Muira puama – amazoński cud na potencję?

Według wierzeń południowoamerykańskich Indian zamieszkujących teren dżungli amazońskiej, niepozorne drzewko, które tam rośnie posiada cudowne właściwości wzmacniające potencję. Muira puama, bo o tej roślinie mowa, skrywa jednak jeszcze inne, korzystne właściwości.
Liście muiry puama
Źródło: 123RF
  • Według wierzeń południowoamerykańskich Indian zamieszkujących teren dżungli amazońskiej, niepozorne drzewko, które tam rośnie posiada cudowne właściwości wzmacniające potencję.
  • Rdzenne ludy zamieszkujące region Rio Negro stosowało muira puamę od stuleci na wiele różnego rodzaju dolegliwości, w tym także jako afrodyzjak w celu podniesienia libido i zwiększenia potencji.
  • Muira puama dodatkowo podnosi witalność i dodaje energii oraz korzystnie wpływa na stres i napięcie nerwowe.
SPRAWDŹ TEŻ: Sildenafil na potencję - dawkowanie, stosowane, skutki. Jak długo działa?
Spis treści

Muira puama, czyli drzewo potencji

Muira puama skrywa się pod wieloma nazwami i ma liczne przydomki. Najczęściej używa się tej właśnie nazwy lub nieco prościej – Marapuama. Łacińskie określenie tej rośliny to Ptychopetalum olacoides z rodziny Olacaceae. Jest to małe drzewko lub krzew dorastający do maksymalnie 5 metrów wysokości.

Liście są krótkie, jasnozielone na górnej powierzchni i ciemnobrązowe na dolnej. Kwiatostany składają się z krótkich kwiatów, zgromadzonych w pęki po cztery lub sześć sztuk. Korzeń jest mocny, twardy i włóknisty o lekko słonym i cierpkim smaku.

Rdzenne ludy zamieszkujące region Rio Negro w południowej Ameryce stosowało tę roślinę od stuleci na wiele różnego rodzaju dolegliwości, w tym także jako afrodyzjak w celu podniesienia libido i zwiększenia potencji. Dlatego też jest potocznie nazywane drzewem potencji.

W celach leczniczych stosowano najczęściej muira puama root – czyli inaczej korzeń murapuamy, a także korę drzewa.

Właściwości muira puama

Południowamerykańscy Indianie wierzyli w cudowne właściwości korzenia muira puamy i bardzo chętnie stosowali je przez wiele lat. Na początku XX wieku pogłoski o tej cudownej roślinie dotarły aż za ocean i wtedy rozpoczęła się jej międzynarodowa sława. Przede wszystkim starano się wykorzystać wpływ muira puamy na libido.

Ekstrakt z kory lub korzenia tego drzewa był używany w celu poprawienia możliwości seksualnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Uważano, że drzewko potencji podnosi libido, jest w stanie przedłużyć stosunek, wzniecić większą chęć na seks czy wręcz zwiększyć płodność.

Bazując na opinii jaką miało drzewko potencji wśród Indian, współcześni badacze chcieli sprawdzić, czy w indiańskich legendach kryje się prawda oraz jakie jeszcze inne właściwości skrywa ta roślina. Sprawdzano przede wszystkim jej wpływ na układ nerwowy.

Wykazano, że działanie muira puama nie ogranicza się tylko do zwiększania libido. Roślina ta ma wpływ na pamięć. Uważa się, że możnaby ją zastosować u pacjentów, którzy cierpią na demencję lub innego typu choroby neurodegeneracyjne. Dodatkowo podnosi witalność i dodaje energii oraz korzystnie wpływa na stres i napięcie nerwowe.

Jakie opinie ma muira puama?

Wśród rdzennej ludności Amazonii muira puama ma opinię bardzo pozytywną, jednak współcześni uczeni poprzez swoje badania nie potwierdzili tych doniesień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy człowiek jest inny. Każdy też ma inny próg podniecenia seksualnego oraz różne potrzeby odnośnie doznań erotycznych.

Dlatego też nie można jednoznacznie przekreślić działania muira puamy w sferze afrodyzjaków. Zwłaszcza, że dostępnych badań odnośnie tej rośliny jest stosunkowo mało.

Czy muira puama działa? Mimo, że naukowcom nie udało się jednoznacznie stwierdzić, czy wspomaga ona funkcje seksualne, to jednak dostrzegli kilka innych, prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim zaobserwowano, że poprawia ona pamięć, działa pobudzająco i wzmacniająco.

Takie działanie, zwłaszcza pobudzające może mieć także pozytywny wpływ na funkcje seksualne. Biorąc pod uwagę ten fakt, muira puama może wykazywać pewne cechy afrodyzjaków i pomóc niektórym osobom borykającym się z problemami seksualnymi.

Dawkowanie muira puama

Jak stosować muira puamę by osiągnąć najbardziej korzystny efekt? Większość źródeł podaje, aby jedną łyżkę stołową kory z drzewa muira puama zalać szklanką wody a następnie doprowadzić ją do wrzenia. Gotować wywar należy bez przykrycia przez około 15 minut, a następnie odcedzić i zostawić do ostudzenia.

Dawkowanie muira puamy nie powinno przekroczyć dwóch takich szklanek dziennie. Inaczej ma się sprawa z gotowymi preparatami w kapsułkach. W takim przypadku dawkowanie powinno być jasno określone w ulotce preparatu.

Istnieje także wersja ekstraktu, w której jedną łyżkę kory zalewa się 5 łyżkami alkoholu, po czym odstawia się taką nalewkę na ok 2 tygodnie. Po tym czasie należy preparat przefiltrować i stosować 2 lub 3 małe łyżeczki dziennie.

Ekstrakt z muira puama

Ekstrakt z muira puama należy wykonać samodzielnie. Do wyboru jest herbata z muira puamy, drobno poszatkowana lub sproszkowana kora. Inną formą, którą mamy do wyboru są tabletki z muira puamy lub kapsułki do spożycia doustnego.

Gdzie kupić muira puama?

Wybierając sklep, w którym chcemy zrobić zakupy warto dokonać świadomego wyboru i nie sugerować się najniższą ceną. Szukajmy sklepów zielarskich lub internetowych, które mają wiele dobrych opinii. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez wątpliwej jakości sklepy internetowe jest oferowanie zafałszowanych lub zanieczyszczonych preparatów – zwłaszcza tych egzotycznych.

Cena muira puamy jest oczywiście zależna od sklepu, który wybierzemy. Przeważnie oscyluje w granicach 10 złotych za ok 50 gramu preparatu. W przypadku tabletek lub kapsułek jest to około 25 do 35 zł za 100 sztuk.

Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Czytaj również

Bibliografia

  • I. Rodrigues, C. Fochesatto i in.; Ptychopetalum olacoides, a traditional Amazonian „nerve tonic” possesse anticholinesterase activity; Pharmacology, Biochemistry and Behavior; 75; 2003; 645-650
  • R. Claudio, C. NovelloLuis i in.; Morphoanatomy and pharmocognostic study of the wood of Croton echioides, the Norheastern Marapuama; Revista Brasileira de Farmacognosia; 2012; 946-956
  • A. L. Da Silva, S. Bardini, D.S. Nunes, E. Elisabetsky; Anxiogenic Properties of Ptychopetalum olacoides Bent. (Marapuama); Phytotherapy Research; 2002; 16; 223-226
Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama