Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci zdarza się równie często, co u osób dorosłych. W obu przypadkach jest to problem, którego nie wolno bagatelizować. Jak rozpoznać ŁZS u swojej pociechy i co robić, aby wygrać walkę z tym schorzeniem?
Dziecko z problemem łojotokowego zapalenia skóry
Źródło: 123RF
Spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry jest wywoływane m.in. przez grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki, które mogą namnożyć się w organizmie malucha na skutek jakiegokolwiek stanu zapalnego. Schorzenie często wiąże się również z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. W wyniku nadmiernej ilości wydzielanego przez nie łoju, powstają plamy rumieniowe pokryte tłustymi, żółtymi łuskami. Miejsca narażone na ich wystąpienie to przede wszystkim skóra głowy i twarzy oraz górna część tułowia. Zmiany zazwyczaj swędzą, a w ostrych przypadkach przybierają postać wyprysków łojotokowych z wysiękiem. ŁZS może pojawić się także w okolicach intymnych dziecka – wtedy mówimy o tak zwanych zmianach pieluszkowych.

Objawy łojotokowego zapalenie skóry

Pierwsze objawy ŁZS mogą pojawić się nawet u niemowląt. U najmłodszych, łojotokowe zapalenie skóry często przebiega pod postacią ciemieniuchy, czyli miękkich, tłustych łusek pojawiających się na głowie. Choć sama ciemieniucha nie jest ostrym stanem zapalnym, może do takiego doprowadzić – wówczas zmiany skórne zaczynają obejmować twarz i górną część tułowia dziecka. Pojawia się świąd, wystąpić może także sączący się wyprysk łojotokowy. U starszych dzieci ŁZS jest zazwyczaj efektem wystąpienia innych stanów zapalnych, które w znaczący sposób osłabiają odporność. Wtedy zmiany mogą przybrać formę łupieżu oraz rumieni. Rzadziej pojawia się natomiast wyprysk łojotokowy.

Zobacz też: Róża - choroba skóry

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - leczenie

Ważne, aby jak najszybciej ustalić przyczynę wystąpienia objawów – to zdecyduje o najlepszych metodach leczenia. W przypadku noworodków łojotokowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Lekarze najczęściej zalecają wtedy wzmożoną higienę z wykorzystaniem odpowiednich, delikatnych preparatów. Szczególną uwagę należy zwrócić również na dokładne osuszanie skóry malucha po kąpieli. W przypadku wyjątkowo ostrych zmian może pojawić się konieczność zastosowania maści przeciwgrzybiczej. U starszych dzieci – obok wyeliminowania stanu zapalnego, który najczęściej bywa przyczyną wystąpienia ŁZS – równie ważna jest odpowiednia higiena i stosowanie leków o działaniu przeciwgrzybiczym. Powszechnie przepisywane dorosłym sterydy są zalecane jedynie w najcięższych przypadkach.

ŁZS u dziecka – jak zapobiec nawrotom?

ŁZS ma tendencje do nawracania, dlatego po zakończonym leczeniu warto pamiętać o zabiegach, które mogą zapobiec ponownemu wystąpieniu choroby. Dzieci, u których już raz zdiagnozowano ŁZS muszą w szczególny sposób dbać o higienę – najlepiej z użyciem specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej. Ograniczenie stresu i niedopuszczanie do pojawiania się stanów zapalnych również zminimalizuje ryzyko wystąpienia schorzenia. Niezwykle ważne jest także szybkie reagowanie na pierwsze zmiany, które mogą sugerować nawrót łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli zaczniemy działać szybko, choroba przebiegnie znacznie bardziej łagodnie.

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama