Nowy sklep

już ON-LINE

Haluksy – objawy, zapobieganie. Usuwanie haluksów

Haluksy są dolegliwością objawiającą się bólem dużego palca u stopy, który z czasem przeradza się w odczuwanie dyskomfortu na całym przedstopiu. Jakie są możliwości nieoperacyjnego i operacyjnego leczenia koślawych paluchów? Do najpopularniejszych należą: wygodne obuwie na haluksy, separatory, wkładki, krioterapia, jonoforeza oraz silikonowe nakładki eliminujące haluksy.
 

Haluksy polegają na innym ustawieniu palucha na skutek jego odchylenia w kierunku drugiego palca. Jakie są przyczyny takiego stanu?

 • źle dobrane obuwie,
 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • czynniki genetyczne,
 • otyłość,
 • długotrwałe stanie,
 • wykonywanie zawodu baletnicy.

Ponadto haluksy mogą pojawić się u osób, które cierpią na przykurcz ścięgna Achillesa oraz płaskostopie.

Haluksy – czym są?

Haluks, czyli koślawy paluch to złożony zespół zniekształceń przodostopia, polegający przede wszystkim na zmianie ustawienia największego palca stopy tak, że jego długa oś biegnie w stronę palca II.

Haluksom towarzyszą często inne deformacje palucha, pozostałych palców oraz samego przodostopia. Schorzenie statystycznie występuje u 20-30% populacji, jednak aż 10 razy częściej dotyka kobiet.

Haluksy - objawy

Koślawy paluch to dolegliwość, która potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Objawy haluksów to przede wszystkim:

 • deformacja stopy,
 • ból palucha,
 • zaczerwienienie skóry,
 • widoczny obrzęk,
 • trudności z chodzeniem – w zaawansowanym stadium,
 • problemy z poruszaniem palcem,
 • odciski.

Pierwszym z objawów zwykle jest stopniowe odchylanie palucha, co należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, by wprowadzić właściwą formę terapii.

Haluksy – leczenie

Co na haluksy? Leczenie palucha koślawego zależy od stopnia zaawansowania procesu chorobowego oraz od wielu innych czynników, takich jak:

 • nasilenie dolegliwości,
 • wiek,
 • poziom aktywności fizycznej itd.

Jak leczyć haluksy? Wyróżnia się dwie metody: leczenie nieoperacyjne (zachowawcze) oraz leczenie operacyjne. Leczenie nieoperacyjne, czyli inaczej zachowawcze, zarezerwowane jest dla osób w początkowych stadiach choroby. Polega ono przede wszystkim na modyfikacji nawyków związanych z noszeniem obuwia, czyli na zamianie wysokich szpilek na wygodne, płaskie buty na haluksy, które charakteryzują się szerokimi noskami.

Poza tym w leczeniu zachowawczym palucha koślawego zastosowanie znajdują specjalne wkładki na haluksy z pelotami, czyli miękkimi poduszeczkami, które mają za zadanie utrzymywanie zniesionego przez chorobę łuku poprzecznego stopy. Wkładki takie polecane są przede wszystkim osobom z płaskostopiem poprzecznym, czyli deformacją stopy, która często towarzyszy paluchom koślawym. Noszenie pelot we wszystkich butach ma zapobiegać uporczywym bólom przodostopia.

Oprócz wkładek dostępne są też opaski na haluksy z pelotami, które wykonane są z nierozciągliwego materiału i dodatkowo stabilizują stopę, utrzymując ją w optymalnym położeniu. Wielu pacjentów stosuje ponadto specjalny międzypalcowy separator na haluksy w postaci klinów czy przekładek oraz specjalny aparat korekcyjny na haluksy powodujący odwodzenie palucha.

Haluksy – domowe sposoby

Jak leczyć haluksy domowym sposobem? Równocześnie z wyżej wymienionymi metodami poddawać się można zabiegom fizjoterapeutycznym, takim jak:

W przypadku silnych bólów pomocne mogą okazać się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z domowych sposobów jest stosowanie olejku z lawendy, który należy wcierać w haluksy codziennie wieczorem, delikatnie masując stopę. Zaleca się również nabycie olejku liliowego, gdyż jego głównym zadaniem jest łagodzenie bólów stawowych.

Osoby, które borykają się z otyłością, powinny przejść na zdrową, zbilansowaną dietę. Ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, a także dbanie o odpowiedni poziom wapnia i witamin – A, C i D.

Haluksy – ćwiczenia

Zadaniem ćwiczeń korekcyjnych na haluksy jest przede wszystkim redukowanie odczuwanego bólu, jak również hamowanie rozwoju schorzenia. Jednym z możliwych sposobów jest turlanie piłeczki golfowej. Należy usiąść na krześle i ulokować piłkę pod stopą, a następnie turlać ją nie krócej niż przez 3 minuty.

Innym ćwiczeniem jest wykorzystanie elastycznej taśmy, którą należy z jednej strony umieścić na paluchu, a z drugiej przywiązać np. do nogi od fotela. Kolejno trzeba zginać paluch w stronę ciała, wytrzymując przez co najmniej kilka sekund. Warto wykonać co najmniej 10 powtórzeń w 2-3 seriach.

Haluksy – operacja

Usuwanie haluksów niekiedy wymaga wykonania zabiegu inwazyjnego. Leczenie operacyjne palucha koślawego stosuje się w przypadku, gdy metody zachowawcze okazują się nieskuteczne lub stopień deformacji stopy jest duży. Istnieje wiele typów operacji wykonywanych na stopie z haluksami, m.in.:

 • uwalnianie przykurczów,
 • osteotomie,
 • transpozycje ścięgien,

 a ich dobór uzależniony jest od rodzaju deformacji. Leczenie operacyjne paluchów koślawych daje dobre i trwałe efekty. W postępowaniu pooperacyjnym stosuje się często specjalne obuwie, w którym należy chodzić przez ok. 4-5 tygodni. Poza tym w rehabilitacji po zabiegu pomagają fizykoterapia, ćwiczenia, masaże wirowe itd.

Haluksy – zapobieganie

W profilaktyce paluchów koślawych główną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia (buty płaskie, wygodne, z szerokimi noskami). Poza tym niemałe znaczenie ma też właściwa gimnastyka stóp oraz jak najczęstsze chodzenie boso, gdyż dowiedzione jest, że wśród populacji nienoszących butów, np. plemion afrykańskich, deformacja stóp pod postacią paluchów koślawych występuje niezmiernie rzadko.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)