Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Suchy kaszel - u dzieci i dorosłych. Jak leczyć i jakie domowe sposoby stosować?

Co na suchy kaszel, który męczy, atakuje znienacka, a nocą przerywa spokojny sen? Metod na radzenie sobie z nim jest wiele, zależą od przyczyny dolegliwości oraz stopnia jej zaawansowania. Istnieją leki na kaszel, a także naturalne, domowe sposoby skutecznie przynoszące ulgę.
Kobietę męczy suchy kaszel
źródło:123RF
W skrócie
  • Suchy kaszel potrafi być denerwujący ze względu na brak wykrztuszania, co prowadzi wyłącznie do podrażnienia.
  • Najważniejsze wtedy jest nawilżanie gardła i stosowanie leków przeciwkaszlowych, by powstrzymać odruch bezproduktywnego kaszlu.
  • Domowe sposoby potrafią być równie skuteczne, co leki, jeśli jednak kaszel po tygodniu dalej jest uporczywy należy skontaktować się z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Kaszel suchy i mokry - jak leczyć? Domowe sposoby
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

Przyczyn suchego kaszlu jest wiele, do najczęściej występujących należą infekcje w rodzaju przeziębienia lub grypy, a szczególnie ich początek. Wraz z rozwojem infekcji kaszel suchy często zamienia się w mokry – oczyszczający drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny.

Zanim jednak to się stanie, kaszel jest nieproduktywny – nie towarzyszy mu odkrztuszanie. Zazwyczaj ma on charakter napadowy, bywa duszący, uporczywy, utrudnia swobodne oddychanie i towarzyszyć mu może drapanie w gardle. Kiedy rzeczywiście suchy kaszel zwiastuje początek infekcji dróg oddechowych, można sięgnąć po leki hamujące sam odruch kaszlu lub domowe sposoby.

Jeśli nie ma się pewności, jaki rodzaj kaszlu stanowi problem, można sięgnąć po syropy działające zarówno na suchy, jak i mokry. Najbezpieczniejszy jest syrop z porostu islandzkiego. Niemalże nie ma on przeciwwskazań. skutki uboczne pojawić się mogą jedynie u osób uczulonych na którykolwiek ze składników.

UNITUSS JUNIOR
To syrop skuteczny w objawowym leczeniu suchego kaszlu o różnym pochodzeniu. Najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych, ale stwierdzono także dobre działanie substancji czynnej leku w kaszlu astmatycznym. W toku badań wykazano również, że Lewodropropizyna sprawdza się w przypadku kaszlu nieproduktywnego u chorych pacjentów z rakiem płuc, zwłóknieniem śródmiąższowym płuc, zapaleniem opłucnej czy gruźlicą.
Skład: Substancją czynną leku jest lewodropropizyna. 10 mL syropu zawiera 60 mg lewodropropizyny. Pozostałe składniki to: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), sacharoza, aromat truskawkowy 502301T (glikol propylenowy (E 1520), substancje zapachowe), kwas cytrynowy jednowodny (E 330), sodu wodorotlenek, woda oczyszczona. Wskazania: Unituss Junior wskazany jest w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-877 Warszawa UN/12/2023

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Co pomaga na suchy kaszel?

Co na suchy kaszel pomaga najlepiej? Środki mające przeważnie postać syropu, na bazie substancji:

  • kodeiny,
  • dekstrometorfanu.

W niektórych lekach przeciwkaszlowych znajdują się również substancje antyhistaminowe. Należy jednak pamiętać, że:

  • kaszel może mieć zupełnie inne podłoże, czasem – gdy występuje przewlekle – może zwiastować poważne schorzenia, jak astma czy nowotwór umiejscowiony w drogach oddechowych,
  • kaszel pełni funkcję oczyszczającą drogi oddechowe, dlatego może być pomocny.

Biorąc pod uwagę te dwie kwestieleków przeciwkaszlowych nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem i ustalenia dokładnej przyczyny kaszlu. Nie można też przyjmować ich zbyt długo, ponieważ mogą uzależniać.

Co na suchy kaszel u dziecka?

U dzieci suchy, męczący kaszel często jest pozostałością po przeziębieniu lub infekcji wirusowej. Mimo, że organizm już zwalczył infekcję, dolegliwość ta może utrzymywać się jeszcze przez wiele dni, a niekiedy nawet kilka tygodni. Jeśli kaszel ma charakter przewlekły, konieczna jest konsultacja z lekarzem celem wykluczenia innych przyczyn.

Co na suchy kaszel dla dziecka, męczący szczególnie w nocy? Rynek oferuje również wiele syropów przeciwkaszlowych dla najmłodszych pacjentów, niemniej jednak istnieją też domowe sposoby, które mogą okazać się skuteczne zarówno na noc jak i w ciągu dnia, a przy tym nie uzależniają i nie powodują skutków ubocznych. Są to:

  • syrop z cebuli – posiekaną cebulę zasypuje się cukrem lub zalewa miodem i odstawia, aż puści ona sok,
  • miód – w przypadku duszącego kaszlu suchego najlepiej sprawdzi się miód gryczany lub eukaliptusowy, który można jeść łyżeczką lub rozpuścić w ciepłej wodzie czy herbacie; można też zastosować miód zmieszany z anyżem w proszku, co zwiększa jego skuteczność,
  • mleko z miodem – to mieszanka nawilżająca gardło i przynosząca ukojenie w suchym kaszlu, szczególnie zalecana do spożywania przed snem, by zapobiec napadom w nocy;

Reklama

Co na suchy kaszel u niemowlaka?

Suchy kaszel może być problemem niezwykle uciążliwym, kiedy dotyka niemowlęta. U najmłodszych pacjentów dolegliwości utrudniające swobodne oddychanie mogą być bardzo groźne, zwłaszcza podczas snu. Dlatego, kiedy pojawia się duszący kaszel, trzeba działa od razu, by zapobiec jego rozwojowi i przywrócić spokojny, miarowy oddech.

Jednak co najlepiej stosować na suchy kaszel u niemowlaka? Skuteczną metodą mogą okazać się inhalacje. Z czego je wykonać?

W zależności od tego, co jest przyczyną kaszlu i jak bardzo jest on rozwinięty, można zastosować:

  • sól fizjologiczną,
  • środki nawilżające śluzówkę, np. z dodatkiem ektoiny,
  • glikokortykosteroidy obkurczające oskrzela;

Te ostatnie dostępne są wyłącznie na receptę, stosować je można tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Często ich podawanie konieczne jest na suchy kaszel krtaniowy. Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej natomiast są zupełnie bezpieczne, nawilżają śluzówkę i łagodzą podrażnienia.

Reklama

Co na suchy kaszel w ciąży?

Ciąża i karmienie piersią to szczególne sytuacje, w którym wyjątkowo należy dbać o zdrowie, ponieważ możliwości leczenia są wówczas ograniczone. Bardzo wiele leków powoduje skutki niekorzystne dla płodu i w związku z tym nie jest zalecanych dla przyszłych mam.

Wszelkie dolegliwości trzeba więc zwalczać od razu i w miarę możliwości zapobiegać ich rozwojowi. Podobnie jest z kaszlem. Suchy, duszący kaszel to najczęściej początek infekcji, więc lepiej zawczasu łagodzić objawy i wesprzeć pracę układu odpornościowego.

Sięgając w ciąży po farmaceutyczne środki przeciwkaszlowe, najlepiej wybierać te naturalne, np. syrop prawoślazowy. Jednak nawet w tej sytuacji warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

Najbezpieczniej jest ograniczyć się do domowych sposobów, jednak nie zawsze okazują się one wystarczające, a nade wszystko należy zapobiec powstaniu stanu zapalnego i ewentualnej konieczności zastosowania antybiotyków. Dlatego zawsze pojawienie się kaszlu powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.

Co jest dobre na suchy kaszel w ciąży i dla matki karmiącejSpośród domowych sposobów można sięgnąć po:

  • mleko z miodem,
  • herbatę z miodem i imbirem.

Reklama

Co na suchy kaszel dla dorosłych?

Uporczywy suchy kaszel może doskwierać osobom w każdym wieku. Jaki jest dobry syrop dla dorosłego? Powszechnie polecane są: z porostu islandzkiego i prawoślazowy. Otrzymać można też różne tabletki przeciwkaszlowe do połknięcia, które sprawdzają się na noc, jak np. nawilżające do ssania.

Jakie inhalacje natomiast będą pomocne przy kaszlu suchym? Dla dorosłych poleca się wykonywać je z dodatkiem olejków eukaliptusowym, lawendowym, rozmarynowym lub pichtowym oraz z mieszankami ziołowymi zawierającymi rumianek, kwiat lipy, anyż, tymianek czy krwawnik. Inhalacje takie powinny trwać kilkanaście minut. Należy wykonywać je 2/3 razy dziennie.

Duszący suchy kaszel pojawić się może nie tylko podczas przeziębienia czy grypy, ale także podczas przebiegu infekcji covidem-19. Rzadko towarzyszy mu kaszel mokry. Z leków bez recepty czy domowych sposobów pomocne będą już wcześniej wymienione. Stanowić jednak powinny wyłącznie uzupełnienie leczenia po konsultacji z lekarzem.

Reklama

Co na suchy kaszel alergiczny?

Jedną z powszechnych przyczyn suchego kaszlu jest też alergia wziewna. Alergeny wywołują suchy, duszący kaszel zarówno u pacjenta dorosłego jak i dziecka. Co jest na niego najlepsze? Podstawą leczenia uczuleń są leki przeciwhistaminowe, których przyjmowanie i dawkowanie należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Alergiczny kaszel można również łagodzić domowymi sposobami:

  • pić dużo płynów - ok. 3 l dziennie - pozwala to zachować odpowiedni poziom nawilżenia śluzówki, hamuje jej podrażnienie i tym samym niweluje odruch kaszlowy,
  • płukać nos i zatoki solą fizjologiczną – płukanie zatok nie tylko nawilża śluzówkę, ale również pozwala się pozbyć zalegających w nich alergenów z kurzu, sierści zwierząt czy pyłków roślin,
  • płukać i nawilżać jamę ustną,
  • sięgać po domowe środki na kaszel własnej roboty - jak mleko z miodem czy syrop z cebuli, szczególnie przed snem, by zapobiec napadom kaszlu przerywającym sen.

Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oskrzelowej, która jest chorobą nieuleczalną i objawia się dusznościami, problemami z oddychaniem oraz nagłymi atakami duszącego kaszlu. 

Co na suchy uporczywy kaszel u astmatykaPrzy rozwiniętej chorobie domowe sposoby naturalne nie są wystarczające, pojawia się konieczność zażywania specjalistycznych leków doustnych oraz leków do inhalacji, choć tradycyjną terapię można oczywiście wspierać domowymi środkami.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Cegielska-Perun, Postępowanie w kaszlu suchym, www.lekwpolsce.pl [data dostępu: 22.08.22 r.]
  • Przybylski M, Krenke R. Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. W: Wirusologia kliniczna. Wróblew- ska M, Dzieciątkowski T (red.). PZWL, Warszawa 2017
  • Holzinger F, Beck S, Dini L i wsp. The diagnosis and treatment of acute cough in adults. Dtsch Arztebl Int 2014; 111: 356-363.
  • Hay AD, Wilson A, Fahey T, Peters TJ. The duration of acute cough in pre-school children presenting to primary care: a prospective cohort study. Fam Pract 2003; 20: 696-705
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Koklusz
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Chore płuca ze względu na wodę
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Podobne artykuły
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i co pomaga?
Suszony tymianek
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Kobieta mająca świszczący kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!