Co na suchy kaszel – u dziecka i dorosłego. Co pomaga?

Co na suchy kaszel, który męczy, atakuje znienacka, a nocą przerywa spokojny sen? Metod na radzenie sobie z nim jest wiele, zależą od przyczyny dolegliwości oraz stopnia jej zaawansowania. Istnieją leki na kaszel, a także naturalne, domowe sposoby skutecznie przynoszące ulgę.
Kobietę męczy suchy kaszel
źródło:123RF

Spis treści

Co pomaga na suchy kaszel?

Przyczyn suchego kaszlu jest wiele, do najczęściej występujących należą infekcje w rodzaju przeziębienia lub grypy, a szczególnie ich początek. Wraz z rozwojem infekcji kaszel suchy często zamienia się w mokry – oczyszczający drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny. Zanim jednak to się stanie, kaszel jest nieproduktywny – nie towarzyszy mu odkrztuszanie. Zazwyczaj ma on charakter napadowy, bywa duszący, uporczywy, utrudnia swobodne oddychanie.

Kiedy rzeczywiście suchy kaszel zwiastuje początek infekcji dróg oddechowych, można sięgnąć po leki hamujące sam odruch kaszlu. 

Co na suchy kaszel pomaga najlepiej? Środki mające przeważnie postać syropu, na bazie substancji:

 • kodeiny lub
 • dekstrometorfanu.

W niektórych lekach przeciwkaszlowych znajdują się również substancje antyhistaminowe. Należy jednak pamiętać, że:

 • kaszel może mieć zupełnie inne podłoże, czasem – gdy występuje przewlekle – może zwiastować poważne schorzenia, jak astma czy nowotwór umiejscowiony w drogach oddechowych,
 • kaszel pełni funkcję oczyszczającą drogi oddechowe, dlatego może być pomocny.

Biorąc pod uwagę te dwie kwestie,  leków przeciwkaszlowych nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem i ustalenia dokładnej przyczyny kaszlu. Nie można też przyjmować ich zbyt długo, ponieważ mogą uzależniać.

Co na suchy kaszel u dziecka?

U dzieci suchy, męczący kaszel często jest pozostałością po przeziębieniu lub infekcji wirusowej. Mimo, że organizm już zwalczył infekcję, dolegliwość ta może utrzymywać się jeszcze przez wiele dni, a niekiedy nawet kilka tygodni. Jeśli kaszel ma charakter przewlekły, konieczna jest konsultacja z lekarzem celem wykluczenia innych przyczyn.

Co na suchy kaszel dla dziecka, męczący szczególnie w nocy? Rynek oferuje również wiele syropów przeciwkaszlowych dla najmłodszych pacjentów, niemniej jednak istnieją też domowe sposoby, które mogą okazać się skuteczne zarówno na noc jak i w ciągu dnia, a przy tym nie uzależniają i nie powodują skutków ubocznych. 

Są to:

 • syrop z cebuli – posiekaną cebulę zasypuje się cukrem lub zalewa miodem i odstawia, aż puści ona sok,
 • miód – w przypadku duszącego kaszlu suchego najlepiej sprawdzi się miód gryczany lub eukaliptusowy, który można jeść łyżeczką lub rozpuścić w ciepłej wodzie czy herbacie; można też zastosować miód zmieszany z anyżem w proszku, co zwiększa jego skuteczność,
 • mleko z miodem – to mieszanka nawilżająca gardło i przynosząca ukojenie w suchym kaszlu, szczególnie zalecana do spożywania przed snem, by zapobiec napadom w nocy.

Co na suchy kaszel u niemowlaka?

Suchy kaszel może być problemem niezwykle uciążliwym, kiedy dotyka niemowlęta. U najmłodszych pacjentów dolegliwości utrudniające swobodne oddychanie mogą być bardzo groźne, zwłaszcza podczas snu. Dlatego, kiedy pojawia się duszący kaszel, trzeba działa od razu, by zapobiec jego rozwojowi i przywrócić spokojny, miarowy oddech. Jednak co najlepiej stosować na suchy kaszel u niemowlaka? Skuteczną metodą mogą okazać się inhalacje. 

W zależności od tego, co jest przyczyną kaszlu i jak bardzo jest on rozwinięty, można zastosować:

 • sól fizjologiczną,
 • środki nawilżające śluzówkę, np. z dodatkiem ektoiny,
 • glikokortykosteroidy obkurczające oskrzela.

Te ostatnie dostępne są wyłącznie na receptę, stosować je można tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Często ich podawanie konieczne jest na suchy kaszel krtaniowy. Inhalacje z soli fizjologicznej natomiast są zupełnie bezpieczne, nawilżają śluzówkę i łagodzą podrażnienia.

Co na suchy kaszel w ciąży?

Ciąża i karmienie piersią to szczególne sytuacje, w którym wyjątkowo należy dbać o zdrowie, ponieważ możliwości leczenia są wówczas ograniczone. Bardzo wiele leków powoduje skutki niekorzystne dla płodu i w związku z tym nie jest zalecanych dla przyszłych mam. Wszelkie dolegliwości trzeba więc zwalczać od razu i w miarę możliwości zapobiegać ich rozwojowi. Podobnie jest z kaszlem. Suchy, duszący kaszel to najczęściej początek infekcji, więc lepiej zawczasu łagodzić objawy i wesprzeć pracę układu odpornościowego.

Sięgając w ciąży po farmaceutyczne środki przeciwkaszlowe, najlepiej wybierać te naturalne, np. syrop prawoślazowy. Jednak nawet w tej sytuacji warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Najbezpieczniej jest ograniczyć się do domowych sposobów, jednak nie zawsze okazują się one wystarczające, a nade wszystko należy zapobiec powstaniu stanu zapalnego i ewentualnej konieczności zastosowania antybiotyków. Dlatego zawsze pojawienie się kaszlu powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.

Co jest dobre na suchy kaszel w ciąży i dla matki karmiącej? Spośród domowych sposobów można sięgnąć po:

 • mleko z miodem,
 • herbatę z miodem i imbirem.

Co na suchy kaszel alergiczny?

Jedną z powszechnych przyczyn suchego kaszlu jest też alergia wziewna. Alergeny wywołują suchy, duszący kaszel zarówno u pacjenta dorosłego jak i dziecka. Co jest na niego najlepsze? Podstawą leczenia uczuleń są leki przeciwhistaminowe, których przyjmowanie i dawkowanie należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Alergiczny kaszel można również łagodzić domowymi sposobami:

 • pić dużo płynów – ok. 3 l dziennie – pozwala to zachować odpowiedni poziom nawilżenia śluzówki, hamuje jej podrażnienie i tym samym niweluje odruch kaszlowy,
 • płukać nos i zatoki solą fizjologiczną – płukanie zatok nie tylko nawilża śluzówkę, ale również pozwala się pozbyć zalegających w nich alergenów z kurzu, sierści zwierząt czy pyłków roślin,
 • płukać i nawilżać jamę ustną,
 • sięgać po domowe środki na kaszel własnej roboty, jak mleko z miodem czy syrop z cebuli, szczególnie przed snem, by zapobiec napadom kaszlu przerywającym sen.

Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oskrzelowej, która jest chorobą nieuleczalną i objawia się dusznościami, problemami z oddychaniem oraz nagłymi atakami duszącego kaszlu. 

Co na suchy kaszel u astmatyka? Przy rozwiniętej chorobie domowe sposoby naturalne nie są wystarczające, pojawia się konieczność zażywania specjalistycznych leków doustnych oraz leków do inhalacji, choć tradycyjną terapię można oczywiście wspierać domowymi środkami.

Czytaj też:

Bibliografia

 • K. Cegielska-Perun, Postępowanie w kaszlu suchym, www.lekwpolsce.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!