Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co to jest onanizm i jakie ma przyczyny?

Onanizm to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Onanizowanie się to dla wielu z nas temat tabu, tymczasem według seksuologów to zupełnie normalna część życia seksualnego człowieka. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest onanizm.
Kobieta z wibratorem
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest masturbacja?

Co to jest onanizm? To inaczej masturbacja. Polega na drażnieniu własnych narządów płciowych w celu rozładowania napięcia seksualnego i osiągnięcia orgazmu. Do onanizmu można używać zarówno własnych dłoni, jak i różnego rodzaju gadżetów.

Masturbacja to dla wielu ludzi temat tabu, tymczasem seksuologowie uznają ją za całkowicie naturalny element sfery seksualnej człowieka. Co więcej, dotyczy ona ludzi na każdym etapie ich życia – poczynając od dzieciństwa aż po starość.

Reklama

Onanizm dziecięcy

Dotykanie własnych narządów płciowych przez dzieci powoduje u ich rodziców zakłopotanie i niepokój, ponieważ uważają oni takie czynności za zarezerwowane dla dorosłych. Warto jednak pamiętać, że dziecko jest istotą seksualną od momentu narodzin, a masturbacja to dla niego zwyczajne źródło przyjemności. Onanizm dziecięcy u dziewczynek i onanizm dziecięcy u chłopców można podzielić na trzy rodzaje. 

Pierwszy z nich to masturbacja rozwojowa. Jej celem jest osiągnięcie przyjemności. Zazwyczaj maluchy całkowicie przez przypadek odkrywają, że dotykanie siusiaka czy ocieranie krocza zapewnia miłe doznania i pozwala się rozluźnić. Trudno powiedzieć jak często takie zachowania występują u dzieci, zanikają one jednak koło szóstego, siódmego roku życia.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Przyczyny onanizowania się dzieci 

Drugim rodzajem onanizmu dziecięcego jest masturbacja eksperymentalna, która pojawia się ze zwykłej ciekawości poznawczej. Dziecko, które dopiero odkrywa swoje ciało, chce lepiej poznać jego poszczególne części i je zrozumieć. Narządy płciowe traktuje tak samo jak nogi, uszy czy nos i dotykanie ich nie ma żadnego „dorosłego” podtekstu. Jeśli dziecko nie skupia się na odczuwaniu przyjemności, a jedynie na potrzebie eksploracji, wówczas nie będzie się kryło 
z onanizmem przed rodzicami. 

O ile dwa pierwsze rodzaje onanizmu dziecięcego zwykle nie wymagają rodzicielskiej interwencji i same z czasem zanikają, tak trzecia odmiana – masturbacja instrumentalna wiąże się z koniecznością sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. W tym przypadku nie chodzi bowiem o czystą przyjemność czy poznawanie swojego ciała, a o zaspokajanie innych potrzeb poprzez onanizm. Wówczas dzieci dotykają swoich narządów płciowych by poradzić sobie z trudnymi emocjami czy zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.

Ten rodzaj masturbacji może szybko przybrać formę nałogu, zdarza się również że dziecko nie może usnąć bez wcześniejszego onanizowania się. W takiej sytuacji należy odkryć potrzeby, które maluch w ten sposób zaspokaja, a następnie zaspokoić je w inny – właściwy im sposób. Tylko to pomoże wyeliminować nawyk.

Reklama

Onanizm - sposoby

Niegdyś uważano, że masturbacja to rodzaj dewiacji, która może doprowadzić do różnych schorzeń. Pokutowało przekonanie, że od onanizmu można oślepnąć, dostać padaczki czy przestać rosnąć. Dziś wiemy, że onanizm nie jest szkodliwy dla zdrowia, o ile oczywiście nie nosi znamion uzależnienia.

Jeśli więc masturbacja ma charakter kompulsywny i niemożliwe jest zapanowanie nad przymusem jej wykonywania, może to oznaczać pojawienie się problemu.

Leczenia wymaga również masturbacja nerwicowa, czyli taka, która służy rozładowaniu napięć innych niż seksualne, pojawiających się np. w wyniku porażek odnoszonych w życiu zawodowym. W takiej sytuacji konieczny będzie kontakt ze specjalistą.

Reklama

Onanizm kobiecy

Onanizm kobiet zwykle polega na drażnieniu łechtaczki palcami, bądź wkładaniu ich do pochwy. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia przyjemności. Kobiety mogą masturbować się chociażby w kąpieli, używając do tego słuchawki od prysznica i zmieniając moc natrysku.

Skorzystać można również ze specjalnych akcesoriów dostępnych w sex shopach, takich jak wibratory czy nakładki wibrujące na łechtaczki. Takie gadżety będzie można również wykorzystać podczas współżycia z partnerem.

Reklama

Onanizm męski

Najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem masturbacji męskiej jest chwycenie penisa dłonią i przesuwanie nią w górę i w dół. Szybkość ruchów można zmieniać według preferencji, jednak zwykle zwiększa się ona im bliżej orgazmu. Dodatkową przyjemność sprawi panom poruszanie biodrami naśladujące seks.

Podczas dotykania penisa jedną dłonią, drugą można lekko ugniatać mosznę. Do męskiego onanizmu można wykorzystać również sztuczne pochwy czy specjalne masturbatory.

 

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Orgazm przez sen
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Techniki, porady, najlepsze sposoby
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!