Dla Ciebie, na zdrowie!

Leukocytoza - przyczyny. Jak się objawia?

Leukocytoza czyli podwyższone leukocyty to często naturalny stan w ciąży. U dziecka może być wywołana przez niegroźne infekcje, jednak nie należy bagatelizować podwyższonego poziomu leukocytów. Mogą one być przyczyną niebezpiecznych chorób, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna w ciąży, czy nowotwory (w tym białaczka u dziecka).
Zwiększona liczba białych krwinek we krwi człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Leukocytoza w ciąży jest całkowicie normalna, o ile białe krwinki nie przekraczają pewnego poziomu. Przyszłe mamy nie powinny jednak bagatelizować jakichkolwiek niepokojących oznak.
 • Leukocyty odpowiadają za ochronę organizmu przed niebezpieczeństwem. Kiedy pojawiają się wirusy czy bakterie, leukocyty je atakują i naturalnie w takiej sytuacji ich poziom się zwiększa. Ich podwyższony poziom może świadczyć o np. infekcji bądź stanie zapalnym.
 • U dziecka, tak samo jak u dorosłego, leukocytoza świadczyć może o przeziębieniu, ale też o możliwej białaczce. Regularne wykonywanie badań krwi pomaga uniknąć poważniejszych powikłań.
SPRAWDŹ TEŻ: Leukocyty w moczu - przyczyny leukocyturii
Spis treści

Reklama

Czym jest leukocytoza?

Leukocytoza objawia się podwyższonym poziomem leukocytów. Taki stan wykrywa się pobierając od pacjenta krew żylną na czczo. Leukocyty w normie wahają się między 4,0 a 10,8 K/L. Naturalną sytuacją jest większa ilość białych krwinek u ciężarnej, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.

Leukocyty w ciąży mogą osiągać wartości do 13,0-14,3 K/L i nie powinny wówczas budzić niepokoju.

Jakie są objawy leukocytozy?

Najczęściej leukocyty bada się przy powracających infekcjach czy zakażeniach.

Podwyższony stan białych krwinek często objawia się atopowym zapaleniem skóry, astmą i innymi dolegliwościami alergicznymi. W innych przypadkach może łączyć się z infekcjami dróg moczowych, a więc występują problemy z oddawaniem moczu, uczucie pieczenia.

Reklama

Co może oznaczać podwyższony poziom leukocytów?

Leukocytoza, czyli leukocyty przekraczające normę, może być spowodowana różnymi niegroźnymi czynnikami i wtedy jest określana jako fizjologiczna. Należą do nich najczęściej:

 • przegrzanie organizmu,
 • eskpozycja na słońce w upalne dni,
 • stres,
 • przeciążenie i wysiłek fizyczny,
 • stan po ataku padaczki,
 • zjedzenie posiłku obfitującego w białko,
 • ciąża i poród.

Jednak podwyższone leukocyty we krwi mogą mieć również niebezpieczne przyczyny, takie jak:

 • stan zapalny organizmu,
 • dna moczanowa;
 • zakażenia i zatrucia ustroju,
 • choroby infekcyjne,
 • uszkodzenia tkanek (np. oparzenia),
 • reakcje na leki (takie jak glikokortykosteroidy lub leki przeciwpadaczkowe) i reakcje alergiczne,
 • nowotwory.

W przypadku chorób zagrażających życiu poziom leukocytów wzrasta drastycznie. Przeziębienie sprawy, że poziom białych krwinek będzie nieznacznie odbiegał od normy, choć da się wtedy określić, że coś się dzieje z układem immunologicznym. Przy takich chorobach jak np. białaczka poziom leukocytów wynosi średnio 15 000 - 30 000/mm sześcienny.

Jednak żadnej zmiany, nawet tej mniejszej, nie powinno się pozostawiać niesprawdzonej. Z wszelkimi zmianami należy udać się do lekarza.

Leukocytoza w ciąży

Leukocytoza w ciąży, jeśli nie przekracza 14,3 K/L, stanowi normę. Jeżeli natomiast wyniki krwinek białych u kobiety ciężarnej przekroczą te parametry, ciąża powinna być obserwowana pod kątem ewentualnej patologii. Bardzo często podczas ciąży dochodzi do zakażenia układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego czy zapalenie cewki moczowej), które może wywołać podwyższoną ilość krwinek białych.

Podwyższone leukocyty w ciąży należy też wiązać z wystąpieniem przeziębienia, chorobą nerek, czy schorzeń związanych z zębami i przyzębiem (jak ropne zapalenie przyzębia).

Do najgroźniejszych sytuacji dla dobrostanu ciężarnej i płodu zalicza się infekcję wewnątrzmaciczną, która może spowodować zakażenie wewnątrzustrojowe, niebezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla mamy.

Reklama

Leukocytoza u dzieci

Leukocytoza u dziecka czyli zwiększona liczba białych krwinek (więcej niż 10,8 K/L) może tłumaczyć wystąpienie u niego zwykłego przeziębienia, podwyższonej temperatury, kataru, kaszlu, wymiotów, biegunki (w tym rotawirusowej).

Organizm broni się przed „najeźdźcą” produkując dużą ilość leukocytów. To naturalna sytuacja i nie należy się nią zbytnio przyjmować.

Kilka tygodni po wyleczeniu infekcji, czy biegunki, wyniki badań leukocytów powinny wrócić do normy.

Podwyższone leukocyty u dziecka mogą być także spowodowane przez przebyte oparzenie ciała, aplikowanie mu leków (najczęściej winne są kortkosterydy), czy przez spadek odporności.

Leukocyty bada się też często u noworodków. Wynik nie przekraczający 10 w ich przypadku oznaczać może infekcje dróg moczowych lub odwodnienie. Dopiero znacznie podwyższony poziom leukocytów może wzbudzać obawy. Wtedy jednak maluszek zostaje w szpitalu, by można było przeprowadzić odpowiednie badania.

Jak leczyć leukocytozę?

Leczy się nie samą leukocytozę, a schorzenie, które ją wywołało. Dlatego przebieg leczenia zależy od choroby podstawowej. Wyleczenie jej powinno spowodować powrót białych krwinek do normy. Natomiast w sytuacji gdy ilość leukocytów zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu krwionośnego, oddziela się białe krwinki, wykonując tzw. aferezę.

Ten zabieg dokonuje się w specjalistycznych placówkach hematologicznych.

Aby nie przegapić wystąpienia leukocytozy, a co za tym idzie – choroby, czy stanu organizmu, który należy leczyć, ważne jest regularne (przynajmniej raz w roku) wykonywanie badań krwi z oznaczeniem liczby i rodzaju białych krwinek.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mandal P., Mukherje S.B.: Leukemoid reaction – a tale of 50 years. Ind. Pediatric 2015, 52, 973–974.
 • Lappin M.R., Latimer K.S.: Hematuria and extreme neu- trophilic leukocytosis in a dog with renal tubular carci- noma. J. Am. Vet. Med. Assoc. 1988, 192, 1289–1292.
 • Kazimierz Kuliczkowski, Maria Podolak-Dawidziak: Hematologia: skrypt. Wrocław: Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, 2007, s. 33.
 • Wojciech Sawicki: Histologia: podręcznik dla studentów. Wyd. V (dodruk). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009, s. 215.
 • Kowalczyk JR: Ostra białaczka limfoblastyczna. [W:] Chybic- ka A, Sawicz-Birkowska K (red.): Onkologia Dziecięca. PZWL, Warszawa 2008: 205-219.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Czynnik Rh+
Konflikt serologiczny - co to jest, kiedy może wystąpić?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Mdłości i wymioty w ciąży - nie bagatelizuj ich!
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!