} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Haluksy - objawy i operacja. Jak skutecznie leczyć haluksy?

Haluksy są dolegliwością objawiającą się bólem dużego palca u stopy, który z czasem przeradza się w odczuwanie dyskomfortu na całym przedstopiu. Jakie są możliwości nieoperacyjnego i operacyjnego leczenia koślawych paluchów? Do najpopularniejszych należą: wygodne obuwie na haluksy, separatory, wkładki, krioterapia, jonoforeza oraz silikonowe nakładki eliminujące haluksy.
Spis treści

Reklama

Co to są haluksy?

Haluks, czyli koślawy paluch, to złożony zespół zniekształceń przodostopia, polegający przede wszystkim na zmianie ustawienia największego palca stopy tak, że jego długa oś biegnie w stronę palca II.

Haluksom towarzyszą często inne deformacje palucha, pozostałych palców oraz samego przodostopia. Schorzenie statystycznie występuje u 20-30% populacji, jednak aż 10 razy częściej dotyka kobiet.

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

 • źle dobrane obuwie,
 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • czynniki genetyczne,
 • otyłość,
 • długotrwałe stanie,
 • wykonywanie zawodu baletnicy.

Ponadto haluksy mogą pojawić się u osób, które cierpią na przykurcz ścięgna Achillesa oraz płaskostopie.

Reklama

Haluksy - objawy

Koślawy paluch to dolegliwość, która potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pierwszym z objawów zwykle jest stopniowe odchylanie palucha, co należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, by wprowadzić właściwą formę terapii. Pozostałe objawy haluksów to przede wszystkim:

 • deformacja stopy,
 • ból palucha,
 • zaczerwienienie skóry,
 • widoczny obrzęk,
 • trudności z chodzeniem – w zaawansowanym stadium,
 • problemy z poruszaniem palcem,
 • odciski

Jak leczyć haluksy? Buty, wkładki i opaski

Co pomaga na haluksy? Leczenie haluksów zależy od stopnia zaawansowania procesu chorobowego oraz od wielu innych czynników, takich jak:

 • nasilenie dolegliwości,
 • wiek,
 • poziom aktywności fizycznej itd.

Jak leczyć haluksy? Wyróżnia się dwie metody:

 • leczenie nieoperacyjne (zachowawcze)
 • leczenie operacyjne.

Leczenie nieoperacyjne, czyli inaczej zachowawcze, zarezerwowane jest dla osób w początkowych stadiach choroby. Polega ono przede wszystkim na modyfikacji nawyków związanych z noszeniem obuwia, czyli na zamianie wysokich szpilek na wygodne, płaskie buty na haluksy, które charakteryzują się szerokimi noskami.

Poza tym w leczeniu zachowawczym palucha koślawego zastosowanie znajdują specjalne wkładki na haluksy z pelotami, czyli miękkimi poduszeczkami, które mają za zadanie utrzymywanie zniesionego przez chorobę łuku poprzecznego stopy. Wkładki takie polecane są przede wszystkim osobom z płaskostopiem poprzecznym, czyli deformacją stopy, która często towarzyszy paluchom koślawym. Noszenie pelot we wszystkich butach ma zapobiegać uporczywym bólom przodostopia.

Oprócz wkładek dostępne są też opaski na haluksy z pelotami, które wykonane są z nierozciągliwego materiału i dodatkowo stabilizują stopę, utrzymując ją w optymalnym położeniu. Wielu pacjentów stosuje ponadto specjalny międzypalcowy separator na haluksy w postaci klinów czy przekładek oraz specjalny aparat korekcyjny na haluksy powodujący odwodzenie palucha.

Reklama

Domowe sposoby leczenia haluksów

Haluksy można też leczyć domowymi sposobami. Równocześnie z wyżej wymienionymi metodami poddawać się można zabiegom fizjoterapeutycznym, takim jak:

W przypadku silnych bólów pomocne mogą okazać się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z domowych sposobów jest stosowanie olejku z lawendy, który należy wcierać w haluksy codziennie wieczorem, delikatnie masując stopę. Zaleca się również nabycie olejku liliowego, gdyż jego głównym zadaniem jest łagodzenie bólów stawowych.

Osoby, które borykają się z otyłością, powinny przejść na zdrową, zbilansowaną dietę. Ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, a także dbanie o odpowiedni poziom wapnia i witamin – A, C i D.

Reklama

Ćwiczenia na haluksy

Zadaniem ćwiczeń korekcyjnych na haluksy jest przede wszystkim redukowanie odczuwanego bólu, jak również hamowanie rozwoju schorzenia. Jednym z możliwych sposobów jest turlanie piłeczki golfowej. Należy usiąść na krześle i ulokować piłkę pod stopą, a następnie turlać ją nie krócej niż przez 3 minuty.

Innym ćwiczeniem jest wykorzystanie elastycznej taśmy, którą należy z jednej strony umieścić na paluchu, a z drugiej przywiązać np. do nogi od fotela. Kolejno trzeba zginać paluch w stronę ciała, wytrzymując przez co najmniej kilka sekund. Warto wykonać co najmniej 10 powtórzeń w 2-3 seriach.

Reklama

Operacja haluksów

Usuwanie haluksów niekiedy wymaga wykonania zabiegu inwazyjnego. Leczenie operacyjne haluksów stosuje się w przypadku, gdy metody zachowawcze okazują się nieskuteczne lub stopień deformacji stopy jest duży. Istnieje wiele typów operacji wykonywanych na stopie z haluksami, m.in.:

 • uwalnianie przykurczów,
 • osteotomie,
 • transpozycje ścięgien,

a ich dobór uzależniony jest od rodzaju deformacji. Leczenie operacyjne paluchów koślawych daje dobre i trwałe efekty. W postępowaniu pooperacyjnym stosuje się często specjalne obuwie, w którym należy chodzić przez ok. 4-5 tygodni.

Poza tym w rehabilitacji po zabiegu pomagają fizykoterapia, ćwiczenia, masaże wirowe itd.

Reklama

Jak zapobiegać haluksom?

W profilaktyce paluchów koślawych główną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia (buty płaskie, wygodne, z szerokimi noskami). Poza tym niemałe znaczenie ma też właściwa gimnastyka stóp oraz jak najczęstsze chodzenie boso, gdyż dowiedzione jest, że wśród populacji nienoszących butów, np. plemion afrykańskich, deformacja stóp pod postacią paluchów koślawych występuje niezmiernie rzadko.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Rentgen żeber
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Kobietę boli przedramię
Podobne artykuły
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaki smak syropu na ból i gorączkę preferuje Twoje dziecko?
Opakowanie produktu Ibufen