Jak używać wibratora? Rodzaje i sposoby korzystania

Jak używać wibratora? Do czego służą wibratory różnego typu? Czy można je stosować w parach? W jaki sposób należy je przechowywać i czyścić? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Wibrator dla kobiet
Źródło: 123RF
Spis treści

Czym jest wibrator damski?

Wibrator damski jest gadżetem, który służy dostarczaniu przyjemności. W pojedynkę, w czasie masturbacji, ale nie tylko. Wbrew potocznym wyobrażeniom, urządzenia tego typu z powodzeniem mogą być wykorzystywane także przez pary, które pragną urozmaić swoje życie erotyczne i dodać nieco pikanterii łóżkowym igraszkom.

Dawniej pojęcie to odnosiło się często do sztucznych penisów. Obecnie jednak tym mianem określa się niejednorodną grupę akcesoriów erotycznych napędzanych niewielkim silniczkami.

Wprawione w wibracje i umieszczone w miejscach intymnych, silnie pobudzają receptory czuciowe, zapewniając maksymalną rozkosz. Istnieje wiele typów takich urządzeń, różniących się kształtem, wielkością, zastosowaniem, sposobem sterowania, a także użytym do produkcji materiałem. Wśród wibratorów damskich można wymienić między innymi:

 • wibrujące jajka – niewielkich rozmiarów gadżety, które mogą być w całości wprowadzane do pochwy albo stosowane do masażu stref erogennych; tego typu mały wibrator doskonale sprawdzi się np. w czasie gry wstępnej;
 • klasyczne wibratory waginalne, o prostym lub lekko zakrzywionym, fallicznym kształcie, gabarytami przypominające męski członek, służące do stymulacji pochwy;
 • wibratory punktu G – wyraźnie zakrzywione na końcu, tak by z większą siłą stymulować szczególnie wrażliwe miejsce, które znajduje się na przedniej ściance pochwy, na głębokości kilku centymetrów;
 • Wibratory łechtaczkowe, tak zwane „króliczki”, które posiadają dwie specjalnie wyprofilowane końcówki, służące do pieszczot zarówno pochwy, jak też ulokowanej z przodu sromu łechtaczki;
 • wibratory analne, wprowadzane do odbytu, zazwyczaj w celu przystosowania mięśni zwieraczy do obycia tego typu stosunku;
 • wibratory podwójne lub potrójne, zapewniające jednoczesną stymulację pochwy (punktu G) i odbytu, a niekiedy również łechtaczki;
 • wibratory szminki, których wymiary są bardzo niewielkie, a ich forma pozwala na zachowanie dyskrecji – urządzenia nie zwracają uwagi w damskiej torebce.

Wibrator dla dwojga

Każdy z wyżej wymienionych gadżetów może być używany solo lub w parach, aczkolwiek w zamyśle są one zaprojektowane tak, by dostarczać przyjemności kobietom. Jest jednak także grupa produktów, które służyć mogą w podobnym stopniu każdemu z partnerów.

Klasyczny wibrator dla dwojga ma kształt męskiego prącia, jednakże wyposażony jest dodatkowo w rozwidlającą się końcówkę, którą mężczyzna może założyć na członek lub umieścić u nasady jąder. Wibracje urządzenia dostarczą dodatkowych doznań zarówno jej, jak też jemu.

Tego typu wibrator przeznaczony jest dla par heteroseksualnych. Są też urządzenia, które w trakcie zbliżenia mogą być zakładane przez kobiety – zwiększają one doznania w trakcie zbliżeń zarówno hetero-, jak też homoseksualnych.

Warto podkreślić, że wibratory coraz częściej używane są przez pary. Z raportu Seksualność Polaków przygotowanego przez firmę badawczą SW Research wynika, że aż 30 proc. osób używa w sypialni gadżetów erotycznych, a co czwarty wprawdzie nie robi tego, ale nie odmówiłby, gdyby partner wyszedł z taką propozycją.

Wibrator analny dla mężczyzn

Innego rodzaju gadżetem jest wibrator analny dla mężczyzn. Zasada jego działania jest identyczna – pożądany efekt osiągany jest za sprawą wibracji emitowanych przez urządzenie.

Tego typu wibrator wprowadzany jednak jest do odbytu, a jego specjalnie wyprofilowany kształt służy do stymulacji męskiego punktu G. Tym mianem określa się miejsce, gdzie przez wyraźnie wyczuwalna jest prostata.

Gruczoł krokowy jest niezwykle mocno unerwiony, a jego stymulacja może doprowadzić mężczyznę do silnego orgazmu. Analny wibrator dla chłopaka także może być używany w czasie masturbacji albo przez pary hetero- oraz homoseksualne.

Oprócz tego mężczyźni mogą stosować specjalne wibrujące nakładki, które umieszcza się u nasady członka tak by drażniły prącie, ale też niezwykle wrażliwą okolicę między workiem mosznowym a odbytem.

Wibrator na pilot i aplikację

Wibratory różnią się także ze względu na sposób sterowania drganiami. Przyciski do regulacji mogą być umieszczone bezpośrednio w urządzeniach, ale coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest wibrator na pilot. Zapewnia to nie tylko wygodę użytkowania, ale też niejednokrotnie większy wybór opcji – zazwyczaj bowiem panele sterujące oferują możliwość znacznego różnicowania natężenia wibracji.

Na podobnej zasadzie działa wibrator na aplikację. Tak jak wiele urządzeń we współczesnych czasach, także gadżety erotyczne mogą być sterowane z poziomu smartfona. Wyposażony w aplikację telefon działa jak pilot, z tym że często daje jeszcze większe możliwości (np. samodzielnego programowania wibracji wedle własnych, indywidualnych preferencji).

Jak używać wibratora?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego typu akcesoriami erotycznymi, często pytają, jak używać wibratora. Urządzenie można wykorzystywać w taki sposób, jaki przynosi najwięcej satysfakcji i w największym stopniu odpowiada indywidualnym preferencjom. A więc z dużą dozą dowolności.

Warto jedynie pamiętać, by używać produktów zgodnie z ich przeznaczeniem. Przykładowo – urządzenia do pieszczot analnych są z reguły mniejsze niż klasyczne wibratory waginalne. Nie ma bezwzględnych przeciwskazań, by te drugie wprowadzać do odbytu, jednak może okazać się to bolesne. O czym jeszcze należy pamiętać?

 • Jeśli masz problem z odpowiednim nawilżeniem okolic intymnych, przed użyciem wibratora stosuj lubrykanty, które również są dostępne w sklepach z akcesoriami erotycznymi. Tym bardziej dotyczy to używania urządzeń do pieszczot analnych.
 • Dbaj o higienę. Po każdym użyciu umyj zabawkę ciepłą wodą z delikatnym, hypoalergicznym mydłem, po czym odłóż do szczelnie zamkniętego, czystego opakowania. Możesz też do czyszczenia używać specjalnych sprayów czy chusteczek nawilżanych.
 • Zawsze myj wibrator, jeśli zmieniasz w trakcie aktywności seksualnej jego przeznaczenie. Przekładanie urządzenia bezpośrednio z odbytu do pochwy lub na odwrót może się skończyć infekcją.
 • Nie używaj gadżetów erotycznych na zamianę z innymi osobami, za wyjątkiem stałego partnera(ki).

Czytaj również

Bibliografia

 • Życie seksualne Polaków, Raport Badawczy, SW Research, styczeń 2019, https://omniwatch48.pl/omniwatch48/raport-omniwatch48.pdf, data dostępu 22 06 2021
 • Wibratory, https://www.easytoys.pl/wibratory, data dostępu 22 06 2021
Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku - jakie jest ryzyko?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku - jakie jest ryzyko?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama