Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?

Średnia długość penisa w stanie wzwodu wynosi około 12-14 centymetrów – tak wynika z badań klinicznych. W przypadku badań ankietowych jest ona większa nawet o 3-4 cm. Jak to możliwe? Ile wynosi średnia długość penisa w Polsce i na świecie? W jaki sposób powinno się mierzyć wymiary penisa?
Przeciętny rozmiar penisa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Naukowcy zaczęli interesować się długością męskiego przyrodzenia w latach 40. XX wieku. Ustalono wtedy, że penis w trakcie erekcji ma średnio 16,5 cm. Od tego czasu wykonywane są kolejne pomiary penisów, mające zaspokoić ciekawość świata i udzielić odpowiedzi na pytanie - ile centymetrów średnio ma członek.
 • W 2015 roku przeprowadzono jedne z największych badań długości penisów. Po przebadaniu kilkunastu tysięcy mężczyzn okazało się, że średnia długość członka wynosi nieco ponad 13 cm.
 • Badania wykazały, że mężczyźni chętnie zawyżają wyniki pomiarów przyrodzenia, a ich wyobrażenia na temat długości penisa zwykle rozmijają się z prawdą. Co ciekawe, skala przesady może być powiązana z wyznawanymi poglądami politycznymi.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozmiar penisa - jak zmierzyć długość penisa w prawidłowy sposób?
Spis treści

Wielkość penisa jest przedmiotem naukowych pomiarów począwszy od końca lat 40. minionego wieku. Amerykańscy badacze podali wówczas, iż statystyczny członek w czasie erekcji mierzy 16,5 centymetra. Ustalenia te nie wytrzymały jednak próby czasu. 

Reklama

Średnia długość penisa

W 2015 roku na łamach British Journal of Urology International ukazały się wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań porównawczych dotyczących wielkości penisa, koordynowane przez związanego z King's College London brytyjskiego psychiatrę David Veale. 

Ustalił on, że:

 • średnia długość penisa w stanie spoczynku wynosi 9,16 cm,
 • średnia długość penisa we wzwodzie wynosi  13,12 cm,
 • przeciętna długość rozciągniętego penisa to 12,24 cm,
 • obwód penisa w stanie spoczynku równy jest 9,31 cm,
 • przeciętny obwód penisa w stanie erekcji to 11,66 cm. 

Powyższe wyniki uzyskano, agregując dane pochodzące z 17 badań empirycznych przeprowadzonych na całym świecie od 1985 roku począwszy, w których łącznie obserwacji poddano 15 521 mężczyzn.

Reklama

Średni rozmiar penisa w wybranych krajach

Ustalając wartości średnie, dr Veale wziął pod uwagę między innymi następujące wyniki, uzyskane przez zespoły badawcze na całym świecie (dane zaprezentowane w kolejności: penis w stanie spoczynku, penis rozciągnięty, penis we wzwodzie).

 • Indie: 8,21 cm, 10,88 cm, 12,93 cm,
 • Turcja: 6,80 cm, 8.98 cm, 12,73 cm,
 • USA: 8,85 cm, 12,45 cm, 12,89 cm,
 • Szkocja: 10,20 cm, 14,30 cm, brak danych,
 • Włochy: 9,00 cm, 12,50 cm, brak danych,
 • Niemcy: 8,60 cm, brak danych, 14,48 cm,
 • Francja: 10,74, 16,74, brak danych.

W wielu przypadkach brak jest danych dotyczących długości wielkości penisa we wzwodzie, co dr Veale wyjaśnił technicznymi problemami z osiągnięciem erekcji w warunkach klinicznych (najczęściej badaniom poddawani byli pacjenci oddziałów urologicznych). Dlatego też średni rozmiar penisa we wzwodzie został przez niego oszacowany na podstawie skromniejszego materiału źródłowego. Jednocześnie naukowiec uznał, iż miarodajnym parametrem pomocniczym jest długość prącia rozciągniętego, którego wymiar jest niemal identyczny, jak członka w stanie erekcji.

Reklama

Jak mierzono wielkość penisa?

Tym, co łączy każde z 17 badań wybranych przez dr Veale do zestawienia, jest metoda pomiaru długości prącia. We wszystkich przypadkach do czynienia mieliśmy z badaniami klinicznymi przeprowadzonymi przez wyspecjalizowany zespół lekarski za pomocą przyrządów pomiarowych, z zastosowaniem ustandaryzowanych kryteriów pomiaru: długość penisa określano od czubka żołędzi (bez napletka), aż po jego nasadę, czyli niewidoczne z zewnątrz spojenie z kością łonową

Nie pozostawiono więc w tych przypadkach pola do nadinterpretacji. To o tyle istotna konstatacja, iż wyniki badań zebranych przez dr Veale znacznie różnią się od ustaleń dokonywanych innymi metodami badawczymi. 

Reklama

Średni rozmiar penisa okiem samych mężczyzn

Pierwsze badania, których przedmiotem stała się średnia długość penisa, przeprowadził tuż po II wojnie światowej amerykański Instytut Kinsey’a. Rezultatem było ogłoszenie, iż średni rozmiar penisa we wzwodzie wynosi u białego mężczyzny aż 16,5 centymetra. Czy rozmiar penisa ma znaczenie? 

Rzecz w tym, iż ani Alfred Kinsey, ani żaden z jego współpracowników, nie mieli do czynienia z przedmiotem badań. Uzyskane przez nich wyniki są rezultatem wyłącznie ankietowych deklaracji, poczynionych przez mężczyzn na podstawie własnych pomiarów lub też – jak się podejrzewa - będących efektem konfabulacji mającej na celu wpasowanie się w kulturowo ukształtowane oczekiwania. Jest to o tyle uprawdopodobnione, iż wyniki wszystkich późniejszych badań przeprowadzonych w warunkach klinicznych przynosiły wartości niższe od 2 do 4 centymetrów.

Co więcej, w późniejszych latach istotne różnice zauważono nawet pomiędzy poszczególnymi badaniami ankietowymi. Dla przykładu, w sytuacji, gdy mężczyźni zostali poproszeni o podanie prawdziwej długości członka po to, by otrzymać idealnie dopasowane prezerwatywy, wyniki były o kilkanaście milimetrów niższe, niż w przypadku ankiet nieopatrzonych żadnym komentarzem.

Reklama

Średnia długość członka w Polsce

Danych dotyczących średniej długości penisa w Polsce dostarczył swego czasu raport seksuologa Zbigniewa Izdebskiego przygotowany we współpracy z Polpharmą: Seksualność Polaków 2011. Aczkolwiek, jak przyznawał później sam autor, możliwe jest iż uzyskane wartości mniej mówią o faktycznych rozmiarach polskich penisów, a więcej o tym, jak chcieliby być postrzegani ich posiadacze. 

Podkreślić bowiem należy, iż badania miały charakter ankietowy, w dodatku zaś na wrażliwe pytanie dotyczące długości przyrodzenia odpowiedziało zaledwie 20 proc. badanych, co z metodologicznego punktu widzenia może mieć niebagatelny wpływ na uzyskany wynik. A wynik ten wyniósł aż 17,3 cm. To o 4,2 centymetra więcej, niż wynosi średnia ustalona przez zespół dr Veale. Co ciekawe, kilka lat po badaniu prof. Izdebski w wywiadzie dla „Polityki” dodał, iż uzyskane wyniki silnie korelują z preferencjami politycznymi. Okazało się bowiem, że wyborcy PiS deklarują przeciętną długość członka na poziomie aż 18,35 cm, podczas gdy dane uzyskane w elektoracie PO mówią o 17,41 cm, zaś SLD – 16,20 cm.

Reklama

Do czego nam wiedza, jaka jest przeciętna długość prącia w Polsce i na świecie?

W badaniu prof. Izdebskiego zadowolenie z długości przyrodzenia wyraziło aż 87 proc. polskich mężczyzn, co w znacznym stopniu koresponduje z odbiegającymi od światowych norm danymi deklaratywnymi. Jednak większość współcześnie prowadzonych na świecie badań wykazuje, iż z wielkości penisa niezadowolonych jest znacznie większy odsetek mężczyzn. 

Dr Veale szacuje, że faktyczny problem z samoakceptacją w tej materii ma około 50 proc.mężczyzn. Źródeł tego należy upatrywać w czynnikach społecznych i kulturowych oraz funkcjonujący mitach odnośnie średniej długości członka. Od wieków panuje przekonanie, iż długość penisa jest wyznacznikiem męskości, stąd skłonność do zawyżania deklaracji. 

Seksuologowie, psychologowie i socjologowie uważają, że w szczególny sposób przyczyniły się do tego tzw. tradycyjne konserwatywne przekazy kulturowe, a z drugiej strony – upowszechnienie wzorców lansowanych przez przemysł pornograficzny. Dr Veale tłumaczył, iż zdecydował się na agregację badań klinicznych dotyczących średniej długości członka wyłącznie z jednego powodu: aby uspokoić miliony mężczyzn na całym świecie i dać im pewność, że w niczym nie odbiegają od norm. Podsumowując wyniki badań klinicznych, naukowiec podkreślił, że penis o długości 17-18 cm ma zaledwie 2 proc. mężczyzn, zaś członek, którego rozmiar przekracza 20 cm, zdarza się u 1 proc. mężczyzn.

Czytaj również

Bibliografia

 • Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski, Sztuka obsługi penisa, Wydawnictwo Agora 2018
 • Christopher Kucharsky, Ogromny Penis. Jak Z Nim Żyć. Poradnik Dla Facetów Nie Z Jajami, Wydawnictwo ABC zdobywcy
 • Michał Lew-Starowicz, Zbigniew Lew-Starowicz, Violetta Skrzypulec-Plinta, Seksuologia, Wydawnictwo PZWL 2017
 • Agnieszka Szeżyńska, Warsztaty intymności, Wydawnictwo Otwarte 2020
 • Roberta Rossi, Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność, Wydawnictwo Znak 2021
 • Jacek Żakowski w rozmowie ze Zbigniewem Izdebskim: Życie polityczne i erotyczne, Polityka 11/2014
 • Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: Seksualność Polaków 2011
 • B. Mautz, B.B.M. Wong, R. Peters, M.D. Jennions: Penis size interacts with body shape and height to influence male attractiveness,  Proceedings of the National Academy of Sciences 110(17), kwiecień 2013
 • D. Herbenick, M Reece, V Schick, S.A. Sanders: Erect penile length and circumference dimensions of 1,661 sexually active men in the United States, J Sex Med 2014
 • D. Veale, S. Miles, S. Bramley, G. Muir, J. Hodsoll: Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15,521 men, BJU International 2014
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Podobne artykuły
Przeciętny rozmiar penisa
Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!