Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Masaż kobido - jakie efekty daje ten japoński lifting twarzy?

Masaż kobido to podobno najtrudniejsza sztuka masażu na świecie, wymagająca znajomości około 48 technik. Jednak według jego zwolenników przynosi wymierne rezultaty i odmładza skórę. Jak ten zabieg oddziałuje na twarz? Czy można wykonywać go samodzielnie?
Wykonywanie masażu kobido
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Masaż kobido to japońska metoda na lifting bez skalpela. Czy działa?
  • Efekty są rzekomo widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak nie na długo. Zobacz, przez ile czasu.
  • Masaż kobido stanowi alternatywę dla zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. u kobiet w ciąży.
Spis treści

Reklama

Co to jest masaż kobido?

Masaż kobido to coraz popularniejsza metoda na relaks, a jednocześnie pielęgnację twarzy. Nazywana jest japońskim liftingiem bez skalpela.

Liftingujący masaż twarzy poleca się zamiast medycyny estetycznej, np. botoksu, ponieważ działa podobnie, jednak efekty znikają w krótkim czasie.

Co to właściwie jest masaż kobido? To technika wywodząca się z tradycyjnej japońskiej sztuki masażu, która może mieć już nawet 7 tysięcy lat.

Masaż twarzy kobido pojawił się w Japonii pod pojęciem Anma. Zgodnie z legendą tego typu zabieg był przeznaczony początkowo jedynie dla rodziny cesarskiej i najbogatszych ludzi w Japonii. W XV wieku powstały Domy Kobido, które miały stanowić „starożytną drogę do piękna”.

Dziś masaż kobido jest coraz bardziej powszechny w Polsce i dostępny na wyciągnięcie ręki. Zabieg może być wykonany u osób w każdym wieku. U młodszych ma działanie prewencyjne, a u starszych wpływa na poprawę elastyczności skóry, odmładza i rozjaśnia.

Według zwolenników tej metody, przynosi efekty już po pierwszym zabiegu. Choć znajdą się i tacy, którzy nie wierzą w jego działanie.

Reklama

Jak wykonać masaż kobido?

Na czym polega masaż kobido? To połączenie relaksu ze stymulacją mięśni twarzy.  Aby więc osiągnąć ten efekt, niezbędne jest najpierw zrelaksowanie i rozluźnienie organizmu. Osiąga się to poprzez delikatne głaskanie twarzy, a także odpowiednią muzykę do masażu kobido.

Następnie masażysta przechodzi w manualny lifting z niezwykle mocnymi ruchami ugniatającymi i rozciągającymi. W ten sposób pobudzane jest krążenie krwi oraz stymulowana elastyna i kolagen do pracy.

Aby pozbyć się nadmiaru wody i zanieczyszczeń, istotny jest też drenaż limfatyczny, czyli tzw. ruchy przepychające. W celu stymulacji mięśni do pracy, masaż jest zakończony naciskiem na wybrane partie.

Jak się przygotować do masażu kobido?

Nie ma specjalnych wymagań co do tego, jak przygotować się na ten masaż japoński. Z reguły w renomowanych salonach, skóra jest oczyszczana przed zabiegiem, by zmniejszyć ryzyko ewentualnych zmian zapalnych czy wyprysków.

Jednak warto też we własnym zakresie zgłosić się na japoński masaż twarzy kobido z oczyszczoną skórą, pozbawioną resztek makijażu.

Warto mieć na sobie założony wygodny strój, by czuć się komfortowo podczas tego japońskiego rytuału masażu twarzy.

Reklama

Jak samemu zrobić masaż kobido?

Cały zabieg to dość skomplikowana procedura, dlatego osoby niedoświadczone nie powinny wykonywać go samodzielnie w domu. Cały masaż wymaga znajomości około 100 ruchów i 48 technik. Muszą być wykonywane bardzo precyzyjnie oraz dokładnie.

Jeżeli jednak chcesz zrobić sobie taki zabieg samodzielnie, koniecznie skorzystaj z kursów masażu kobido dostępnych w renomowanych salonach, a także w wersjach online.

Masaż może przynieść założone efekty, a przy tym Ci nie zaszkodzić, tylko wtedy, gdy krok po kroku będziesz wiedzieć, jak go przeprowadzać.

Warto nauczyć się takiej techniki nie tylko dla siebie, ale też dla swoich bliskich, którym można zrobić taki masaż na rozluźnienie.

Reklama

Jak często wykonywać masaż kobido?

Pierwsze efekty działania masażu można zauważyć już po pierwszej sesji. Skóra jest wówczas wygładzona i ujędrniona.

Jednak dla pogłębienia i utrzymania efektów, polecane jest stosowanie tego zabiegu regularnie. Efekty masażu szybko znikają - zwykle utrzymują się do 3 dni, dlatego zaleca się, by był wykonywany 1-2 razy w tygodniu.

To, ile zabiegów masażu kobido wybrać, warto skonsultować z masażystą. Zwykle zaleca się, by zdecydować się od razu na pakiet 5-10 masaży, które będą powtarzane co 15-30 dni w zależności od indywidualnych potrzeb Twojego organizmu.

Pamiętaj, że równie ważna jest przeciwstarzeniowa profilaktyka domowa, w tym stosowanie odpowiednich kremów odżywiających skórę.

Ile trwa masaż kobido?

Taki masaż kobido na twarz trwa ok. 40-70 minut. Jeżeli wcześniej Twoja skóra będzie przygotowywana do zabiegu, na całość poświęcisz maksymalnie 90 minut. Podczas całego rytuału będziesz stopniowo rozluźniany.

Terapeuta na początku dotknie również Twoich ramion i głowy. Dopiero, gdy się zrelaksujesz, zajmie się dokładniej twarzą.

Japoński lifting twarzy kobido opiera się na głaskaniu, szczypaniu, oklepywaniu i opukiwaniu skóry. Podczas tego typu zabiegu wykonywany jest też tzw. masaż shiatsu, czyli nacisk kciukami w wybrane miejsca twarzy, by pobudzić cały system energetyczny Twojego organizmu do pracy. Na koniec zabiegu po skórze zazwyczaj toczone są kamienie kwarcowe.

Reklama

Efekty masażu kobido

Zwolennicy tej metody podkreślają, że efekty masażu kobido widać już po pierwszym zabiegu. Wielu internautów zastanawia się, jak rzeczywiście ten zabieg wpływa na twarz, o czym świadczą liczne wyszukiwania fraz związanych z tym, jak wygląda twarz przed i po masażu kobido.

To intensywny masaż tkanek głębokich, co przekłada się na spłycenie zmarszczek i bruzd na skórze.

Zwiększa jędrność tkanki, rozluźnia mięśnie twarzy, co ma istotne znaczenie zwłaszcza u osób, które borykają się z bruksizmem. Masaż sprzyja również podniesieniu opadających policzków i poprawia owal twarzy. Tak przynajmniej zapewniają salony masażu oferujące ten zabieg.

Opinie o masażu kobido są podzielone. Mimo wszystko warto przetestować tę metodę, ponieważ nawet, gdy nie spłyci zmarszczek, może intensywnie rozluźnić i sprawić, że stres odejdzie w niepamięć.

Zoga face a kobido

Nie należy stawiać znaku równości pomiędzy tymi metodami. Zoga face to manualne modelowanie twarzy poprzez techniki manipulacji mięśni oddziałujących na tkanki. Dzięki temu masażowi osiągniesz poprawę konturu twarzy i rozluźnienie napięć, a także zmniejszenie objętości twarzy w problematycznych obszarach.

Z kolei kobido to masaż tkanek głębokich, który rozluźnia struktury tworzące zmarszczki. Poprawia napięcie i elastyczność skóry. Nazywany jest też naturalnym liftingiem twarzy. Pobudza skórę do szybkiej odbudowy. Dobre efekty można uzyskać łącząc obie te metody i stosując je regularnie.

Facemodeling czy kobido?

To zależy tak naprawdę od oczekiwań. Jeżeli cenisz sobie bardziej naturalne metody, to sprawdzi się u Ciebie facemodeling, czyli wieloetapowa terapia manualna twarzy, której celem jest odmładzanie i modelowanie twarzy.

Trwa około 2 godziny, a więc znacznie dłużej niż kobido, czyli liftingujący masaż twarzy.

Masaż kobido działa natomiast na głębszych partiach skóry i jest znacznie bardziej zaawansowaną metodą. Osoba, która wykonuje tego typu zabieg, musi być naprawdę ekspertem w tej dziedzinie, by nie doprowadzić do pojawienia się niepożądanych skutków masażu.

Reklama

Jakie są skutki uboczne masażu kobido?

Japoński masaż kobido to metoda nieinwazyjna i bezpieczna dla organizmu. Trzeba mieć jednak świadomość, że u niektórych osób może wywołać działania niepożądane.

Do najpopularniejszych skutków ubocznych masażu kobido zaliczyć można:

  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • bóle głowy,
  • uczucie rozbicia.

Zwykle może to świadczyć o oczyszczaniu organizmu z toksyn. Pamiętaj jednak, by swoje zdrowie powierzać sprawdzonym masażystom, którzy są doskonale przeszkoleni w wykonywaniu tego liftingującego masażu twarzy.

Przeciwwskazania do masażu kobido

Gorączka, stany zapalne organizmu, stany ropne okołozębowe, stan po usunięciu zęba, stany zapalne skóry - to najczęstsze przeciwwskazania do masażu kobido.

Tę listę należy również wzbogacić o zabiegi medycyny estetycznej przeprowadzone w niedalekiej przeszłości.

Chodzi głównie o zastosowanie wypełniaczy i botoksu oraz nici liftingujących. Po tym pierwszym zabiegu odstęp powinien wynosić około 2,5 miesiąca, po drugim - 2 tygodnie, a po trzecim aż pół roku.

Warto zwrócić też uwagę na relację pomiędzy masażem kobido a cerą naczynkową.

Japoński lifting twarzy może też prowadzić do podrażnienia skóry u osób z cerą naczynkową. Dlatego albo masaż musi być wykonany delikatnie, co wydłuża czas pojawienia się pierwszych efektów, albo lepiej z niego zrezygnować.

Wśród przeciwwskazań do kobido wymienić można też zaostrzenie trądziku różowatego, ponieważ zabieg może nasilić ilość zmian na skórze.

Masaż kobido w ciąży

Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do tego, by przeprowadzić masaż kobido.

Zabieg można wykonać również wtedy, gdy młoda mama karmi piersią. Jest on w pełni bezpieczny i stanowi w tym okresie dobrą alternatywę dla zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Natomiast należy uważać na masaż kobido w ciąży zagrożonej. Nie wiadomo bowiem, jak organizm zareaguje w takim stanie na tego typu pobudzenie.

Warto kwestię kobido w ciąży zagrożonej, skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem, który podpowie najlepsze rozwiązanie w tym zakresie.

Cena masażu kobido. Ile kosztuje zabieg?

Koszt, jaki trzeba ponieść za ten japoński zabieg na twarz, zaczyna się już w okolicach 200 zł za około 55-60 minut. Wiele jednak zależy od tego, gdzie znajduje się salon, w którym planujesz przeprowadzenie tego zabiegu i jaką renomą się cieszy.

W cenę masażu kobido nierzadko wliczone są również czynności pielęgnacyjne, związane z oczyszczaniem skóry twarzy, przygotowaniem do zabiegu i wyciszeniem skóry po zabiegu.

Taki masaż kosztuje wówczas już około 300 zł - 400 zł. Jednak można liczyć na mniejszą cenę, w przypadku, gdy zdecydujesz się na pakiet składający się z kilku zabiegów. Za 5 masaży możesz zapłacić np. 1200 zł zamiast 1500 zł w przypadku kupna osobno każdej usługi.

Na sam zabieg nie obowiązuje refundacja, jednak osoby, które chcą nauczyć się tej sztuki mogą uzyskać dofinansowanie na jego naukę np. z funduszy europejskich lub z innego budżetu.

Warto korzystać z takich możliwości, zwłaszcza wtedy, gdy szukamy nowych ścieżek kariery zawodowej. Masaż kobido może być więc nie tylko formą na poprawę stanu skóry, ale również - stanu portfela.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kurs nieinwazyjnej kosmetologii estetycznej, informacje, Polski Instytut Medycyny i Kosmetologii, https://pimik.pl/wp-content/uploads/2022/05/KURS-NIEINWAZYJNEJ-KOSMETOLOGII-ESTETYCZNEJ.pdf, [dostęp: 04.08.2023].
  • P. Kowalczyk, Oblicza orientu, Uniwersytet Łódzki, https://dspace.uni.lodz.pl/bitstream/handle/11089/30256/Streszczenie.pdf?sequence=7&isAllowed=y, [dostęp: 04.08.2023].
  • Takumi Finch, Therapies japonaises, Kobido, https://www.takumifinch.com/en/therapies-japonaises/bienfaits-kobido/, [dostęp: 04.08.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Kobieta ma zajady
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!