Korona porcelanowa: cena, trwałość i kolor. Jak wygląda?

Porcelanowa korona zęba to jedna z metod uzupełniania częściowych lub całościowych ubytków w uzębieniu. Jest metodą dość kosztowną, ale daje bardzo zadowalające efekty – jest trwała, wygląda bardzo naturalnie i daje uczucie własnych zębów, zapewniając wysoki komfort użytkowania.
Wizualizacja korony porcelanowej
źródło:123RF

Spis treści

Jak wygląda korona porcelanowa?

Korona protetyczna to uzupełnienie twardych tkanek zęba o charakterze stałym. Może zastępować cały ząb lub tylko jego część. Kiedy ząb zostaje trwale przebarwiony lub ukruszony na skutek próchnicy czy mechanicznego uszkodzenia, koronę taką zakłada się na pozostałą część zęba własnego pacjenta. W przypadku całkowitej utraty zęba, koronę mocuje się na implancie, czyli tzw. sztucznym korzeniu. 

W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest ów implant, korony porcelanowe dzieli się na dwa główne rodzaje:

  • korona porcelanowa na metalu – na podbudowie metalowej (głównie na tytanie), jej zalety to: trwałość, duża elastyczność i odporność na pękanie; z drugiej strony jednak użyte do jej wykonania stopy metali mogą wywoływać reakcje alergiczne lub powodować przebarwienia, szczególnie tuż przy dziąsłach,
  • korona porcelanowa na cyrkonie (pełnoceramiczna) – na podbudowie z tlenku cyrkonu, czyli materiału ceramicznego, daje najwyższy komfort użytkowania, a przy tym wygląda bardzo naturalnie i nie powoduje przebarwień ani reakcji uczuleniowych, ponadto jest bardzo trwała, odporna na pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne.

Cena korony porcelanowej

Ile kosztuje korona porcelanowa? To jedna z najdroższych metod uzupełniania ubytków w uzębieniu. Ile kosztuje? Ceny koron są dość zróżnicowane, a zależą przede wszystkim od materiału użytego do wykonania podbudowy. Korona porcelanowa na metalu jest tańsza – kosztuje od ok. 500 do 2000 zł, w zależności od tego, jakie materiały (np. stopy metali) i jakie technologie użyte są do jej wykonania. 

Za koronę na cyrkonie trzeba zapłacić więcej – od 1000 do 2500 zł, jednak biorąc pod uwagę jej trwałość oraz estetykę, trzeba przyznać, że jest to wysoka cena za bardzo wysoką jakość. Dziś jest to najbardziej zaawansowana metoda wykonywania sztucznych zębów, które gołym okiem są zresztą nie do odróżnienia od zębów naturalnych.

Jednak cena samej korony to nie zawsze pełny koszt uzupełnienia ubytku. Zawsze przed jej założeniem konieczna jest konsultacja stomatologiczna, niekiedy trzeba zrobić odpowiednie badania (np. zdjęcia radiologiczne) lub poddać się zabiegom wstępnym (np. zabiegowi odbudowy dziąseł).

Trwałość korony porcelanowej

Ponieważ korony porcelanowe są drogą metodą uzupełniania ubytków zębowych, pacjenci często pytają o ich trwałość. Ile lat wytrzymują? Wykonany tą techniką sztuczny ząb – zarówno ten wykonany na metalu jak i na cyrkonie – może służyć pacjentowi nawet 20 lat, bez uszkodzeń, przebarwień i innych problemów. 

Materiały użyte do jego zrobienia są całkowicie przyjazne otaczającym go tkankom (szczególnie, jeśli korona wykonana jest na podbudowie z cyrkonu), nie wchodząc z nimi w żadne reakcje, nie powodując podrażnień ani alergii. Oznacza to, że ząb taki może latami być przymocowany do dziąsła, w żaden sposób nie szkodząc pacjentowi. Ponadto, sama korona odporna jest na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Nosząc ją, można gryźć wszelkie produkty możliwe do pogryzienia zębami własnymi.

Niektórzy pacjenci pytają, czy korony porcelanowe ciemnieją. Opinie lekarzy oraz pacjentów są zgodne – przy zwyczajnym ich użytkowaniu i odpowiedniej pielęgnacji codziennej, nie powinna nastąpić żadna zmiana koloru. 

Barwę zakładanych koron dobiera się do barwy zębów naturalnych przy pomocy wzornika kolorów, by wyglądały one naturalnie. Niekiedy zdarza się, że z czasem zmianie ulega odcień zębów własnych pacjenta i wówczas koronka zaczyna się od nich odznaczać. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi, czy lepiej będzie wymienić koronę czy np. przeprowadzić wybielanie zębów.

Jak dbać o korony porcelanowe?

To, jak długo korona porcelanowa wygląda estetycznie, zależy w dużej mierze od jej codziennej pielęgnacji. Jak o nią dbać, by przez wiele lat cieszyć się jej dobrym wyglądem? Otóż tak samo, jak o zęby własne. To kolejna nieoceniona zaleta koron porcelanowych i ich przewaga nad innymi rozwiązaniami, np. protezami ruchomymi. 

Ponieważ są one na stałe umocowane w dziąsłach, pielęgnuje się je w ramach codziennej higieny jamy ustnej, a więc przede wszystkim podczas tradycyjnego szczotkowania zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych:

  • nitkowania,
  • wypłukiwania resztek pokarmowych przy pomocy irygatora,
  • płukania jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami.

Systematyczna dbałość o zachowanie higieny jamy ustnej jest w zupełności wystarczająca, by korona porcelanowa służyła długo i nie sprawiała problemów, inaczej niż w przypadku protez ruchomych, do których konieczne jest używanie odpowiednich środków.

Oprócz codziennej pielęgnacji nie można jednak zapomnieć o profilaktycznych wizytach u stomatologa celem kontrolowania kondycji całego uzębienia.

Potencjalne problemy z koroną porcelanową

Niektórzy pacjenci stojący przed wyborem rodzaju uzupełnienia braków w uzębieniu wyrażają wątpliwości, czy rzeczywiście uzupełnienie stałe jest najlepszym rozwiązaniem. Pytają, co robić, kiedy korona okaże się źle dopasowana lub ząb pod nią zacznie boleć?

Oczywiście potencjalnie problemy z koroną mogą się pojawić, jednak statystycznie jest ona rozwiązaniem najbezpieczniejszym i najrzadziej powodującym jakiekolwiek problemy w jamie ustnej. 

Co jednak może się przydarzyć?

  • Korona porcelanowa jest źle dopasowana, a po jej założeniu pojawia się dyskomfort zgryzowy, którego nie było przed założeniem. Czy można ją szlifować? Jeśli chodzi o gotową, zacementowaną koronkę, większa ingerencja jak piłowanie czy głębokie szlifowanie nie jest możliwa. Dopasowanie odbywa się na etapie przygotowań uzupełnienia (w tym celu niekiedy np. zakłada się ją wstępnie na tymczasowy cement do koron porcelanowych). Bardzo rzadko jednak zdarza się, że założona korona nie pasuje idealnie.
  • Ból zęba pod koroną porcelanową. Może pojawić się, kiedy korona założona jest na własny ząb pacjenta. Wówczas konieczna jest wizyta u stomatologa, który podejmie decyzję, czy ubytek powodujący ból można wyleczyć bez ściągania korony, czy też jest ono niezbędne.
  • Wyszczerbiona lub ukruszona korona porcelanowa. Jeśli na skutek mechanicznego uszkodzenia w koronie pojawia się ubytek, można go naprawić bez zdejmowania całości. W zależności od wielkości ubytku lekarz zaleca odpowiednią formę naprawy.
  • Korona porcelanowa wypadła całkowicie. Częściej zdarza się to w sytuacji, kiedy wypełnienie zostało założone na ząb własny, który z czasem ukruszył się lub mocowanie zostało osłabione z innej przyczyny. Wówczas najczęściej zaleca się uzupełnienie lub wzmocnienie zęba i założenie nowej korony.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij