ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Zmarszczki na szyi – czy można je zlikwidować i jak to zrobić?

Zmarszczki na szyi wyglądają mało estetycznie, a mogą się pojawić już w młodym wieku. Co robić, aby przeciwdziałać temu procesowi? Jak zlikwidować już istniejące bruzdy na szyi i dekolcie?
Dojrzała kobieta wciera w szyję krem na marszczki
źródło:123RF
W skrócie
 • Zmarszczki na szyi i dekolcie mogą się tworzyć już w wieku 20, 30 lat, najczęściej jednak pojawiają się około 40. roku życia. Wyglądają one jak poziome pręgi, które mogą być płytsze albo głębsze.
 • Przyczynami bruzd szyjnych są m.in. skłonności genetyczne, nieprawidłowa postawa ciała, niestosowanie lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków, zbyt częsta i bez odpowiedniej ochrony ekspozycja na słońce.
 • Aby zmniejszyć lub zlikwidować te pręgi należy np. regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, jogę twarzy, stosować dobre kremy i peelingi oraz unikać przyciągania brody do szyi. Pomocne są również specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, jak np. mezoterapia.
SPRAWDŹ TEŻ: Zmarszczki – jaki krem na zmarszczki wybrać?
Spis treści

Reklama

Zmarszczki na szyi

Zmarszczki na szyi zazwyczaj stają się widoczne około 40 roku życia. Jednak mogą pojawić się dużo wcześniej, nawet u dwudziestolatek czy kobiet po 30-stce. Najczęściej mają one postać poziomych płytszych lub głębszych bruzd.

Jakie są przyczyny starzenia się skóry w tym rejonie ciała? Przede wszystkim genetyka. Poza tym czynnikiem występują też inne faktory odpowiedzialne za zmarszczki na dekolcie i szyi:

 • nie używanie kosmetyków nawilżających skórę szyi i dekoltu lub stosowanie niewłaściwych preparatów;
 • nadmierna ekspozycja tych części ciała na słońce bez odpowiedniego zabezpieczania skóry np. kremami z filtrami UVA i UVB;
 • nie wykonywanie ćwiczeń i automasażu szyi i dekoltu;
 • zbyt częste pochylanie się nad ekranem telefonu, nad książką, itp.;
 • zakładanie ubrań podrażniających skórę szyi.

Ponadto zmarszczki na dekolcie powstają od spania w niewłaściwej pozycji, np. w ułożeniu embrionalnym lub na boku. 

To wszystko sprawia, że ilość gruczołów łojowych obniża się, przez co skóra traci nawilżenie, przesusza się, a następnie przestaje być jędrna i gładka. Tak tworzą się podłużne zmarszczki na dekolcie. Na szczęście proces starzenia się skóry w rejonie twarzy można opóźnić, a jeśli już się dokonał, istniejące bruzdy można wygładzić odpowiednim postępowaniem.

Reklama

Zmarszczki na szyi w młodym wieku

Zmarszczki na szyi w młodym wieku wydają się stanowić mniej zrozumiałym zjawiskiem. Niestety w czasach ogromnego postępu technologicznego młode kobiety oraz mężczyźni, mający po około 20-30 lat, cierpią na syndrom smartfonowy, czyli nagminne zwieszanie głowy nad ekranem telefonu komórkowego. 

Ów syndrom odnosi się również do innych sytuacji, jak np. czytanie książek w pozycji siedzącej czy praca z laptopem na kolanach. To częste przyciąganie brody do mostka powoduje tworzenie się poziomych zgięć na szyi, które z biegiem lat wyglądają coraz mniej estetycznie.

Za zmarszczki w tych okolicach ciała odpowiada także niewłaściwa postawa, czyli sytuacja kiedy występuje tendencja do garbienia się, pochylania głowy i zamykania klatki piersiowej. 

Ponadto u młodych ludzi pofałdowana skóra na dekolcie i szyi może mieć związek z przyjmowaniem w czasie snu pozycji ciała, które temu sprzyjają, czyli spanie na boku lub jak embrion.

Reklama

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi?

Czy są sposoby na pozbycie się zwiotczałej skóry na szyi i co robić, by zażegnać ten nieestetyczny problem?

Medycyna estetyczna zna kilka skutecznych metod, które pomogą w likwidacji, w zmniejszeniu lub profilaktyce bruzd na szyi. Popularny zabieg kosmetyczny mający na celu zlikwidowanie zmarszczek na twarzy i szyi to ostrzykiwanie skóry preparatem kwasu hialuronowego, dzięki czemu zostaje ona nawodniona, ujędrniona i uelastyczniona.

Usuwanie zmarszczek na szyi wykonuje się także przy pomocy mezoterapii igłowej. Stosując tę metodę można wstrzykiwać pod skórę składniki aktywne, które spłycają lub redukują zmarszczki, ale też można zastosować osocze bogatopłytkowe, czyli substancję pozyskaną z krwi pacjenta. Osocze dostarczone do właściwych rejonów skóry aktywizuje komórki macierzyste oraz fibroblasty, przez co skóra odnawia się, a poziome pręgi na szyi wygładzają.

Są jeszcze inne zabiegi na zmarszczki na szyi, wśród których warto wymienić m.in. radiofrekwencję mikroigłową (czyli dostarczenie do skóry energii radiofrekwencyjnej, wywołującej podwyższenie temperatury tkanek, dzięki czemu zostaje wywołany proces regeneracji skóry), czy podobnie działające fale radiowe.

Reklama

Ćwiczenia na zmarszczki na szyi

Okazuje się, że wiotka skóra na szyi może ulec poprawie, dzięki regularnemu wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Każdego dnia warto wykonywać trening mięśni szyjnych, który polega na robieniu naprzemiennych skrętów, obrotów, półobrotów, unoszeniu głowy i opuszczaniu. 

Poza tym bruzdy na szyi pojawią się później, będą płytsze, a istniejące – zmniejszą się, jeśli do tygodniowego grafiku zostanie wprowadzona joga twarzy. Jest to technika polegająca na wykonywaniu określonych ruchów żuchwą, szyją, czy brodą, nierzadko przy użyciu dłoni, zmierzająca do lepszego ukrwienia skóry w tym rejonie oraz wzmocnienia zlokalizowanych tam mięśni. 

Przykładowa pozycja jogi twarzy wygląda tak, że należy cofnąć szyję przy jednoczesnym wysunięciu podbródka do przodu. Ćwiczenie powinno się powtórzyć od 10 do 30 razy. Inną propozycją jest ułożenie na czole splecionych dłoni i napieranie na nie głową tak, by poczuć pracę mięśni szyjnych. Wymienione przykłady będą skuteczne, jeśli będą wykonywane regularnie, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, najlepiej codziennie, podczas wieczornej toalety. 

Reklama

Domowe sposoby na zmarszczki na szyi

Jak zlikwidować zmarszczki na szyi domowymi sposobami? Istnieją naturalne metody, dzięki którym można wygładzić i spłycić już pojawiające się bruzdy. Dzięki tym technikom można też zadziałać na skórę szyi, dekoltu i twarzy profilaktycznie. Przede wszystkim należy tutaj wymienić maseczki, które można przygotować w domu samodzielnie. Powinny być one nakładane na twarz 1-2 razy w tygodniu w celu oczyszczenia, złuszczenia i dogłębnego nawilżenia skóry. 

Zaleca się stosować w tym celu np. maskę z miąższu awokado w połączeniu z miodem, bądź pastę z dojrzałego banana i łyżeczki olejku z dzikiej róży. Mikstury zostawia się na szyi na około 15-20 minut, po czym dokładnie się je zmywa i nawilża skórę.

Poza tym trzeba pamiętać o szyi i dekolcie podczas codziennej pielęgnacji twarzy i przemywać je tymi samymi preparatami co buzię oraz nakładać na te rejony dobre kremy o właściwościach przeciwstarzeniowych, a kiedy zakłada się wyjście na zewnątrz – dodatkowo stosować balsamy z filtrami przeciwsłonecznymi. 

W tym punkcie dobrze jest zapoznać się z właściwą metodą nakładania produktów na twarz, szyję i dekolt, tak by pobudzić skórę, lepiej ją ukrwić oraz sprawić, że substancje aktywne znajdujące się kremie wnikną głębiej w skórę. Można to osiągnąć masując, oklepując, szczypiąc oraz głaszcząc omawiane części ciała. Dobrze zadziała z pewnością także masaż wykonany w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Gugler Christa, Lifting bez skalpela. Trening mięśni twarzy, Wydawnictwo Poligraf, 2014, ISBN 15280312.
 • Jakimowicz-Klein Barbara, Jak wyprasować zmarszczki, Wydawnictwo Astrum, 2017, ISBN 9788372775467.
 • Petsitis Xenia i wsp., Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy. Informacje o produktach i ich prawidłowym stosowaniu, Medpharm, 2011, ISBN 978-83-62283-79-8.
 • Collins Danielle, Joga twarzy, Czarna Owca, 2020, ISBN 36280940.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dojrzała kobieta wciera w szyję krem na marszczki
Zmarszczki na szyi – czy można je zlikwidować i jak to zrobić?
Uśmiechnięta kobieta
Zmarszczki pod oczami – jak się ich pozbyć?
Dojrzała kobieta ze zmarszczkami mimicznymi
Jak powstają i gdzie występują zmarszczki mimiczne?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!