Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Zagadkowa choroba szerzy się w Korei Północnej. Dotyczy głównie dzieci

W połowie marca wśród mieszkańców prowincji Ryanggang w Korei Północnej odnotowano pierwsze przypadki tajemniczej choroby, która rozprzestrzenia się wśród dzieci. Niestety są już pierwsze ofiary śmiertelne. W szkołach zostały odwołane zajęcia oraz wydane zalecenia przez władze.
Tajemnicza choroba w Korei Północnej
Źródło: 123RF
W skrócie
  • W Korei Północnej szerzy się tajemnicza choroba, która rozprzestrzenia się wśród dzieci. Odnotowano już 5 zgonów.
  • Podejrzewa się, że przyczyną infekcji może być mykoplazma - groźna bakteria odporna na antybiotyki.
  • Władze Korei Północnej zamknęły szkoły, zalecając rodzinom obserwacje dzieci.
Spis treści

Pierwsze informacje na temat niepokojącej infekcji w Korei Północnej, na którą zapadają przede wszystkim dzieci, pojawiły się w połowie marca i dotyczyły początkowo jednego regionu. Niestety sytuacja w krótkim czasie uległa zmianie, ponieważ choroba zaczęła szybko się rozprzestrzeniać. Chore dzieci gorączkowały i miały przekrwione oczy.

Reklama

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Niestety, w chwili obecnej niewiele wiadomo jeszcze o tajemniczej chorobie oraz jej przyczynie. Jedyne znane objawy to gorączka i przekrwione oczy. Dotychczas odnotowano 5 przypadków śmiertelnych.

„Zgony nastąpiły u dzieci, których układ odpornościowy został zniszczony w wyniku niedożywienia w ostatnich latach” - donosi “Daily NK”

Grupą najbardziej zagrożoną są najsłabsze dzieci, czyli te niedożywione. Problem dostępu do jedzenia, leków oraz opieki medycznej to powszechne zjawisko w Korei Północnej i dotyczy przede wszystkim wiejskich rodzin. W takich warunkach choroby szybko się rozprzestrzeniają.

Reklama

Czy Korea Północna jest przygotowana na epidemię?

Według doniesień mediów, urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia Publicznego Korei Północnej kontrolują prowincję objętą stanem nadzwyczajnej kwarantanny. Sprawdzają, czy szpitale mają wystarczającą ilość zapasów artykułów, takich jak maseczki ochronne i lekarstwa. Jak podaje "Daily NK" urzędnicy odwiedzili szpitale oraz placówki medyczne w mieście Hyesan, aby upewnić się, że są przygotowane na wypadek epidemii.

Oficjalne wiadomości medialne nie pokrywają się jednak z tymi, które można uzyskać z innego źródła. 2 kwietnia niezależna rozgłośnia radiowa RFA (Radio Free Asia) stworzona i finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych opublikowała  szokujące doniesienia.

Według informacji, jakie udało się uzyskać RFA od jednego z mieszkańców prowincji, w Korei Północnej ma miejsce proceder handlu lekami dostarczonymi do tego kraju przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

„Leki ONZ są tak drogie, że zwykli mieszkańcy nawet nie potrafią myśleć o ich kupnie” - powiedział w rozmowie RAF jeden z mieszkańców. „Nawet jeśli twoje dziecko ma wysoką gorączkę i jest chore, nie możesz kupić leków ONZ w aptece.”

Według źródła zastrzyk kosztuje 15 000 wonów (1,76 USD), a to ogromna suma dla przeciętnego mieszkańca.

Podejrzewa się, że przyczyną tajemniczej choroby może być mykoplasma, która jest podobna do koronawirusa i jest też bardzo niebezpieczna dla dzieci.

Reklama

Lockdown na prowincji Ryanggang

Choroba, która początkowo obejmowała swoim zasięgiem tylko jedną prowincję, zaczęła rozprzestrzeniać się na sąsiednie hrabstwa i miasta. Władze prowincji wydały komunikat o zawieszeniu zajęć w szkołach podstawowych na dziesięć dni, (od 11 do 21 marca). Coroczna tradycja renowacji szkoły, która powinna być wykonywana w tym czasie przez uczniów i rodziców została odwołana.

Ponadto zalecono rodzicom obserwowanie swoich dzieci, które miały pozostać w domu w tym czasie. 29 marca władze zdecydowały o przedłużeniu zamknięcia placówek.

Kwarantanna, która początkowo miała potrwać tylko 10 dni, została przedłużona do kwietnia. Prowincja zamknęła wszystkie przedszkola i szkoły. Na ten moment nie ma informacji o tym, kiedy dzieci będą mogły wrócić do placówek.

Czytaj również

Bibliografia

  • DAILY NK, Unknown disease spreads in Yanggang Province, prompting school closures https://www.dailynk.com/english/unknown-disease-spreads-yanggang-province-prompting-school-closures/ [dostęp: 09.04.2024].
  • Radio Free Asia, Schools in North Korean province remain closed amid respiratory outbreak, https://www.rfa.org/english/news/korea/illness-04022024183042.html [dostęp: 10.04.2024.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
ChatGPT nie zdał polskiego egzaminu z chorób wewnętrznych. Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy
Sztuczna inteligencja wykorzystywana w medycynie
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Półka z napojami procentowymi symbolizująca zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Nowy pomysł rządu dzieli Polaków
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!