Haluksy - objawy i operacja. Jak skutecznie leczyć haluksy?

Haluksy są dolegliwością objawiającą się bólem dużego palca u stopy, który z czasem przeradza się w odczuwanie dyskomfortu na całym przedstopiu. Jakie są możliwości nieoperacyjnego i operacyjnego leczenia koślawych paluchów? Do najpopularniejszych należą: wygodne obuwie na haluksy, separatory, wkładki, krioterapia, jonoforeza oraz silikonowe nakładki eliminujące haluksy.
Spis treści

Co to są haluksy?

Haluks, czyli koślawy paluch, to złożony zespół zniekształceń przodostopia, polegający przede wszystkim na zmianie ustawienia największego palca stopy tak, że jego długa oś biegnie w stronę palca II.

Haluksom towarzyszą często inne deformacje palucha, pozostałych palców oraz samego przodostopia. Schorzenie statystycznie występuje u 20-30% populacji, jednak aż 10 razy częściej dotyka kobiet.

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

 • źle dobrane obuwie,
 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • czynniki genetyczne,
 • otyłość,
 • długotrwałe stanie,
 • wykonywanie zawodu baletnicy.

Ponadto haluksy mogą pojawić się u osób, które cierpią na przykurcz ścięgna Achillesa oraz płaskostopie.

Haluksy - objawy

Koślawy paluch to dolegliwość, która potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pierwszym z objawów zwykle jest stopniowe odchylanie palucha, co należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, by wprowadzić właściwą formę terapii. Pozostałe objawy haluksów to przede wszystkim:

 • deformacja stopy,
 • ból palucha,
 • zaczerwienienie skóry,
 • widoczny obrzęk,
 • trudności z chodzeniem – w zaawansowanym stadium,
 • problemy z poruszaniem palcem,
 • odciski

Jak leczyć haluksy? Buty, wkładki i opaski

Co pomaga na haluksy? Leczenie haluksów zależy od stopnia zaawansowania procesu chorobowego oraz od wielu innych czynników, takich jak:

 • nasilenie dolegliwości,
 • wiek,
 • poziom aktywności fizycznej itd.

Jak leczyć haluksy? Wyróżnia się dwie metody:

 • leczenie nieoperacyjne (zachowawcze)
 • leczenie operacyjne.

Leczenie nieoperacyjne, czyli inaczej zachowawcze, zarezerwowane jest dla osób w początkowych stadiach choroby. Polega ono przede wszystkim na modyfikacji nawyków związanych z noszeniem obuwia, czyli na zamianie wysokich szpilek na wygodne, płaskie buty na haluksy, które charakteryzują się szerokimi noskami.

Poza tym w leczeniu zachowawczym palucha koślawego zastosowanie znajdują specjalne wkładki na haluksy z pelotami, czyli miękkimi poduszeczkami, które mają za zadanie utrzymywanie zniesionego przez chorobę łuku poprzecznego stopy. Wkładki takie polecane są przede wszystkim osobom z płaskostopiem poprzecznym, czyli deformacją stopy, która często towarzyszy paluchom koślawym. Noszenie pelot we wszystkich butach ma zapobiegać uporczywym bólom przodostopia.

Oprócz wkładek dostępne są też opaski na haluksy z pelotami, które wykonane są z nierozciągliwego materiału i dodatkowo stabilizują stopę, utrzymując ją w optymalnym położeniu. Wielu pacjentów stosuje ponadto specjalny międzypalcowy separator na haluksy w postaci klinów czy przekładek oraz specjalny aparat korekcyjny na haluksy powodujący odwodzenie palucha.

Domowe sposoby leczenia haluksów

Haluksy można też leczyć domowymi sposobami. Równocześnie z wyżej wymienionymi metodami poddawać się można zabiegom fizjoterapeutycznym, takim jak:

W przypadku silnych bólów pomocne mogą okazać się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z domowych sposobów jest stosowanie olejku z lawendy, który należy wcierać w haluksy codziennie wieczorem, delikatnie masując stopę. Zaleca się również nabycie olejku liliowego, gdyż jego głównym zadaniem jest łagodzenie bólów stawowych.

Osoby, które borykają się z otyłością, powinny przejść na zdrową, zbilansowaną dietę. Ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, a także dbanie o odpowiedni poziom wapnia i witamin – A, C i D.

Ćwiczenia na haluksy

Zadaniem ćwiczeń korekcyjnych na haluksy jest przede wszystkim redukowanie odczuwanego bólu, jak również hamowanie rozwoju schorzenia. Jednym z możliwych sposobów jest turlanie piłeczki golfowej. Należy usiąść na krześle i ulokować piłkę pod stopą, a następnie turlać ją nie krócej niż przez 3 minuty.

Innym ćwiczeniem jest wykorzystanie elastycznej taśmy, którą należy z jednej strony umieścić na paluchu, a z drugiej przywiązać np. do nogi od fotela. Kolejno trzeba zginać paluch w stronę ciała, wytrzymując przez co najmniej kilka sekund. Warto wykonać co najmniej 10 powtórzeń w 2-3 seriach.

Operacja haluksów

Usuwanie haluksów niekiedy wymaga wykonania zabiegu inwazyjnego. Leczenie operacyjne haluksów stosuje się w przypadku, gdy metody zachowawcze okazują się nieskuteczne lub stopień deformacji stopy jest duży. Istnieje wiele typów operacji wykonywanych na stopie z haluksami, m.in.:

 • uwalnianie przykurczów,
 • osteotomie,
 • transpozycje ścięgien,

a ich dobór uzależniony jest od rodzaju deformacji. Leczenie operacyjne paluchów koślawych daje dobre i trwałe efekty. W postępowaniu pooperacyjnym stosuje się często specjalne obuwie, w którym należy chodzić przez ok. 4-5 tygodni.

Poza tym w rehabilitacji po zabiegu pomagają fizykoterapia, ćwiczenia, masaże wirowe itd.

Jak zapobiegać haluksom?

W profilaktyce paluchów koślawych główną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia (buty płaskie, wygodne, z szerokimi noskami). Poza tym niemałe znaczenie ma też właściwa gimnastyka stóp oraz jak najczęstsze chodzenie boso, gdyż dowiedzione jest, że wśród populacji nienoszących butów, np. plemion afrykańskich, deformacja stóp pod postacią paluchów koślawych występuje niezmiernie rzadko.

Czytaj również:

Artykuł napisany przez
Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?
Przeczytaj artykuł
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić? Przegląd przyczyn bólu i metoda leczenia
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić? Przegląd przyczyn bólu i metoda leczenia
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Nagniotki - jak usunąć? Na stopach, palcach, pięcie
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama