Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? W jakim wieku?

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka, aby nie przegapić tego właściwego momentu? Rodzice powinni pamiętać, iż im dłużej dziecko korzysta ze smoczka, tym trudniej go w przyszłości odstawić. Ten mocno uzależniający element wyprawki szybko staje się przedmiotem niezbędnym. Jak postępować, aby zniknął on z codzienności każdego dziecka? W jakim wieku zaczynać ten mozolny czasem proces?
smoczek obok dziecka
123RF
W skrócie
 • Odzwyczajanie dziecka od smoczka jest procesem, który najlepiej rozpocząć przed pierwszymi urodzinami, aby zapobiec wadom zgryzu i wymowy; nagłe odebranie smoczka może powodować frustrację i napięcie u dziecka.
 • Sprawdzone metody to ograniczanie dostępu do smoczka, stopniowe skracanie czasu jego używania, zastępowanie go innymi przedmiotami, zabawą w oddanie smoczka, oraz metoda 'zepsutego smoczka'.
 • Należy unikać karania dziecka za używanie smoczka i zamiast tego stosować pozytywne wzmacnianie, nagradzając je za ograniczanie korzystania ze smoczka.
 • Kluczowe jest podejście małymi krokami, spokój i wytrwałość rodziców, a także unikanie odstawienia smoczka w okresach trudnych dla dziecka, takich jak choroba.
SPRAWDŹ TEŻ: Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Spis treści

Kiedy u dziecka powoli zmniejsza się potrzeba ssania, smoczek zaczyna być tylko pocieszycielem czy swoistą zabawką. A nie taka jest jego rola. Smoczek to ważny element życia każdego dziecka, pociesza je, uspokaja, stwarza dziecku poczucie pewnej bliskości. Ale zbyt długotrwałe używanie smoczka powoduje wady zgryzu lub wymowy, a nawet próchnicę. Dlatego tez należy każde dziecko stopniowo odzwyczajać od smoczka, aby zapobiec negatywnym skutkom. Jak to skutecznie zrobić? 

Reklama

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Metody

Odzwyczajenie dziecka od smoczka to niekiedy trudny i długi proces. Istnieją co prawda dzieci, które w jakimś momencie same rezygnują ze smoczka, ale niestety są one w mniejszości. Akcesorium należy pozbywać się stopniowo, z rozmysłem, aby maluch mógł bezboleśnie przejść przez ten etap. Oto kilka sprawdzonych metod odzwyczajania od smoczka, krok po kroku.

 1. Dawanie dziecku smoczka tylko na jego prośbę, a nie w każdej chwili - dzieci często biorą smoczek z przyzwyczajenia, a w rzeczywistości go nie potrzebują. Może być on schowany w domu i podawany dziecku tylko na prośbę, w określonych sytuacjach i na określony czas (np. na godzinę). Dziecko w pewnym momencie zaczyna przyzwyczajać się do ograniczeń. 
 2. Ograniczanie czasu korzystania ze smoczka tylko do godzin nocnych - dziecko przyzwyczajone do ograniczeń w ciągu dnia, stopniowo zaczyna korzystać ze smoczka tylko w nocy. Następnym etapem powinno być skracanie czasu nocnego używania smoczka. Po zaśnięciu można dziecku wyjąc delikatnie smoczek z buzi.
 3. Podejmowanie prób zamiany smoczka na inną zabawkę - dzieci często są „przekupne”. Można zaproponować dziecku zabawkę w momencie, gdy chce smoczek. Krótka zabawa z dzieckiem być może odciągnie jego uwagę od niepotrzebnego już przedmiotu. Skuteczną metodą jest zabranie dziecka do sklepu i wspólny zakup zabawki w zamian za smoczek. Warto wypróbować każde z tych rozwiązań. 
 4. Zaproponować dziecku delikatne zepsucie smoczka, który jest już niepotrzebny - taki moment ma zadanie pokazać dziecku, iż smoczek jest już niepotrzebny, a ono jest na tyle duże, aby samodzielnie się go pozbyć. Daje to maluchowi poczucie, iż to ono samo zrezygnowało z używania smoczka.
 5. Zainicjować tzw. zabawę w oddanie smoczka - można zaproponować dziecku oddanie smoczka komuś innemu lub nawet napotkanemu zwierzątku w parku czy na ulicy. Taki moment wywoła u dziecka poczucie spełnienia dobrego uczynku i podzielenia się z innym swym ulubionym przedmiotem.
 6. Pobudzać dziecko do aktywności w zabawie czy w rozwoju zainteresowań - stwarzając dziecku sprzyjające warunki do zabawy i poświęcenie mu czasu spowoduje, iż maluch stopniowo będzie zapominał o używaniu smoczka. Można zając dziecko zabawą klockami czy rysowaniem. Trzeba znaleźć indywidualne sposoby odwrócenia uwagi od smoczka.
 7. Wykorzystywać momenty codziennego życia do pożegnania ze smoczkiem - dzieci często wyrzucają smoczek (ze złością) z wózka czy łóżeczka. Warto wtedy wykorzystać ten moment i oznajmić, iż smoczek zginął. Niektóre z dzieci potrafią przyjąć taki argument. 
 8. Ustalić system nagród za samowolne oddawanie smoczka na określony czas - dzieci lubią być nagradzane, a taki system z reguły działa na nie motywująco. Można także ustalić rodzaj fajnej nagrody za całkowite pożegnanie się ze smoczkiem.
 9. Kulinarne „eksperymenty” ze smoczkiem — niektórzy rodzice, aby zniechęcić dziecko do smoczka, zamaczają go delikatnie w soku z cytryny lub nawet w musztardzie. Takie działania muszą być jednak bardzo ostrożne, aby nie wyrządzić dziecku krzywdy. Często też są krytykowane jako metody niszczące zaufanie dziecka do rodzica.
 10. Metoda „zepsutego smoczka” - rodzice mogą codziennie odcinać mały kawałeczek smoczka, aż w końcu popsuje się całkowicie. Dziecko w pewnym momencie traci przyjemność z korzystania z tak zepsutego smoczka.

Reklama

Jak oduczyć dziecko od smoczka?

Dziecko powinno być oduczane od smoczka w sposób łagodny i przemyślany. Nagłe i definitywne odebranie smoczka może być przyczyną niepotrzebnej frustracji i napięcia. A taka atmosfera nie sprzyja jakimkolwiek pozytywnym oddziaływaniom. Jeśli dziecko przechodzi trudny okres, jakim jest na przykład choroba to nie należy pozbawiać go tej przyjemności. Często rodzice robią błąd, odstawiając jednocześnie karmienie butelką i podawanie smoczka. To za duży stres dla dziecka, który nie sprzyja żadnej sytuacji. 

Nie należy też karać dziecka za sięganie po smoczek. Lepiej wzmacniać pozytywnie i nagradzać za odstawianie smoczka, nawet na moment. Często określa się etap „wychodzenie ze smoczka” jako działanie małymi krokami. Smoczek jest dla dziecka bardzo ważny, niekiedy jest jego swoistym przyjacielem. Dlatego drastyczne i radykalne metody nie są polecane.  

Kiedy oduczyć dziecko od smoczka?

Dziecko należy oduczyć od smoczka przede wszystkim z troski o prawidłowy zgryz. Najlepiej rozpocząć ten proces w miarę wcześnie, już od 6 miesięcy życia. Dziecko wtedy zaczyna siadać i intensywnie rozwijać się. W takich momentach łatwo zapomnieć o smoczku. Ale niektórzy rodzice uważają, iż jest to za wcześnie. 

Z pewnością należy ten żmudny niekiedy proces rozpocząć przed pierwszymi urodzinami. Im wcześniejsze rozstanie ze smoczkiem, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu czy wymowy. Gdy dziecku wyrzynają się pierwsze zęby trzeba ograniczać ssanie smoczka. Zapobiega to wyrastaniu krzywych zębów czy tworzeniu się zbyt dużych przerw między zębami. Z pewnością jednak nie należy odstawić smoczka, gdy dziecko intensywnie ssie kciuk. Smoczek jest wtedy mniejszym złem.

Odzwyczajanie dziecka od smoczka to niekiedy długotrwały proces, wymagający od rodziców spokoju, wytrwałości i konsekwencji, ale z pewnością warto.

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Oliwka dla dzieci - jakie ma właściwości? Zastosowanie
Dziecko w kąpieli
Odżywka do włosów dla dzieci - jak stosować?
Mama rozczesuje dziecku włosy
Podobne artykuły
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Kobieta wyjmuje chusteczkę nawilżaną
Podgrzewacz do chusteczek nawilżanych – czy warto kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!