Onanizm – czym jest i jakie są przyczyny onanizmu?

Onanizm to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Onanizowanie się to dla wielu z nas temat tabu, tymczasem według seksuologów to zupełnie normalna część życia seksualnego człowieka. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest onanizm.
Kobieta z wibratorem
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest masturbacja?

Co to jest onanizm? To inaczej masturbacja. Polega na drażnieniu własnych narządów płciowych w celu rozładowania napięcia seksualnego i osiągnięcia orgazmu. Do onanizmu można używać zarówno własnych dłoni, jak i różnego rodzaju gadżetów. Masturbacja to dla wielu ludzi temat tabu, tymczasem seksuologowie uznają ją za całkowicie naturalny element sfery seksualnej człowieka. Co więcej, dotyczy ona ludzi na każdym etapie ich życia – poczynając od dzieciństwa aż po starość.

Onanizm dziecięcy

Dotykanie własnych narządów płciowych przez dzieci powoduje u ich rodziców zakłopotanie i niepokój, ponieważ uważają oni takie czynności za zarezerwowane dla dorosłych. Warto jednak pamiętać, że dziecko jest istotą seksualną od momentu narodzin, a masturbacja to dla niego zwyczajne źródło przyjemności.Onanizm dziecięcy u dziewczynek i onanizm dziecięcy u chłopców można podzielić na trzy rodzaje. 

Pierwszy z nich to masturbacja rozwojowa. Jej celem jest osiągnięcie przyjemności. Zazwyczaj maluchy całkowicie przez przypadek odkrywają, że dotykanie siusiaka czy ocieranie krocza zapewnia miłe doznania i pozwala się rozluźnić. Trudno powiedzieć jak często takie zachowania występują u dzieci, zanikają one jednak koło szóstego, siódmego roku życia.

Przyczyny onanizowania się dzieci 

Drugim rodzajem onanizmu dziecięcego jest masturbacja eksperymentalna, która pojawia się ze zwykłej ciekawości poznawczej. Dziecko, które dopiero odkrywa swoje ciało, chce lepiej poznać jego poszczególne części i je zrozumieć. Narządy płciowe traktuje tak samo jak nogi, uszy czy nos i dotykanie ich nie ma żadnego „dorosłego” podtekstu. Jeśli dziecko nie skupia się na odczuwaniu przyjemności, a jedynie na potrzebie eksploracji, wówczas nie będzie się kryło 
z onanizmem przed rodzicami. 

O ile dwa pierwsze rodzaje onanizmu dziecięcego zwykle nie wymagają rodzicielskiej interwencji i same z czasem zanikają, tak trzecia odmiana – masturbacja instrumentalna wiąże się z koniecznością sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. W tym przypadku nie chodzi bowiem o czystą przyjemność czy poznawanie swojego ciała, a o zaspokajanie innych potrzeb poprzez onanizm. Wówczas dzieci dotykają swoich narządów płciowych by poradzić sobie z trudnymi emocjami czy zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Ten rodzaj masturbacji może szybko przybrać formę nałogu, zdarza się również że dziecko nie może usnąć bez wcześniejszego onanizowania się. W takiej sytuacji należy odkryć potrzeby, które maluch w ten sposób zaspokaja, a następnie zaspokoić je w inny – właściwy im sposób. Tylko to pomoże wyeliminować nawyk.

Onanizm - sposoby

Niegdyś uważano, że masturbacja to rodzaj dewiacji, która może doprowadzić do różnych schorzeń. Pokutowało przekonanie, że od onanizmu można oślepnąć, dostać padaczki czy przestać rosnąć. Dziś wiemy, że onanizm nie jest szkodliwy dla zdrowia, o ile oczywiście nie nosi znamion uzależnienia. Jeśli więc masturbacja ma charakter kompulsywny i niemożliwe jest zapanowanie nad przymusem jej wykonywania, może to oznaczać pojawienie się problemu. Leczenia wymaga również masturbacja nerwicowa, czyli taka, która służy rozładowaniu napięć innych niż seksualne, pojawiających się np. w wyniku porażek odnoszonych w życiu zawodowym. W takiej sytuacji konieczny będzie kontakt ze specjalistą.

Onanizm kobiecy

Onanizm kobiet zwykle polega na drażnieniu łechtaczki palcami, bądź wkładaniu ich do pochwy. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia przyjemności. Kobiety mogą masturbować się chociażby w kąpieli, używając do tego słuchawki od prysznica i zmieniając moc natrysku. Skorzystać można również ze specjalnych akcesoriów dostępnych w sex shopach, takich jak wibratory czy nakładki wibrujące na łechtaczki. Takie gadżety będzie można również wykorzystać podczas współżycia z partnerem.

Onanizm męski

Najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem masturbacji męskiej jest chwycenie penisa dłonią i przesuwanie nią w górę i w dół. Szybkość ruchów można zmieniać według preferencji, jednak zwykle zwiększa się ona im bliżej orgazmu. Dodatkową przyjemność sprawi panom poruszanie biodrami naśladujące seks. Podczas dotykania penisa jedną dłonią, drugą można lekko ugniatać mosznę. Do męskiego onanizmu można wykorzystać również sztuczne pochwy czy specjalne masturbatory.

 

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Czy można zajść w ciążę podczas okresu - czy to możliwe?
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama