string(8) "szukanie" Leukocytoza – w ciąży i u dziecka – przyczyny i objawy

Leukocytoza – w ciąży i u dziecka – przyczyny i objawy

Leukocytoza czyli podwyższone leukocyty to często naturalny stan w ciąży. Leukocytoza u dziecka może być wywołana przez niegroźne infekcje. Jednak nie należy bagatelizować podwyższonego poziomu leukocytów, gdyż mogą one być przyczyną niebezpiecznych chorób, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna w ciąży, czy nowotwory (w tym białaczka u dziecka).
Zwiększona liczba białych krwinek we krwi człowieka
Źródło: 123RF

Spis treści

Leukocytoza – co to jest?

Leukocytoza oznacza podwyższony poziom leukocytów (białych krwinek) we krwi. Taki stan wykrywa się pobierając od pacjenta krew żylną na czczo. Leukocyty w normie wahają się między 4,0 a 10,8 K/L. Naturalną sytuacją jest większa ilość białych krwinek u ciężarnej, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Leukocyty w ciąży mogą osiągać wartości do 13,0-14,3 K/L i nie powinny wówczas budzić niepokoju.

Białe krwinki (WBC) funkcjonują w organizmie jak żołnierze i są wysyłane „na front” kiedy tylko dzieje się coś alarmującego w ustroju człowieka atakując wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Wtedy zauważa się podwyższone leukocyty, czyli możemy mówić o leukocytozie.

W skład leukocytów wchodzą: granulocyty, limfocyty i monocyty.

Zobacz też: Badanie KTG – co to takiego i jaka powinna być częstotliwość skurczów?

Podwyższone leukocyty – co oznaczają?

Leukocytoza, czyli leukocyty przekraczające normę, może być spowodowana różnymi niegroźnymi czynnikami i wtedy jest określana jako fizjologiczna. Należą do nich najczęściej:

 • przegrzanie organizmu;
 • eskpozycja na słońce w upalne dni;
 • stres;
 • przeciążenie i wysiłek fizyczny;
 • stan po ataku padaczki;
 • zjedzenie posiłku obfitującego w białko;
 • ciąża i poród.

Jednak podwyższone leukocyty we krwi mogą mieć niebezpieczne przyczyny, takie jak:

 • stan zapalny organizmu;
 • dna moczanowa;
 • zakażenia i zatrucia ustroju;
 • choroby infekcyjne;
 • uszkodzenia tkanek (np. oparzenia);
 • reakcje na leki (takie jak glikokortykosteroidy lub leki przeciwpadaczkowe) i reakcje alergiczne;
 • nowotwory.

Leukocytoza w ciąży

Leukocytoza w ciąży, jeśli nie przekracza 14,3 K/L, stanowi normę. Jeżeli natomiast wyniki krwinek białych u kobiety ciężarnej przekroczą te parametry, ciąża powinna być obserwowana pod kątem ewentualnej patologii. Bardzo często podczas ciąży dochodzi do zakażenia układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego czy zapalenie cewki moczowej), które może wywołać podwyższoną ilość krwinek białych.

Podwyższone leukocyty w ciąży należy też wiązać z wystąpieniem przeziębienia, chorobą nerek, czy schorzeń związanych z zębami i przyzębiem (jak ropne zapalenie przyzębia).

Do najgroźniejszych sytuacji dla dobrostanu ciężarnej i płodu zalicza się infekcję wewnątrzmaciczną, która może spowodować zakażenie wewnątrzustrojowe, niebezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla mamy.

Czytaj też: Zapalenie gardła u dziecka – leczenie i objawy

Podwyższone leukocyty u dziecka

Leukocytoza u dziecka czyli zwiększona liczba białych krwinek (więcej niż 10,8 K/L) może tłumaczyć wystąpienie u niego zwykłego przeziębienia, podwyższonej temperatury, kataru, kaszlu, wymiotów, biegunki (w tym rotawirusowej). Organizm broni się przed „najeźdźcą” produkując dużą ilość leukocytów. To naturalna sytuacja i nie należy się nią zbytnio przyjmować. Kilka tygodni po wyleczeniu infekcji, czy biegunki, wyniki badań leukocytów powinny wrócić do normy.

Podwyższone leukocyty u dziecka mogą być także spowodowane przez przebyte oparzenie ciała, aplikowanie mu leków (najczęściej winne są kortkosterydy), czy przez spadek odporności.

Niestety, przyczyną podwyższonego poziomu białych krwinek u dziecka może być też białaczka.

Leukocytoza – leczenie

Leczy się nie samą leukocytozę, a schorzenie, które ją wywołało. Dlatego przebieg leczenia zależy od choroby podstawowej. Wyleczenie jej powinno spowodować powrót białych krwinek do normy. Natomiast w sytuacji gdy ilość leukocytów zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu krwionośnego, oddziela się białe krwinki, wykonując tzw. aferezę. Ten zabieg dokonuje się w specjalistycznych placówkach hematologicznych.

Aby nie przegapić wystąpienia leukocytozy, a co za tym idzie – choroby, czy stanu organizmu, który należy leczyć, ważne jest regularne (przynajmniej raz w roku) wykonywanie badań krwi z oznaczeniem liczby i rodzaju białych krwinek. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij