Szpara między zębami – jak się jej pozbyć? Metody

Szpara między zębami czyli diastema lokalizuje się pomiędzy górnymi „jedynkami”. Jedni uznają ją za seksowną odmienność, inni za ujmę na urodzie. Niezależnie od upodobań estetycznych przerwę między jedynkami powinno się usunąć kiedy zagraża prawidłowej wymowie, powoduje wady zgryzu oraz schorzenia przyzębia. Jak zlikwidować szparę między zębami? Między innymi aparatem ortodontycznym, wstawieniem licówek czy nadlaniem kompozytu.
Diastema
Źródło:123RF
Spis treści

Co oznacza szpara między zębami?

Szpara między jedynkami określana jest fachowo diastemą i pojawia się między górnymi siekaczami. Jeśli ma mniej niż 2 mm, specjaliści radzą jej nie ruszać, chyba że osoba posiadająca przerwę między „jedynkami” uznaje ją za mało estetyczną, przez co rzadko się uśmiecha i unika wystąpień publicznych, czy choćby wypowiedzi na forum. 

Estetyka to pierwszy powód, dla którego usuwa się szparę między zębami. Oczywiście to czy rozstęp między górnymi, przednimi zębami jest uroczy, a nawet seksowny lub brzydki to bardzo subiektywne wrażenia. 

Inna przyczyna, dla której należy się zastanowić nad likwidacją wolnej przestrzeni między siekaczami to problemy z mową, do których przede wszystkim należy seplenienie. Kolejnym impulsem, przez który górne „jedynki” powinny być zsuwane ortopedycznie jest wada zgryzu oraz choroby przyzębia.

Jakie są przyczyny szpary między zębami?

Występuje kilka przyczyn diastemy, które warunkują rodzaje przerw między zębami:

  • przerost lub niski przyczep wędzidełka wargi górnej– diastema prawdziwa,
  • brak lub mniejszy rozmiar siekaczy bocznychoraz występowanie nadliczbowych zębów – diastema rzekoma,
  • pojawia się między 7 a 9 rokiem życia i ma związek z procesem rośnięcia zębów stałych, znajdujących się po bokach siekaczy górnych, czyli górnych „dwójek”; zazwyczaj zanika po ich wyrośnięciu – diastema fizjologiczna.

Dość często obserwuje się również diastemę przejściową u dzieci w okresie między 3 a 4 rokiem życia. Przerwa między zębami mlecznymi u maluchów nie jest niczym niepokojącym. W ten sposób szczęka małego człowieka przygotowuje się na zmieszczenie stałych, dużo większych zębów. Zatem to objaw jak najbardziej właściwy.

Jak się pozbyć szpary między zębami?

Sposób pozbycia się szpary między zębami zależy od rodzaju diastemy. Jeśli pacjent cierpi na diastemę rzekomą, objawiającą się brakiem „dwójek”, wykorzystuje się implanty. Jeżeli natomiast problem polega na posiadaniu dodatkowego zęba, usuwa się go (wykonując zabieg ekstrakcji). Potem ten brak jest wypełniany płytą akrylową ze skręcaną śrubą lub sprężynkami międzyzębowymi, która ma za zadanie zsunąć „jedynki”.

Alternatywą dla zastosowania aparatu ortodontycznego są licówki, czyli cieniutkie, porcelanowe płytki, które nalepia się na uprzednio zeszlifowane zęby. Ten sposób na likwidację diastemy może wytrwać nawet 15 lat.

Jeszcze innym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem na zsunięcie przerwy między zębami jest tzw. bonding, polegający na zatuszowaniu „dziury” między „jedynkami” specjalnym kompozytem. Zabieg ten jest odwracalny, szybki (trwa około 30 minut) i przypomina plombowanie. Diastema fizjologiczna nie wymaga leczenia.

Jak zlikwidować szparę między zębami aparatem ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny stanowi skuteczne narzędzie do pozbycia się szpary między zębami, szczególnie w przypadku zbieżnego ustawienia koron „jedynek”. Wówczas aparat powinien być założony na stałe (zwykle na około rok). Jeśli mamy do czynienia z rozbieżnością lub równoległością w ułożeniu koron siekaczy przyśrodkowych lepszy może okazać się ruchomy aparat ortodontyczny. Przy diastemie prawdziwej najpierw podcina się wędzidełko, a potem zakłada aparat ortodontyczny.Niekiedy aparat stosuje się do zsunięcia „jedynek” po uprzedniej ekstrakcji dodatkowego zęba. Ważne jest to aby przed wszystkimi wyżej wymienionymi zabiegami wyleczyć wszystkie zęby. Aparat ortodontyczny zakłada się na co najmniej kilka miesięcy do roku. Jednak efekty są zazwyczaj pewne.

Ile kosztuje usuwanie szpary między zębami?

Za diastemę polegającą na zastosowaniu wypełnienia z kompozytu średnio trzeba zapłacić około 250 zł. Jednak to dolna granica cenowa, ponieważ zdarza się, że za tę usługę policzą około 600 zł. Licówki, które z pewnością będą trzymały się dłużej, kosztują podobnie, między 250 a 600 zł. Kiedy w uzębieniu występuje dodatkowy ząb, należy go usunąć i za ten zabieg także trzeba będzie zapłacić. Najprostsza ekstrakcja wynosi około 120 zł. Koszt implantu z kolei szacuje się na około 5 000 zł. Cena aparatu ortodontycznego natomiast, w zależności od rodzaju przerwy między zębami, zaczyna się od około 1000 zł. Do tego należy doliczyć m.in. wizyty i konsultacje ortodontyczne, ewentualne zmiany w ustawieniu aparatu, itp.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama