NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Dziurawiec zwyczajny - lek doskonały

Surowiec zielarski dziurawca wzmacnia odporność, działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto ma właściwości uspokajające, ściągające, moczopędne, żółciopędne oraz rozkurczowe. Wodne wyciągi z dziurawca poprawiają i regulują trawienie oraz pobudzają do regeneracji komórki nerwowe.
Spis treści

Surowcem zielarskim dziurawca jest ziele (Herba Hyperici). W celach leczniczych szczególnie cenne są dobrze ulistnione i świeżo rozkwitnięte górne części łodyg. Przyjemny i charakterystyczny zapach dziurawiec zawdzięcza obecności olejków eterycznych. Znajdują się one w liściach, w widocznych pod światło dziurkach, które są zbiorniczkami olejków. Natomiast po zgnieceniu żółtych kwiatów dziurawca zwyczajnego wypływa z nich krwistoczerwony sok, który zawiera czerwony barwnik (hiperycynę). Poza wymienionymi substancjami, ziele dziurawca zawiera związki biologicznie czynne: flawonoidy (m.in. kwercetynę i hiperozyd), garbniki katechinowe, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, fitosterole, cholinę, pektyny, żywice, sole mineralne i witaminę C. Surowiec zielarski pozyskuje się ze środowisk naturalnych lub specjalnych upraw.

Wyciąg z dziurawca

Wodne wyciągi z suszonego ziela dziurawca zwyczajnego mogą być stosowane w leczeniu różnych chorób układu pokarmowego, ponieważ mają działanie przeciwzapalne oraz ściągające na błonę śluzową. Ponadto uszczelniają ściany drobnych naczyń krwionośnych, dzięki czemu hamują drobne krwawienia. Flawonoidy zawarte w surowcu zielarskim dziurawca pobudzają wydzielanie żółci oraz działają rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych. Działania te stymulują produkcję i przepływ żółci do dwunastnicy. Wszystkie te właściwości wywierają korzystny wpływ na stan przewodu pokarmowego w przypadku biegunek, stanów zapalnych oraz nieżytowych. Ponadto zapobiegają formowaniu się kamieni żółciowych w pęcherzyku, ponieważ przeciwdziałają zastojowi żółci.

Hiperozyd, który zawarty jest w wyciągu z dziurawca zwyczajnego, ma działanie moczopędne. Związek ten zwiększa ilość wydalanego moczu w ciągu doby nawet o 30%. Ze względu na te właściwości, wyciągi z dziurawca szczególnie polecane są w chorobach, takich jak skaza moczanowa lub kamica nerkowa, ponieważ oczyszczają organizm z nagromadzonych, szkodliwych produktów przemiany materii.

Na co pomaga dziurawiec

Uspokajające działanie olejku eterycznego polecane jest osobom, które mają depresję lub cierpią na bezsenność. Przeciwbakteryjne, ściągające i odkażające właściwości garbników zawartych w zielu dziurawca zwyczajnego są szczególnie pomocne w leczeniu różnych schorzeń skórnych, takich jak trudno gojące się rany, odmrożenia czy oparzenia. Preparaty zawierające tę roślinę polecane są również do stosowania przy hemoroidach, owrzodzeniach i bielactwie nabytym.

Podczas kuracji preparatami zawierającymi dziurawca zwyczajnego, należy unikać promieni słonecznych. Zwiększona wrażliwość skóry na słońce może doprowadzić do zaczerwienienia, a w ostateczności do poparzeń. Ponadto bezpośredni kontakt z żywą rośliną może wywołać podrażnienia, a nawet stan zapalny skóry. Preparaty zawierające dziurawca zwyczajnego niewskazane są dla osób cierpiących na poważnie uszkodzenie nerek i wątroby.

Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Przeczytaj artykuł
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Przeczytaj artykuł
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Podobne artykuły
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Syrop z pędów sosny - właściwości, przepis. Jak go zrobić?
Żywność koszerna - co to znaczy i jakie są zasady koszerności?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama