Krwawnik to bylina z rodziny astrowatych. Często upiększa przydomowe ogródki, ale niektóre jej odmiany mogą być stosowane dla zdrowia.
Reklama
Krwawnik pospolity
Ziele krwawnika pospolitego zawiera m.in.:
- seskwiterpeny (olejki)
- flawonoidy
- żywice
- kwas salicylowy
- sole mineralne
- magnez
- cynk
Krwawnik - działanie
Zawarte w krwawniku pospolitym seskwiterpeny mają działanie przeciwzapalne, podobnie jak flawonoidy. Te drugie to istotny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz, zwalczający groźne dla zdrowia wolne rodniki. Z tego powodu flawonoidy są składnikiem wielu kosmetyków, gdyż opóźniają procesy starzenia komórek.
Według niektórych badań te związki chemiczne mają działanie antynowotworowe - mogą hamować rozwój nowotworu płuc, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i piersi.
Reklama
Krwawnik - zioło na trądzik
- Flawonoidy zatrzymują w organizmie witaminę C, a więc wpływają na układ odpornościowy i pozwalają szybciej usunąć toksyny.
- Żywice zawarte w krwawniku pospolitym mają właściwości antyseptyczne i ściągające. Polecany jest osobom, które mają trądzik i tłustą cerę. Roślina ta działa też przeciwkrwotocznie i rozkurczowo. Podobne właściwości przypisuje się krwawnikowi kichawcowi.
Krwawnik wiązówkowaty
Krwawnik wiązówkowaty (inaczej krwawnik talerzowaty) o dużych, żółtych pąkach, to popularna ozdoba ogrodu. Odmiana ta nie ma jednak znaczących właściwości leczniczych.
Reklama
Krwawnik - zastosowanie
Wywary z krwawnika można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można go stosować na:
- hemoroidy,
- wrzody żołądka i jelit,
- przy bólach jelit i dróg moczowych.
- krwawnik pobudza wątrobę i woreczek żółciowy, zapobiegając tworzeniu się kamieni nerkach.
Reklama
Krwawnik na okres
Krwawnik powinien znaleźć się w apteczce lekarskiej pań, które cierpią z powodu bolesnych lub/i nieregularnych miesiączek. Z kolei osoby cierpiące na migreny wywołane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi powinny pić gorącą herbatę z krwawnika.
Reklama
Krwawnik - herbata
Napar z krwawnika kupić można w aptece. Łyżeczkę ziela zalewamy wrzącą wodą i parzymy przez około kwadrans. Przecedzony wywar pijemy dwa razy dziennie.
Krwawnik - działanie uboczne
Stosowanie ziele krwawnika może dać skutki uboczne. Z ostrożnością powinni stosować go alergicy, gdyż może wywołać wysypkę skórną.
Krwawnika nie powinno się podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Maseczka z krwawnika lekarskiego
Z krwawnika lekarskiego możemy zrobić maseczkę. Potrzebujemy do tego jedynie kilka łyżek suszonego ziela oraz wrzątek. Krwawnik należy zalać niewielką ilością wody - do uzyskania papki (zbyt duża ilość wody rozrzedzi maseczkę, przez co będzie ona spływać z twarzy). Następnie należy odczekać kilka minut, aby maseczka nieco ostygła. Lekko ciepłą masę nakładamy na twarz i trzymamy około 15 minut.