dzięki czemu pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej.
Wizualizacja stawu kolanowego
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest glukozamina?

Glukozamina jest pochodną glukozy, czyli cukru, związkiem chemicznym produkowanym w sposób naturalny przez organizm człowieka. Wraz z chondroityną stanowią najistotniejszy budulec chrząstki stawowej, a więc ich odpowiedni poziom gwarantuje elastyczność, ruchomość i sprężystość stawów.

Odpowiednia kondycja stawów konieczna jest, by utrzymać ciało w dobrej formie fizycznej. Ich dysfunkcje prowadzą do ograniczeń ruchowych, a co za tym idzie – ogólny spadek kondycji. Stawy są łączeniami poszczególnych elementów szkieletu i jako takie narażone są na ciągłe ocieranie i zużywanie. Wspieranie odbudowy tkanki chrzęstnej jest zatem bardzo ważne, szczególnie u osób narażonych na zwiększone jej ścieranie – sportowców czy osób otyłych.

Glukozamina na stawy

Glukozaminę stosuje się, by wspomóc stawy i więzadła, kiedy ta naturalna – wytwarzana przez organizm – okazuje się niewystarczająca. U niektórych osób bowiem tkanka chrzęstna szczególnie narażona jest na ścieranie i wówczas potrzebuje ona wsparcia z zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów:

 • otyłych lub z nadwagą,
 • bardzo aktywnych fizycznie, np. sportowców,
 • z chorobami stawów o podłożu reumatycznym.

U tych ostatnich przeważnie stosowana jest równocześnie z lekami sterydowymi i przeciwbólowymi. 

Glukozamina znana jest pod czterema postaciami:

 • siarczanu glukozaminy,
 • chlorowodorku glukozaminy,
 • jodowodorku glukozaminy,
 • N-acetyloglukozaminy.

Preparaty, w których jest ona zawarta, produkowane są na bazie jej siarczanów i chlorowodorków, ponieważ charakteryzują się one najlepszym przyswajaniem. Siarczany mają wysoką biodostępność, bliską 90 procent. Oznacza to, że aż tyle substancji zawartej np. w tabletkach dostaje się do krwiobiegu i jest wykorzystywanych przez organizm.

Należy jednak pamiętać, że dostępna w aptekach glukozamina to zazwyczaj suplement diety, a nie lek, jej skuteczność może być zatem różna.

Glukozamina dla sportowców

Glukozamina dostępna zarówno na receptę jak i bez niej. Preparaty na receptę bywają zarejestrowane jako leki, a wówczas ich skuteczność jest potwierdzona naukowymi badaniami. 

Środki z glukozaminą oferowane są pod różnymi postaciami:

 • w tabletkach,
 • w zastrzykach,
 • w płynie,
 • w proszku.

Substancja ta często jest składnikiem odżywek dla sportowców, zarówno tych uprawiających dyscypliny siłowe, jak i aerobowe. Dla nich bowiem zdrowe stawy to podstawa, by móc utrzymać kondycję fizyczną na wysokim poziomie.

Cena preparatów, w których zawarta jest glukozamina, jest różna, w zależności od tego, czy jest to lek na receptę, czy suplement diety bez recepty oraz od tego, jakie zawiera substancje pomocnicze. Niekiedy pacjenci zadają sobie pytanie, co jest skuteczniejsze na kolana i stawy – glukozamina czy kolagen

Kolagen jest białkiem strukturalnym, które również bierze znaczący udział w budowaniu tkanki chrzęstnej. Najskuteczniejsze zatem mogą okazać się preparaty zawierające obie substancje, ponieważ poziom i jednej i drugiej ważny jest dla prawidłowego funkcjonowania połączeń szkieletu.

Działanie i dawkowanie glukozaminy

Działanie suplementów glukozaminowych polega przede wszystkim na:

 • łagodzeniu bólu stawów,
 • wspieraniu odbudowy chrząstki stawowej,
 • regeneracji uszkodzonych lub zużytych więzadeł i stawów,
 • zachowaniu elastyczności i ruchomości połączeń stawowych,
 • ochronie więzadeł i stawów przed uszkodzeniami,
 • utrzymaniu odpowiedniego poziomu wapnia w kościach.

Glukozamina może być przyjmowana doustnie lub w zastrzykach. Jak stosować ją, by przyniosła oczekiwane rezultaty? Jej dawkowanie inne jest, kiedy przyjmuje się ją profilaktycznie, a inne podczas redukowania chorób zwyrodnieniowych. Każdy preparat, czy to na receptę, czy bez, posiada załączoną ulotkę, w której znaleźć można pomocne informacje odnośnie zalecanych dawek. To, ile substancji dziennie przyjmować, najlepiej jednak skonsultować z lekarzem.

Glukozamina – przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo że glukozamina posiada właściwości zbawienne dla połączeń stawowych, jej zastosowanie nie zawsze jest wskazane. Preparatów glukozaminowych nie zaleca się osobom uczulonym na jakikolwiek ich składnik oraz pacjentom z zaburzeniami pracy serca, głównie nieleczoną niewydolnością mięśnia sercowego.

Glukozamina może powodować również pewne skutki uboczne, szczególnie, gdy jest niewłaściwie dawkowana. Do najczęstszych należą:

 • zaburzenia trawienia – biegunka lub zaparcia,
 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • reakcje alergiczne, jak duszności, świąd, rumień.

Glukozaminy nie powinny stosować kobiety w I trymestrze ciąży ani matki karmiące (chyba, że lekarz zdecyduje o konieczności przyjmowania substancji). Istnieją preparaty glukozaminowo-kolagenowe dla dzieci, jednak ich podawanie najmłodszym pacjentom powinno zawsze być uprzednio skonsultowane z lekarzem.

Czytaj też:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!