Pompa insulinowa - kiedy jest potrzebna? Jak działa?

Pompa insulinowa to urządzenie, które umożliwia osobie chorej na cukrzycę stałe podawanie insuliny. Ile kosztuje pompa insulinowa i kiedy warto się na nią zdecydować?
Kobieta z podłączoną pompą insulinową
Źródło:123RF
Spis treści

Co to jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to urządzenie, które znacznie ułatwia kontrolę leczenia cukrzycy, dzięki czemu ułatwia pacjentom funkcjonowanie z tą chorobą. Za jej pomocą insulina jest podawana diabetykowi stale, a nie doraźnie, tak jak m.in. w przypadku popularnych penów. Oczywiście nie zwalnia to cukrzyka z kontrolowania swojego stanu zdrowia, w wielu przypadkach poprawia jednak jakość życia chorego. 

W leczeniu cukrzycy typu 1. insulina musi być bowiem podawana w formie zastrzyków, a chory musi sprawdzać poziom insuliny poprzez użycie glukometru. Pompa insulinowa - dzięki temu, że podaje pacjentowi hormon ciągle - zmniejsza częstotliwość tego rodzaju kontroli. Jest to coraz częściej wykorzystywana forma podawania insuliny w terapii cukrzycy typu 1.

Jak działa pompa insulinowa?

Ujmując rzecz najprościej i najbardziej obrazowo, pompa insulinowa naśladuje pracę zdrowej trzustki. Przez całą dobę podaje ona bowiem pacjentowi niewielkie ilości insuliny, zaspokajając podstawowe zapotrzebowanie organizmu na ten hormon. Ze względu na to, iż przed posiłkami należy przyjąć dodatkową dawkę, w urządzeniu programuje się tak zwany bolus, którego wielkość jest uzależniona od rodzaju i ilości spożywanej potrawy. Podaje się go również w przypadku konieczności korekty hiperglikemii. 

Poprzez pompę podaje się jeden rodzaj insuliny. Zwykle jest to analog szybkodziałający. Urządzenia są wyposażone w wyświetlacze, które ułatwiają ustawienie określonych parametrów oraz komunikację z użytkownikiem. Pacjent może na nim zobaczyć m.in. kiedy podany został ostatni bolus. W przypadku rozładowanej baterii, zatkania pompy czy kończącego się zapasu insuliny, urządzenie generuje alarm w postaci sygnałów dźwiękowych lub wibracji.

Jak wygląda pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie wyglądem przypominające pager. Składa się ono z zasilanego na baterie silnika, który umożliwia tłoczenie insuliny, mikroprocesora pozwalającego zaprogramować pompę zgodnie z zapotrzebowaniem chorego oraz pojemnika na insulinę. 

Pompę z pacjentem łączy tak zwany zestaw infuzyjny, czyli dren, przez który płynie hormon oraz kaniula, czyli igła umieszczona na stałe w tkance podskórnej diabetyka. Należy wymieniać ją co 3 dni, przy czym wkłucia można robić na:

  • brzuchu, 
  • pośladkach, 
  • ramionach,
  • udach 

- tam, gdzie jest nam najwygodniej. Kwestia wygody jest często poruszana przy temacie pompy insulinowej, bo choć urządzenie jest nieduże, każdy musi znaleźć swój sposób na jego komfortowe noszenie. Popularnym sposobem jest doczepianie jej do paska od spodni poprzez specjalny uchwyt. Wielu diabetyków nosi ją po prostu w kieszeni, a kobiety czasem przypinają ją do biustonosza. Opcji jest wiele - najważniejsze, to znaleźć najlepszą dla siebie.

Pompa insulinowa a refundacja

W Polsce refundacja pompy insulinowejprzysługuje chorym na cukrzycę typu 1., którzy nie przekroczyli 26. roku życia. Osoby kwalifikujące się do refundacji i chcące z niej skorzystać powinny zgłosić się do odpowiedniego ośrodka, który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (listę placówek można znaleźć na stronie internetowej NFZ). 

Następnie pacjenta czeka rozmowa z diabetologiem, a potem oczekiwanie na decyzję. Chorzy, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia mogą również ubiegać się o pełną refundację zestawu infuzyjnego do pompy. W takiej sytuacji jedynym wydatkiem, jaki ponosi pacjent jest koszt samej insuliny. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości wybrania modelu pompy i czas oczekiwania na urządzenie, który w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilkanaście miesięcy.

Pompa insulinowa - cena

Starszym pacjentom przysługuje jedynie częściowa refundacja zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej - pompę niestety muszą oni sfinansować sobie sami. Ile kosztuje pompa insulinowa?zależy od producenta i konkretnego modelu. Te najbardziej podstawowe to wydatek rzędu 4000-9000 zł. Bardziej zaawansowane urządzenia, z funkcją ciągłego monitoringu glikemii to już koszt 12 000-15 000 zł. 

Niektóre pompy są w stanie „przewidzieć” hipoglikemię i powstrzymać wówczas podawanie insuliny. Tak zaawansowany technicznie sprzęt może kosztować nawet 18 000 zł. Producenci pomp insulinowych zwykle umożliwiają zakup urządzenia w systemie ratalnym. Niektórzy dają rabat swoim stałym klientom. Pompę należy wymieniać średnio co 6-8 lat. Jeśli kolejną będziemy chcieli kupić od tego samego sprzedawcy, istnieje szansa na otrzymanie zniżki.

Pompa insulinowa dla dzieci

Wśród wskazań do korzystania z pompy insulinowej wymienia się m.in. brak kontroli cukrzycy i jej chwiejny przebieg. Z urządzenia często korzystają również dzieci. Sprzęt skonstruowany specjalnie dla nich często posiada funkcję blokady dziecięcej, która wyłącza działanie przycisków pompy, aby maluch nie mógł przypadkowo zmienić ustawień sprzętu i podawania insuliny. 

Często w zestawie znajduje się również pilot, który umożliwia zdalne sterowanie pompą przez rodziców. Dobrze, by dziecko nosiło ze sobą urządzenie w sposób, który nie będzie ograniczał jego ruchów chociażby podczas zabawy. Doskonale sprawdzą się tutaj specjalne szelki, dzięki którym maluch będzie mógł nosić pompę insulinową na plecach. Dobrym rozwiązaniem jest także saszetka na pasku, którą umieszcza się w talii.

Bibliografia

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_insulinowa
  • „Insulinoterapia”, Lek. M. Siomkajło, Dr n. med. J. Kuliczkowska-Płaksej
  • „Nowe technologie w dozowaniu insuliny i monitorowaniu glikemii”, T. Benbenek-Klupa, T. Klupa
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie zioła na obniżenie cukru warto stosować?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus a cukrzyca. Czy SARS-CoV-2 zagraża diabetykom?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie zioła na obniżenie cukru warto stosować?
Koronawirus a cukrzyca. Czy SARS-CoV-2 zagraża diabetykom?
Poziom cukru - jaka jest prawidłowa norma cukru we krwi?
Niski poziom glukozy groźny dla noworodka

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama