Pchła – niebezpieczny dla zdrowia sublokator

Pchły są w stanie wypić nawet 20-krotnie więcej krwi, niż wynosi ich waga. Ale ugryzienia tych pasożytów to drobnostka wobec chorób, jakie mogą przenosić.

Poznać wroga

Pchły należą do pasożytów zewnętrznych, które żerują na skórze swego żywiciela. Są charakterystyczne dla ssaków oraz ptaków. Ich spłaszczone ciała i silne, długie odnóża pomagają w szybkiej zmianie żywiciela. Samica może złożyć nawet do 500 jaj, które ukryte są w ciemnych zakamarkach domu.

Pchły żywią się krwią. Dzięki kłująco-ssącym narządom gębowym są w stanie wypić nawet 20-krotnie więcej krwi, niż wynosi ich waga. Pozostawiają na skórze czerwone, swędzące punkciki.

Pchle towarzystwo

Najpospolitsze gatunki pcheł charakterystyczne są dla ludzi, szczurów, kotów i psów. Człowiekowi nie zagraża jedynie pchła ludzka. Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z ryzykiem zarażenia od pcheł chorobą odzwierzęcą.

W ludzkim środowisku pchły najbardziej upodobały sobie miękkie meble, takie jak kanapy, łóżka i fotele, zasłony, dywany oraz wykładziny. Pchły uwielbiają domowy klimat – można się na nie natknąć nawet zimą.

Wielkie choroby małych pasożytów

Pchły mogą przenosić na człowieka niebezpieczne choroby, takie jak dżuma, dur plamisty i tularemia. Są też nosicielami tasiemca psiego oraz karłowatego.

Dżuma - czarna śmierć

Odpowiedzialne za rozwój dżumy w średniowieczu były nie tyle szczury, co pchły żerujące na ssakach. Pasożyty zarażały najpierw gryzonie, te z kolei przenosiły chorobę na człowieka. Pchła towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna – odnajdywano ją m.in. w egipskich piramidach.

Tyfus szczurzy - choroba odzwierzęca

Inną, zagrażającą życiu chorobą jest dur lub inaczej tyfus plamisty. Podobnie jak w przypadku dżumy, w jej rozprzestrzenianiu pomagają gryzonie. Głównym winowajcą pozostają jednak pchły, które przenoszą niebezpieczne bakterie. Tę odmianę tyfusu nazywa się szczurzą.

Tyfus szczurzy wywołują przenoszone przez pchły pasożyty zwane riketsjami. Znajdują się w wydalanym przez pchły kale. Do ciała dostają się przez drapanie skóry, na której znajdują się chorobotwórcze pasożyty ludzkie. Tyfus jest wciąż powszechny w Afryce oraz Azji.

Tularemia – choroba zakaźna

Odpowiedzialna za tularemię bakteria powoduje obrzęk węzłów chłonnych i może doprowadzić posocznicy (sepsy). Do zakażenia dochodzi poprzez skórę lub błony śluzowe, kontakt z tkanką zakażonych bakterią zwierząt, poprzez ukąszenie bądź też wdychanie zakażonego kurzu.

Tasiemiec – nieproszony gość

Pchła bywa również przekaźnikiem między człowiekiem a tasiemcem psim oraz karłowatym. Pierwszy z nich jest często spotykany w Europie, USA, Japonii czy Chinach. Drugi z tasiemców charakterystyczny jest natomiast dla ciepłych, suchych regionów, w których do zakażeń najczęściej występuje wśród dzieci.

Zwalczanie pcheł

Skuteczne w zwalczaniu pcheł są specjalne środki do mycia zwierząt, na przykład szampony, pudry lub obroże przeciwpchelne.  Mają one jednak ograniczone działanie.

Nieco skuteczniejszą metodą w walce z pchłami jest stosowanie środków owadobójczych w aerozolu lub proszku. By pozbyć się pcheł z pomieszczeń, skuteczne może okazać się wypranie tkanin, dywanów i pledów w wodzie z dodatkiem octu.

Codzienne czynności, takie jak odkurzanie, również przyczynią się do zmniejszenia żyjącej w domu populacji pcheł. Ważne, by odkurzać również trudno dostępne miejsca, a także dywany, wykładziny, kanapy czy legowiska, na których często przebywają zwierzęta.

Czytaj też: Kleszcze - jak się chronić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA