Dla Ciebie, na zdrowie!

Pchły - gatunki i przenoszone choroby. Jak wygląda ugryzienie?

Pchła to bardzo niebezpieczny dla zdrowia sublokator. Jej ugryzienie to drobnostka wobec chorób, jakie może przenosić. Te pasożyty są w stanie wypić nawet 20-krotnie więcej krwi, niż wynosi ich waga. Czy mogą przejść na człowieka?
Pies z pchłami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pchły to pasożyty żerujące na ciele swojego żywiciela. Żywią się krwią, są w stanie jej wypić nawet 20 razy więcej, niż wynosi ich waga.
 • Pospolite gatunki pcheł to te, które występują u ludzi, szczurów, kotów i psów. Ugryzienie pchły łatwo rozpoznać - pozostawiają na skórze czerwone, swędzące punkciki.
 • Jedynym gatunkiem, który nie zagraża zdrowiu człowieka, jest pchła ludzka. Ugryzienia pozostałych to bardzo duża groźba zarażenia się chorobą odzwierzęcą.
SPRAWDŹ TEŻ: Pięć najczęstszych chorób odzwierzęcych
Spis treści

Ugryzienie pchły

Pchły należą do pasożytów zewnętrznych, które żerują na skórze swego żywiciela. Są charakterystyczne dla ssaków oraz ptaków. Ich spłaszczone ciała i silne, długie odnóża pomagają w szybkiej zmianie żywiciela. Samica może złożyć nawet do 500 jaj, które ukryte są w ciemnych zakamarkach domu.

Pchły żywią się krwią. Dzięki kłująco-ssącym narządom gębowym są w stanie wypić nawet 20-krotnie więcej krwi, niż wynosi ich waga. Pozostawiają na skórze czerwone, swędzące punkciki.

Ludzka pchła

Najpospolitsze gatunki pcheł charakterystyczne są dla ludzi, szczurów, kotów i psów. Człowiekowi nie zagraża jedynie pchła ludzka. Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z ryzykiem zarażenia od pcheł chorobą odzwierzęcą.

W ludzkim środowisku pchły najbardziej upodobały sobie miękkie meble, takie jak kanapy, łóżka i fotele, zasłony, dywany oraz wykładziny. Pchły uwielbiają domowy klimat – można się na nie natknąć nawet zimą.

Ugryzienie pchły - choroby

Pchły mogą przenosić na człowieka niebezpieczne choroby. Ugryzienie pchły wywołać może takie choroby jak dżuma, dur plamisty i tularemia. Pchły są też nosicielami tasiemca psiego oraz karłowatego.

 • dżuma - czarna śmierć: odpowiedzialne za rozwój dżumy w średniowieczu były nie tyle szczury, co pchły żerujące na ssakach. Pasożyty zarażały najpierw gryzonie, te z kolei przenosiły chorobę na człowieka. Pchła towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna – odnajdywano ją m.in. w egipskich piramidach.
 • tyfus szczurzy - choroba odzwierzęca: inną, zagrażającą życiu chorobą jest dur lub inaczej tyfus plamisty. Podobnie jak w przypadku dżumy, w jej rozprzestrzenianiu pomagają gryzonie. Głównym winowajcą pozostają jednak pchły, które przenoszą niebezpieczne bakterie. Tę odmianę tyfusu nazywa się szczurzą. Tyfus szczurzy wywołują przenoszone przez pchły pasożyty zwane riketsjami. Znajdują się w wydalanym przez pchły kale. Do ciała dostają się przez drapanie skóry, na której znajdują się chorobotwórcze pasożyty ludzkie. Tyfus jest wciąż powszechny w Afryce oraz Azji.
 • tularemia – choroba zakaźna: Odpowiedzialna za tularemię bakteria powoduje obrzęk węzłów chłonnych i może doprowadzić posocznicy (sepsy). Do zakażenia dochodzi poprzez skórę lub błony śluzowe, kontakt z tkanką zakażonych bakterią zwierząt, poprzez ukąszenie bądź też wdychanie zakażonego kurzu.
 • tasiemiec – nieproszony gość: Pchła bywa również przekaźnikiem między człowiekiem a tasiemcem psim oraz karłowatym. Pierwszy z nich jest często spotykany w Europie, USA, Japonii czy Chinach. Drugi z tasiemców charakterystyczny jest natomiast dla ciepłych, suchych regionów, w których do zakażeń najczęściej występuje wśród dzieci.

Jak się pozbyć pcheł w domu?

Co zrobić, gdy mamy już pchły w domu? Skuteczną metodą w walce z pchłami jest stosowanie środków owadobójczych w aerozolu lub proszku. By pozbyć się pcheł z pomieszczeń, skuteczne może okazać się wypranie tkanin, dywanów i pledów w wodzie z dodatkiem octu.

Codzienne czynności, takie jak odkurzanie, również przyczynią się do zmniejszenia żyjącej w domu populacji pcheł. Ważne, by odkurzać również trudno dostępne miejsca, a także dywany, wykładziny, kanapy czy legowiska, na których często przebywają zwierzęta.

Preparat na pchły

Skuteczne w zwalczaniu pcheł są specjalne środki do mycia zwierząt, na przykład szampony, pudry lub obroże przeciwpchelne. Mają one jednak ograniczone działanie. W sprzedaży dostępne są również preparaty na pchły w aerozolu, które rozpylić można na sierści zwierzęcia.

Przy ich stosowaniu pojawia się jednak niekiedy problem - część zwierząt nie lubi, gdy są czymś spryskiwane. Przez to aplikacja aerozolu może być utrudniona.

Walkę z pchłami prowadzić można również za pomocą tabletek. Dzięki substancją w nim zawartym, pchły giną po ugryzieniu zwierzęcia.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Kucharski, Pchła kocia i alergiczne pchle zapalenie skóry, Weterynaria w praktyce, rok 2011, nr 8.
 • M. Klockiewicz, Odwieczny problem: w jaki sposób walczyć z pchłami?, Magazyn weterynaryjny, rok 2001, vol. 10, nr 3.
 • A. Fagasiński, Pchły i ich zwalczanie, Magazyn weterynaryjny, rok 2001, vol. 9, nr 5.
 • O. Orzyłowska-Śliwińska, Odwieczni dręczyciele, Wiedza i życia, rok 2013, nr 5.
 • D. Dwuźnik, A. Bajer, Nie tylko pies zły, gdy gryzą go pchły, Edukacja biologiczna i środowiskowa, rok 2018, nr 4.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dogoterapia - cele i zalety. Jakie są do niej wskazania?
Dziewczynka w szpitalu podczas dogoterapii
Przeczytaj artykuł
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Osa w czasie żądlenia
Przeczytaj artykuł
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Podobne artykuły
Pacjentka z objawami jersiniozy
Jersinioza - objawy, leczenie i powikłania. Jakie badania?
Kobieta drapie się po ugryzieniu przez meszkę
Ugryzienie meszki – jak wygląda ślad? Leki i domowe sposoby
Diagnostyka małpiej opsy
Małpia ospa - objawy i leczenie. Czy występuje w Polsce?
Pies ze wścieklizną
Szczepienie na wściekliznę - kiedy się szczepić? Cena
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!