Jaka jest prawda o marihuanie? Leczy i szkodzi

Kontrowersje wokół marihuany wciąż zmuszają do dyskusji nad jej leczniczymi właściwościami. Przyjrzyjmy się, kiedy marihuana może pomóc, a kiedy stać się niebezpieczna dla zdrowia.

Spis treści

Kontrowersje wokół marihuany

Badania nad marihuaną i jej wpływem na zdrowie wciąż trwają, przynosząc coraz nowsze nowiny na temat szkodliwości lub pożyteczności rośliny.

Z jednej strony słychać głos zwolenników, którzy cenią sobie jej właściwości odurzające i rozluźniające, ale nie lecznicze. Są i tacy, dla których marihuana mogłaby okazać się zbawienna jako lek. Przeciwnicy natomiast powołują się na silnie uzależniające właściwości rośliny.

Lecznicze właściwości

Nie da się jednak zaprzeczyć leczniczym właściwościom marihuany. Badania wciąż trwają, ale już wiadomo, że pomocna okazuje się w leczeniu stwardnienia rozsianego, jaskry, zaburzeń łaknienia, a nawet raka. 

Reklama

Stwardnienie rozsiane

W przypadku stwardnienia rozsianego marihuana odgrywa główną rolę w walce z bólem. Badania wykazały, że przeciwbólowe właściwości pozwalają chorym na skuteczniejsze zmaganie się z chorobą. Bóle towarzyszące tej chorobie są tak specyficzne, że zwykle stosowane środki nie przynoszą ulgi. Na rynku dostępne są leki na bazie konopii indyjskiej, które działają w podobny do marihuany sposób.

Chemioterapia

Palenie marihuany działa łagodząco na dolegliwości towarzyszące chemioterapii. Osoby chore na raka, które stosowały marihuanę, wskazują na zmniejszenie odruchów wymiotnych, a nawet ich zupełny zanik. Dodatkowo palenie marihuany rozluźnia.

Jaskra

Marihuana obniża ciśnienie w gałkach ocznych, poprawia ostrość widzenia oraz zmniejsza ból. W Stanach Zjednoczonych przepisywana jest tym osobom, u których inne sposoby leczenie jaskry nie przyniosły rezultatów.

Zaburzenia łaknienia

Marihuana przynosi świetnie rezultaty w leczeniu takich chorób jak anoreksja i bulimia, pobudzając apetyt. Najnowsze badania sugerują też, że zawarte w marihuanie substancje obniżają poziom cukru w organizmie, dzięki czemu zapobiega rozwojowi cukrzycy.

Szkodliwe właściwości

Marihuana posiada właściwości lecznicze, a naukowcy wciąż pochylają się nad nią, szukając w niej kolejnych, pożytecznych dla zdrowia substancji. Mimo to jest to jednak silnie uzależniający narkotyk.

Uzależnienie

Kolejne, coraz nowsze badania wskazują na to, że palenie marihuany może być równie groźne, co palenie tytoniu, i przyczynia się do rozwoju raka płuc. Nie da się też zaprzeczyć, że marihuana (wbrew obiegowej opinii) silnie uzależnia, doprowadzając do znacznych zmian w mózgu. Niekorzystnie wpływa na pamięć, koncentrację, logiczne myślenie oraz koordynację ruchową. Może też wywołać zaburzenia psychiczne.

Niestety okazuje się również, że u palących marihuanę występuje tak zwany zespół odstawienia. Po pewnym czasie organizm domaga się kolejnej dawki marihuany, co objawia się apatią, rozdrażnieniem, agresją, bólem głowy, sennością lub bezsennością i brakiem apetytu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!