Czy pchły mogą przejść na człowieka?

Ugryzienie pchły to drobnostka wobec chorób, jakie mogą przenosić. Te pasożyty są w stanie wypić nawet 20-krotnie więcej krwi, niż wynosi ich waga. Czy mogą przejść na człowieka?
Pies z pchłami
Źródło: 123RF
Spis treści

Ugryzienie pchły

Pchły należą do pasożytów zewnętrznych, które żerują na skórze swego żywiciela. Są charakterystyczne dla ssaków oraz ptaków. Ich spłaszczone ciała i silne, długie odnóża pomagają w szybkiej zmianie żywiciela. Samica może złożyć nawet do 500 jaj, które ukryte są w ciemnych zakamarkach domu.

Pchły żywią się krwią. Dzięki kłująco-ssącym narządom gębowym są w stanie wypić nawet 20-krotnie więcej krwi, niż wynosi ich waga. Pozostawiają na skórze czerwone, swędzące punkciki.

Pchły u człowieka

Najpospolitsze gatunki pcheł charakterystyczne są dla ludzi, szczurów, kotów i psów. Człowiekowi nie zagraża jedynie pchła ludzka. Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z ryzykiem zarażenia od pcheł chorobą odzwierzęcą.

W ludzkim środowisku pchły najbardziej upodobały sobie miękkie meble, takie jak kanapy, łóżka i fotele, zasłony, dywany oraz wykładziny. Pchły uwielbiają domowy klimat – można się na nie natknąć nawet zimą.

Pogryzienie przez pchły - choroby

Pchły mogą przenosić na człowieka niebezpieczne choroby, takie jak dżuma, dur plamisty i tularemia. Są też nosicielami tasiemca psiego oraz karłowatego.

Dżuma - czarna śmierć

Odpowiedzialne za rozwój dżumy w średniowieczu były nie tyle szczury, co pchły żerujące na ssakach. Pasożyty zarażały najpierw gryzonie, te z kolei przenosiły chorobę na człowieka. Pchła towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna – odnajdywano ją m.in. w egipskich piramidach.

Tyfus szczurzy - choroba odzwierzęca

Inną, zagrażającą życiu chorobą jest dur lub inaczej tyfus plamisty. Podobnie jak w przypadku dżumy, w jej rozprzestrzenianiu pomagają gryzonie. Głównym winowajcą pozostają jednak pchły, które przenoszą niebezpieczne bakterie. Tę odmianę tyfusu nazywa się szczurzą.

Tyfus szczurzy wywołują przenoszone przez pchły pasożyty zwane riketsjami. Znajdują się w wydalanym przez pchły kale. Do ciała dostają się przez drapanie skóry, na której znajdują się chorobotwórcze pasożyty ludzkie. Tyfus jest wciąż powszechny w Afryce oraz Azji.

Tularemia – choroba zakaźna

Odpowiedzialna za tularemię bakteria powoduje obrzęk węzłów chłonnych i może doprowadzić posocznicy (sepsy). Do zakażenia dochodzi poprzez skórę lub błony śluzowe, kontakt z tkanką zakażonych bakterią zwierząt, poprzez ukąszenie bądź też wdychanie zakażonego kurzu.

Tasiemiec – nieproszony gość

Pchła bywa również przekaźnikiem między człowiekiem a tasiemcem psim oraz karłowatym. Pierwszy z nich jest często spotykany w Europie, USA, Japonii czy Chinach. Drugi z tasiemców charakterystyczny jest natomiast dla ciepłych, suchych regionów, w których do zakażeń najczęściej występuje wśród dzieci.

Domowe sposoby na pchły

Skuteczne w zwalczaniu pcheł są specjalne środki do mycia zwierząt, na przykład szampony, pudry lub obroże przeciwpchelne. Mają one jednak ograniczone działanie.

Nieco skuteczniejszą metodą w walce z pchłami jest stosowanie środków owadobójczych w aerozolu lub proszku. By pozbyć się pcheł z pomieszczeń, skuteczne może okazać się wypranie tkanin, dywanów i pledów w wodzie z dodatkiem octu.

Codzienne czynności, takie jak odkurzanie, również przyczynią się do zmniejszenia żyjącej w domu populacji pcheł. Ważne, by odkurzać również trudno dostępne miejsca, a także dywany, wykładziny, kanapy czy legowiska, na których często przebywają zwierzęta.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Przeczytaj artykuł
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama