Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Masz koszmary senne? To może być wczesny objaw groźnej choroby autoimmunologicznej

Nocne koszmary mogą być wczesnym objawem chorób autoimmunologicznych - tak uważają naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i King's College London. Wyniki badań poświęconych tej niezwykłej relacji zostały właśnie opublikowane na łamach „eClinicalMedicine”.
Mężczyzna z chorobą autoimmunologiczną siedzi na łóżku, ponieważ ma koszmary senne
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Koszmary senne mogą być pierwszym objawem nadchodzącego zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.
  • Brytyjscy uczeni wykazali, że 3 na 5 pacjentów cierpiących na toczeń, przed zaostrzeniem objawów ma przerażające sny.
  • Z powodu objawów psychotycznych, chorzy na toczeń często są błędnie diagnozowani i leczeni.
Spis treści

Choroby autoimmunologiczne są niezwykle szeroką i zróżnicowaną grupą schorzeń, których wspólny mianownik stanowi agresja układu odpornościowego względem zdrowych tkanek organizmu. Przyczyną zaburzeń jest utrata zdolności do prawidłowej identyfikacji antygenów własnych i obcych.

Do problemów zdrowotnych występujących na tym właśnie podłożu zalicza się między innymi reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), cukrzycę typu 1, łuszczycę, choroby Hashimoto, Leśniowskiego-Crohna oraz Gravesa i Basedowa, wrzodziejące zapalenie jelit, łysienie plackowate, stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty układowy i wiele innych - łącznie około 80.

Przyczyny oraz objawy chorób autoimmunologicznych są bardzo różne i jest to jeden z czynników utrudniających ich profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie. Trwające od lat badania przyniosły odpowiedzi na wiele pytań, lecz wciąż nie na wszystkie.

Reklama

Przełomowe badanie wskazuje: koszmary senne wczesnym objawem tocznia

Kolejnym przełomem, który przynosi garść zaskakujących wniosków, jest odkrycie poczynione przez brytyjskich uczonych z Uniwersytetu Cambridge i King's College London. Prowadzone przez nich badania wykazały, że wczesnym zwiastunem zaostrzenia niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty układowy (SLE), mogą być powtarzające się koszmary senne, a także halucynacje występujące na jawie.

W ankietowym badaniu udział wzięło 676 osób chorych na toczeń i 400 klinicystów. Dodatkowo przeprowadzono bardziej szczegółowe wywiady z 69 pacjentami cierpiącymi na schorzenia autoimmunologiczne, w tym SLE oraz 50 lekarzami. Naukowcy zapytali między innymi o czas wystąpienia 29 objawów neurologicznych i psychicznych takich, jak depresja, problemy ze snem, halucynacje i utrata równowagi. Badaczy interesowała też kolejność występowania symptomów w okresie zaostrzenia choroby.

Jednym z częściej zgłaszanych objawów były zaburzenia snu, najczęściej przyjmujące postać żywych, nawracających i regularnych koszmarów, w których treści przewijały się wątki ataku, uwięzienia, zmiażdżenia czy upadku. Problemy tego typu występowały u trzech na pięciu pacjentów, z czego około 30 procent zgłosiło, iż symptomy te pojawiły się ponad rok przed zaostrzeniem choroby toczniowej. Dodatkowo co czwarta badana osoba powiedziała o halucynacjach i zwidach, przy czym te manifestowały się zwykle dopiero po diagnozie.

Reklama

Pacjent chory na toczeń: czuję się, jak Alicja w Krainie Czarów

Naukowcy przywołali kilka dramatycznych relacji, którymi podzieli się chorzy na toczeń. Przykładowo pewien Irlandczyk opisywał swoje koszmary w następujący sposób: „Były tam przerażające sceny: morderstwa, zdzieranie skóry z ludzi”. Z kolei pacjent z Anglii, mówiąc o zaburzeniach występujących po przebudzeniu mówił: „Czuję się zdezorientowany, czuję się jak Alicja w Krainie Czarów”.

Autorzy badania podkreślają, że lekarze na ogół nie mają pojęcia, iż tego typu problemy w ogóle mogą mieć związek z chorobami autoimmunologicznymi. Przyznała to większość medyków biorących udział w badaniu. Naukowcy zachęcają zatem do tego, by aspekt ten brać pod uwagę w czasie wywiadów lekarskich, wpisując w swoisty „system wczesnego ostrzegania”.

Przez wiele lat omawiałem koszmary z moimi pacjentami chorymi na toczeń i podejrzewałem, że może istnieć związek z aktywnością chorobową. Przeprowadzone badanie dostarcza dowodów potwierdzających te przypuszczenia, dlatego zdecydowanie zachęcamy lekarzy, aby zadawali pytania o koszmarne sny i inne objawy neuropsychiatryczne uważane za niezwykłe, ale w rzeczywistości bardzo częste w przypadku układowej autoimmunizacji. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe będzie wcześniejsze przewidywanie nadchodzącego zaostrzenia choroby - mówi profesor David D’Cruz z Kings College London.

Pacjenci cierpiący na toczeń leczeni z powodu chorób psychicznych

Odkrycie to jest istotne także z innego powodu. Okazuje się, że wiele osób cierpiących na toczeń jest na podstawie objawów psychotycznych błędnie diagnozowanych, a nawet hospitalizowanych. Taką właśnie historię przytoczyła jedna z pacjentek ze Szkocji: „W wieku 18 lat zdiagnozowano u mnie zaburzenie osobowości typu borderline, a dopiero 6 miesięcy później - w wieku 19 lat - toczeń”.

Z kolei szkocka pielęgniarka stwierdziła: „Widziałam wiele osób, które przyjmowano do szpitala z powodu psychozy i leczono na to właśnie zaburzenie, dopóki ktoś nie powiedział: oh, to może być toczeń. Zwykle trwało to wiele miesięcy. Przez ten czas pacjenci niepotrzebnie przyjmowali leki przeciwpsychotyczne”.

Podsumowując wyniki przełomowego działania, uczestniczący w nim prof. Guy Leschziner ze szpitala Guys’ and St Thomas’ powiedział:

Od dawna zdajemy sobie sprawę, że zmiany w snach mogą oznaczać zmiany w zdrowiu fizycznym, neurologicznym i psychicznym, a czasami mogą być wczesnymi wskaźnikami choroby. Jest to jednak pierwszy dowód na to, że koszmary senne mogą pomóc w monitorowaniu tak poważnej choroby autoimmunologicznej, jak toczeń, stanowiąc istotną wskazówkę zarówno dla pacjentów, jak też lekarzy.

Czytaj również

Bibliografia

  • “I feel like I'm Alice in Wonderland”: why nightmares and 'daymares' could be early warning signs of autoimmune disease, https://www.kcl.ac.uk/news/nightmares-and-daymares-could-be-early-warning-signs-of-autoimmune-disease, [data dostępu: 06.06.2024].
  • Nightmares, 'daymares' could be tell-tale signs of autoimmune disease, https://www.medicalnewstoday.com/articles/nightmares-daymares-could-be-tell-tale-signs-of-autoimmune-disease, [data dostępu: 06.06.2024].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Masz koszmary senne? To może być wczesny objaw groźnej choroby autoimmunologicznej
Mężczyzna z chorobą autoimmunologiczną siedzi na łóżku, ponieważ ma koszmary senne
Chcą zakazu palenia na balkonach. Ministerstwo zdrowia mówi o… wolności
Kobieca ręka trzyma w ręku papierosa i opiera się o balustradę wbrew zakazowi palenia na balkonie
Podobne artykuły
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Pacjent podczas radioterapii
Może ratować życie chorych na raka. Rekordowa liczba pacjentów w 2023 roku
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda