Najzdrowsze miejsce w internecie

5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Pigułka antykoncepcyjna za kilka lat będzie obchodziła swoje 60 urodziny. Od czasu jej wynalezienia wiele się zmieniło, a nowych metod zapobiegania ciąży przybywa. Oto, co oferuje kobietom współczesna ginekologia.
Uśmiechnięta dziewczyna
Źródło: 123RF
Spis treści

1. Dopochwowy pierścień hormonalny

Wykonany jest z elastycznego, miękkiego tworzywa. Pierścień wprowadza się do pochwy samodzielnie. Pozostaje niewyczuwalny i nie ma wpływu na jakość współżycia.

Zalety: pierścień codziennie uwalnia odpowiednią dawkę hormonów. Nie wiążą się z nim skutki uboczne, charakterystyczne dla doustnej antykoncepcji. Miesiączkowanie staje się mniej obfite i łagodniejsze. Skuteczność nie zmniejsza się w przypadku wymiotów czy biegunki. Może być swobodnie wyjmowany, na przykład przed wizytą u ginekologa. Zakładany raz w miesiącu.

Wady: nieumiejętne zakładanie krążka może wiązać się z uczuciem niewygody i obawami związanymi z wypadnięciem pierścienia. Ważna jest w tym przypadku dokładność. Należy często sprawdzać, czy pierścień nie uległ obsunięciu lub wypadnięciu.

2. Plaster antykoncepcyjny

Alternatywa dla doustnej antykoncepcji. Plaster antykoncepcyjny zmienia się raz w tygodniu. Należy go przyklejać na skórę, w czystym i niepodrażnionym miejscu. Najlepiej jest wybrać takie miejsce, jak ramiona, plecy, pośladki lub podbrzusze.

Zalety: plaster wprowadza hormony do organizmu kobiety przez skórę, nie powoduje więc podrażnień żołądka. Ochrona przed ciążą zostaje zapewniona pomimo wystąpienia wymiotów lub biegunki. Reguluje i łagodzi miesiączkę.

Wady: w wyniku nałożenia plastra na nieoczyszczoną, wilgotną skórę plaster odkleja się. Może też wywoływać reakcję alergiczną. Jest widoczny na skórze, jeśli przyklejony zostanie w nieosłoniętym miejscu. Plaster pod koniec tygodnia może ulec przybrudzeniu, a jego odklejone boki wyglądają nieestetycznie.

3. Wkładka wewnątrzmaciczna

Inaczej spirala - to mechanizm wprowadzany do wnętrza macicy przez ginekologa. Jest skuteczna przez około 5 lat, w zależności od rodzaju i wielkości spirali. Polecana zwłaszcza tym kobietom, które mają za sobą pierwszy poród.

Zalety: skuteczność jest wysoka – wskaźnik Pearla wynosi od 0,1 do 0,8. Miesiączki stają się mniej obfite i krótsze. Wkładka zapobiega rozwojowi mięśniaków w macicy. Może być stosowana przez karmiące kobiety. Płodność jest zapewniona od razu od momentu wyjęcia wkładki.

Wady: wkładka ma tendencję do obsuwania się. Stąd przytwierdzone są do niej nitki, dzięki którym ginekolog sprawdza położenie spirali. Konieczne są więc comiesięczne kontrole. Wkładka może spowodować zakażenie szyjki macicy oraz zwiększać ryzyko wystąpienia innych infekcji.

4. Implant hormonalny

Implanty wszczepia się pod skórę (najczęściej w okolicy przedramienia), dzięki czemu hormony uwalniane są do krwioobiegu. Zabieg wszczepiania implantu pod skórę jest bezbolesny i bardzo prosty.

Zalety: implant wprowadzony zostaje na około 3 lata. Możliwe jest jego przedterminowe wyjęcie. Płodność zostaje przywrócona natychmiast. Metoda jest skuteczna dzięki szybkiemu przedostawaniu się hormonu do organizmu kobiety. Wskaźnik Pearla jest wysoki – wynosi 0,1.

Wady: metodzie towarzyszą podobne objawy, jak przy zażywaniu doustnej antykoncepcji. Cykl miesiączkowy nie zostaje uregulowany, przez co krwawienie pojawia się dość nieregularnie. Wadą jest również cena – koszt implantu oraz operacji może wynieść około 1000 zł.

5. Zastrzyk hormonalny

W zastrzyku zawarty jest progestagen, prowadzany domięśniowo raz na 3 miesiące. Zalecany kobietom karmiącym oraz tym, które źle znoszą przyjmowanie estrogenów.

Zalety: zastrzyki zapobiegają rozwojowi takich chorób, jak mięśniak macicy, endometrioza oraz zapalenie macicy. Nie trzeba pamiętać o niej codziennie, a aplikacja należy do łatwych i z reguły bezbolesnych. Łagodzi objawy przedmiesiączkowe.

Wady: nieumiejętnie wykonany zastrzyk może być bolesny. Przywracanie płodności po odstawieniu trwa nawet 9 miesięcy. Metoda wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak wahania wagi czy zmiana nastroju. Możliwe są nieregularne miesiączki lub zupełny zanik krwawienia.

Czytaj też: Zalety antykoncepcji, o których jeszcze nie wiesz

Sprawdź też: Tabletki antykoncepcyjne a waga. Czy po hormonach się tyje?

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Tabletka dzień po - działanie i dawkowanie
Plemniki mężczyzny
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Różnokolorowe prezerwatywy
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?