Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Lwia zmarszczka - botoks czy kwas hialuronowy? Jak ją zlikwidować?

Lwia zmarszczka to rodzaj zmarszczki mimicznej będącej konsekwencją nadmiernej pracy trzech mięśni twarzy. Niektórzy nazywają ją również zmarszczką gniewu, gdyż pojawia się często u osób, które poprzez mimikę manifestują swoją złość. Zobacz, jak można się jej pozbyć.
Kobieta z lwią zmarszczką
źródło: Freepick
W skrócie
 • Lwia zmarszczka to konsekwencja nadmiernej pracy trzech mięśni twarzy.
 • Lwia zmarszczka może ulec utrwaleniu i przerodzić się w tzw. lwią bruzdę.
 • Popularne metody walki z lwią zmarszczką to m.in. nici, botoks i kwas hialuronowy.
Spis treści

Reklama

Co oznacza lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka to pionowa zmarszczka między brwiami u nasady nosa, która jest konsekwencją nasilonej pracy mięśni odpowiadających za mimikę twarzy.

Związek z jej powstaniem mają konkretnie trzy mięśnie:

 • dwa mięśnie marszczące brwi - są nieduże i symetryczne;
 • mięsień prosty nosa.

O czym więc świadczy lwia zmarszczka? Taka zmarszczka mimiczna występuje zwykle u osób z określonym ułożeniem i siłą mięśni twarzy dziedziczonymi po bliskich, ale może też pojawić się u tych, którzy często się złoszczą i ujawniają to poprzez przyjęcie określonej mimiki. Właśnie dlatego nazywa się ją również zmarszczką gniewu.

Lwie zmarszczki powstają na skutek marszczenia brwi i mrużenia oczu, co jest charakterystyczną reakcją mimiczną w przypadku odczuwania zdenerwowania i złości.

Pomimo tego, że do opisania tej zmarszczki używa się określenia w liczbie pojedynczej, zwykle mamy tu do czynienia nie z jedną, a z dwiema, a nawet większą liczbą zmarszczek.

Początkowo, lwia zmarszczka ulega wyprostowaniu przy rozluźnianiu mięśni. Wówczas mówimy o tzw. fazie czynnościowej, gdy skóra się zagniata i prostuje pod wpływem siły mięśniowej. Częste powtarzające się skurcze mięśni prowadzą do utrwalenia zmarszczki. Taka utrwalona zmarszczka sięgająca do tkanki podskórnej nosi nazwę lwiej bruzdy. Z czasem dochodzi do jej pogłębienia się oraz wiotczenia i opadania skóry, a nawet powstania dodatkowej fałdy skórnej na twarzy.

Lwia zmarszczka na czole pojawia się w wersji utrwalonej około 40. roku życia, jednak osoby z bardzo silną mimiką muszą liczyć się z jej wystąpieniem już dekadę wcześniej. Specjalistki z Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, Liliana Wronkowska i Izabela Rodak, zapytały w swoim badaniu respondentki o to, które zmarszczki pojawiły się u nich jako pierwsze. Aż 27% respondentek odpowiedziało na to pytanie otwarte, wskazując na lwią zmarszczkę. Najczęściej wskazywanymi zmarszczkami były natomiast kurze łapki, o których wspomniało 30% badanych. Co ciekawe, uczestniczki badania twierdziły, że lwia zmarszczka - obok zmarszczek na czole i pod oczami - należy do jednej z najbardziej uciążliwych.

Zdaniem niektórych lwia zmarszczka dodaje charakteru. Są i tacy, którzy twierdzą, że osoba z taką zmarszczką wygląda bardziej groźnie i surowo, co może dodawać jej lat.

Reklama

Zabiegi na lwią zmarszczkę

Wielu posiadaczy takiej zmiany na twarzy niekiedy przez długi czas zadaje sobie pytanie: jak zlikwidować lwią zmarszczkę. Tymczasem bardzo istotna jest szybka reakcja, nim zmarszczka nie ulegnie utrwaleniu i nie przerodzi się w lwią bruzdę.

Podczas gdy usuwanie lwiej zmarszczki może ograniczyć się do jednego typu zabiegu, to już walka z lwią bruzdą wymaga połączenia kilku metod. Wiąże się to nie tylko z wyższymi kosztami, ale przede wszystkim dłuższym czasem, który pozwoli osiągnąć upragnione rezultaty.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Najbardziej popularne zabiegi na lwią zmarszczkę to wykorzystanie takich preparatów i środków jak:

 • toksyna botulinowa, czyli botoks - prowadzi do czasowego osłabienia siły mięśni poprzez ich sparaliżowanie;
 • kwas hialuronowy - zabieg polega na wypełnieniu bruzdy tym środkiem od wewnątrz, co zmniejsza wgłębienia;
 • laser frakcyjny - pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze, co prowadzi do zmniejszenia zmarszczki. Laserowe usuwanie lwiej zmarszczki to metoda przynosząca efekty już po pierwszym zabiegu;
 • nici PDO - zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W jego przebiegu nici są wprowadzane bezpośrednio pod skórę. Poprawa następuje niemal od razu po zabiegu. Nici tworzą swego rodzaju rusztowanie chroniące przed napinaniem mięśni.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że usunięcie lub wypełnienie lwiej zmarszczki wymaga niezwykłej ostrożności specjalisty, który przeprowadza taki zabieg. W tym miejscu na czole przebiegają ważne nerwy i naczynia krwionośne, co może doprowadzić do martwicy skóry na czole.

Wielu specjalistów właśnie z uwagi na ryzyko zatkania naczyń krwionośnych rezygnuje z podania wypełniacza, czyli kwasu hialuronowego. Z kolei po założeniu nici PDO, przy lwiej zmarszczce może pojawić się stan zapalny, a przy nasilonej mimice twarzy uczucie ciągnięcia i kłucia. W skrajnych przypadkach konieczne okazuje się chirurgiczne wycięcie nici i leczenie blizn.

Likwidacja lwiej zmarszczki może wymagać połączenia różnych metod, w tym np. botoksu i kwasu hialuronowego, gdy zmiany mają już formę lwiej bruzdy.

Botoks to znacznie lepsze rozwiązanie w przypadku tzw. zmarszczek dynamicznych, gdy nie doszło do utrwalenia się jeszcze lwiej zmarszczki. Botoks czasowo unieruchamia mięśnie, co chroni przed dalszym pogłębianiem się zmarszczek. Natomiast kwas hialuronowy to wypełniacz polecany do korekty zmarszczek, które są widoczne nawet bez napinania mięśni.

Botoks na lwią zmarszczkę

Zabieg zastosowania toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu na lwią zmarszczkę jest praktycznie bezbolesny. Samo ostrzykiwanie trwa kilka minut. Efekt pojawia się po 3-4 dniach od zabiegu i utrzymuje się nawet pół roku.

Toksynę botulinową podaje się punktowo, dlatego substancja unieruchamia tylko niewielką część mięśni. Tym samym, zazwyczaj efekt botoksu na lwią zmarszczkę wygląda dość naturalnie. Warto obejrzeć dostępne w Internecie zdjęcia przed i po wstrzyknięciu tej substancji, by ocenić zmiany.

Z drugiej strony, trzeba liczyć się też z ewentualnymi skutkami ubocznymi zastosowania botoksu na lwią zmarszczkę. Do najłagodniejszych należą:

 • obrzęk,
 • siniaki,
 • zaczerwienienie.

Mijają one zazwyczaj po 24 godzinach. Wśród bardziej poważnych dolegliwości wymienia się m.in. osłabienie mięśni twarzy, opadnięcie mięśni brwi.

Sposób ten nie sprawdzi się w przypadku, gdy doszło do powstania lwiej bruzdy. Dlatego, gdy zauważasz, że botoks nie działa na lwią zmarszczkę, zmiany mogą być już na tyle głębokie, że wymagają dodatkowego zastosowania wypełniacza oraz zabiegów, które prowadzą do przebudowy skóry.

Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę

Przedstawiona tu substancja działa zupełnie inaczej niż botoks. Podczas gdy botoks niweluje napięcie mięśniowe i dzięki temu wygładza zmarszczki mimiczne, kwas hialuronowy wiąże wodę i dodaje skórze objętości. W ten sposób wypełnia i wygładza już utrwalone zmarszczki. Z tego też powodu jest polecany do zniwelowania tzw. lwiej bruzdy.

Efekt po zastosowaniu kwasu hialuronowego na lwią zmarszczkę utrzymuje się przez około 12-14 miesięcy. Po tym czasie wskazane jest wykonanie zabiegów przypominających. Pacjent powinien też pamiętać o codziennej pielęgnacji i nawilżaniu skóry.

Co ciekawe, podanie kwasu hialuronowego na lwią zmarszczkę to dość popularny zabieg. Substancja ta występuje naturalnie w organizmie i dlatego niektórzy sądzą, że jego podanie jest całkowicie bezpieczne.

Kwas hialuronowy może jednak wywołać ewentualne działania niepożądane:

 • zaczerwienienie,
 • ból,
 • obrzęk.

Powinny one jednak minąć do kilku dni po podaniu preparatu. Warto też pamiętać, że kwasem hialuronowym można zatkać naczynie krwionośne, co prowadzi nawet do martwicy skóry.

Negatywną opinię o kwasie hialuronowym na lwią zmarszczkę wyraził chociażby dr Marek Wasiluk, specjalista z zakresu medycyny estetycznej. Lekarz publikuje informacje o nieudanych zabiegach z zastosowaniem tej substancji. Jego zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem od kwasu hialuronowego jest botoks.

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Jeżeli jeszcze nie doszło do utrwalenia się lwiej zmarszczki, a więc powstania lwiej bruzdy, można domowymi sposobami powstrzymać jej rozwój.

Co zamiast botoksu warto zastosować na lwią zmarszczkę? Popularne, domowe metody to przede wszystkim:

Nie można też zapomnieć o codziennym nawilżeniu twarzy kremem albo serum. Miejscowo można stosować odpowiednie ampułki przeciwzmarszczkowe stymulujące produkcję kolagenu w skórze. Taka kuracja wzmacnia skórę i spowalnia proces starzenia.

Podstawą rozsądnej pielęgnacji jest też ochrona przeciwsłoneczna, tj. stosowanie kremów z filtrem i unikanie nadmiernego opalania się. Warto też wypracować sobie nawyk picia dużych ilości wody w ciągu dnia. W ten sposób możesz nawilżyć skórę od wewnątrz.

Plastry na lwią zmarszczkę

Wykorzystanie plastrów to rodzaj tapingu twarzy na lwią zmarszczkę. Oklejanie twarzy to nieinwazyjny sposób na to, by napiąć skórę. Sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy zmarszczki nie są jeszcze utrwalone. Poza tym efekt jest tymczasowy i aby utrzymać dłuższe rezultaty, niezbędne jest systematyczne korzystanie z tej metody.

Plastry na lwią zmarszczkę, czyli kinesiotaping, to nie tylko zabieg zmniejszający napięcie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, ale też sposób na:

 • szybszą odbudowę skóry;
 • poprawę kondycji skóry;
 • zwiększenie elastyczności skóry;
 • pozbycie się worków pod oczami.

Pamiętaj, że klej aktywuje się tylko w kontakcie z suchą skórą. Dlatego zanim nakleisz plastry, zadbaj o oczyszczenie i osuszenie twarzy. Taśmę naklej nad łukiem brwiowym zgodnie z tym, jak układa się Twoja brew - zwykle układają się one w delikatne serduszko. Taki plaster możesz nosić od 30 minut do nawet 5 dni. Najlepiej więc naklejać go na noc. Z tapingu możesz korzystać nawet codziennie.

Plastry cieszą się pozytywnymi opiniami, przy jednoczesnym założeniu, że trzeba je stosować bardzo regularnie, by dostrzec efekty.

Masaż na lwią zmarszczkę

Dużym wsparciem w walce z lwią zmarszczką jest masaż twarzy. Pomoże on rozluźnić mięśnie na czole oraz pomiędzy brwiami. Jak masować, by zauważyć efekty? Masaż na lwią zmarszczkę opiera się na uciskaniu skóry okrężnymi ruchami bądź tzw. ósemkami, a także jej rolowaniu.

Innym sposobem jest rozciąganie skóry na boki w taki sposób, by „rozprostować” zmarszczki. Masaż może trwać jedynie kilka minut. Znacznie ważniejsza od czasu trwania zabiegu jest systematyczność w jego powtarzaniu.

Obecnie modnym sposobem na lwią zmarszczkę stał się masaż kobido. Jest on jednak na tyle skomplikowany, że lepiej skorzystać z niego w specjalistycznym salonie niż decydować się na samodzielne próby.

Reklama

Cena usunięcia lwiej zmarszczki

Medycyna estetyczna daje nam dziś wiele metod na usuwanie lwiej zmarszczki - cena to jeden z kryteriów wyboru zabiegu. Ile zatem trzeba zapłacić za konkretne zabiegi na lwią zmarszczkę?

Za popularny botoks zapłacisz jednorazowo od 300 zł do około 1800 zł. Taki zabieg trzeba jednak regularnie powtarzać co około pół roku, by nie zniwelować efektów

Z kolei cena wypełniania lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym to około 400 zł. Wstrzykiwanie kwasu najlepiej wykonać przypominająco raz w roku.

Natomiast cena usuwania lwiej zmarszczki laserem frakcyjnym to koszt około 300-400 zł. Aby uzyskać pełne efekty niezbędne jest przeprowadzenie około 4-5 zabiegów. Ostateczną liczbę zabiegów zaleca specjalista.

Czytaj również

Bibliografia

 • P. Grządziel, A. Goździalska, Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesth Cosmetol Med. 2022; 11(1): 3-10. https://doi.org./10.52336/acm.2022.001, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/03/ACM-2022-01-v8-Grzadziel-PL.pdf, [dostęp: 25.08.2023].
 • G. Osika, A. Wesołowska, Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, Farmacja Polska, 2019, 75(7): 369-376, https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2019%2F7%2F04_OG_Skora.pdf, [dostęp: 25.08.2023].
 • M. Drożdżyńska i inni, Toksyna biotulinowa i jej zastosowanie w medycynie, Diagnostyka Laboratoryjna, 2015, 51(2), 139-146, https://publisherspanel.com/api/files/view/1680783.pdf, [dostęp: 25.08.2023].
 • L. Wronowska, I. Rodak, Ocena świadomości kobiet o procesie starzenia się skóry oraz możliwościach zabiegowych w gabinecie kosmetologicznym, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 3 / 2020 / vol. 9, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/07/ke-2020-03-eng-wronowska-ocena-%C5%9Bwiadomo%C5%9Bci-kobiet-o-procesie-starzenia-si%C4%99-sk%C3%B3ry.pdf, [dostęp: 25.08.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!