Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak używać wibratora? Rodzaje i sposoby korzystania

Jak używać wibratora? Do czego służą wibratory różnego typu? Czy można je stosować w parach? W jaki sposób należy je przechowywać i czyścić? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Wibrator dla kobiet
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest wibrator damski?

Wibrator damski jest gadżetem, który służy dostarczaniu przyjemności. W pojedynkę, w czasie masturbacji, ale nie tylko. Wbrew potocznym wyobrażeniom, urządzenia tego typu z powodzeniem mogą być wykorzystywane także przez pary, które pragną urozmaić swoje życie erotyczne i dodać nieco pikanterii łóżkowym igraszkom. To urządzenia, które pomagają odpowiedzieć na pytanie: jak doprowadzić się do orgazmu?

Dawniej pojęcie to odnosiło się często do sztucznych penisów. Obecnie jednak tym mianem określa się niejednorodną grupę akcesoriów erotycznych napędzanych niewielkim silniczkami.

Wprawione w wibracje i umieszczone w miejscach intymnych, silnie pobudzają receptory czuciowe, zapewniając maksymalną rozkosz. Istnieje wiele typów takich urządzeń, różniących się kształtem, wielkością, zastosowaniem, sposobem sterowania, a także użytym do produkcji materiałem. Wśród wibratorów damskich można wymienić między innymi:

 • wibrujące jajka – niewielkich rozmiarów gadżety, które mogą być w całości wprowadzane do pochwy albo stosowane do masażu stref erogennych; tego typu mały wibrator doskonale sprawdzi się np. w czasie gry wstępnej;
 • klasyczne wibratory waginalne, o prostym lub lekko zakrzywionym, fallicznym kształcie, gabarytami przypominające męski członek, służące do stymulacji pochwy;
 • wibratory punktu G – wyraźnie zakrzywione na końcu, tak by z większą siłą stymulować szczególnie wrażliwe miejsce, które znajduje się na przedniej ściance pochwy, na głębokości kilku centymetrów;
 • Wibratory łechtaczkowe, tak zwane „króliczki”, które posiadają dwie specjalnie wyprofilowane końcówki, służące do pieszczot zarówno pochwy, jak też ulokowanej z przodu sromu łechtaczki;
 • wibratory analne, wprowadzane do odbytu, zazwyczaj w celu przystosowania mięśni zwieraczy do obycia tego typu stosunku;
 • wibratory podwójne lub potrójne, zapewniające jednoczesną stymulację pochwy (punktu G) i odbytu, a niekiedy również łechtaczki;
 • wibratory szminki, których wymiary są bardzo niewielkie, a ich forma pozwala na zachowanie dyskrecji – urządzenia nie zwracają uwagi w damskiej torebce.

Reklama

Wibrator dla dwojga

Każdy z wyżej wymienionych gadżetów może być używany solo lub w parach, aczkolwiek w zamyśle są one zaprojektowane tak, by dostarczać przyjemności kobietom. Jest jednak także grupa produktów, które służyć mogą w podobnym stopniu każdemu z partnerów.

Klasyczny wibrator dla dwojga ma kształt męskiego prącia, jednakże wyposażony jest dodatkowo w rozwidlającą się końcówkę, którą mężczyzna w łóżku może założyć na członek lub umieścić u nasady jąder. Wibracje urządzenia dostarczą dodatkowych doznań zarówno jej, jak też jemu.

Tego typu wibrator przeznaczony jest dla par heteroseksualnych. Są też urządzenia, które w trakcie zbliżenia mogą być zakładane przez kobiety – zwiększają one doznania w trakcie zbliżeń zarówno hetero-, jak też homoseksualnych.

Warto podkreślić, że wibratory coraz częściej używane są przez pary. Z raportu Seksualność Polaków przygotowanego przez firmę badawczą SW Research wynika, że aż 30 proc. osób używa w sypialni gadżetów erotycznych, a co czwarty wprawdzie nie robi tego, ale nie odmówiłby, gdyby partner wyszedł z taką propozycją.

Wibrator analny dla mężczyzn

Innego rodzaju gadżetem jest wibrator analny dla mężczyzn. Zasada jego działania jest identyczna – pożądany efekt osiągany jest za sprawą wibracji emitowanych przez urządzenie.

Tego typu wibrator wprowadzany jednak jest do odbytu, a jego specjalnie wyprofilowany kształt służy do stymulacji męskiego punktu G. Tym mianem określa się miejsce, gdzie przez wyraźnie wyczuwalna jest prostata.

Gruczoł krokowy jest niezwykle mocno unerwiony, a jego stymulacja może wywołać silny męski orgazm. Analny wibrator dla chłopaka także może być używany w czasie masturbacji albo przez pary hetero- oraz homoseksualne.

Oprócz tego mężczyźni mogą stosować specjalne wibrujące nakładki, które umieszcza się u nasady członka tak by drażniły prącie, ale też niezwykle wrażliwą okolicę między workiem mosznowym a odbytem.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Wibrator na pilot i aplikację

Wibratory różnią się także ze względu na sposób sterowania drganiami. Przyciski do regulacji mogą być umieszczone bezpośrednio w urządzeniach, ale coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest wibrator na pilot. Zapewnia to nie tylko wygodę użytkowania, ale też niejednokrotnie większy wybór opcji – zazwyczaj bowiem panele sterujące oferują możliwość znacznego różnicowania natężenia wibracji.

Na podobnej zasadzie działa wibrator na aplikację. Tak jak wiele urządzeń we współczesnych czasach, także gadżety erotyczne mogą być sterowane z poziomu smartfona. Wyposażony w aplikację telefon działa jak pilot, z tym że często daje jeszcze większe możliwości (np. samodzielnego programowania wibracji wedle własnych, indywidualnych preferencji).

Reklama

Jak używać wibratora?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego typu akcesoriami erotycznymi, często pytają, jak używać wibratora. Urządzenie można wykorzystywać w taki sposób, jaki przynosi najwięcej satysfakcji i w największym stopniu odpowiada indywidualnym preferencjom. A więc z dużą dozą dowolności.

Warto jedynie pamiętać, by używać produktów zgodnie z ich przeznaczeniem. Przykładowo – urządzenia do pieszczot analnych są z reguły mniejsze niż klasyczne wibratory waginalne. Nie ma bezwzględnych przeciwskazań, by te drugie wprowadzać do odbytu, jednak może okazać się to bolesne. O czym jeszcze należy pamiętać?

 • Jeśli masz problem z odpowiednim nawilżeniem okolic intymnych, przed użyciem wibratora stosuj lubrykanty, które również są dostępne w sklepach z akcesoriami erotycznymi. Tym bardziej dotyczy to używania urządzeń do pieszczot analnych.
 • Dbaj o higienę. Po każdym użyciu umyj zabawkę ciepłą wodą z delikatnym, hypoalergicznym mydłem, po czym odłóż do szczelnie zamkniętego, czystego opakowania. Możesz też do czyszczenia używać specjalnych sprayów czy chusteczek nawilżanych.
 • Zawsze myj wibrator, jeśli zmieniasz w trakcie aktywności seksualnej jego przeznaczenie. Przekładanie urządzenia bezpośrednio z odbytu do pochwy lub na odwrót może się skończyć infekcją.
 • Nie używaj gadżetów erotycznych na zamianę z innymi osobami, za wyjątkiem stałego partnera(ki).

Czytaj również

Bibliografia

 • Życie seksualne Polaków, Raport Badawczy, SW Research, styczeń 2019, https://omniwatch48.pl/omniwatch48/raport-omniwatch48.pdf, data dostępu 22 06 2021
 • Wibratory, https://www.easytoys.pl/wibratory, data dostępu 22 06 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wibrator dla kobiet
Jak używać wibratora? Rodzaje i sposoby korzystania
Wibrator dla kobiet
Pierwszy wibrator w życiu. Jak wybrać pierwszy gadżet erotyczny?
Żel intymny - nawilżający dla mężczyzn i kobiet
Kostki do gry erotycznej
Gry erotyczne - rodzaje. Jak wybrać ciekawe dla dorosłych?
Zestaw prezentowy na Walentynki
Zestaw prezentowy - dla niej i dla niego. Jak wybrać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!