Dla Ciebie, na zdrowie!

Wypadanie odbytu - domowe sposoby. Jakie są objawy?

Wypadający odbyt to schorzenie będące konsekwencją zmniejszenia napięcia dna miednicy, do czego dochodzi wskutek osłabienia okolicznych mięśni. Wypadanie odbytnicy jest bolesne i nieprzyjemne. Nie istnieją żadne farmakologiczne metody leczenia choroby. Jedynym wyjściem jest intensywna i konsekwentna profilaktyka lub zabieg chirurgiczny.
Kobieta siedzi na sedesie
Źródło:123RF
W skrócie
  • Wypadanie odbytu polega na odrywaniu się całych fragmentów ścian przewodu odbytniczego. W szczególności dotyczy to błon śluzowych.
  • Objawy wypadania odbytu łatwo można pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak owsiki, przetoki czy ropnie. Występuje także swędzenie oraz ból przy defekacji.
  • Najczęstszą przyczyną wypadania odbytu jest osłabienie mięśni dźwigacza odbytu czy mięśni krocza.
SPRAWDŹ TEŻ: Sprawdź, jak skutecznie leczyć owrzodzenie odbytu.
Spis treści

Reklama

Co to jest wypadający odbyt?

Wypadanie odbytnicy jest schorzeniem, które w szczególnym stopniu dotyka dzieci, a także osoby po 60 roku życia, zwłaszcza kobiety. Zaburzenie polega na odrywaniu się i wypadaniu na zewnątrz tkanek odbytu i odbytnicy. Dotyczy to przede wszystkim błon śluzowych, ale często też dochodzi do wypadania całych fragmentów ścian przewodu odbytniczego. W jaki sposób objawia się wypadający odbyt? Co jest przyczyną schorzenia? Co należy zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do wypadnięcia jelita na zewnątrz? Czy istnieją skuteczne metody leczenia choroby?

Objawy wypadania odbytnicy

Objawy wypadania odbytnicy są uciążliwe, ale na pierwszy rzut oka mało charakterystyczne – łatwo je przypisać symptomom innych schorzeń, takich jak guzki krwawnicze(hemoroidy), szczeliny, przetoki, ropnie, a nawet owsiki. 

Pacjent z czasem odczuwa coraz większą bolesność przy defekacji. W większości przypadków występuje też silny świąd okolic odbytu. Kolejnym objawem jest mocne parcie na stolec. Pojawiają się problemy na pozór tylko sprzeczne – zaparcia oraz nietrzymanie stolca, wraz z niekontrolowanymi gazami. W zaawansowanych stadiach choroby, z odbytu może się wydostawać śluzowa wydzielina, możliwe jest też krwawienie. 

Reklama

Kiedy dochodzi do wypadania odbytu?

U większości pacjentów, fragmenty tkanek błon śluzowych oraz ścian odbytu wypadają podczas defekacji – takiej, która przebiega z trudem, wymaga włożenia znacznego wysiłku związanego z parciem. W późniejszych stadiach choroby, wypadanie odbytnicy w coraz mniejszym stopniu związane jest z wydalaniem, a w coraz większym jest procesem autonomicznym. 

Może do niego dojść w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego, ale też na skutek kichania, kasłania czy ziewania. Wystarczającym powodem jest też samo parcie na stolec. Możliwe jest wypadanie odbytu także bez jakiejkolwiek stymulacji i niezależnie od woli chorego.

Jakie są przyczyny wypadania odbytu?

Wypadanie odbytnicy jest chorobą, której źródło leży w osłabieniu mięśni. W tym konkretnym przypadku chodzi i mięśnie dźwigacze odbytu, a także mięśnie krocza, co powoduje zmniejszenie napięcia dna miednicy. Możliwe jest również zaistnienie schorzenia na gruncie zaburzeń neurologicznych.

W większości wypadków pierwszym działaniem terapeutycznym w przypadku wypadania odbytu jest więc wykonywanie ćwiczeń mających na celu wzmocnienie wspomnianych partii ciała (m.in. ćwiczenia mięśni Kegla u kobiet) – należy je wykonywać po odebraniu dokładanych instrukcji od lekarza proktologa lub doświadczonego fizjoterapeuty. Czy trening pomoże?

Reklama

Leczenie wypadania odbytu

Ćwiczenie mięśni jest skutecznym zabiegiem na etapie profilaktyki lub w bardzo wstępnej fazie rozwoju choroby. W ramach działań profilaktycznych należy też pamiętać o stosowaniu właściwej diety, ułatwiającej wydalanie stolca, nie powodującej zatwardzeń, przyspieszającej perystaltykę. Sytuacja jest jednak trudniejsza do opanowania, jeśli choroba wejdzie w bardziej zaawansowane stadia. 

Nie istnieją żadne farmakologiczne metody leczenia wypadania odbytu. Jeżeli nie pomogą zabiegi profilaktyczne, a dolegliwość staje się naprawdę uciążliwa, jedynym wyjściem pozostaje zabieg chirurgiczny (m.in. wycięcie wypadającego fragmentu jelita). Operacja nie zawsze jednak jest wykonywana, biorąc pod uwagę bardzo młody lub też podeszły wiek pacjenta i związane z tym ryzyko powikłań. 

Jak żyć z wypadającym jelitem?

Jeśli nie operacja, jeśli nie profilaktyka – nie pozostaje nic innego. W wielu przypadkach pacjenci zmuszeni są więc żyć z uciążliwym problemem zdrowotnym. Należy nauczyć się radzić sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami i liczyć się z tym, że w razie konieczności będzie trzeba samodzielnie odprowadzić znajdujący się na zewnątrz fragment jelita z powrotem do środka. Czynność tę wykonujemy palcem, uciskając przez sterylną gazę. Dodatkowo można użyć delikatnego i naturalnego środka poślizgowego. 

Domowe leczenie wypadania odbytu nie może jednak odbywać się na siłę. Jeśli pacjent nie radzi sobie z problemem, musi skorzystać z pomocy proktologa. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Kairaluoma MV, Kellokumpu IH: Epidemiologic Aspects of Complete Rectal Prolapse. Scand J Surg 2005; 94(3): 207-210.
  • Broden B, Snellman B: Procidentia of the rectum studied with cineradiography: a contribution to the discussion of causative mechanism. Dis Colon Rectum 1968; 11: 330-347.
  • Moschowitz AV: The pathogenesis, anatomy and cure of prolapse of the rectum. Surg Gynecol Obstet 1912; 15: 7-21.
  • Susan L. Gearhart, Choroba uchyłkowa oraz najczęstsze choroby odbytu i odbytnicy, www.czelej.com
  • Andrzej Szczekilk, Choroby wewnętrzne, 2005 Kraków, Medycyna Praktyczna
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Picie alkoholu powodujące ból brzucha
Ból brzucha po alkoholu - sposoby leczenia. Co robić?
Wizualizacja układu pokarmowego i soku żołądkowego
Sok żołądkowy - co zawiera i jaki funkcje pełni? Skład i pH
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dziecka?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?