NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Żeńska masturbacja - korzyści i efekty. Jakie są sposoby?

Masturbacja kobiet przestaje być tematem tabu. Dla przyjemności, dla zdrowia - zobacz, jakie masz możliwości. Poznaj techniki masturbacji kobiet, przeczytaj, jakich akcesoriów używać.
Masturbacja u kobiet
Źródło: 123RF
Spis treści

Na czym polega masturbacja kobiet?

Masturbacja kobiet polega na stymulowaniu własnych narządów płciowych (pochwy, łechtaczki), palcami dłoni lub z użyciem akcesoriów, które można kupić w specjalistycznych sklepach erotycznych. Towarzyszyć temu mogą pieszczoty innych stref erogennych, takich jak piersi czy odbyt.

Celem jest pobudzenie seksualne, a efektem finalnym może być (choć nie musi) orgazm, czyli uczucie maksymalnej rozkoszy i spełnienia. Masturbacja kobiety z definicji jest aktem, którego dokonuje się samodzielnie lub co najwyżej przy biernym udziale partnera.

Przez wieki była potępiana i osądzana w kategoriach religijno-moralnych, a przez długi czas przypisywano jej negatywne konsekwencje zdrowotne. Współcześnie jednak masturbacja kobieca postrzegana jest przede wszystkim jako naturalna i zdrowa forma aktywności seksualnej, przeznaczona nie tylko dla osób samotnych, ale też pozostających w związkach.

Dlaczego kobiety się masturbują?

Masturbacja dla kobiet może mieć różne znaczenie – wiele w tej materii zależy od takich czynników, jak wiek, etap życia, status związku, uwarunkowania psychofizyczne i wiele innych.

W przypadku dziewcząt w okresie dojrzewania, przed inicjacją, onanizm pełni dwie podstawowe funkcje – pozwala zredukować napięcie, ale też poznać swoje ciało, zrozumieć i nauczyć się jego reakcji, przy okazji akceptując własną seksualność.

Z kolei dla kobiet z większym doświadczeniem w relacjach intymnych, masturbacja może stanowić formę urozmaicenia życia płciowego, realizacji fantazji, czy zwykłego, świadomego zaspokojenia potrzeb.

Warto zwrócić uwagę, że onanizują się także kobiety będące w stałych związkach i regularnie uprawiające seks. Co więcej, autoerotyzm w takich przypadkach często staje się elementem miłosnej gry z partnerem (partnerką), na przykład poprzedzającym zbliżenie.

Sposoby masturbacji kobiet

Żeńska seksualność jest bardziej złożona niż męska, także sposoby masturbacji kobiet są bardziej zróżnicowane. Wynika to między innymi z tego, że istnieją przynajmniej dwa rodzaje spełnienia:

Spotkać się też można z pojęciem orgazmu analnego, jednak w przypadku kobiet związany on jest przede wszystkim ze stymulacją pochwy przez ścianę sąsiadującego z nią odbytu. Jeśli chodzi o konkretne techniki masturbacji kobiet, istnieje ich niezliczona ilość.

Spełnienie można osiągnąć poprzez pieszczoty łechtaczki (dotykanie, pocieranie, ugniatanie etc.), jak też pochwy (różnego typu ruchy posuwisto-zwrotne, okrężne i inne, w zależności od indywidualnych preferencji). Używać do tego celu można własnych rąk (palców), ale też przeznaczonych do tego celu akcesoriów erotycznych.

Twój lekarz online
E-recepta - przedwczesny wytrysk
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta - problemy z potencją
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
Konsultacja lekarska online
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł

Czym masturbują się kobiety?

Czym najchętniej masturbują się kobiety, jeśli nie dłonią? Do osiągnięcia satysfakcji służyć może teoretycznie każdy przedmiot, najlepiej o fallicznym kształcie. W praktyce jednak zdecydowanie lepiej jest posługiwać się przeznaczonymi do tego celu gadżetami. Wybór dostępnych na rynku wibratorów jest ogromny. Służące do masturbacji urządzenia różnią się kształtem, funkcjami, przeznaczeniem, a wymienić można w tym kontekście między innymi wibratory:

 • klasyczne, waginalne,
 • łechtaczkowe,
 • analne,
 • stymulujące punkt G,
 • króliczki (waginalno-łechtaczkowe),
 • podwójne (waginalno-analne),
 • wibrujące jajka,
 • powietrzne (do stymulacji łechtaczki).
 

Ile kobiet się masturbuje?

Onanizm u kobiet wciąż pozostaje tematem tabu, mimo iż odsetek pań uprawiających autoerotyzm jest bardzo wysoki. W krajach zachodnich (USA, Anglia, Niemcy) masturbuje się przeszło 70 proc. kobiet (m.in. opracowanie National Survey of Sexual Health dotyczące Amerykanek w wieku 20-24 l.).

W Polsce wartości te są jest niższe, a przynajmniej tak wynika z deklaracji. Przykładowo z cyklicznych badań prof. Zbigniewa Izdebskiego dowiadujemy się, że onanizuje się 23 proc. Polek (dane z 2017 r ). Choć i tak jest to niemal dwukrotny przyrost w porównaniu z danymi z końca XX wieku, wciąż jest to znacznie mniej, aniżeli wynika z deklaracji uzyskiwanych na Zachodzie.

Spekuluje się, że wartości uzyskiwane w polskich realiach mogą być zaniżone ze względu na wstydliwy charakter pytania i wciąż pokutujące mity dotyczące masturbacji.

Zdrowotne efekty masturbacji

Należy pamiętać, że efekty masturbacji nie ograniczają się jedynie do sfery czysto intymnej. Autoerotyzm nie tylko gwarantuje przyjemność, zapewnia różnorodność i uczy własnej seksualności, ale też:

 • redukuje napięcie emocjonalne, łagodzi skutki stresu, ułatwia zasypianie;
 • łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, osłabia bóle menstruacyjne oraz migrenowe;
 • pozwala ćwiczyć mięśnie dna miednicy;
 • może zapobiegać infekcjom intymnym;
 • wspiera działanie układu odpornościowego;
 • korzystnie wpływa na krążenie i ciśnienie tętnicze.

Jeśli chodzi o efekty negatywne, wystąpić one mogą w sytuacji, gdy masturbacja staje się nałogiem i są one typowe dla wszelkiego rodzaju uzależnień (np. podporządkowywanie aktywności życiowej potrzebie zaspokojenia się).

W określonych przypadkach częsta masturbacja może też prowadzić do utrwalenia wzorca osiągania przyjemności w ten właśnie sposób. Dlatego w miarę możliwości należy równolegle dbać o jakość zbliżeń z partnerem seksualnym.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Justyna Kacperska, Masturbacja – forma samozaspokajania kobiet i mężczyzn, https://www.psychiatria.pl/artykul/masturbacja-forma-samozaspokajania-kobiet-i-mezczyzn/20159.
 • Marta Dora, Magdalena Mijas, Od masturbacyjnego obłędu do zdrowia seksualnego, Psychoterapia 3 (162) 2012.
 • Grzegorz Gustaw. Dlaczego tak wstydzimy się czegoś, co robią prawie wszyscy? Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki 26.09.2012.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?

Reklama