Najzdrowsze miejsce w internecie

Leki na gorączkę. Jakie wybrać?

Tabletki, miękkie kapsułki, czopki, syropy – preparatów na gorączkę znajdziemy w aptece bardzo wiele. Choć różnią się nazwami handlowymi zawierają dwa głównej zbijające temperaturę leki: paracetamol i ibuprofen. Coraz więcej jest też farmaceutyków wykorzystujących napotne i przeciwzapalne właściwości ziół. Wybór jest tak duży, że czasem nie wiadomo co na gorączkę wybrać.
Miód i rumianek w szklance
Źródło: 123RF
Spis treści

Dreszcze, drżenie mięśni, osłabienie, zimny pot oblewający ciało, czasem dreszcze – tak objawia się gorączka. Choć mobilizuje ona nasz układ odpornościowy do walki z wirusami i bakteriami, to jednak zbyt wysoka gorączka stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego.

Najbardziej wrażliwy na wysoką temperaturę jest nasz mózg, gdy termometr pokazuje 41 stopni Celsjusza, może dojść do nieodwracalnych zmian w jego strukturze. Gdy wzrośnie jeszcze zaledwie o jeden stopień mogą ściąć się enzymy umożliwiające nam procesy biochemiczne, w tym m.in. oddychanie i odżywianie. Wysoka temperatura jest niebezpieczna zwłaszcza dla osób starszych, dzieci, osób z chorobą wieńcową. Dlatego gorączki nie powinniśmy lekceważyć.

Co na gorączkę? Leki

W aptekach możemy wybierać w dostępnych bez recepty lekach przeciwgorączkowych w postaci tabletek, miękkich kapsułek, dla małych dzieci i osób nietolerujących pigułek są zawiesiny, tabletki rozpuszczalne w wodzie i czopki. Nie postać leku jest jednak najważniejsza, a jego substancja aktywna. 

Paracetamol

Jego zaletą jest to, że może być podawany małym dzieciom już od okresu noworodkowego. Mogą go bezpiecznie stosować także chorzy na nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową, zakrzepicę, bo ma stosunkowo mało skutków ubocznych. Nie kumuluje się w żołądku, dlatego jest bezpieczny dla przewodu pokarmowego, nie wpływa też niekorzystnie na czynność nerek ani na ciśnienie krwi. Działanie paracetamolu utrzymuje się przez 4-6 godzin, lek zaczyna zbijać gorączkę w ciągu pół godziny od podania.

Aspiryna

Skuteczność przeciwbólową i przeciwgorączkową ma podobną do paracetamolu, nie jest polecana jednak u chorych z wrzodami żołądka. Nie powinno się podawać aspiryny częściej, niż co 4-8 godzin i zażywać jej na czczo. Kwas acetylosalicylowy, który zawiera aspiryna to słaby kwas, który kumuluje się w żołądku prowadząc do uszkodzenia błony śluzowej. Aspiryny nie mogą stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie wolno jej na własną rękę podawać także dzieciom do 12. roku życia, bo może wywołać zespół tzw. Reye'a, który prowadzi do uszkodzenia u dziecka wątroby.

Ibuprofen

Oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego wykazuje również działanie przeciwzapalne. Może być stosowany u dzieci dopiero od 3 miesiąca życia. Choć jest szybko usuwany z naszego organizmu, to nie można go stosować u osób z astmą i dzieci po biegunce, u kobiet w ostatnich miesiącach ciąży. Może utrudniać zapłodnienie i wchodzi w interakcje z innymi lekami. Ibuprofen w porównaniu z paracetamolem u niektórych pacjentów może silniej zbijać gorączkę. Stosuje się go jednak rzadziej, co 7-8 godzin. Paracetamol i ibuprofen można stosować na przemian.

Co na gorączkę? Naturalne środki

Doskonałym uzupełnieniem leków przeciwgorączkowych są naturalne preparaty na bazie ziół i owoców. Ich działanie nie jest bardzo mocne, dlatego warto po nie sięgnąć, gdy gorączka jest umiarkowana lub gdy mamy stan podgorączkowym. Działanie napotne i przeciwgorączkowe wykazuje lipa, malina, jeżyna i czarny bez. Ekstrakty z tych roślin znajdziemy w wielu aptecznych syropach. Można także parzyć z nich herbaty i dodawać do nich miód oraz cytrynę. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Przeczytaj artykuł
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?
Podobne artykuły
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Leki na receptę online
Leki na receptę online - czy można je zamówić przez Internet?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj