Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Co to jest i jak wygląda odwyk alkoholowy?

Kiedy alkoholik zdecyduje, że chce zerwać z nałogiem, powinien w pierwszej kolejności znaleźć ośrodek, który pomoże mu wyjść z uzależnienia. Miliony ludzi na całym świecie, w tym również i nastolatki, osoby zajmujące wysokie pozycje społeczne, mężczyźni i kobiety walczą z uzależnieniem od alkoholu.
odwyk alkoholowy
Spis treści

Rozwiązaniem dla nich jest oczyszczenie organizmu z używki oraz toksyn, jakie gromadzą się w ciele alkoholika w związku z chorobą alkoholową. Mowa tu o profesjonalnie przeprowadzonym odwyku alkoholowym. Na czym on polega i czym właściwie jest?

Reklama

Czym jest odwyk alkoholowy?

Jednym ze sprawdzonych i skutecznych sposobów zerwania z nałogiem alkoholowym jest podjęcie leczenia polegającego na odwyku, inaczej detoksie. Leczenie odwykowe obejmuje ogół wszelkiego rodzaju działań, zarówno medycznych, jak i psychoterapeutycznych, ukierunkowanych na uwolnienie chorego od wewnętrznego przymusu i potrzeby wypijania wysokoprocentowych napojów. Odwyk alkoholowy ma na celu powrót chorego do pełnej trzeźwości, uwolnienie się od nałogu oraz odzyskanie kontroli nad własnym życiem. 

Konieczne jest przy tym dokonanie detoksu organizmu, najlepiej pod kontrolą wykwalifikowanej kadry medycznej, dla niwelowania skutków odstawienia alkoholu oraz innych, poważnych konsekwencji podjęcia trudnego leczenia choroby alkoholowej.

Reklama

Po pierwsze wsparcie

Dla alkoholika zadecydowanie o odwyku alkoholowym jest bardzo trudne. Przez długi czas może on zaprzeczać, że problem alkoholowy w ogóle istnieje. Jednak przychodzi taki moment, że alkoholik sięga dna i wówczas ma szansę na to, by zorientować się, że ma poważny problem z piciem alkoholu.

W początkowej fazie alkoholizmu w walce z nałogiem pomocni są bliscy. To oni wspierają chorego i dbają o niego. Paradoksalnie ich wysiłki w zakresie opieki nad alkoholikiem mogą okazać się dla niego szkodliwe. Nie odczuwa ujemnych skutków picia, skoro bliscy pozostają z nim i dbają o jego komfort.

U niektórych alkoholików lepiej jest jednak pozostawić ich samym sobie, by w końcu odczuli brak bliskich. Kiedy ich życie całkowicie się zawali, mogą zacząć szukać pomocy. Tej zaś udzielić mogą grupy wsparcia i terapeuci. Interwencja rodziny na tym etapie, poszukiwanie ośrodka, który oferuje leczenie odwykowe to dobra droga w kierunku uwolnienia się od uzależnienia.

Zwłaszcza wtedy, gdy chory odrzuca wszelką pomoc, a na uwagi rodziny reaguje agresją, ważne jest skierowanie go do specjalisty. Niezbędna będzie pomoc wykwalifikowanej kadry medycznej i psychoterapeutycznej, by odwyk przyniósł oczekiwane rezultaty, a przy tym nie wywoływał przykrych objawów określanych mianem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Niestety, niektóre z nich stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia człowieka.

Reklama

Odwyk jako proces wieloetapowy

Kiedy już alkoholik zrozumie, że sięgnął dna i zgłosi się o pomoc do odpowiedniego ośrodka odwykowego, najpewniej spotka się z lekarzem i terapeutą. Pierwszy kontakt z pracownikami ośrodka sprowadza się do rozpoznania sytuacji, w jakiej znajduje się alkoholik. Przeprowadzana jest z nim rozmowa i wykonywane badania. Wywiad ma na celu ustalenie, w jakiej fazie alkoholizmu znajduje się pacjent i jaki jest jego aktualny stan zdrowia. Umożliwia to ostatecznie wybranie przez specjalistę odpowiedniej metody leczenia oraz dobór odpowiednich leków.

Kolejnym etapem odwyku alkoholowego jest właściwy detoks. W jego ramach organizm oczyszcza się z toksyn i substancji psychoaktywnych. Niestety dla alkoholika jest to najtrudniejsza część odwyku, ponieważ wiąże się z wystąpieniem objawów odstawiennych. Tylko nieliczni mogą ich uniknąć.

Dlatego detoks odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. U pacjenta mogą wystąpić takie powikłania zdrowotne związane z odstawieniem picia alkoholu, jak pobudzenie nerwowe, bezsenność, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie krwi czy drżenie mięśni.

Może wystąpić zespół abstynencyjny z szerokim spektrum przykrych objawów i dolegliwości. Dlatego zalecane jest często włączenie do leczenia leków uspokajających i stabilizujących zaburzone funkcjonowanie organizmu alkoholika. Stąd też detoks alkoholowy powinien się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

W trakcie odwyku pacjent łatwo może się odwodnić, co stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Dlatego uzupełniany jest u niego poziom mikroelementów i witamin.

Trzecią fazą odwyku alkoholowego będzie terapia psychologiczna – grupowa i indywidualna. Celem podejmowanych działań na tym etapie leczenia jest przepracowanie z pacjentem jego problemów i dociekanie tego, dlaczego w ogóle sięga po alkohol.

Psychoterapeuta powinien uświadomić mu, w czym właściwie tkwi problem, który popycha go do picia napojów wysokoprocentowych. Być może przyczyn należy poszukiwać już w dzieciństwie, ale niekoniecznie zawsze takie problemy są podstawą dla alkoholizmu. Terapeuta w sposób otwarty i indywidualny podchodzi do terapii każdego alkoholika.

Rozmawia z nim i tłumaczy mechanizm nałogu. Pacjent powinien być świadom tego, w jakich sytuacjach najczęściej sięga po alkohol, dlaczego to robi oraz wypracować system radzenia sobie z problemami w inny sposób, niż przy spożywaniu alkoholu.

Reklama

Trudności w odwyku alkoholowym

Odwykowa terapia alkoholowa to długotrwały, żmudny i niestety najczęściej bardzo nieprzyjemny proces, który wymaga od pacjenta silnej woli. Na szczęście w wyspecjalizowanych ośrodkach odwykowych jest personel, który wspiera detoks pacjenta i niweluje jego przykre objawy.

Podczas oczyszczania organizmu z alkoholu i toksyn pacjent pozostaje w ośrodku, z dala od świata zewnętrznego, gdzie czeka na niego wiele pokus. Bierze udział w psychoterapii indywidualnej i grupowej, a celem leczenia jest działalność edukacyjna i uwolnienie od uzależnienia.

Pacjent musi mieć świadomość, że czas trwania odwyku alkoholowego jest różny u różnych osób. Alkoholicy, którzy trafiają do ośrodka odwykowego mogą znajdować się na różnych etapach uzależnienia.

W zależności od tego, jak długo dotychczas trwało alkoholizowanie się i w jak dużych ilościach był spożywany alkohol, detoks może trwać od trzech dni do nawet tygodnia i dłużej. Później z kolei dla utrzymania trzeźwości konieczna jest psychoterapia, ponieważ sam odwyk niewiele pomoże długofalowo alkoholikowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alkoholizm
Polineuropatia alkoholowa - czy jest uleczalna? Objawy i rokowania
Lekarz opatruje nogę pacjenta z polineuropatią alkoholową
Zgaga po alkoholu - przyczyny. Jak się jej pozbyć?
Mężczyzna ma zgagę po alkoholu
Zespół Otella – objawy, test i leczenie. Jak rozmawiać i się bronić?
Mężczyzna z Zespołem Otella
Podobne artykuły
Mężczyzna poci się po alkoholu
Poty po alkoholu - po odstawieniu, u alkoholika i na kacu. Co oznaczają?
Padaczka alkoholowa – co podać po ataku?
Jak wygląda atak padaczki alkoholowej i kiedy następuje?
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zatrucie alkoholowe - co pomaga? Domowe sposoby i leczenie
Kobieta w ciągu alkoholowym
Ciąg alkoholowy – jak przerwać i dojść do siebie? Leki i domowe sposoby
Skutki picia alkoholu
Skutki picia alkoholu - jakie są i od czego zależą?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!