🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?

Libido u mężczyzn często jest silniejsze, niż u kobiet. Jednak nie zawsze. Co poradzić w sytuacji, gdy pożądanie maleje? Co wzmacnia popęd seksualny u mężczyzn?
Libido u mężczyzn
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Libido u mężczyzn

Libido u mężczyzn warunkowane jest w głównej mierze przez poziom testosteronu, czyli hormonu płciowego wytwarzanego w jądrach oraz w mniejszej ilości w korze nadnerczy. Popęd definiuje się jako chęć, możliwość oraz motywację do działań o charakterze seksualnym.

Jest on niezależny od aktualnie występujących bodźców czy bezpośredniej stymulacji, stanowi natomiast pierwszy i absolutnie niezbędny element każdej aktywności płciowej. Pożądanie warunkuje zdolność mężczyzny do osiągnięcia podniecenia i związanego z nim pobudzenia, a następnie erekcji, orgazmu i wytrysku.

Badania wykazują, że libido u mężczyzn, co do zasady, jest wyższe niż u kobiet (Roy F. Baumeister i inni, Is There a Gender Difference in Strength of Sex Drive?...). Znajduje to odzwierciedlenie w częstotliwości i intensywności spontanicznych myśli o seksie oraz fantazji erotycznych, a także wyższej liczbie podejmowanych prób zbliżenia lub masturbacji oraz mniejszej ilości rezygnacji z pożycia.

Często jest tak, że popęd jest zbyt wysoki i wymaga obniżenia. Z drugiej jednak strony nierzadkie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, są zaburzenia skutkujące obniżeniem libido. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Reklama

Spadek libido u mężczyzn

Spadek libido u mężczyzn zazwyczaj wiąże się bezpośrednio z obniżeniem stężenia testosteronu w organizmie. Zjawisko to może mieć różne przyczyny. Jednym z kluczowych czynników jest wiek – poziom męskiego hormonu zaczyna spadać już po 20. roku życia, a po 35. urodzinach proces ten przyspiesza.

W piątej-szóstej dekadzie życia wyraźnie zaznacza się w związku z tym tzw. andropauza, nieco na wyrost nazywana odpowiednikiem kobiecej menopauzy. Między innymi w związku ze znacznym spadkiem stężenia testosteronu libido męskie staje się wyraźnie słabsze (ale nie zanika całkowicie), coraz częściej występują też zaburzenia erekcji i wytrysku.

Popęd płciowy u mężczyzn w mniejszym stopniu niż u kobiet warunkowany jest czynnikami psychologicznymi oraz społecznymi, niemniej i one mogą odgrywać znaczącą rolę. Na obniżenie libido wpływają:

 • stres, przemęczenie, niewyspanie;
 • niska samoocena, a zwłaszcza negatywna ocena własnej atrakcyjności fizycznej a także statusu materialnego, zawodowego, społecznego;
 • złe doświadczenia, niepowodzenia seksualne oraz towarzyskie;
 • zaburzenia lękowe, w tym lęk przed bliskością, czułością, dotykiem, nagością, seksem;
 • depresja i inne schorzenia psychiatryczne.

Oprócz tego brak popędu u mężczyzny może być powodowany przez liczne schorzenia i zaburzenia neurologiczne (np. urazy rdzenia kręgowego), metaboliczne (np. cukrzyca), kardiologiczne (miażdżyca, nadciśnienie, choroby serca) czy onkologiczne (np. rak jąder).

Do tego czynnikami zaburzającymi libido są urazy mechaniczne i przebyte operacje, niewłaściwa dieta, palenie papierosów i picie alkoholu, a także zażywanie leków obniżających ciśnienie oraz przeciwdepresyjnych.

Co wzmacnia popęd seksualny u mężczyzn?

Jak podnieść libido u faceta? Co wzmacnia popęd seksualny u mężczyzn? Stosować można:

 • suplementy diety, zwiększające możliwości organizmu do produkcji i magazynowania testosteronu, mające w swoim składzie na przykład cynk, magnez czy wapń;
 • preparaty zawierające takie substancje, jak witamina D czy B3, hamujące przetwarzanie testosteronu w estrogen lub przyspieszające przemianę cholesterolu w testosteron;
 • afrodyzjaki, czyli substancje wzmagające pożądanie, zawierające wyciągi z korzenia żeń-szeń, czy substancję znaną jako „hiszpańska mucha”.

Pośrednio na poziom libido mogą działać też wszelkiego rodzaju tabletki, maści, kremy i żele stymulujące erekcję – poprawa kondycji seksualnej korzystnie oddziałuje na samoocenę, dobrostan psychiczny, poczucie pewności siebie w sytuacjach intymnych.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Jak zmniejszyć popęd seksualny u mężczyzn?

Należy pamiętać, że są przypadki, gdy pociąg jest zbyt wysoki – zazwyczaj w ujęciu subiektywnym (występuje na przykład nieadekwatność względem oczekiwań partnerki o znacznie niższym libido), ale też niekiedy o charakterze chorobowym, patologicznym. Co robić w takiej sytuacji? Jak zmniejszyć popęd seksualny u mężczyzn? Istnieje bardzo szeroka paleta środków, do których zaliczyć można m.in:

 • dostępne głównie na receptę leki obniżające libido, hamujące wydzielanie i aktywność hormonów płciowych, czyli tzw. anafrodyzjaki  (np. cyproteron, finasteryd);
 • leki stosowane w leczeniu różnych chorób, np. beta-blokery na nadciśnienie, czy selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz inne środki antydepresyjne;
 • działania autoerotyczne – masturbacja pozwalająca rozładować napięcie seksualne i ochotę na zbliżenie;
 • dieta skrajnie niskokaloryczna lub bogata w tłuszcze nasycone i trans, a także cukry proste – rozwiązanie to jednak jest bardzo niezdrowe i jako takie nie jest polecanym antidotum na zbyt wysokie libido. Na tej samej zasadzie nie warto korzystać z takich „sposobów”, jak picie alkoholu i palenie papierosów, czy zwiększanie masy ciała prowadzące do otyłości. Skutecznie zredukują one poziom pożądania, ale też będą miały jednoznacznie negatywne skutki uboczne dla organizmu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Roy F. Baumeister, Kathleen R. Catanese, and Kathleen D. Vohs, Is There a Gender Difference in Strength of Sex Drive? Theoretical Views, Conceptual Distinctions, and a Review of Relevant Evidence, Personality and Social Psychology Review 2001, Vol. 5, No. 3.
 • Monika Seifert1, Zygmunt Zdrojewicz, Otyłość a zachowania seksualne, Endocrinology, Obesity and Metabolic Disorders 2010, vol. 6, No 3.
 • Violetta Skrzypulec, Krzysztof Nowosielski, Agnieszka Drosdzol, Robert Kowalaczyk, Zaburzenia seksualne w wybranych endokrynopatiach, Endokrynol Pol 2005; 6 (56).
 • Jerzy Vetulani, Neurobiologia behawioru seksualnego, Wszechświat, t. 113, nr 1-3/2012.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Libido u mężczyzn
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Podobne artykuły
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Hiszpańska mucha
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Sposoby na wydłużenie stosunku
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Bielizna podniecająca mężczyzn
Co podnieca mężczyzn - zapachy, słowa, dotyk

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!