Leki na gorączkę. Jakie wybrać?

Tabletki, miękkie kapsułki, czopki, syropy – preparatów na gorączkę znajdziemy w aptece bardzo wiele. Choć różnią się nazwami handlowymi zawierają dwa głównej zbijające temperaturę leki: paracetamol i ibuprofen. Coraz więcej jest też farmaceutyków wykorzystujących napotne i przeciwzapalne właściwości ziół. Wybór jest tak duży, że czasem nie wiadomo co na gorączkę wybrać.
Miód i rumianek w szklance
Źródło: 123RF
Spis treści

Dreszcze, drżenie mięśni, osłabienie, zimny pot oblewający ciało, czasem dreszcze – tak objawia się gorączka. Choć mobilizuje ona nasz układ odpornościowy do walki z wirusami i bakteriami, to jednak zbyt wysoka gorączka stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego.

Najbardziej wrażliwy na wysoką temperaturę jest nasz mózg, gdy termometr pokazuje 41 stopni Celsjusza, może dojść do nieodwracalnych zmian w jego strukturze. Gdy wzrośnie jeszcze zaledwie o jeden stopień mogą ściąć się enzymy umożliwiające nam procesy biochemiczne, w tym m.in. oddychanie i odżywianie. Wysoka temperatura jest niebezpieczna zwłaszcza dla osób starszych, dzieci, osób z chorobą wieńcową. Dlatego gorączki nie powinniśmy lekceważyć.

Co na gorączkę? Leki

W aptekach możemy wybierać w dostępnych bez recepty lekach przeciwgorączkowych w postaci tabletek, miękkich kapsułek, dla małych dzieci i osób nietolerujących pigułek są zawiesiny, tabletki rozpuszczalne w wodzie i czopki. Nie postać leku jest jednak najważniejsza, a jego substancja aktywna. Oto najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe:

Paracetamol

Jego zaletą jest to, że może być podawany małym dzieciom już od okresu noworodkowego. Mogą go bezpiecznie stosować także chorzy na nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową, zakrzepicę, bo ma stosunkowo mało skutków ubocznych. Nie kumuluje się w żołądku, dlatego jest bezpieczny dla przewodu pokarmowego, nie wpływa też niekorzystnie na czynność nerek ani na ciśnienie krwi. Działanie paracetamolu utrzymuje się przez 4-6 godzin, lek zaczyna zbijać gorączkę w ciągu pół godziny od podania.

Aspiryna

Skuteczność przeciwbólową i przeciwgorączkową ma podobną do paracetamolu, nie jest polecana jednak u chorych z wrzodami żołądka. Nie powinno się podawać aspiryny częściej, niż co 4-8 godzin i zażywać jej na czczo. Kwas acetylosalicylowy, który zawiera aspiryna to słaby kwas, który kumuluje się w żołądku prowadząc do uszkodzenia błony śluzowej. Aspiryny nie mogą stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie wolno jej na własną rękę podawać także dzieciom do 12. roku życia, bo może wywołać zespół tzw. Reye'a, który prowadzi do uszkodzenia u dziecka wątroby.

Ibuprofen

Oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego wykazuje również działanie przeciwzapalne. Może być stosowany u dzieci dopiero od 3 miesiąca życia. Choć jest szybko usuwany z naszego organizmu, to nie można go stosować u osób z astmą i dzieci po biegunce, u kobiet w ostatnich miesiącach ciąży. Może utrudniać zapłodnienie i wchodzi w interakcje z innymi lekami. Ibuprofen w porównaniu z paracetamolem u niektórych pacjentów może silniej zbijać gorączkę. Stosuje się go jednak rzadziej, co 7-8 godzin. Paracetamol i ibuprofen można stosować na przemian.

Co na gorączkę? Naturalne środki

Doskonałym uzupełnieniem leków przeciwgorączkowych są naturalne preparaty na bazie ziół i owoców. Ich działanie nie jest bardzo mocne, dlatego warto po nie sięgnąć, gdy gorączka jest umiarkowana lub gdy mamy stan podgorączkowym. Działanie napotne i przeciwgorączkowe wykazuje lipa, malina, jeżyna i czarny bez. Ekstrakty z tych roślin znajdziemy w wielu aptecznych syropach. Można także parzyć z nich herbaty i dodawać do nich miód oraz cytrynę. 

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Płyn Lugola - zastosowanie i dawkowanie. Gdzie kupić?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama