Jak gotować brokuły, żeby nie straciły koloru?

Brokuły to niezwykle zdrowe i delikatne w smaku warzywa, które można wykorzystać do przygotowania wielu potraw. Jak je ugotować, by zachowały swój zielony kolor i właściwości?
Brokuły ugotowane na paprze
Źródło:123RF

Spis treści

Dlaczego warto jeść brokuły?

Brokuły to prawdziwa skarbnica:

  • witamin C i A, 
  • kwasu foliowego, 
  • potasu,
  • wapnia. 

Znajduje się w nich również sulforafan, który jest silnym przeciwutleniaczem blokującym powstawanie nowotworowych mutacji DNA. Pomaga on także likwidować komórki tworzącego się nowotworu. Wszystko to sprawia, że brokuły są polecane w diecie przeciwnowotworowej. Warunkiem jest jednak ich odpowiednie przygotowanie – temperatura nie może przekraczać 76 stopni Celsjusza. Jeśli więc zależy nam na antyrakowym działaniu brokułów, powinniśmy gotować je na parze przez maksymalnie 4 minuty. 

Jak gotować brokuły, żeby nie straciły koloru?

Najlepszym sposobem przyrządzania brokułów jest ich gotowanie na parze.Pozwala to zachować nie tylko ich piękny, soczyście zielony kolor, ale przede wszystkim właściwości zdrowotne. Aby przygotować brokuły na parze, do dużego garnka należy wlać niewielką ilość wody i włożyć sitko lub specjalny wachlarz do gotowania na parze. 

Brokuł dzielimy na różyczki i umieszczamy na sicie, gdy woda zacznie się gotować – ważne, by nie dotykała warzyw. Po około czterech minutach brokuły powinny być już gotowe. Warto dodatkowo zahartować je w zimnej wodzie, wrzucając je na kilka chwil do miski lub przepłukując na sicie. Tak przygotowane warzywo można wykorzystać jako dodatek do dań mięsnych czy rybnych lub jako bazę pysznej sałatki.

Brokuły na anemię

Brokuły posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego do diety powinny włączyć je osoby chore na cukrzycę. Dzięki zawartości chromu, warzywo to dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi. Brokuły będą doskonałym elementem diety odchudzającej – w 100 g mają zaledwie 35 kcal. Zawarty w nich błonnik dodatkowo zapełnia na długo uczucie sytości. 

Po brokuły powinny sięgnąć także osoby walczące z anemią – wszystko dzięki obecności żelaza i wspomagającej jego wchłanianie witaminie C. Duża zawartość potasu sprawia, że brokuły sprzyjają obniżeniu ciśnienia, dlatego do diety powinny włączyć je osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym.

Czytaj: 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!