Przygotowanie domowego masła orzechowego jest oczywiście możliwe - potrzebny będzie naprawdę mocny blender. Do produkcji nie muszą posłużyć wyłącznie orzechy ziemne. Masło orzechowe możemy wytworzyć z różnych orzechów, jak choćby orzechów laskowych. Świetnie sprawdzą się także orzechy nerkowca.
Przed zmieleniem możemy uprażyć orzechy, chociaż najzdrowsze masła orzechowe powstają z orzechów surowych. Domowe masło orzechowe to świetne rozwiązanie dla fanów DIY i osób uprawiających własne orzechy.
Nie zawsze mamy jednak czas, warunki i ochotę do osobistego wytwarzania produktów spożywczych - czasem łatwiej będzie sięgnąć po polecane masła orzechowe dostępne w Internecie i sklepach stacjonarnych.
Zaletą takiego rozwiązania jest znajomość składu i wartości odżywczych masła orzechowego. Jakie masło orzechowe wybrać? Czego należy unikać?
Masło orzechowe - wartości odżywcze
Prozdrowotne właściwości masła orzechowego, oprócz jego wspaniałych walorów smakowych, to główny powód do rosnącego zainteresowania konsumentów i jego coraz większej obecności na półkach sklepowych i naszych stołach.
Naturalne masło orzechowe to bogate źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy B3 (mającej pozytywny wpływ na pracę gospodarki hormonalnej), witaminy E (ważnego przeciwutleniacza, redukującego stres oksydacyjny w organizmie), i potasu.
Zawiera też białko, błonnik, magnez, wapń, żelazo i inne ważne minerały. Rozsądnie spożywane, masło orzechowe dzięki zawartości białka i błonnika wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i na długo pozostawia poczucie sytości, zmniejszając potrzebę podjadania.
Wysoka zawartość białka będzie szczególnie cenna dla osób aktywnych fizycznie unikających w diecie mięsa, jako że orzechy ziemne są źródłem argininy, względnie egzogennego aminokwasu - to składnik niezbędny do budowy mięśni.
W orzechach znajdziemy także kwas foliowy (witaminę B9) i niacynę – zestaw, który znacząco wspomaga pracę mózgu, a w zasadzie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Zawartość zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych obniża poziom cholesterolu i dobroczynnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Podejrzewa się, że to dzięki ich zawartości spożywanie masła orzechowego w odpowiednich ilościach nie wiąże się ze wzrostem masy ciała.
Tym samym masło orzechowe to produkt, który naprawdę warto włączyć do swojej diety. Świetnie komponuje się na co dzień nie tylko w towarzystwie pieczywa, ale także wielu innych dań, na przykład kuchni chińskiej.
Reklama
Na co zwracać uwagę wybierając masło orzechowe?
Aby wybrać najlepsze masło orzechowe, należy kierować się następującą zasadą – idealne masło orzechowe posiada możliwie najprostszy skład – 100% zmielonych orzechów arachidowych, bez niepotrzebnych dodatków.
Producenci często dodają do masła różne oleje roślinne, takie jak olej palmowy, czy olej słonecznikowy, które mają na celu jedynie zwiększyć masę produktu, pogarszając jego dobroczynne właściwości.
Do masła dodawane są w postaci utwardzonej, dlatego pojawiają się niepożądane nasycone kwasy tłuszczowe. Z uwagi na to, że masło orzechowe jest naturalnie bogate w węglowodany, powinniśmy unikać dodatku cukru.
Należy być czujnym, bo glukoza i inne cukry mogą występować pod różnymi postaciami. Niepożądane będą więc dekstroza, karmel, syrop glukozowy lub kukurydziany, ale nawet miód, czy cukier trzcinowy. To zbędne węglowodany. Z podobnych powodów warto poszukiwać masła bez dodatku soli, nawet soli morskiej.
Budżet nigdy nie jest z gumy, ważnym czynnikiem będzie więc cena masła orzechowego. Wpływ na nią ma przede wszystkim skład – rodzaj orzechów użytych do produkcji przesądza o półce cenowej produktu.
Generalnie najtańsze masła orzechowe powstają z orzechów ziemnych, czyli popularnych fistaszków. Masło z orzechów laskowych czy orzechów nerkowca jest już droższe, a migdały i pistacje to najdroższy surowiec do wytwarzania masła orzechowego.
Zazwyczaj im wyższa zawartość orzechów (czyli lepszy skład), tym wyższa cena tego typu produktów – pasty z olejem palmowym i innymi wypełniaczami to produkty gorsze jakościowo, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, których lepiej unikać.
Zwracaj szczególną uwagę na mieszanki aromatyzujące i dodatki smakowe – do maseł orzechowych często dodaje się różne polepszacze, jak choćby aromat wanilii czy kakao w proszku, które mogą sprawić, że pasta orzechowa zacznie przypominać desery, w efekcie czego otrzymujemy produkt o gorszym składzie w wyższej cenie.
Reklama
Rodzaje maseł orzechowych
Klasyczne masło orzechowe powstaje przez zmielenie prażonych orzechów ziemnych, zwanych też arachidowymi. Jest ono najłatwiej dostępne i najtańsze, a przy tym pyszne.
Na rynku znajdziemy także inne rodzaje masła orzechowego, przede wszystkim pasty z różnych rodzajów orzechów – laskowych, o niesłodkim, nieco goryczkowym smaku i płynnej konsystencji czy z orzechów włoskich.
Masło z orzechów nerkowca posiada zwartą konsystencję i jest dużo słodsze w smaku. Wśród droższych past znajdziemy jeszcze masło z pistacji oraz masło z mielonych migdałów wraz ze skórką.
Masło pistacjowe jest doskonałym źródłem wartości odżywczych, białka i błonnika o delikatnym smaku. Pasta z migdałów z kolei wybija się na tle innych poprzez swój wyrazisty, słodkawy smak.
Ze względu na konsystencję wyróżnimy dwa rodzaje masła orzechowego:
- kremowe – o gładkiej, jednolitej strukturze,
- chrupkie, zwane crunchy – z kawałkami orzechów.
Ten wybór zależy już tylko od Twoich preferencji smakowych. Stopień zmielenia orzeszków nie wpływa bowiem na skład produktu, ani na jego wartości odżywcze.
Jako baza do innych potraw – np. koktajli, czy sosów – lepiej sprawdzi się masło gładkie, natomiast masło crunchy posłuży raczej jako samodzielny posiłek, czy do smarowania kanapek.
Warto zauważyć, że dobre masło orzechowe rozwarstwia się na frakcję bardziej stałą i oleistą – to naturalny proces świadczący o prostocie składu produktu, którego bez szkodliwych dodatków, takich jak tłuszcz palmowy, czy utwardzony olej kokosowy, nie da się uniknąć – te stanowią swoiste emulgatory.
Nie stanowi to jednak żadnego problemu. Masło orzechowe przed użyciem wystarczy porządnie wymieszać, a konsystencja szybko wróci do jednolitej.
Masła orzechowego z obniżoną zawartość tłuszczu powinno się unikać, jako że efekt taki otrzymuje się najczęściej dzięki wprowadzeniu licznych niechcianych składników. Brakujące tłuszcze zastępowane są przez olej roślinny i dopełniane cukrem, przez co gwałtownie obniża się jakość produktu.
Dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z orzechów to jedna z głównych zalet masła orzechowego, dla której po nie sięgamy.
Reklama
Jak wybrać dobre masło orzechowe?
Warto zwracać uwagę na zawartość orzechów. Uczciwi producenci nie maskują tej informacji, a to ona jest kluczowa do podjęcia świadomej decyzji zakupowej.
Oczywiście lepiej decydować się na masło orzechowe wyprodukowane w 100% z orzechów, ale jeśli nam na tym nie zależy, warto upewnić się, co odpowiada za brakujące procenty – i czy nam to nie przeszkadza.
Dodatki smakowe są w porządku tak długo, jak uwzględnimy je w bilansie kalorycznym, a masło orzechowe będziemy traktować jako słodką przekąskę.
Reklama
Zdrowe śniadania i desery? Wprowadź masła orzechowe do codziennych posiłków!
Skoro już wiesz, jakie masło orzechowe wybrać, pozostaje Ci tylko zamówić produkt idealny dla Ciebie. Jak go wykorzystać? To bardzo proste! Dodasz masło orzechowe do porannej owsianki z owocami, naleśników na słodko, a może tylko użyjesz do smarowania kanapki – klasyczne tosty PB&J?
Masło orzechowe idealnie nadaje się też do pieczenia przeróżnych wypieków i przygotowania deserów. To, z czym jeść masło orzechowe pozostawiamy w Twojej gestii.
Masło orzechowe nie musi być też wydatkiem nawet wtedy, gdy wybieramy produkt już na pierwszy rzut oka wyróżniający się świetnym składem.